Jan Bech Andersen er sheriffen i Brøndby IF, hvor han både er ejer og bestyrelsesformand. Den 53-årige rigmand kan selv udstikke retningen i sin yndlingsklub, for sådan er det, når man har så høj en ejerandel, som Jan Bech Andersen har i Brøndby.
I fremtiden skal der dog en anden konstellation til. Det udtrykker Brøndby-formanden meget klart i et interview med Tipsbladet.
Det er velkendt, at Brøndby IF i noget tid har været på jagt efter en storinvestor, og der har været mange rygter – blandt andre om Red Bull, men de blev skudt ned med det samme. Processen med at finde en ny storinvestor går den rigtige vej.
– Der er løbende dialoger med et par kandidater. Der er en del, der synes, at vi har gang i noget spændende i Brøndby, men det hele skal passe sammen, og de skal købe ind på strategien. De skal også have respekt for klubbens DNA og for fansenes betydning. Men der er heldigvis nogle seriøse kandidater, som har interesse i det. Det ser meget spændende ud, så meget vil jeg sige, fortæller Jan Bech Andersen til Tipsbladet.
En del danske klubber er havnet i en dyb krise, efter at de har fået udenlandske ejere. Har det gjort dig mere kræsen?
– Ja, det er klart. Det handler om, at der bliver forventningsafstemt, således at alle, der kommer inden for de fire vægge, har det samme mål. Det er jeg opmærksom på, og det er en hel central del af alle de samtaler, jeg har.
Hvad ser du gerne en ny investor bringe til Brøndby?
– Det kan være alt fra kommerciel viden til kapitaltilførsel, knowhow på scouting og fodboldviden og adgang til andre markeder, end vi har i dag. Det handler om, at den investor, der en dag kommer ind, skal gøre Brøndby til en bedre klub på både lang og kort sigt. Det er min mission, og det er mit ansvar.
Ønsker du en rolle fremadrettet, hvis der kommer en ny investor?
– Ja, det vil jeg mene. Det ligger ret implicit i det. Jeg skal ikke udnævne mig selv til Messias eller noget, men man skal passe på med at skille tingene ad over natten. Så er det også, at de problemer, vi har set i andre danske klubber, kan opstå.
Hvordan skal Brøndby de kommende år holde trit med FC København og FC Midtjylland?
– En mulighed er netop, at vi får en investor ind. Og så skal vi satse på, at vi kan sælge spillere for 50-100 millioner kroner samtidig med, at vi er i Europa. Men det vil være naivt at tro, at vi bare kan indhente det forspring, de to klubber har, for der er en helt anden kvalitet og trupsammensætning. Der kan vi bare ikke være med over en hel sæson.
Så en ny investor er faktisk meget afgørende?
– Ja, det vil jeg sige. Det er absolut en væsentlig del af fremtiden, slutter Brøndby-formanden.
Jan Bech Andersen købte sig ind i Brøndby IF i 2014, da klubben var på randen af konkurs. Nu er økonomien sund i vestegnsklubben, men resultaterne på banen har ikke fulgt med i denne sæson, og Brøndby har tabt de seneste syv kampe.
LIVE
LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Sænker prisen mod Midtjylland
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Giver to spillere livstidskarantæne
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
David Nielsen har sagt op
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
FC København skriver kontrakt med juvel
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
