Brøndby kan gøre det for sjette gang mod FCK

Brøndby har gang i en fin stime mod FC København, når det kommer til at score mål. Bliv klar til søndagens derby med unikke statistikker.



Søndag er der københavnsk derby, når Brøndby IF tager mod FC København oven på begge klubbers nederlag på den europæiske scene torsdag aften.

Brøndby kravlede med den seneste sejr over Vejle Boldklub op i top-6 for første gang siden anden spillerunde, imens FC København ikke formåede at hente en sejr mod SønderjyskE i kampen, der sluttede 1-1. FC København er derfor fortsat tre point efter FC Midtjylland på førstepladsen.

Vi er klar med unikke statistikker leveret af SpilXperten frem mod braget på Brøndby Stadion, hvor Brøndby blandt andet kan holde gang i en god stime mod ærkerivalen, når det kommer til at score mål.

● Det er det 96. Superliga-opgør mellem de to rivaler – Brøndby har 27 sejre, FCK 47 sejre og 21 kampe er sluttet uafgjort.

● Brøndby har scoret i de seneste fem møder med FC København – otte mål i alt. Scorer Brøndby søndag vil det være første gang, at klubben scorer seks gange i træk mod FCK siden 2011-12.

● Brøndby IF har hentet 10 point af deres femten point i kampe, hvor modstanderen har været foran – det er flere point end nogen anden i ligaen. FCK har til sammenligning kun hentet to point efter at have været bagud.

● Kun Silkeborg IF (56.0%) og Brøndby IF (55.2%) har haft bolden mere end FC København i denne sæson (54.7%).

● Mikael Uhre mangler bare en scoring for at bringe son Superliga-total op på 50 scoringer siden debuten tilbage i 2013. Af aktive Superliga-spillere har kun fem andre spillere scoret flere mål end Uhre.

● Pep Biel har været direkte involveret i tre mål mod Brøndby IF – har selv scoret to og lagt op til et. Det gør Brøndby til hans favoritmodstander sammen med SønderjyskE og FCN, hvor han også har været involveret i tre mål. I det seneste opgør mod Brøndby scorede Pep Biel to gange. FCK vandt 4-2.



– En humørdræber

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Alle storroser Dario Osorio

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Riemer svarer på Tøftings kritik

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Lukas Lerager er færdig i FC København

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Millionregn over Ståle Solbakken

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Her trækkes der lod til VM

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Mål i luften i London

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks