Brøndby tager førstepladsen efter tæt duel

Efter tre kampe i træk uden sejr vandt Brøndby onsdag 1-0 over FCN og overtager midlertidigt førstepladsen.



Brøndby IF holdt onsdag aften liv i mesterskabsdrømmen, da holdet på hjemmebane vandt 1-0 over FC Nordsjælland i Superligaen.

Særligt i første halvleg leverede Brøndby en stærk præstation, og Yuito Suzuki blev med en scoring efter 27 minutter kampens matchvinder.

Sejren falder på et tørt sted for Brøndby, der inden onsdag var uden sejr i tre kampe i træk.

Med de tre point overtager Brøndby midlertidigt førstepladsen i ligaen. Det ændres dog torsdag, hvor FC København og FC Midtjylland mødes. Begge hold er et point efter Brøndby.

FCN ligger på fjerdepladsen tre point efter Brøndby i toppen.

Brøndby fik den bedste start på topkampen. Det var tydeligt, at værterne havde en plan for at stække den formstærke FCN-offensiv. Og den plan virkede.

Det var ikke meget, FCN skabte i første halvleg. Særligt Andreas Schjelderup, der har været i storform i foråret, blev lukket ned af et veloplagt Brøndby-mandskab.

Efter 27 minutter kapitaliserede Brøndby på den gode start. Yuito Suzuki gjorde det til 1-0 efter et fornemt oplæg fra holdkammeraten Nicolai Vallys.

Med en Schjelderup, der blev lukket ned, var det op til Ibrahim Osman at skabe noget for gæsterne. Den hurtige dybdeløber arbejdede hårdt og kom frem til flere farlige situationer, men den sidste dribling eller afslutning manglede ofte.

Gæsternes tætteste bud på en scoring kom kort inden pausen, men keeper Patrick Pentz hev en flot refleksredning frem på en afrettet afslutning fra Andreas Schjelderup.

Knap var de to hold kommet ud af omklædningsrummet igen, før Pentz på ny leverede en flot redning mellem stængerne. Denne gang måtte keeperen ud i fuld længe efter et forsøg fra Ibrahim Osman.

Som anden halvleg skred frem, faldt intensiteten i Brøndbys pres, og værterne trak sig længere tilbage på banen.

Det overlod initiativet til FCN's dygtige boldspillere, der dog havde en skidt dag på græstæppet og ikke kunne lirke den velorganiserede Brøndby-defensiv op.

Kampudviklingen gav Brøndby plads i omstillingerne, og med et kvarter igen var Suzuki tæt på at fordoble føringen. Andreas Hansen i FCN-målet diskede dog op med en stærk parering af japanerens afslutning.

Kvalerne hos FCN's offensive spillere fortsatte helt til slut, og gæsterne formåede aldrig at bryde Brøndbys stærke defensiv ned.

/ritzau/





Nægter at undskylde til Steve Cooper




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Brøndby-handel er kollapset

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Danmark – Nordmakedonien

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

FC København jagter Neestrup-erstatning

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

– Det er Neestrups tre største fejl

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Philip Billing tabte kæben



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Helt på røven over Victor Froholdt

Nu flytter anfører til Danmark

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Av, FCK! Her er de værst af alle

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!