– Det irriterer mig grænseløst.
Sådan siger Brøndby-træner Niels Frederiksen efter holdets 1-3-nederlag til FC Midtjylland i Superligaens mesterskabsspil mandag aften.
Cheftræneren er blandt andet utilfreds med en situation fem minutter før pausen, hvor FCM fik tilkendt et straffespark med hjælp fra VAR, da det blev vurderet, at Brøndby-stopperen Sigurd Rosted ureglementeret ramte bolden med armen i feltet.
– Jeg er super, super træt af, at der er så mange situationer, hvor noget, der ikke er en chance, bliver konverteret til fodboldspillets allerstørste chance, nemlig et straffespark. Det er lige før, jeg synes, vi skal indføre indirekte frispark igen eller sådan noget.
– Det er fint, hvis du laver en grim tackling eller tager bolden med hånden, når den er på vej ind i mål. Så kan jeg sagtens se logikken i, at der er straffespark, men alle de der situationer, hvor man får straffespark på noget, der ikke er en chance, det irriterer mig grænseløst, siger Niels Frederiksen.
Kort efter faldt Brøndby-backen Blas Riveros til jorden efter hård duel med FCM-spilleren Raphael Onyedika, hvor de blågule savnede et rødt kort.
– Jeg har set den igen, og jeg er stiktosset over den. Det er fuldstændig tilsvarende den situation, som Josip Radosevic fik direkte rødt for oppe i Silkeborg, og her blev der ikke engang dømt frispark.
– Det er mig en gåde, hvordan det kan ske. Jeg mener, det er en kæmpe fejl, siger Niels Frederiksen.
Fair nok rødt kort til Maxsø
Allerede i kampens ottende minut blev Brøndby-anfører Andreas Maxsø udvist for at nedlægge Gustav Isaksen som sidste mand på kanten af feltet, og her savnede Brøndby også delvist marginaler.
– Når der ikke blev dømt frispark til os, da Isaksen tog bolden med med armen, så er det vel efterfølgende også fair nok, at det var rødt kort, erkender Niels Frederiksen dog.
Også Maxsø selv mener, at udvisningen var på sin plads
– Han kom alene igennem, og som bageste mand tog jeg ham. Jeg prøvede selvfølgelig at spille bolden, men det røde kort var fair nok, siger Andreas Maxsø.
Brøndby-kaptajnen ville dog ønske, han havde ladet Isaksen gå i stedet for at vælte ham og dermed give sine holdkammerater et svært udgangspunkt med en mand i undertal i 82 minutter.
– Når jeg kigger tilbage, skulle jeg måske have ladet ham få afslutningen, men nogle gange vil man bare gøre alt for at stoppe dem i at få en chance.
– Omvendt skulle jeg være smartere, for der var kun spillet syv-otte minutter, og lade ham få den afslutning, siger Maxsø.
Det var efter kampen i Brøndby ikke muligt at få dommer Jakob Kehlet til at forholde sig til de forskellige situationer.
Med 3-1-sejren er FCM kun tre point efter FC København i toppen af tabellen, mens Brøndby forbliver på femtepladsen efter det sjette nederlag på stribe.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Vender han retur? Lasse Schöne åben
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år