Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby IF:
‘’Drengene fra Vestegnen’’ måtte drage på landskampspause med et bittert nederlag ude mod ærkefjenderne FCK i bagagen.
De blågule kom lynhurtigt bagud med 2-0, men fik en livline lige inden pausen med et rødt kort til FCK’s Marcos Lopez.
Herfra stod den på massiv Brøndby-dominans, og det begyndte for alvor at dufte af et comeback efter 60 minutter, da brandvarme Kvistgaarden reducerede til 2-1.
Det blev dog kun til lige ved og næsten for Jesper Sørensens tropper, som manglede den afgørende skarphed foran kassen, og tilmed nåede at blive straffet på en flot omstilling fra rivalerne.
Som om nederlaget til ærkefjenderne ikke var bittert nok, så var det også et nederlag til en direkte konkurrent i topstriden, og det bliver derfor vigtigt at stemple tilbage med tre point søndag.
Aktuelt er seneste sæsons sølvvindere seks point fra FC Midtjylland på førstepladsen, og det forspring skulle ikke gerne vokse sig større inden Brøndby fra næste spillerunde tager hul på en lang stribe af svære kampe.
Brøndby har meddelt, at både Frederik Alves og Ohi Omoijuanfo er ude med skader. Dog er Jordi Vanlerberghe tilbage fra sin knæskade.
Sønderjyske:
Oprykkernes pointhøst efter syv kampe, er ikke for alvor noget råbe hurra for, men spillemæssigt ser det bedre og bedre ud for Sønderjyske.
Efter et par klare nederlag til AGF og FCK, har Thomas Nørgaards tropper spillet tre glimrende kampe mod Randers, FC Midtjylland og Viborg og har vel egentlig fået lidt mindre end fortjent.
I forrige spillerunde var sønderjyderne foran af hele to omgange mod de forsvarende danske mestre, men endte med at tabe 3-2, og mod Viborg senest satte oprykkerne endnu en føring over styr.
Denne gang var oprykkerne oppe med 2-0 ved pausen efter en strålende første halvleg, men dalede for anden kamp i streg i kadence, og måtte tage til takke med et enkelt point.
Fire point i de tre seneste kampe er dog isoleret set ganske godkendt og en klar forbedring af pointhøsten fra sæsonens fire første kampe.
Især offensiven har set giftig ud på det seneste med seks mål i tre kampe, og her må en stor del af æren tilskrives Lirim Qamili og Mads Agger, som i fællesskab har tegnet sig for fem af de seks scoringer.
Tobias Klysner forventes igen ude med en skade.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Sønderjyske: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Rasmus Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Vallys, Kvistgaarden, Bundgaard
Sønderjyske (4-3-3): Busk – Oggesen, Soulas, Gretarsson, Simonsen – Björklund, Vinderslev, Emini – Qamili, Ingason, Agger
Dom:
Brøndby er uden sejr i de to seneste kampe, og søndag skal der stemples tilbage med tre point, så ikke FC Midtjylland stikker helt af i toppen af rækken.
Sønderjyske har bidt godt fra sig med seks scoringer i de seneste tre kampe, og selvom der nok alligevel bliver langt til point på Brøndby Stadion, er det ikke utænkeligt, at gæsterne kan drille lidt undervejs.
Underholdende affære i vente. 3-1 til Brøndby.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TOPNYHED