Det er lige på og hårdt, når Brøndby IF søndag skyder forårssæsonen i Superligaen i gang. Klubben starter med en kamp ude mod AaB, inden FC Midtjylland i den følgende spillerunde kommer på besøg. Herefter venter en vigtig pokalkamp ude mod SønderjyskE, inden et møde med FC København i Telia Parken venter. Det er dermed vigtigt, at Brøndby IF er klar fra start.
For at sikre, at holdet er klar, har træner Thomas Frank brugt opstartsfasen på at arbejde meget med den defensive organisation. En stærk defensiv base kan nemlig være med til at vinde de nødvendige point i starten, hvor Brøndby kan komme under pres.
– Vi glæder os helt vildt til at komme i gang. Ferien har været lang, men nu er vi klar til at spille, og det bliver dejligt at se de ting, vi har arbejdet med. Vi har haft meget fokus på den defensive organisation, vi har arbejdet med omstillinger, det defensive pres og vores standard-situationer, siger Thomas Frank til tipsbladet.dk og forklarer videre.
– Det er altid vigtigt at kunne flere ting, derfor vil vi også gerne være gode til at presse højt og lavt. I efteråret var vi den klub med tredjeflest clean sheets, så noget er da helt sikkert lykkes i forhold til det høje og det lave pres. Men i og med at banerne kan være lidt dårlige her i starten, er det vigtigt, at vi har en solid og stærk defensiv base. Vi skal være kompakte. I efteråret var vi til tider en smule for åbne, siger cheftræneren videre.
Noget af det interessante i forbindelse med kampen mod AaB bliver, hvordan Thomas Frank sætter sin offensiv op. Defensivt lader det til at blive Hradecky i målet med Johan Larsson, Dario Dumic, Daniel Agger og Patrick Da Silva. Offensivt ligner det en trekant med Johan Elmander helt fremme og så Ferhan Hasani og Teemu Pukki på kanterne.
Pukki er ikke kantspiller, og selv om han i udgangspunktet starter på kanten, får han formentlig licens til at gøre lidt, som det passer ham. Den type har Thomas Frank ikke tidligere brugt på kanten, men han kan lide det, han ser – uden han dog vil røbe, om Teemu Pukki spiller på kanten fra start.
– Hvis jeg bruger ham på kanten, så ser jeg ham ikke som en kantspiller. Han er målscorer, angriber. Hvad kalder vi for eksempel Ronaldo eller Neymar? De spiller med udgangspunkt på kanten, men de er ikke kantspillere, de er måscorere. Og når du spiller med tre helt fremme, har du også brug for de typer. Hvis jeg bruger Pukki med udgangspunkt i venstre, er det klart, at han får licens til at blande sig i alt, hvad der kommer til at foregå i feltet, siger Thomas Frank.
AaB er som sagt første modstander søndag, og Brøndby-træneren glæder sig til at komme i gang med foråret.
– Det er et svært sted at spille, AaB er et stærkt hjemmehold. De har en rigtig god base, et godt fundament i deres spil, så det er et hold, alle har det svært imod. Når de rammer topniveauet, er de giftige. De har nogle hurtige spillere, og de er skarpe i omstillingerne, siger han.
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
City-ejer sælger klub
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Forlænger med to Superliga-talenter
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
