– Brøndby-nederlag er mere ærgerligt end de andre

Vejles Boldklubs præstation mod Brøndby IF var langt bedre end i de foregående kampe. Derfor ærgrer Tobias Mølgaard sig endnu mere over nederlaget.



Denne Superliga-sæson har hidtil været én lang ørkenvandring for Vejle Boldklub, der som det seneste hold endnu ikke har vundet. Søndag tabte VB igen, denne gang til Brøndby IF, og det gjorde ekstra ondt på Tobas Mølgaard.

I flere af de andre kampe har Vejle ikke været i nærheden af at tage point, men mod Brøndby var bundproppen foran to gange og indkasserede først 3-2-målet i det 86. minut.

– Jeg synes jo, at præstationen er der, og alt, hvad vi har manglet i mange af kampene, er der i dag. Vi spiller fodbold, vi går uimponeret ind til en kulisse som den her. Så måske endnu mere ærgerlig, end man har været nogle af de andre gange, fordi man ikke får noget ud af en god kamp, siger Tobias Mølgaard til TV3 Sport.

Se hele interviewet med ham i videoen i toppen af denne artikel.

Med nederlaget er Vejle fortsat kun noteret for to point efter 12 spillerunder. Samtidig begynder der at være langt op til den rigtige side af nedrykningsstregen. AGF ligger aktuelt på tiendepladsen med ti point mere end VB og med en kamp i baghånden. Den spilles mandag aften mod AaB.

Tobias Mølgaard og resten af Vejle-mandskabet fået endnu en chance for at tage point, når de får besøg af FC Nordsjælland på fredag.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Randers FC – Vejle Boldklub

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chok i Wolfsburg

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Det ser sort ud for B.93

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Manchester United – Liverpool

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen