Teemu Pukki har kontraktudløb efter denne sæson, og selv om Brøndby IF længe har forsøgt at få en aftale på plads, er det ikke lykkedes, hvorfor Brøndby nu siger farvel og giver afskedsblomster til angriberen inden mandagens opgør mod AaB.
Det fortæller Troels Bech til klubbens hjemmeside.
– Teemu har bevist sit værd som målscorer i Alka Superligaen, og han har bevist, at han mestrer forskellige spillestile under forskellige trænere. Teemu har taget den aggressive spillestil til sig, som vi indførte med strategi 6.4, ligesom hans spilforståelse er god, og derfor er vi også sikre på, at uanset hvad næste skridt er, så skal det nok gå ham godt.
– Det er ingen hemmelighed, at vi i halvandet år har prøvet at finde en aftale med Teemu, så vi kunne forlænge samarbejdet, men det har altså endnu ikke været muligt at finde fælles fodslag om vilkårene. Det har vi respekt for, og vi ønsker derfor Teemu og hans familie held og lykke i fremtiden, fortæller han.
Den finske angriber har optrådt i den blå-gule-trøje siden 2014, og i den tid er det blevet til 55 Superliga-mål. Hvor Pukkis fremtid ligger, er endnu uvist.
Udover Pukki siger klubben samtidig farvel til Frederik Rønnow, der skifter til Eintracht Frankfurt, og Viktor Anker, der ikke har fundet en ny arbejdsgiver endnu.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
