Det er lige på og hårdt, når Brøndby IF søndag skyder forårssæsonen i Superligaen i gang. Klubben starter med en kamp ude mod AaB, inden FC Midtjylland i den følgende spillerunde kommer på besøg. Herefter venter en vigtig pokalkamp ude mod SønderjyskE, inden et møde med FC København i Telia Parken venter. Det er dermed vigtigt, at Brøndby IF er klar fra start.
For at sikre, at holdet er klar, har træner Thomas Frank brugt opstartsfasen på at arbejde meget med den defensive organisation. En stærk defensiv base kan nemlig være med til at vinde de nødvendige point i starten, hvor Brøndby kan komme under pres.
– Vi glæder os helt vildt til at komme i gang. Ferien har været lang, men nu er vi klar til at spille, og det bliver dejligt at se de ting, vi har arbejdet med. Vi har haft meget fokus på den defensive organisation, vi har arbejdet med omstillinger, det defensive pres og vores standard-situationer, siger Thomas Frank til tipsbladet.dk og forklarer videre.
– Det er altid vigtigt at kunne flere ting, derfor vil vi også gerne være gode til at presse højt og lavt. I efteråret var vi den klub med tredjeflest clean sheets, så noget er da helt sikkert lykkes i forhold til det høje og det lave pres. Men i og med at banerne kan være lidt dårlige her i starten, er det vigtigt, at vi har en solid og stærk defensiv base. Vi skal være kompakte. I efteråret var vi til tider en smule for åbne, siger cheftræneren videre.
Noget af det interessante i forbindelse med kampen mod AaB bliver, hvordan Thomas Frank sætter sin offensiv op. Defensivt lader det til at blive Hradecky i målet med Johan Larsson, Dario Dumic, Daniel Agger og Patrick Da Silva. Offensivt ligner det en trekant med Johan Elmander helt fremme og så Ferhan Hasani og Teemu Pukki på kanterne.
Pukki er ikke kantspiller, og selv om han i udgangspunktet starter på kanten, får han formentlig licens til at gøre lidt, som det passer ham. Den type har Thomas Frank ikke tidligere brugt på kanten, men han kan lide det, han ser – uden han dog vil røbe, om Teemu Pukki spiller på kanten fra start.
– Hvis jeg bruger ham på kanten, så ser jeg ham ikke som en kantspiller. Han er målscorer, angriber. Hvad kalder vi for eksempel Ronaldo eller Neymar? De spiller med udgangspunkt på kanten, men de er ikke kantspillere, de er måscorere. Og når du spiller med tre helt fremme, har du også brug for de typer. Hvis jeg bruger Pukki med udgangspunkt i venstre, er det klart, at han får licens til at blande sig i alt, hvad der kommer til at foregå i feltet, siger Thomas Frank.
AaB er som sagt første modstander søndag, og Brøndby-træneren glæder sig til at komme i gang med foråret.
– Det er et svært sted at spille, AaB er et stærkt hjemmehold. De har en rigtig god base, et godt fundament i deres spil, så det er et hold, alle har det svært imod. Når de rammer topniveauet, er de giftige. De har nogle hurtige spillere, og de er skarpe i omstillingerne, siger han.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
MEDIE
Afviser kæmpebud
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT
