– Det irriterer mig grænseløst.
Sådan siger Brøndby-træner Niels Frederiksen efter holdets 1-3-nederlag til FC Midtjylland i Superligaens mesterskabsspil mandag aften.
Cheftræneren er blandt andet utilfreds med en situation fem minutter før pausen, hvor FCM fik tilkendt et straffespark med hjælp fra VAR, da det blev vurderet, at Brøndby-stopperen Sigurd Rosted ureglementeret ramte bolden med armen i feltet.
– Jeg er super, super træt af, at der er så mange situationer, hvor noget, der ikke er en chance, bliver konverteret til fodboldspillets allerstørste chance, nemlig et straffespark. Det er lige før, jeg synes, vi skal indføre indirekte frispark igen eller sådan noget.
– Det er fint, hvis du laver en grim tackling eller tager bolden med hånden, når den er på vej ind i mål. Så kan jeg sagtens se logikken i, at der er straffespark, men alle de der situationer, hvor man får straffespark på noget, der ikke er en chance, det irriterer mig grænseløst, siger Niels Frederiksen.
Kort efter faldt Brøndby-backen Blas Riveros til jorden efter hård duel med FCM-spilleren Raphael Onyedika, hvor de blågule savnede et rødt kort.
– Jeg har set den igen, og jeg er stiktosset over den. Det er fuldstændig tilsvarende den situation, som Josip Radosevic fik direkte rødt for oppe i Silkeborg, og her blev der ikke engang dømt frispark.
– Det er mig en gåde, hvordan det kan ske. Jeg mener, det er en kæmpe fejl, siger Niels Frederiksen.
Fair nok rødt kort til Maxsø
Allerede i kampens ottende minut blev Brøndby-anfører Andreas Maxsø udvist for at nedlægge Gustav Isaksen som sidste mand på kanten af feltet, og her savnede Brøndby også delvist marginaler.
– Når der ikke blev dømt frispark til os, da Isaksen tog bolden med med armen, så er det vel efterfølgende også fair nok, at det var rødt kort, erkender Niels Frederiksen dog.
Også Maxsø selv mener, at udvisningen var på sin plads
– Han kom alene igennem, og som bageste mand tog jeg ham. Jeg prøvede selvfølgelig at spille bolden, men det røde kort var fair nok, siger Andreas Maxsø.
Brøndby-kaptajnen ville dog ønske, han havde ladet Isaksen gå i stedet for at vælte ham og dermed give sine holdkammerater et svært udgangspunkt med en mand i undertal i 82 minutter.
– Når jeg kigger tilbage, skulle jeg måske have ladet ham få afslutningen, men nogle gange vil man bare gøre alt for at stoppe dem i at få en chance.
– Omvendt skulle jeg være smartere, for der var kun spillet syv-otte minutter, og lade ham få den afslutning, siger Maxsø.
Det var efter kampen i Brøndby ikke muligt at få dommer Jakob Kehlet til at forholde sig til de forskellige situationer.
Med 3-1-sejren er FCM kun tre point efter FC København i toppen af tabellen, mens Brøndby forbliver på femtepladsen efter det sjette nederlag på stribe.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
‘Han er tilgivet’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Liverpool – West Ham United
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
‘Jeg hadede verden’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
Ny hooliganpakke er vedtaget
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
