FARUM (Tipsbladet): Sean Klaiber er i dårligt humør efter Brøndbys udekamp mod FC Nordsjælland søndag.
Det uafgjorte resultat, 1-1, er sådan set slet ikke det, der har spoleret hollænderens eftermiddag – det har underlaget på Right to Dream Park.
Kunstgræsset på FC Nordsjællands hjemmebane får ofte hårde ord med på vejen, og Sean Klaiber har bestemt heller ikke meget pænt at sige om banen i Farum.
– Det er en dum bane. Alle er i smerte – det er vanvittigt, siger Sean Klaiber og fortsætter:
– På en normale bane fortsætter bolden med at rulle. Her stopper den med det samme, så hver gang, man erobrer bolden, er det virkelig hårdt for kroppen. Det er virkelig noget lort for musklerne.
Hollænderen var meget tæt på at score til 2-0 i første halvleg, da han havde frit løb ned mod FC Nordsjællands mål.
– Hvis det havde været en normal bane, havde jeg scoret let. Jeg var hurtigere end de andre, og jeg havde et godt touch på bolden, men jeg var nødt til at bremse lidt op, og så gled jeg en smule. Åndssvagt, tordner Brøndby-stjernen, der ikke er i tvivl om, at FC Nordsjælland er meget bedre, når de spiller på hjemmebane:
– Helt sikkert. De får mange point på hjemmebane, og har det sværere på udebane.
Savnede Vallys
Sean Klaiber fastslår, at et point er godkendt set med Brøndby-briller – ikke mindst banens beskaffenhed taget i betragtning og det faktum, at topholdet stillede op uden Nicolai Vallys, der blev skadet ved lørdagens træning.
– Vi savnede ham helt sikkert. Jeg kan virkelig godt lide ham, og jeg vil gerne have ham på banen i alle kampe. Han kan afgøre kampe på egen hånd – Nicolai Vallys i topform er smuk at se på, siger Kaliber og fastslår, at han også savner Mathias Kvistgaarden, der ligeledes er ude med en skade.
Brøndbys enlige mål i Farum blev scoret af Yuito Suzuki, der altså fortsatte de imponerende takter.
– Han er en fantastisk fyr. Han er lidt et mysterium for alle, for hans engelsk er ikke særlig godt. Af og til tænker man, om han overhovedet ved, hvad vi siger til ham, men han er en fin fyr og scorer en masse mål, siger Kaliber og minder om, at træerne trods alt heller ikke vokser ind i himlen for Suzuki:
– Han skal stadig forbedre sig. I anden halvleg så man ham slet ikke. Der er noget, han skal arbejde med, hvis han skal fortsætte med at være afgørende i fremtiden.
Næste opgave for Brøndby IF er ude mod FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard
TOPNYHED
Rekorddyr lejeaftale
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER