Brøndby måtte undvære Hedlund og Mráz: Lidt en mærkelig proces

Mikael Uhre får stor ros fra Niels Frederiksen, efter angriberen torsdag scorede tre mål mod FC Nordsjælland.



Han har langt fra været stamspiller i denne sæson, men torsdag aften blev Mikael Uhre den helt store helt for Brøndby.

I 4-0-sejren over FC Nordsjælland scorede den 25-årige frontløber et vaskeægte hattrick, og Brøndby-træner Niels Frederiksen var efter kampen særdeles godt tilfreds med Uhres præstation.

– Det var fantastisk. Han har præsteret godt på det seneste, og de tre mål vidner om en rigtig stærk præstation og en stor effektivitet.

– Det var dejligt at se, for vi har i den grad brug for målscorere på det her hold – ikke mindst fordi vi jo har to af vores angribere i corona-karantæne, siger Niels Frederiksen med henvisning til Simon Hedlund og Samuel Mraz.

Brøndby-angriberne blev i sidste uge testet positive for coronavirus og gik derfor i en uges isolation.

Læs også:Bedst og værst: Uhre løste Brøndbys målscoringsproblemer

Efter ikke at have haft symptomer på sygdom var Hedlund og Mraz tirsdag tilbage på træningsbanen, men Divisionsforeningens ekspertudvalg besluttede, at de ikke må spille før næste uge.

Den beslutning undrer Niels Frederiksen sig over.

– Det har været en lidt mærkelig proces, men mere vil jeg ikke kommentere på det. Vi følger retningslinjerne og lytter til eksperterne, siger Brøndby-træneren.

Mikael Uhre har været brugt som indskifter i størstedelen af sæsonen, men han har aldrig tvivlet på egne evner.

– Hattricket kommer fra det hårde arbejde, jeg gør i hverdagen. Jeg har hele tiden troet på, at det nok skulle komme.

Læs også:Omskolet Brøndby-wingback imponerer: Et lille gennembrud

– Det er forløsende, og det giver mig tro på tingene. Ligesom holdet er inde i en god udvikling, har jeg også været det, så det handler bare om at fortsætte, siger Uhre.

I FC Nordsjælland-lejren var der skuffelse over torsdagens resultat, men det blev kun så grimt på måltavlen, fordi FCN satsede, mener cheftræner Flemming Pedersen.

– Til sidst løb vi ind i Brøndbys kontrakniv, fordi vi jagtede. Vi var tæt på at reducere, og vi spillede faktisk en rigtig flot anden halvleg, men til sidst ser det ikke sådan ud, fordi de fik to lette mål.

– Det er derfor, det endte med at gå helt galt, siger Flemming Pedersen.

Med fire kampe tilbage af 3F Superligaens mesterskabsspil er Brøndby på fjerdepladsen, mens FCN er nummer seks.

/ritzau/

Læs også:Hattrickhelten Uhre: Har holdt snuden i sporet
Læs også:Ekspert: Derfor bruger FCK så mange flere millioner på agenter
Læs også:Fisker fik comeback: Det var lige før, der kom en tåre på kinden




► LIVE

LIVE: Dolberg opereret efter grim skade

Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas

Tidligere Spurs-spiller vil være FIFA-præsident



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Her er Kasper Hjulmands nye job

Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy

AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked

Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse

Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel

Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning

Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF

Så mange millioner er Kasper Høgh værd

FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader

Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’ 

Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending

Ronaldo undskylder for drama i København



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF vil have mangemillionær på toppost

FCK-profil lå på stranden – så ringede landstræner

Kæmpe medie fremhæver Marvin Nasnas

Tjente millioner på FCK-kamp

Disney præsenterer europæiske tv-profiler

FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur

Superliga-komet: ‘Jeg er sulten efter det’

Ekspert: Dansk ulykkesfugl kan blive solgt

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’

Splittet: ‘I har kun snakket landshold i 14 dage’

U21-holdet skal ud i EM-playoffkampe