Stiktosset Brøndby-træner: Det er mig en gåde

Niels Frederiksen er alt andet end tilfreds med dommerlinjen i kølvandet på nederlaget til FCM.



– Det irriterer mig grænseløst.

Sådan siger Brøndby-træner Niels Frederiksen efter holdets 1-3-nederlag til FC Midtjylland i Superligaens mesterskabsspil mandag aften.

Cheftræneren er blandt andet utilfreds med en situation fem minutter før pausen, hvor FCM fik tilkendt et straffespark med hjælp fra VAR, da det blev vurderet, at Brøndby-stopperen Sigurd Rosted ureglementeret ramte bolden med armen i feltet.

– Jeg er super, super træt af, at der er så mange situationer, hvor noget, der ikke er en chance, bliver konverteret til fodboldspillets allerstørste chance, nemlig et straffespark. Det er lige før, jeg synes, vi skal indføre indirekte frispark igen eller sådan noget.

– Det er fint, hvis du laver en grim tackling eller tager bolden med hånden, når den er på vej ind i mål. Så kan jeg sagtens se logikken i, at der er straffespark, men alle de der situationer, hvor man får straffespark på noget, der ikke er en chance, det irriterer mig grænseløst, siger Niels Frederiksen.

Kort efter faldt Brøndby-backen Blas Riveros til jorden efter hård duel med FCM-spilleren Raphael Onyedika, hvor de blågule savnede et rødt kort.

– Jeg har set den igen, og jeg er stiktosset over den. Det er fuldstændig tilsvarende den situation, som Josip Radosevic fik direkte rødt for oppe i Silkeborg, og her blev der ikke engang dømt frispark.

– Det er mig en gåde, hvordan det kan ske. Jeg mener, det er en kæmpe fejl, siger Niels Frederiksen.

Fair nok rødt kort til Maxsø
Allerede i kampens ottende minut blev Brøndby-anfører Andreas Maxsø udvist for at nedlægge Gustav Isaksen som sidste mand på kanten af feltet, og her savnede Brøndby også delvist marginaler.

– Når der ikke blev dømt frispark til os, da Isaksen tog bolden med med armen, så er det vel efterfølgende også fair nok, at det var rødt kort, erkender Niels Frederiksen dog.

Også Maxsø selv mener, at udvisningen var på sin plads

– Han kom alene igennem, og som bageste mand tog jeg ham. Jeg prøvede selvfølgelig at spille bolden, men det røde kort var fair nok, siger Andreas Maxsø.

Brøndby-kaptajnen ville dog ønske, han havde ladet Isaksen gå i stedet for at vælte ham og dermed give sine holdkammerater et svært udgangspunkt med en mand i undertal i 82 minutter.

– Når jeg kigger tilbage, skulle jeg måske have ladet ham få afslutningen, men nogle gange vil man bare gøre alt for at stoppe dem i at få en chance.

– Omvendt skulle jeg være smartere, for der var kun spillet syv-otte minutter, og lade ham få den afslutning, siger Maxsø.

Det var efter kampen i Brøndby ikke muligt at få dommer Jakob Kehlet til at forholde sig til de forskellige situationer.

Med 3-1-sejren er FCM kun tre point efter FC København i toppen af tabellen, mens Brøndby forbliver på femtepladsen efter det sjette nederlag på stribe.

/ritzau/






Afsløring: Viborg henter islandsk kant




LIVE

TransferLIVE: Medier: Frank og co. snyder Arsenal!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Per Frimann hylder Brøndby

Superliga-klub tæt på ny angriber

Brøndby afviser to danske klubber

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Forlader AGF – lægetjek booket



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Klart svar om Tonni Adamsen

Topscorer kritiserer Silkeborg

Til lægetjek i Superliga-klub

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Det kan ske mandag i FC København

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Zorniger med klar besked til Brøndby

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status