Brøndby-komet stråler: Han skal på landsholdet

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ ser Rajko Lekic og David Boysen tilbage på en vild runde i Superligaen. Begge er de enormt imponerede over en af de unge i Brøndby, som de gerne ser på landsholdet med Victor Froholdt.



En helt vild Superliga-runde er gået på hæld.

Førstepladsen er skiftet igen, og i skyggen af guldkampen har Brøndby, der ellers var dømt helt ude, sneget sig ind i en position, hvor man ikke bliver kaldt skør, hvis man siger, at de kan blive mestre.

Der var derfor rigeligt at tale om, da de to tidligere Superliga-profiler David Boysen og Rajko Lekic skulle vende runden i det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast Trash Talk.

Da der skulle uddeles roser i programmet, faldt blikket hurtigt på en ung Superliga-komet, der scorede det måske mest afgørende mål i runde 27.

– Det er ikke, fordi han laver det vildeste mål, hvor den bliver smadret op i krogen, men vigtigheden af målet – det er Noah Nartey fra Brøndby, 19 år, lille gut på midtbanen, som får den på kanten af feltet, laver en lille skudfinte og trækker ind mod buen og sparker så modsat den vej, han dribler – fladt og forholdsvis hårdt. Det er fantastisk sparket ind, synes jeg. Han skal være min Rundens Ronaldo. Et 4-3-mål i det 96. minut, der giver Brøndby tre vigtige point, siger Rajko Lekic og fortsætter:

– De er kun fire point efter nu, de er seriøst med i kampen om guldet. Jeg siger ikke, at de vinder guld, men folk skal vide, at kampen inden slutspillet gav odds 250 på, at de ville blive danske mestre – og det tvivler jeg på, at de gør længere. De er der seriøst nu. Og det er på grund af en spiller som Noah Nartey, som har vist mange gange, hvor dygtig en spiller han er.

Kan Brøndby IF vinde mesterskabet i år?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Og man kan ikke undervurdere, hvor afgørende scoringen kan vise sig at blive, hvis Brøndby ender med at tage hele molevitten til sidst.

– Hvis de skulle ende med at vinde det, så er det et mål som dette, man vil tænke tilbage på. Noah Nartey må være i øjnefaldende for alle, han har udviklet sig på lyntid til at være en stor profil, som Brøndby er afhængig af. Nogle gange kommer han også fra bænken, men der er han også dygtig. Det gjorde han i Parken, hvor han var sindssygt dygtig, og han gjorde det samme her. De kan ikke undvære ham.

– Du har nævnt ham for nogle runder siden som den næste mulige landsholdsspiller, og der er jeg helt med dig der. Jeg ser ham også som den næste, vi ser på landsholdet, forklarer Rajko Lekic.

– En fremtid med ham og Froholdt? spørger programmets vært, David Boysen, sin podcastmakker Rajko Lekic.

– Præcis, hvor frækt lyder det ikke? Froholdt, med den motor han har, kan løbe hele tiden og er en dygtig fodboldspiller. Og så har du Nartey, der bare ligner en, der spiller i skolegården – så uimponeret, han er fuldstændig ligeglad og ikke bange for at få bolden. Han søger den hele tiden, laver frække ting og en fræk assist i sidste hjemmekamp mod AGF, hvor Vallys scorer. Klassespiller – jeg er helt pjattet med drengen, afslutter den tidligere Superliga-bomber.

Du kan lytte til hele programmet herunder eller på din foretrukne podcastapp.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit

– Er der virkelig brug for ham i truppen?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Barcelona – Newcastle United

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Troels Bech slår fast: Glem det!

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Nu forklarer Noah Nartey

Interessant afsløring

Enorme Superliga-talenter udtaget

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain