Ny stjerne stråler: Fremragende arbejde, CV!

Tipsbladet sætter fokus på Brøndby IF’s træningskamp mod svenske AIK.



Tipsbladet i Portugal.

Under den kølige aftenhimmel i Algarve tog Brøndby IF hul på den såkaldte Atlantic Cup. Danskerne vandt med 2-1 på mål af Daniel Wass og Simon Hedlund. Flere af klubbens nyeste tilføjelser fik også lov til at vise sig frem.

Håkon Evjen startede på 10’er-positionen, mens Frederik Winther dannede stopperpar med Frederik Alves i Jesper Sørensens 4-2-3-1-formation. Med 20 minutter igen blev Evjen afløst af Mathias Kvistgaarden.

Testkampen er ikke nødvendigvis en facitliste for spilsystemet og taktikker frem mod de blå-gules Superliga-åbner den 19. februar, men den gav et fingerpeg om Jesper Sørensens prioriteter, som Tipsbladet her sætter under lup.

Brøndbys plusser:
Den tidligere U21-landstræner har flere gange udtrykt, at han gerne vil spille aggressivt og underholdende. Aggressiviteten var på plads, og det hang især sammen med et voldsomt højt pres ved boldtab. På et næsten mennesketomt Estadio Algarve var det ikke svært at høre Mads Hermansen brøle tropperne frem, hver gang man mistede bolden på svenskernes banehalvdel.

Brøndbys panderynker:
Jesper Sørensen havde valgt at stille op i en 4-2-3-1-formation med Joe Bell og Mathias Greve som de centrale midtbanespillere, og det så ikke altid afstemt ud. AIK spillede sig flere gange ud af Brøndbys høje pres. Det åbnede en motorvej for svenskerne, som dog ikke fik udnyttet alle mulighederne. Jesper Sørensen skal hurtigst muligt have fundet en løsning på restforsvaret, som i perioder var forsvindende svært at få øje på – specielt i første halvleg.

De nye drenge:
Frederik Winther fik chancen fra start i sin uofficielle Brøndby-debut. Augsburg-lejesvenden var parret med Frederik Alves i midterforsvaret, og det kom Winther bestemt bedst ud af. Han så bomstærk ud overfor Omar Faraj i AIK-angrebet. Han blokerede også en pæn svensk chance i første halvleg, og kom i det hele taget i vejen for meget. Han ligner en fuldgod erstatning for Andreas Maxsø – på den korte bane – hvilket er fremragende arbejde af ‘CV’ og co. Han lavede en kampafgørende tackling til allersidst, der gav Brøndby sejren.

Håkon Evjen viste i enkelte momenter prøver på sit talent. Et lavt tyngdepunkt og en forrygende teknik, som, når han finder ind i relationerne med sine nye medspillere, kan blive gift for ethvert Superliga-forsvar. Offensiven med Håkon som omdrejningspuktet bag Ohi Omoijuanfo blev dog aldrig 100 procent potent. Nordmanden fik tilkæmpet sig et straffespark på et fint løb i feltet, som Daniel Wass scorede på.







LIVE

LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Henter FC København-spiller

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Ny melding om fremtiden

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Kæk Wass: Han filmede!

Chelsea med historiens største PL-underskud

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg