Brøndby-komet stråler: Han skal på landsholdet

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ ser Rajko Lekic og David Boysen tilbage på en vild runde i Superligaen. Begge er de enormt imponerede over en af de unge i Brøndby, som de gerne ser på landsholdet med Victor Froholdt.



En helt vild Superliga-runde er gået på hæld.

Førstepladsen er skiftet igen, og i skyggen af guldkampen har Brøndby, der ellers var dømt helt ude, sneget sig ind i en position, hvor man ikke bliver kaldt skør, hvis man siger, at de kan blive mestre.

Der var derfor rigeligt at tale om, da de to tidligere Superliga-profiler David Boysen og Rajko Lekic skulle vende runden i det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast Trash Talk.

Da der skulle uddeles roser i programmet, faldt blikket hurtigt på en ung Superliga-komet, der scorede det måske mest afgørende mål i runde 27.

– Det er ikke, fordi han laver det vildeste mål, hvor den bliver smadret op i krogen, men vigtigheden af målet – det er Noah Nartey fra Brøndby, 19 år, lille gut på midtbanen, som får den på kanten af feltet, laver en lille skudfinte og trækker ind mod buen og sparker så modsat den vej, han dribler – fladt og forholdsvis hårdt. Det er fantastisk sparket ind, synes jeg. Han skal være min Rundens Ronaldo. Et 4-3-mål i det 96. minut, der giver Brøndby tre vigtige point, siger Rajko Lekic og fortsætter:

– De er kun fire point efter nu, de er seriøst med i kampen om guldet. Jeg siger ikke, at de vinder guld, men folk skal vide, at kampen inden slutspillet gav odds 250 på, at de ville blive danske mestre – og det tvivler jeg på, at de gør længere. De er der seriøst nu. Og det er på grund af en spiller som Noah Nartey, som har vist mange gange, hvor dygtig en spiller han er.

Kan Brøndby IF vinde mesterskabet i år?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Og man kan ikke undervurdere, hvor afgørende scoringen kan vise sig at blive, hvis Brøndby ender med at tage hele molevitten til sidst.

– Hvis de skulle ende med at vinde det, så er det et mål som dette, man vil tænke tilbage på. Noah Nartey må være i øjnefaldende for alle, han har udviklet sig på lyntid til at være en stor profil, som Brøndby er afhængig af. Nogle gange kommer han også fra bænken, men der er han også dygtig. Det gjorde han i Parken, hvor han var sindssygt dygtig, og han gjorde det samme her. De kan ikke undvære ham.

– Du har nævnt ham for nogle runder siden som den næste mulige landsholdsspiller, og der er jeg helt med dig der. Jeg ser ham også som den næste, vi ser på landsholdet, forklarer Rajko Lekic.

– En fremtid med ham og Froholdt? spørger programmets vært, David Boysen, sin podcastmakker Rajko Lekic.

– Præcis, hvor frækt lyder det ikke? Froholdt, med den motor han har, kan løbe hele tiden og er en dygtig fodboldspiller. Og så har du Nartey, der bare ligner en, der spiller i skolegården – så uimponeret, han er fuldstændig ligeglad og ikke bange for at få bolden. Han søger den hele tiden, laver frække ting og en fræk assist i sidste hjemmekamp mod AGF, hvor Vallys scorer. Klassespiller – jeg er helt pjattet med drengen, afslutter den tidligere Superliga-bomber.

Du kan lytte til hele programmet herunder eller på din foretrukne podcastapp.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Chokskifte?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Rekordtransfer?

Stor profil skifter til FC København

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Hemmelig samtale med storklub

FC Midtjylland dummer sig i Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

– Det er meget svært for Nørgaard

Dyr dansk bomber til Everton?

Kontramelding om transfer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

FC København tjente millioner tirsdag aften

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Angriber meldes tæt på

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst