Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Det hører til sjældenhederne, at Brøndby i samme sæson taber til to hold under nedrykningsstregen.



Det er kun få uger siden, at der blæste rigtigt positive vinde i Brøndby IF.

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen kaldte blandt andet ansættelsen af Steve Cooper for ‘fremragende’, på et tidspunkt, hvor waliseren havde det højeste pointsnit nogensinde for en Superliga-træner.

Siden da er det dog blevet til nul point i tre kampe for Brøndby, der efter derbynederlaget til FC København som bekendt er løbet ind i to chokerende nedture mod Superligaens to absolutte bundpropper i FC Fredericia og Vejle Boldklub.

Det var nok de færreste, der havde forudset, at Brøndby ville tabe til begge de to hold under nedrykningsstregen, og det er da også en af de absolut sjældnere nedture for de blå-gule.

Faktisk er det ikke sket siden 2010/11-sæsonen, at Brøndby i samme sæson taber til to hold under nedrykningsstregen (efter minimum otte afviklede spillerunder), som Benjamin Leander, spilanalytiker på SpilXperten og dommerekspert på Tipsbladet, fremhæver på X.

Brøndby, der på daværende tidspunkt havde Henrik Jensen som cheftræner, tabte i den sæson 1-0 til AC Horsens på hjemmebane, mens man tabte med 2-1 til AaB på hjemmebane.

Som Benjamin Leander ligeledes fremhæver, er det blot sket 11 gange siden 1998, at Brøndby taber til et hold, der ligger på sidstepladsen i Superligaen (efter minimum otte afviklede spillerunder).

Trods de tre nederlag på stribe til sidst i denne efterårssæson kan Brøndby holde juleferie på tredjepladsen i Superligaen, hvor man dog har ni point op til topholdet AGF.

Brøndbys næste kamp i Superligaen er hjemme mod Randers FC i begyndelsen af februar, hvor en håndfuld profiler sidder ude med karantæne – læs om det her.





LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Jagter dansk landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

‘Det vil være en skandale’

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Superliga-retur?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Sætter klar målsætning

Har budt en milliard

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Diant Ramaj skal videre

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Han er ny landstræner for Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Han kan blive det næste store Superliga-salg!