Tipsbladet i Portugal.
Under den kølige aftenhimmel i Algarve tog Brøndby IF hul på den såkaldte Atlantic Cup. Danskerne vandt med 2-1 på mål af Daniel Wass og Simon Hedlund. Flere af klubbens nyeste tilføjelser fik også lov til at vise sig frem.
Håkon Evjen startede på 10’er-positionen, mens Frederik Winther dannede stopperpar med Frederik Alves i Jesper Sørensens 4-2-3-1-formation. Med 20 minutter igen blev Evjen afløst af Mathias Kvistgaarden.
Testkampen er ikke nødvendigvis en facitliste for spilsystemet og taktikker frem mod de blå-gules Superliga-åbner den 19. februar, men den gav et fingerpeg om Jesper Sørensens prioriteter, som Tipsbladet her sætter under lup.
Brøndbys plusser:
Den tidligere U21-landstræner har flere gange udtrykt, at han gerne vil spille aggressivt og underholdende. Aggressiviteten var på plads, og det hang især sammen med et voldsomt højt pres ved boldtab. På et næsten mennesketomt Estadio Algarve var det ikke svært at høre Mads Hermansen brøle tropperne frem, hver gang man mistede bolden på svenskernes banehalvdel.
Brøndbys panderynker:
Jesper Sørensen havde valgt at stille op i en 4-2-3-1-formation med Joe Bell og Mathias Greve som de centrale midtbanespillere, og det så ikke altid afstemt ud. AIK spillede sig flere gange ud af Brøndbys høje pres. Det åbnede en motorvej for svenskerne, som dog ikke fik udnyttet alle mulighederne. Jesper Sørensen skal hurtigst muligt have fundet en løsning på restforsvaret, som i perioder var forsvindende svært at få øje på – specielt i første halvleg.
De nye drenge:
Frederik Winther fik chancen fra start i sin uofficielle Brøndby-debut. Augsburg-lejesvenden var parret med Frederik Alves i midterforsvaret, og det kom Winther bestemt bedst ud af. Han så bomstærk ud overfor Omar Faraj i AIK-angrebet. Han blokerede også en pæn svensk chance i første halvleg, og kom i det hele taget i vejen for meget. Han ligner en fuldgod erstatning for Andreas Maxsø – på den korte bane – hvilket er fremragende arbejde af ‘CV’ og co. Han lavede en kampafgørende tackling til allersidst, der gav Brøndby sejren.
Håkon Evjen viste i enkelte momenter prøver på sit talent. Et lavt tyngdepunkt og en forrygende teknik, som, når han finder ind i relationerne med sine nye medspillere, kan blive gift for ethvert Superliga-forsvar. Offensiven med Håkon som omdrejningspuktet bag Ohi Omoijuanfo blev dog aldrig 100 procent potent. Nordmanden fik tilkæmpet sig et straffespark på et fint løb i feltet, som Daniel Wass scorede på.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
– Den her sidder dybt i sjælen
Her er Kamil Wilczek i dag
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Lyngby går alene i front
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
AGF tilbage på førstepladsen
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Superstjerne er tilbage for Barcelona
Thomas Frank taler inden derby
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
NYHEDER
