Brøndby IF holdt onsdag aften liv i mesterskabsdrømmen, da holdet på hjemmebane vandt 1-0 over FC Nordsjælland i Superligaen.
Særligt i første halvleg leverede Brøndby en stærk præstation, og Yuito Suzuki blev med en scoring efter 27 minutter kampens matchvinder.
Sejren falder på et tørt sted for Brøndby, der inden onsdag var uden sejr i tre kampe i træk.
Med de tre point overtager Brøndby midlertidigt førstepladsen i ligaen. Det ændres dog torsdag, hvor FC København og FC Midtjylland mødes. Begge hold er et point efter Brøndby.
FCN ligger på fjerdepladsen tre point efter Brøndby i toppen.
Brøndby fik den bedste start på topkampen. Det var tydeligt, at værterne havde en plan for at stække den formstærke FCN-offensiv. Og den plan virkede.
Det var ikke meget, FCN skabte i første halvleg. Særligt Andreas Schjelderup, der har været i storform i foråret, blev lukket ned af et veloplagt Brøndby-mandskab.
Efter 27 minutter kapitaliserede Brøndby på den gode start. Yuito Suzuki gjorde det til 1-0 efter et fornemt oplæg fra holdkammeraten Nicolai Vallys.
Med en Schjelderup, der blev lukket ned, var det op til Ibrahim Osman at skabe noget for gæsterne. Den hurtige dybdeløber arbejdede hårdt og kom frem til flere farlige situationer, men den sidste dribling eller afslutning manglede ofte.
Gæsternes tætteste bud på en scoring kom kort inden pausen, men keeper Patrick Pentz hev en flot refleksredning frem på en afrettet afslutning fra Andreas Schjelderup.
Knap var de to hold kommet ud af omklædningsrummet igen, før Pentz på ny leverede en flot redning mellem stængerne. Denne gang måtte keeperen ud i fuld længe efter et forsøg fra Ibrahim Osman.
Som anden halvleg skred frem, faldt intensiteten i Brøndbys pres, og værterne trak sig længere tilbage på banen.
Det overlod initiativet til FCN's dygtige boldspillere, der dog havde en skidt dag på græstæppet og ikke kunne lirke den velorganiserede Brøndby-defensiv op.
Kampudviklingen gav Brøndby plads i omstillingerne, og med et kvarter igen var Suzuki tæt på at fordoble føringen. Andreas Hansen i FCN-målet diskede dog op med en stærk parering af japanerens afslutning.
Kvalerne hos FCN's offensive spillere fortsatte helt til slut, og gæsterne formåede aldrig at bryde Brøndbys stærke defensiv ned.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
– Niels Frederiksen er en legende!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Salah sender særlig besked
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
HELT VILDT