Det er lige på og hårdt, når Brøndby IF søndag skyder forårssæsonen i Superligaen i gang. Klubben starter med en kamp ude mod AaB, inden FC Midtjylland i den følgende spillerunde kommer på besøg. Herefter venter en vigtig pokalkamp ude mod SønderjyskE, inden et møde med FC København i Telia Parken venter. Det er dermed vigtigt, at Brøndby IF er klar fra start.
For at sikre, at holdet er klar, har træner Thomas Frank brugt opstartsfasen på at arbejde meget med den defensive organisation. En stærk defensiv base kan nemlig være med til at vinde de nødvendige point i starten, hvor Brøndby kan komme under pres.
– Vi glæder os helt vildt til at komme i gang. Ferien har været lang, men nu er vi klar til at spille, og det bliver dejligt at se de ting, vi har arbejdet med. Vi har haft meget fokus på den defensive organisation, vi har arbejdet med omstillinger, det defensive pres og vores standard-situationer, siger Thomas Frank til tipsbladet.dk og forklarer videre.
– Det er altid vigtigt at kunne flere ting, derfor vil vi også gerne være gode til at presse højt og lavt. I efteråret var vi den klub med tredjeflest clean sheets, så noget er da helt sikkert lykkes i forhold til det høje og det lave pres. Men i og med at banerne kan være lidt dårlige her i starten, er det vigtigt, at vi har en solid og stærk defensiv base. Vi skal være kompakte. I efteråret var vi til tider en smule for åbne, siger cheftræneren videre.
Noget af det interessante i forbindelse med kampen mod AaB bliver, hvordan Thomas Frank sætter sin offensiv op. Defensivt lader det til at blive Hradecky i målet med Johan Larsson, Dario Dumic, Daniel Agger og Patrick Da Silva. Offensivt ligner det en trekant med Johan Elmander helt fremme og så Ferhan Hasani og Teemu Pukki på kanterne.
Pukki er ikke kantspiller, og selv om han i udgangspunktet starter på kanten, får han formentlig licens til at gøre lidt, som det passer ham. Den type har Thomas Frank ikke tidligere brugt på kanten, men han kan lide det, han ser – uden han dog vil røbe, om Teemu Pukki spiller på kanten fra start.
– Hvis jeg bruger ham på kanten, så ser jeg ham ikke som en kantspiller. Han er målscorer, angriber. Hvad kalder vi for eksempel Ronaldo eller Neymar? De spiller med udgangspunkt på kanten, men de er ikke kantspillere, de er måscorere. Og når du spiller med tre helt fremme, har du også brug for de typer. Hvis jeg bruger Pukki med udgangspunkt i venstre, er det klart, at han får licens til at blande sig i alt, hvad der kommer til at foregå i feltet, siger Thomas Frank.
AaB er som sagt første modstander søndag, og Brøndby-træneren glæder sig til at komme i gang med foråret.
– Det er et svært sted at spille, AaB er et stærkt hjemmehold. De har en rigtig god base, et godt fundament i deres spil, så det er et hold, alle har det svært imod. Når de rammer topniveauet, er de giftige. De har nogle hurtige spillere, og de er skarpe i omstillingerne, siger han.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
DAGENS SPILFORSLAG
Bayern snupper point i Paris
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
Afvist – Brøndby undrer sig
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
En voldsom ulighed
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
INTERVIEW
