Ny stjerne stråler: Fremragende arbejde, CV!

Tipsbladet sætter fokus på Brøndby IF’s træningskamp mod svenske AIK.



Tipsbladet i Portugal.

Under den kølige aftenhimmel i Algarve tog Brøndby IF hul på den såkaldte Atlantic Cup. Danskerne vandt med 2-1 på mål af Daniel Wass og Simon Hedlund. Flere af klubbens nyeste tilføjelser fik også lov til at vise sig frem.

Håkon Evjen startede på 10’er-positionen, mens Frederik Winther dannede stopperpar med Frederik Alves i Jesper Sørensens 4-2-3-1-formation. Med 20 minutter igen blev Evjen afløst af Mathias Kvistgaarden.

Testkampen er ikke nødvendigvis en facitliste for spilsystemet og taktikker frem mod de blå-gules Superliga-åbner den 19. februar, men den gav et fingerpeg om Jesper Sørensens prioriteter, som Tipsbladet her sætter under lup.

Brøndbys plusser:
Den tidligere U21-landstræner har flere gange udtrykt, at han gerne vil spille aggressivt og underholdende. Aggressiviteten var på plads, og det hang især sammen med et voldsomt højt pres ved boldtab. På et næsten mennesketomt Estadio Algarve var det ikke svært at høre Mads Hermansen brøle tropperne frem, hver gang man mistede bolden på svenskernes banehalvdel.

Brøndbys panderynker:
Jesper Sørensen havde valgt at stille op i en 4-2-3-1-formation med Joe Bell og Mathias Greve som de centrale midtbanespillere, og det så ikke altid afstemt ud. AIK spillede sig flere gange ud af Brøndbys høje pres. Det åbnede en motorvej for svenskerne, som dog ikke fik udnyttet alle mulighederne. Jesper Sørensen skal hurtigst muligt have fundet en løsning på restforsvaret, som i perioder var forsvindende svært at få øje på – specielt i første halvleg.

De nye drenge:
Frederik Winther fik chancen fra start i sin uofficielle Brøndby-debut. Augsburg-lejesvenden var parret med Frederik Alves i midterforsvaret, og det kom Winther bestemt bedst ud af. Han så bomstærk ud overfor Omar Faraj i AIK-angrebet. Han blokerede også en pæn svensk chance i første halvleg, og kom i det hele taget i vejen for meget. Han ligner en fuldgod erstatning for Andreas Maxsø – på den korte bane – hvilket er fremragende arbejde af ‘CV’ og co. Han lavede en kampafgørende tackling til allersidst, der gav Brøndby sejren.

Håkon Evjen viste i enkelte momenter prøver på sit talent. Et lavt tyngdepunkt og en forrygende teknik, som, når han finder ind i relationerne med sine nye medspillere, kan blive gift for ethvert Superliga-forsvar. Offensiven med Håkon som omdrejningspuktet bag Ohi Omoijuanfo blev dog aldrig 100 procent potent. Nordmanden fik tilkæmpet sig et straffespark på et fint løb i feltet, som Daniel Wass scorede på.





LIVE

LIVE: Topspiller færdig

Højlund stjæler overskrifter

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Spotpris – så billig er Højbjerg

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC Midtjylland – Sønderjyske

Transferpres på Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Henter FC København-spiller

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Det er han ekstremt god til

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

FCK bød på landsholdsmålmand

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’