Brøndby siger farvel til Teemu Pukki

Brøndby IF siger farvel til deres finske angriber, Teemu Pukki, der forlader klubben efter denne sæson.



Teemu Pukki har kontraktudløb efter denne sæson, og selv om Brøndby IF længe har forsøgt at få en aftale på plads, er det ikke lykkedes, hvorfor Brøndby nu siger farvel og giver afskedsblomster til angriberen inden mandagens opgør mod AaB.

Det fortæller Troels Bech til klubbens hjemmeside. 

– Teemu har bevist sit værd som målscorer i Alka Superligaen, og han har bevist, at han mestrer forskellige spillestile under forskellige trænere. Teemu har taget den aggressive spillestil til sig, som vi indførte med strategi 6.4, ligesom hans spilforståelse er god, og derfor er vi også sikre på, at uanset hvad næste skridt er, så skal det nok gå ham godt.

– Det er ingen hemmelighed, at vi i halvandet år har prøvet at finde en aftale med Teemu, så vi kunne forlænge samarbejdet, men det har altså endnu ikke været muligt at finde fælles fodslag om vilkårene. Det har vi respekt for, og vi ønsker derfor Teemu og hans familie held og lykke i fremtiden, fortæller han.

Den finske angriber har optrådt i den blå-gule-trøje siden 2014, og i den tid er det blevet til 55 Superliga-mål. Hvor Pukkis fremtid ligger, er endnu uvist.

Udover Pukki siger klubben samtidig farvel til Frederik Rønnow, der skifter til Eintracht Frankfurt, og Viktor Anker, der ikke har fundet en ny arbejdsgiver endnu.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Brasiliansk VM-mavepuster

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Iran får grønt lys til VM

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage