En helt vild Superliga-runde er gået på hæld.
Førstepladsen er skiftet igen, og i skyggen af guldkampen har Brøndby, der ellers var dømt helt ude, sneget sig ind i en position, hvor man ikke bliver kaldt skør, hvis man siger, at de kan blive mestre.
Der var derfor rigeligt at tale om, da de to tidligere Superliga-profiler David Boysen og Rajko Lekic skulle vende runden i det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast Trash Talk.
Da der skulle uddeles roser i programmet, faldt blikket hurtigt på en ung Superliga-komet, der scorede det måske mest afgørende mål i runde 27.
– Det er ikke, fordi han laver det vildeste mål, hvor den bliver smadret op i krogen, men vigtigheden af målet – det er Noah Nartey fra Brøndby, 19 år, lille gut på midtbanen, som får den på kanten af feltet, laver en lille skudfinte og trækker ind mod buen og sparker så modsat den vej, han dribler – fladt og forholdsvis hårdt. Det er fantastisk sparket ind, synes jeg. Han skal være min Rundens Ronaldo. Et 4-3-mål i det 96. minut, der giver Brøndby tre vigtige point, siger Rajko Lekic og fortsætter:
– De er kun fire point efter nu, de er seriøst med i kampen om guldet. Jeg siger ikke, at de vinder guld, men folk skal vide, at kampen inden slutspillet gav odds 250 på, at de ville blive danske mestre – og det tvivler jeg på, at de gør længere. De er der seriøst nu. Og det er på grund af en spiller som Noah Nartey, som har vist mange gange, hvor dygtig en spiller han er.
Kan Brøndby IF vinde mesterskabet i år?
0 Votes
Og man kan ikke undervurdere, hvor afgørende scoringen kan vise sig at blive, hvis Brøndby ender med at tage hele molevitten til sidst.
– Hvis de skulle ende med at vinde det, så er det et mål som dette, man vil tænke tilbage på. Noah Nartey må være i øjnefaldende for alle, han har udviklet sig på lyntid til at være en stor profil, som Brøndby er afhængig af. Nogle gange kommer han også fra bænken, men der er han også dygtig. Det gjorde han i Parken, hvor han var sindssygt dygtig, og han gjorde det samme her. De kan ikke undvære ham.
– Du har nævnt ham for nogle runder siden som den næste mulige landsholdsspiller, og der er jeg helt med dig der. Jeg ser ham også som den næste, vi ser på landsholdet, forklarer Rajko Lekic.
– En fremtid med ham og Froholdt? spørger programmets vært, David Boysen, sin podcastmakker Rajko Lekic.
– Præcis, hvor frækt lyder det ikke? Froholdt, med den motor han har, kan løbe hele tiden og er en dygtig fodboldspiller. Og så har du Nartey, der bare ligner en, der spiller i skolegården – så uimponeret, han er fuldstændig ligeglad og ikke bange for at få bolden. Han søger den hele tiden, laver frække ting og en fræk assist i sidste hjemmekamp mod AGF, hvor Vallys scorer. Klassespiller – jeg er helt pjattet med drengen, afslutter den tidligere Superliga-bomber.
Du kan lytte til hele programmet herunder eller på din foretrukne podcastapp.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
Her kan du se FC København mod Viborg FF
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
– Det var en skuffelse
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
