– Brøndby-nederlag er mere ærgerligt end de andre

Vejles Boldklubs præstation mod Brøndby IF var langt bedre end i de foregående kampe. Derfor ærgrer Tobias Mølgaard sig endnu mere over nederlaget.



Denne Superliga-sæson har hidtil været én lang ørkenvandring for Vejle Boldklub, der som det seneste hold endnu ikke har vundet. Søndag tabte VB igen, denne gang til Brøndby IF, og det gjorde ekstra ondt på Tobas Mølgaard.

I flere af de andre kampe har Vejle ikke været i nærheden af at tage point, men mod Brøndby var bundproppen foran to gange og indkasserede først 3-2-målet i det 86. minut.

– Jeg synes jo, at præstationen er der, og alt, hvad vi har manglet i mange af kampene, er der i dag. Vi spiller fodbold, vi går uimponeret ind til en kulisse som den her. Så måske endnu mere ærgerlig, end man har været nogle af de andre gange, fordi man ikke får noget ud af en god kamp, siger Tobias Mølgaard til TV3 Sport.

Se hele interviewet med ham i videoen i toppen af denne artikel.

Med nederlaget er Vejle fortsat kun noteret for to point efter 12 spillerunder. Samtidig begynder der at være langt op til den rigtige side af nedrykningsstregen. AGF ligger aktuelt på tiendepladsen med ti point mere end VB og med en kamp i baghånden. Den spilles mandag aften mod AaB.

Tobias Mølgaard og resten af Vejle-mandskabet fået endnu en chance for at tage point, når de får besøg af FC Nordsjælland på fredag.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

VM-spiller får fem karantænedage

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Marokko – Haiti

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Forbereder bud på 970 mio.

Chokskifte på vej?

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tjekkiet – Mexico

FC Barcelona køber VM-angriber

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

Tyrkiet – USA

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Tunesien – Holland

Sydafrika – Sydkorea

Lurer på Superliga-stjerne

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Ny bejler til dansk guldfugl

Curaçao – Elfenbenskysten

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse