Ny stjerne stråler: Fremragende arbejde, CV!

Tipsbladet sætter fokus på Brøndby IF’s træningskamp mod svenske AIK.



Tipsbladet i Portugal.

Under den kølige aftenhimmel i Algarve tog Brøndby IF hul på den såkaldte Atlantic Cup. Danskerne vandt med 2-1 på mål af Daniel Wass og Simon Hedlund. Flere af klubbens nyeste tilføjelser fik også lov til at vise sig frem.

Håkon Evjen startede på 10’er-positionen, mens Frederik Winther dannede stopperpar med Frederik Alves i Jesper Sørensens 4-2-3-1-formation. Med 20 minutter igen blev Evjen afløst af Mathias Kvistgaarden.

Testkampen er ikke nødvendigvis en facitliste for spilsystemet og taktikker frem mod de blå-gules Superliga-åbner den 19. februar, men den gav et fingerpeg om Jesper Sørensens prioriteter, som Tipsbladet her sætter under lup.

Brøndbys plusser:
Den tidligere U21-landstræner har flere gange udtrykt, at han gerne vil spille aggressivt og underholdende. Aggressiviteten var på plads, og det hang især sammen med et voldsomt højt pres ved boldtab. På et næsten mennesketomt Estadio Algarve var det ikke svært at høre Mads Hermansen brøle tropperne frem, hver gang man mistede bolden på svenskernes banehalvdel.

Brøndbys panderynker:
Jesper Sørensen havde valgt at stille op i en 4-2-3-1-formation med Joe Bell og Mathias Greve som de centrale midtbanespillere, og det så ikke altid afstemt ud. AIK spillede sig flere gange ud af Brøndbys høje pres. Det åbnede en motorvej for svenskerne, som dog ikke fik udnyttet alle mulighederne. Jesper Sørensen skal hurtigst muligt have fundet en løsning på restforsvaret, som i perioder var forsvindende svært at få øje på – specielt i første halvleg.

De nye drenge:
Frederik Winther fik chancen fra start i sin uofficielle Brøndby-debut. Augsburg-lejesvenden var parret med Frederik Alves i midterforsvaret, og det kom Winther bestemt bedst ud af. Han så bomstærk ud overfor Omar Faraj i AIK-angrebet. Han blokerede også en pæn svensk chance i første halvleg, og kom i det hele taget i vejen for meget. Han ligner en fuldgod erstatning for Andreas Maxsø – på den korte bane – hvilket er fremragende arbejde af ‘CV’ og co. Han lavede en kampafgørende tackling til allersidst, der gav Brøndby sejren.

Håkon Evjen viste i enkelte momenter prøver på sit talent. Et lavt tyngdepunkt og en forrygende teknik, som, når han finder ind i relationerne med sine nye medspillere, kan blive gift for ethvert Superliga-forsvar. Offensiven med Håkon som omdrejningspuktet bag Ohi Omoijuanfo blev dog aldrig 100 procent potent. Nordmanden fik tilkæmpet sig et straffespark på et fint løb i feltet, som Daniel Wass scorede på.





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Chido Obi var ustyrlig

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

FC Midtjylland kørte OB over



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Viborg FF – Brøndby IF

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

AGF dummer sig mod Fredericia

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

– Det er en gigantisk fiasko

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Præsenterer Thomas Franks afløser

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Salah strålede for Liverpool

Sønderjyske – Silkeborg IF



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Boilesen peger på FC København

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

OB – FC Midtjylland

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

For første gang siden 1999!