Stiktosset Brøndby-træner: Det er mig en gåde

Niels Frederiksen er alt andet end tilfreds med dommerlinjen i kølvandet på nederlaget til FCM.



– Det irriterer mig grænseløst.

Sådan siger Brøndby-træner Niels Frederiksen efter holdets 1-3-nederlag til FC Midtjylland i Superligaens mesterskabsspil mandag aften.

Cheftræneren er blandt andet utilfreds med en situation fem minutter før pausen, hvor FCM fik tilkendt et straffespark med hjælp fra VAR, da det blev vurderet, at Brøndby-stopperen Sigurd Rosted ureglementeret ramte bolden med armen i feltet.

– Jeg er super, super træt af, at der er så mange situationer, hvor noget, der ikke er en chance, bliver konverteret til fodboldspillets allerstørste chance, nemlig et straffespark. Det er lige før, jeg synes, vi skal indføre indirekte frispark igen eller sådan noget.

– Det er fint, hvis du laver en grim tackling eller tager bolden med hånden, når den er på vej ind i mål. Så kan jeg sagtens se logikken i, at der er straffespark, men alle de der situationer, hvor man får straffespark på noget, der ikke er en chance, det irriterer mig grænseløst, siger Niels Frederiksen.

Kort efter faldt Brøndby-backen Blas Riveros til jorden efter hård duel med FCM-spilleren Raphael Onyedika, hvor de blågule savnede et rødt kort.

– Jeg har set den igen, og jeg er stiktosset over den. Det er fuldstændig tilsvarende den situation, som Josip Radosevic fik direkte rødt for oppe i Silkeborg, og her blev der ikke engang dømt frispark.

– Det er mig en gåde, hvordan det kan ske. Jeg mener, det er en kæmpe fejl, siger Niels Frederiksen.

Fair nok rødt kort til Maxsø
Allerede i kampens ottende minut blev Brøndby-anfører Andreas Maxsø udvist for at nedlægge Gustav Isaksen som sidste mand på kanten af feltet, og her savnede Brøndby også delvist marginaler.

– Når der ikke blev dømt frispark til os, da Isaksen tog bolden med med armen, så er det vel efterfølgende også fair nok, at det var rødt kort, erkender Niels Frederiksen dog.

Også Maxsø selv mener, at udvisningen var på sin plads

– Han kom alene igennem, og som bageste mand tog jeg ham. Jeg prøvede selvfølgelig at spille bolden, men det røde kort var fair nok, siger Andreas Maxsø.

Brøndby-kaptajnen ville dog ønske, han havde ladet Isaksen gå i stedet for at vælte ham og dermed give sine holdkammerater et svært udgangspunkt med en mand i undertal i 82 minutter.

– Når jeg kigger tilbage, skulle jeg måske have ladet ham få afslutningen, men nogle gange vil man bare gøre alt for at stoppe dem i at få en chance.

– Omvendt skulle jeg være smartere, for der var kun spillet syv-otte minutter, og lade ham få den afslutning, siger Maxsø.

Det var efter kampen i Brøndby ikke muligt at få dommer Jakob Kehlet til at forholde sig til de forskellige situationer.

Med 3-1-sejren er FCM kun tre point efter FC København i toppen af tabellen, mens Brøndby forbliver på femtepladsen efter det sjette nederlag på stribe.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Han ville være guf for større Superliga-klubber

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Alexander Lind blæst bagover



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Dansker drillet af Mourinho

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Josip Radošević på samtlige forsider

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Presset er på Danmark!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Viser målform før vigtig landskamp

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Stiktosset – her er Delaneys svar

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag