Stiktosset Brøndby-træner: Det er mig en gåde

Niels Frederiksen er alt andet end tilfreds med dommerlinjen i kølvandet på nederlaget til FCM.



– Det irriterer mig grænseløst.

Sådan siger Brøndby-træner Niels Frederiksen efter holdets 1-3-nederlag til FC Midtjylland i Superligaens mesterskabsspil mandag aften.

Cheftræneren er blandt andet utilfreds med en situation fem minutter før pausen, hvor FCM fik tilkendt et straffespark med hjælp fra VAR, da det blev vurderet, at Brøndby-stopperen Sigurd Rosted ureglementeret ramte bolden med armen i feltet.

– Jeg er super, super træt af, at der er så mange situationer, hvor noget, der ikke er en chance, bliver konverteret til fodboldspillets allerstørste chance, nemlig et straffespark. Det er lige før, jeg synes, vi skal indføre indirekte frispark igen eller sådan noget.

– Det er fint, hvis du laver en grim tackling eller tager bolden med hånden, når den er på vej ind i mål. Så kan jeg sagtens se logikken i, at der er straffespark, men alle de der situationer, hvor man får straffespark på noget, der ikke er en chance, det irriterer mig grænseløst, siger Niels Frederiksen.

Kort efter faldt Brøndby-backen Blas Riveros til jorden efter hård duel med FCM-spilleren Raphael Onyedika, hvor de blågule savnede et rødt kort.

– Jeg har set den igen, og jeg er stiktosset over den. Det er fuldstændig tilsvarende den situation, som Josip Radosevic fik direkte rødt for oppe i Silkeborg, og her blev der ikke engang dømt frispark.

– Det er mig en gåde, hvordan det kan ske. Jeg mener, det er en kæmpe fejl, siger Niels Frederiksen.

Fair nok rødt kort til Maxsø
Allerede i kampens ottende minut blev Brøndby-anfører Andreas Maxsø udvist for at nedlægge Gustav Isaksen som sidste mand på kanten af feltet, og her savnede Brøndby også delvist marginaler.

– Når der ikke blev dømt frispark til os, da Isaksen tog bolden med med armen, så er det vel efterfølgende også fair nok, at det var rødt kort, erkender Niels Frederiksen dog.

Også Maxsø selv mener, at udvisningen var på sin plads

– Han kom alene igennem, og som bageste mand tog jeg ham. Jeg prøvede selvfølgelig at spille bolden, men det røde kort var fair nok, siger Andreas Maxsø.

Brøndby-kaptajnen ville dog ønske, han havde ladet Isaksen gå i stedet for at vælte ham og dermed give sine holdkammerater et svært udgangspunkt med en mand i undertal i 82 minutter.

– Når jeg kigger tilbage, skulle jeg måske have ladet ham få afslutningen, men nogle gange vil man bare gøre alt for at stoppe dem i at få en chance.

– Omvendt skulle jeg være smartere, for der var kun spillet syv-otte minutter, og lade ham få den afslutning, siger Maxsø.

Det var efter kampen i Brøndby ikke muligt at få dommer Jakob Kehlet til at forholde sig til de forskellige situationer.

Med 3-1-sejren er FCM kun tre point efter FC København i toppen af tabellen, mens Brøndby forbliver på femtepladsen efter det sjette nederlag på stribe.

/ritzau/



Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

FC Midtjylland kan score gode penge

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kongesæson – de køber Pep Biel

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Sønderjyske – FC Midtjylland

Superliga-legende stråler som 41-årig

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Brøndby-spiller afviser

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Slut: FC København vinder intenst derby

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Randers FC – OB

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Pogba er lettet

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

FC Nordsjælland – FC Fredericia