– Det irriterer mig grænseløst.
Sådan siger Brøndby-træner Niels Frederiksen efter holdets 1-3-nederlag til FC Midtjylland i Superligaens mesterskabsspil mandag aften.
Cheftræneren er blandt andet utilfreds med en situation fem minutter før pausen, hvor FCM fik tilkendt et straffespark med hjælp fra VAR, da det blev vurderet, at Brøndby-stopperen Sigurd Rosted ureglementeret ramte bolden med armen i feltet.
– Jeg er super, super træt af, at der er så mange situationer, hvor noget, der ikke er en chance, bliver konverteret til fodboldspillets allerstørste chance, nemlig et straffespark. Det er lige før, jeg synes, vi skal indføre indirekte frispark igen eller sådan noget.
– Det er fint, hvis du laver en grim tackling eller tager bolden med hånden, når den er på vej ind i mål. Så kan jeg sagtens se logikken i, at der er straffespark, men alle de der situationer, hvor man får straffespark på noget, der ikke er en chance, det irriterer mig grænseløst, siger Niels Frederiksen.
Kort efter faldt Brøndby-backen Blas Riveros til jorden efter hård duel med FCM-spilleren Raphael Onyedika, hvor de blågule savnede et rødt kort.
– Jeg har set den igen, og jeg er stiktosset over den. Det er fuldstændig tilsvarende den situation, som Josip Radosevic fik direkte rødt for oppe i Silkeborg, og her blev der ikke engang dømt frispark.
– Det er mig en gåde, hvordan det kan ske. Jeg mener, det er en kæmpe fejl, siger Niels Frederiksen.
Fair nok rødt kort til Maxsø
Allerede i kampens ottende minut blev Brøndby-anfører Andreas Maxsø udvist for at nedlægge Gustav Isaksen som sidste mand på kanten af feltet, og her savnede Brøndby også delvist marginaler.
– Når der ikke blev dømt frispark til os, da Isaksen tog bolden med med armen, så er det vel efterfølgende også fair nok, at det var rødt kort, erkender Niels Frederiksen dog.
Også Maxsø selv mener, at udvisningen var på sin plads
– Han kom alene igennem, og som bageste mand tog jeg ham. Jeg prøvede selvfølgelig at spille bolden, men det røde kort var fair nok, siger Andreas Maxsø.
Brøndby-kaptajnen ville dog ønske, han havde ladet Isaksen gå i stedet for at vælte ham og dermed give sine holdkammerater et svært udgangspunkt med en mand i undertal i 82 minutter.
– Når jeg kigger tilbage, skulle jeg måske have ladet ham få afslutningen, men nogle gange vil man bare gøre alt for at stoppe dem i at få en chance.
– Omvendt skulle jeg være smartere, for der var kun spillet syv-otte minutter, og lade ham få den afslutning, siger Maxsø.
Det var efter kampen i Brøndby ikke muligt at få dommer Jakob Kehlet til at forholde sig til de forskellige situationer.
Med 3-1-sejren er FCM kun tre point efter FC København i toppen af tabellen, mens Brøndby forbliver på femtepladsen efter det sjette nederlag på stribe.
/ritzau/
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Melder ud om Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Dybt bekymret over VM i USA
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Stor profil glad for Brøndby
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Vild stime før Danmark-brag
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig