Brøndby-kaptajn: De havde læst godt på lektien

Brøndby-anfører Andreas Maxsø havde svært ved at forklare, hvad der gik galt for Brøndby søndag aften.



Brøndby-defensiven har set glimrende ud på det seneste, men søndag aften faldt både den og resten af holdet sammen i Aalborg.

Niels Frederiksens tropper tabte med 2-0 til AaB i en kamp, der særligt var kendetegnet ved et hav af personlige og unødvendige fejl fra gæsternes side.

Hvad de helt præcist kom af, havde anfører Andreas Maxsø svært ved at forklare efter kampen.

– Vi får det slet ikke til at køre i dag. De sidder på os, og har svært ved at spille os ud. Vi har lidt optræk til nogle omstillinger, men det bliver ikke for alvor til noget, sagde han i et interview med Canal 9. 

Brøndby-kaptajnen var særligt utilfreds med gæsternes første halvleg.

– Når man taber, er man aldrig glad. Første halvleg var uacceptabel, men vi spiller os op i anden halvleg. Vi har nogle halve chancer, som vi måske skal omsætte, men vi er ikke skarpe nok, og det er derfor, vi taber i dag, sagde han og fortsatte:

– De er stærke nede bagved, det må vi også sige. Det er svært for Jesper (Lindstrøm red.) at vinde en duel mod de tre dernede. Mikael (Uhre red.) vinder egentlig sine, men vi giver dem nogle svære forhold deroppe. 

– Nogle gange sidder duellerne der bare ikke. De var mere klar, end vi var i dag. Det er svært at give en forklaring på hvorfor. De havde læst godt på lektien, konstaterede Maxsø.

Andreas Maxsø blev kort før kampstart kåret til månedens spiller i juni i Superligaen. Torsdag skal både han og resten af Brøndby-mandskabet prøve at rejse sig, når de får besøg af FC Nordsjælland. 





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Paraguay – Australien

Kap Verde – Saudi-Arabien

De er enige med Mathias Jensen

Tyrkiet – USA

Tunesien – Holland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Egypten – Iran

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Skylder FC København penge – straffes hårdt

New Zealand – Belgien

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Norge – Frankrig

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

VM i tal: Så vildt har det været



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Senegal – Irak

Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb