Tipsbladet i Portugal.
Under den kølige aftenhimmel i Algarve tog Brøndby IF hul på den såkaldte Atlantic Cup. Danskerne vandt med 2-1 på mål af Daniel Wass og Simon Hedlund. Flere af klubbens nyeste tilføjelser fik også lov til at vise sig frem.
Håkon Evjen startede på 10’er-positionen, mens Frederik Winther dannede stopperpar med Frederik Alves i Jesper Sørensens 4-2-3-1-formation. Med 20 minutter igen blev Evjen afløst af Mathias Kvistgaarden.
Testkampen er ikke nødvendigvis en facitliste for spilsystemet og taktikker frem mod de blå-gules Superliga-åbner den 19. februar, men den gav et fingerpeg om Jesper Sørensens prioriteter, som Tipsbladet her sætter under lup.
Brøndbys plusser:
Den tidligere U21-landstræner har flere gange udtrykt, at han gerne vil spille aggressivt og underholdende. Aggressiviteten var på plads, og det hang især sammen med et voldsomt højt pres ved boldtab. På et næsten mennesketomt Estadio Algarve var det ikke svært at høre Mads Hermansen brøle tropperne frem, hver gang man mistede bolden på svenskernes banehalvdel.
Brøndbys panderynker:
Jesper Sørensen havde valgt at stille op i en 4-2-3-1-formation med Joe Bell og Mathias Greve som de centrale midtbanespillere, og det så ikke altid afstemt ud. AIK spillede sig flere gange ud af Brøndbys høje pres. Det åbnede en motorvej for svenskerne, som dog ikke fik udnyttet alle mulighederne. Jesper Sørensen skal hurtigst muligt have fundet en løsning på restforsvaret, som i perioder var forsvindende svært at få øje på – specielt i første halvleg.
De nye drenge:
Frederik Winther fik chancen fra start i sin uofficielle Brøndby-debut. Augsburg-lejesvenden var parret med Frederik Alves i midterforsvaret, og det kom Winther bestemt bedst ud af. Han så bomstærk ud overfor Omar Faraj i AIK-angrebet. Han blokerede også en pæn svensk chance i første halvleg, og kom i det hele taget i vejen for meget. Han ligner en fuldgod erstatning for Andreas Maxsø – på den korte bane – hvilket er fremragende arbejde af ‘CV’ og co. Han lavede en kampafgørende tackling til allersidst, der gav Brøndby sejren.
Håkon Evjen viste i enkelte momenter prøver på sit talent. Et lavt tyngdepunkt og en forrygende teknik, som, når han finder ind i relationerne med sine nye medspillere, kan blive gift for ethvert Superliga-forsvar. Offensiven med Håkon som omdrejningspuktet bag Ohi Omoijuanfo blev dog aldrig 100 procent potent. Nordmanden fik tilkæmpet sig et straffespark på et fint løb i feltet, som Daniel Wass scorede på.
LIVE
TransferLIVE: Forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
Dorgu lyner! Manchester United slår City
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
Nyt tilbageslag for Hjulmand
MEDIE
‘Afgørende dage’
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
Verdensstjernes søn landet i København
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
Optur før FC København-brag
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
