Brøndby IF holdt onsdag aften liv i mesterskabsdrømmen, da holdet på hjemmebane vandt 1-0 over FC Nordsjælland i Superligaen.
Særligt i første halvleg leverede Brøndby en stærk præstation, og Yuito Suzuki blev med en scoring efter 27 minutter kampens matchvinder.
Sejren falder på et tørt sted for Brøndby, der inden onsdag var uden sejr i tre kampe i træk.
Med de tre point overtager Brøndby midlertidigt førstepladsen i ligaen. Det ændres dog torsdag, hvor FC København og FC Midtjylland mødes. Begge hold er et point efter Brøndby.
FCN ligger på fjerdepladsen tre point efter Brøndby i toppen.
Brøndby fik den bedste start på topkampen. Det var tydeligt, at værterne havde en plan for at stække den formstærke FCN-offensiv. Og den plan virkede.
Det var ikke meget, FCN skabte i første halvleg. Særligt Andreas Schjelderup, der har været i storform i foråret, blev lukket ned af et veloplagt Brøndby-mandskab.
Efter 27 minutter kapitaliserede Brøndby på den gode start. Yuito Suzuki gjorde det til 1-0 efter et fornemt oplæg fra holdkammeraten Nicolai Vallys.
Med en Schjelderup, der blev lukket ned, var det op til Ibrahim Osman at skabe noget for gæsterne. Den hurtige dybdeløber arbejdede hårdt og kom frem til flere farlige situationer, men den sidste dribling eller afslutning manglede ofte.
Gæsternes tætteste bud på en scoring kom kort inden pausen, men keeper Patrick Pentz hev en flot refleksredning frem på en afrettet afslutning fra Andreas Schjelderup.
Knap var de to hold kommet ud af omklædningsrummet igen, før Pentz på ny leverede en flot redning mellem stængerne. Denne gang måtte keeperen ud i fuld længe efter et forsøg fra Ibrahim Osman.
Som anden halvleg skred frem, faldt intensiteten i Brøndbys pres, og værterne trak sig længere tilbage på banen.
Det overlod initiativet til FCN's dygtige boldspillere, der dog havde en skidt dag på græstæppet og ikke kunne lirke den velorganiserede Brøndby-defensiv op.
Kampudviklingen gav Brøndby plads i omstillingerne, og med et kvarter igen var Suzuki tæt på at fordoble føringen. Andreas Hansen i FCN-målet diskede dog op med en stærk parering af japanerens afslutning.
Kvalerne hos FCN's offensive spillere fortsatte helt til slut, og gæsterne formåede aldrig at bryde Brøndbys stærke defensiv ned.
/ritzau/
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
FC København scorer millionbeløb
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
AVIS