Brøndby-komet stråler: Han skal på landsholdet

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ ser Rajko Lekic og David Boysen tilbage på en vild runde i Superligaen. Begge er de enormt imponerede over en af de unge i Brøndby, som de gerne ser på landsholdet med Victor Froholdt.



En helt vild Superliga-runde er gået på hæld.

Førstepladsen er skiftet igen, og i skyggen af guldkampen har Brøndby, der ellers var dømt helt ude, sneget sig ind i en position, hvor man ikke bliver kaldt skør, hvis man siger, at de kan blive mestre.

Der var derfor rigeligt at tale om, da de to tidligere Superliga-profiler David Boysen og Rajko Lekic skulle vende runden i det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast Trash Talk.

Da der skulle uddeles roser i programmet, faldt blikket hurtigt på en ung Superliga-komet, der scorede det måske mest afgørende mål i runde 27.

– Det er ikke, fordi han laver det vildeste mål, hvor den bliver smadret op i krogen, men vigtigheden af målet – det er Noah Nartey fra Brøndby, 19 år, lille gut på midtbanen, som får den på kanten af feltet, laver en lille skudfinte og trækker ind mod buen og sparker så modsat den vej, han dribler – fladt og forholdsvis hårdt. Det er fantastisk sparket ind, synes jeg. Han skal være min Rundens Ronaldo. Et 4-3-mål i det 96. minut, der giver Brøndby tre vigtige point, siger Rajko Lekic og fortsætter:

– De er kun fire point efter nu, de er seriøst med i kampen om guldet. Jeg siger ikke, at de vinder guld, men folk skal vide, at kampen inden slutspillet gav odds 250 på, at de ville blive danske mestre – og det tvivler jeg på, at de gør længere. De er der seriøst nu. Og det er på grund af en spiller som Noah Nartey, som har vist mange gange, hvor dygtig en spiller han er.

Kan Brøndby IF vinde mesterskabet i år?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Og man kan ikke undervurdere, hvor afgørende scoringen kan vise sig at blive, hvis Brøndby ender med at tage hele molevitten til sidst.

– Hvis de skulle ende med at vinde det, så er det et mål som dette, man vil tænke tilbage på. Noah Nartey må være i øjnefaldende for alle, han har udviklet sig på lyntid til at være en stor profil, som Brøndby er afhængig af. Nogle gange kommer han også fra bænken, men der er han også dygtig. Det gjorde han i Parken, hvor han var sindssygt dygtig, og han gjorde det samme her. De kan ikke undvære ham.

– Du har nævnt ham for nogle runder siden som den næste mulige landsholdsspiller, og der er jeg helt med dig der. Jeg ser ham også som den næste, vi ser på landsholdet, forklarer Rajko Lekic.

– En fremtid med ham og Froholdt? spørger programmets vært, David Boysen, sin podcastmakker Rajko Lekic.

– Præcis, hvor frækt lyder det ikke? Froholdt, med den motor han har, kan løbe hele tiden og er en dygtig fodboldspiller. Og så har du Nartey, der bare ligner en, der spiller i skolegården – så uimponeret, han er fuldstændig ligeglad og ikke bange for at få bolden. Han søger den hele tiden, laver frække ting og en fræk assist i sidste hjemmekamp mod AGF, hvor Vallys scorer. Klassespiller – jeg er helt pjattet med drengen, afslutter den tidligere Superliga-bomber.

Du kan lytte til hele programmet herunder eller på din foretrukne podcastapp.





LIVE

LIVE: Dansker med mål og selvmål

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

‘Hvem fanden ringer man til?’

FCK bød på landsholdsmålmand

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Brøndby med opløftende nyt om profil

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Store spørgsmålstegn inden FCK

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Henter FC København-spiller

Færdig – nåede kun otte kampe

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde