Brøndby tager førstepladsen efter tæt duel

Efter tre kampe i træk uden sejr vandt Brøndby onsdag 1-0 over FCN og overtager midlertidigt førstepladsen.



Brøndby IF holdt onsdag aften liv i mesterskabsdrømmen, da holdet på hjemmebane vandt 1-0 over FC Nordsjælland i Superligaen.

Særligt i første halvleg leverede Brøndby en stærk præstation, og Yuito Suzuki blev med en scoring efter 27 minutter kampens matchvinder.

Sejren falder på et tørt sted for Brøndby, der inden onsdag var uden sejr i tre kampe i træk.

Med de tre point overtager Brøndby midlertidigt førstepladsen i ligaen. Det ændres dog torsdag, hvor FC København og FC Midtjylland mødes. Begge hold er et point efter Brøndby.

FCN ligger på fjerdepladsen tre point efter Brøndby i toppen.

Brøndby fik den bedste start på topkampen. Det var tydeligt, at værterne havde en plan for at stække den formstærke FCN-offensiv. Og den plan virkede.

Det var ikke meget, FCN skabte i første halvleg. Særligt Andreas Schjelderup, der har været i storform i foråret, blev lukket ned af et veloplagt Brøndby-mandskab.

Efter 27 minutter kapitaliserede Brøndby på den gode start. Yuito Suzuki gjorde det til 1-0 efter et fornemt oplæg fra holdkammeraten Nicolai Vallys.

Med en Schjelderup, der blev lukket ned, var det op til Ibrahim Osman at skabe noget for gæsterne. Den hurtige dybdeløber arbejdede hårdt og kom frem til flere farlige situationer, men den sidste dribling eller afslutning manglede ofte.

Gæsternes tætteste bud på en scoring kom kort inden pausen, men keeper Patrick Pentz hev en flot refleksredning frem på en afrettet afslutning fra Andreas Schjelderup.

Knap var de to hold kommet ud af omklædningsrummet igen, før Pentz på ny leverede en flot redning mellem stængerne. Denne gang måtte keeperen ud i fuld længe efter et forsøg fra Ibrahim Osman.

Som anden halvleg skred frem, faldt intensiteten i Brøndbys pres, og værterne trak sig længere tilbage på banen.

Det overlod initiativet til FCN's dygtige boldspillere, der dog havde en skidt dag på græstæppet og ikke kunne lirke den velorganiserede Brøndby-defensiv op.

Kampudviklingen gav Brøndby plads i omstillingerne, og med et kvarter igen var Suzuki tæt på at fordoble føringen. Andreas Hansen i FCN-målet diskede dog op med en stærk parering af japanerens afslutning.

Kvalerne hos FCN's offensive spillere fortsatte helt til slut, og gæsterne formåede aldrig at bryde Brøndbys stærke defensiv ned.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC København kan miste endnu en stjerne

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Klar for FC København

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Flere slagter dansker efter grim aktion

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

‘Spanien var det bedste hold’

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber