Brøndby-træner: Vi har arbejdet meget med defensiven

Søndag skydes Brøndbys forårssæson i gang, og der er meget på spil for klubben, der skal i top tre. Thomas Frank har brugt vinterpausen på at arbejde på den defensive struktur.



Det er lige på og hårdt, når Brøndby IF søndag skyder forårssæsonen i Superligaen i gang. Klubben starter med en kamp ude mod AaB, inden FC Midtjylland i den følgende spillerunde kommer på besøg. Herefter venter en vigtig pokalkamp ude mod SønderjyskE, inden et møde med FC København i Telia Parken venter. Det er dermed vigtigt, at Brøndby IF er klar fra start.

For at sikre, at holdet er klar, har træner Thomas Frank brugt opstartsfasen på at arbejde meget med den defensive organisation. En stærk defensiv base kan nemlig være med til at vinde de nødvendige point i starten, hvor Brøndby kan komme under pres.

– Vi glæder os helt vildt til at komme i gang. Ferien har været lang, men nu er vi klar til at spille, og det bliver dejligt at se de ting, vi har arbejdet med. Vi har haft meget fokus på den defensive organisation, vi har arbejdet med omstillinger, det defensive pres og vores standard-situationer, siger Thomas Frank til tipsbladet.dk og forklarer videre.

– Det er altid vigtigt at kunne flere ting, derfor vil vi også gerne være gode til at presse højt og lavt. I efteråret var vi den klub med tredjeflest clean sheets, så noget er da helt sikkert lykkes i forhold til  det høje og det lave pres. Men i og med at banerne kan være lidt dårlige her i starten, er det vigtigt, at vi har en solid og stærk defensiv base. Vi skal være kompakte. I efteråret var vi til tider en smule for åbne, siger cheftræneren videre.

Noget af det interessante i forbindelse med kampen mod AaB bliver, hvordan Thomas Frank sætter sin offensiv op. Defensivt lader det til at blive Hradecky i målet med Johan Larsson, Dario Dumic, Daniel Agger og Patrick Da Silva. Offensivt ligner det en trekant med Johan Elmander helt fremme og så Ferhan Hasani og Teemu Pukki på kanterne.

Pukki er ikke kantspiller, og selv om han i udgangspunktet starter på kanten, får han formentlig licens til at gøre lidt, som det passer ham. Den type har Thomas Frank ikke tidligere brugt på kanten, men han kan lide det, han ser – uden han dog vil røbe, om Teemu Pukki spiller på kanten fra start.

– Hvis jeg bruger ham på kanten, så ser jeg ham ikke som en kantspiller. Han er målscorer, angriber. Hvad kalder vi for eksempel Ronaldo eller Neymar? De spiller med udgangspunkt på kanten, men de er ikke kantspillere, de er måscorere. Og når du spiller med tre helt fremme, har du også brug for de typer. Hvis jeg bruger Pukki med udgangspunkt i venstre, er det klart, at han får licens til at blande sig i alt, hvad der kommer til at foregå i feltet, siger Thomas Frank.

AaB er som sagt første modstander søndag, og Brøndby-træneren glæder sig til at komme i gang med foråret.

– Det er et svært sted at spille, AaB er et stærkt hjemmehold. De har en rigtig god base, et godt fundament i deres spil, så det er et hold, alle har det svært imod. Når de rammer topniveauet, er de giftige. De har nogle hurtige spillere, og de er skarpe i omstillingerne, siger han.





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danmark – Nordmakedonien

Philip Billing tabte kæben



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kæmpe nyhed i udlandet

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Helt på røven over Victor Froholdt

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Senegal har appelleret vild dom

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Nu flytter anfører til Danmark

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding