Brøndby-komet stråler: Han skal på landsholdet

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ ser Rajko Lekic og David Boysen tilbage på en vild runde i Superligaen. Begge er de enormt imponerede over en af de unge i Brøndby, som de gerne ser på landsholdet med Victor Froholdt.



En helt vild Superliga-runde er gået på hæld.

Førstepladsen er skiftet igen, og i skyggen af guldkampen har Brøndby, der ellers var dømt helt ude, sneget sig ind i en position, hvor man ikke bliver kaldt skør, hvis man siger, at de kan blive mestre.

Der var derfor rigeligt at tale om, da de to tidligere Superliga-profiler David Boysen og Rajko Lekic skulle vende runden i det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast Trash Talk.

Da der skulle uddeles roser i programmet, faldt blikket hurtigt på en ung Superliga-komet, der scorede det måske mest afgørende mål i runde 27.

– Det er ikke, fordi han laver det vildeste mål, hvor den bliver smadret op i krogen, men vigtigheden af målet – det er Noah Nartey fra Brøndby, 19 år, lille gut på midtbanen, som får den på kanten af feltet, laver en lille skudfinte og trækker ind mod buen og sparker så modsat den vej, han dribler – fladt og forholdsvis hårdt. Det er fantastisk sparket ind, synes jeg. Han skal være min Rundens Ronaldo. Et 4-3-mål i det 96. minut, der giver Brøndby tre vigtige point, siger Rajko Lekic og fortsætter:

– De er kun fire point efter nu, de er seriøst med i kampen om guldet. Jeg siger ikke, at de vinder guld, men folk skal vide, at kampen inden slutspillet gav odds 250 på, at de ville blive danske mestre – og det tvivler jeg på, at de gør længere. De er der seriøst nu. Og det er på grund af en spiller som Noah Nartey, som har vist mange gange, hvor dygtig en spiller han er.

Kan Brøndby IF vinde mesterskabet i år?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Og man kan ikke undervurdere, hvor afgørende scoringen kan vise sig at blive, hvis Brøndby ender med at tage hele molevitten til sidst.

– Hvis de skulle ende med at vinde det, så er det et mål som dette, man vil tænke tilbage på. Noah Nartey må være i øjnefaldende for alle, han har udviklet sig på lyntid til at være en stor profil, som Brøndby er afhængig af. Nogle gange kommer han også fra bænken, men der er han også dygtig. Det gjorde han i Parken, hvor han var sindssygt dygtig, og han gjorde det samme her. De kan ikke undvære ham.

– Du har nævnt ham for nogle runder siden som den næste mulige landsholdsspiller, og der er jeg helt med dig der. Jeg ser ham også som den næste, vi ser på landsholdet, forklarer Rajko Lekic.

– En fremtid med ham og Froholdt? spørger programmets vært, David Boysen, sin podcastmakker Rajko Lekic.

– Præcis, hvor frækt lyder det ikke? Froholdt, med den motor han har, kan løbe hele tiden og er en dygtig fodboldspiller. Og så har du Nartey, der bare ligner en, der spiller i skolegården – så uimponeret, han er fuldstændig ligeglad og ikke bange for at få bolden. Han søger den hele tiden, laver frække ting og en fræk assist i sidste hjemmekamp mod AGF, hvor Vallys scorer. Klassespiller – jeg er helt pjattet med drengen, afslutter den tidligere Superliga-bomber.

Du kan lytte til hele programmet herunder eller på din foretrukne podcastapp.





Superliga-boss: Han skal slå transferrekord


AGF henter Ibrahim Traoré

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

– Cooper skyder på Schmedes

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Angriber er færdig i Randers FC

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Går i kødet på Rasmus Højlund

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

OB – Silkeborg IF

To trænere færdige i Superliga-klub

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Et slag fra førstepladsen

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera