Brøndby-træner: Vi har arbejdet meget med defensiven

Søndag skydes Brøndbys forårssæson i gang, og der er meget på spil for klubben, der skal i top tre. Thomas Frank har brugt vinterpausen på at arbejde på den defensive struktur.



Det er lige på og hårdt, når Brøndby IF søndag skyder forårssæsonen i Superligaen i gang. Klubben starter med en kamp ude mod AaB, inden FC Midtjylland i den følgende spillerunde kommer på besøg. Herefter venter en vigtig pokalkamp ude mod SønderjyskE, inden et møde med FC København i Telia Parken venter. Det er dermed vigtigt, at Brøndby IF er klar fra start.

For at sikre, at holdet er klar, har træner Thomas Frank brugt opstartsfasen på at arbejde meget med den defensive organisation. En stærk defensiv base kan nemlig være med til at vinde de nødvendige point i starten, hvor Brøndby kan komme under pres.

– Vi glæder os helt vildt til at komme i gang. Ferien har været lang, men nu er vi klar til at spille, og det bliver dejligt at se de ting, vi har arbejdet med. Vi har haft meget fokus på den defensive organisation, vi har arbejdet med omstillinger, det defensive pres og vores standard-situationer, siger Thomas Frank til tipsbladet.dk og forklarer videre.

– Det er altid vigtigt at kunne flere ting, derfor vil vi også gerne være gode til at presse højt og lavt. I efteråret var vi den klub med tredjeflest clean sheets, så noget er da helt sikkert lykkes i forhold til  det høje og det lave pres. Men i og med at banerne kan være lidt dårlige her i starten, er det vigtigt, at vi har en solid og stærk defensiv base. Vi skal være kompakte. I efteråret var vi til tider en smule for åbne, siger cheftræneren videre.

Noget af det interessante i forbindelse med kampen mod AaB bliver, hvordan Thomas Frank sætter sin offensiv op. Defensivt lader det til at blive Hradecky i målet med Johan Larsson, Dario Dumic, Daniel Agger og Patrick Da Silva. Offensivt ligner det en trekant med Johan Elmander helt fremme og så Ferhan Hasani og Teemu Pukki på kanterne.

Pukki er ikke kantspiller, og selv om han i udgangspunktet starter på kanten, får han formentlig licens til at gøre lidt, som det passer ham. Den type har Thomas Frank ikke tidligere brugt på kanten, men han kan lide det, han ser – uden han dog vil røbe, om Teemu Pukki spiller på kanten fra start.

– Hvis jeg bruger ham på kanten, så ser jeg ham ikke som en kantspiller. Han er målscorer, angriber. Hvad kalder vi for eksempel Ronaldo eller Neymar? De spiller med udgangspunkt på kanten, men de er ikke kantspillere, de er måscorere. Og når du spiller med tre helt fremme, har du også brug for de typer. Hvis jeg bruger Pukki med udgangspunkt i venstre, er det klart, at han får licens til at blande sig i alt, hvad der kommer til at foregå i feltet, siger Thomas Frank.

AaB er som sagt første modstander søndag, og Brøndby-træneren glæder sig til at komme i gang med foråret.

– Det er et svært sted at spille, AaB er et stærkt hjemmehold. De har en rigtig god base, et godt fundament i deres spil, så det er et hold, alle har det svært imod. Når de rammer topniveauet, er de giftige. De har nogle hurtige spillere, og de er skarpe i omstillingerne, siger han.





LIVE

TransferLIVE: Bud på vej på FC Midtjylland-profil?

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

West Ham forventer Hermansen-skifte

Stjerne i helt vildt angreb på Conte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

– Et kanon sted for ham



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Nørgaard kommenterer exitrygte

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Vil væk fra Brøndby

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Storklub har taget kontakt

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

AaB-angriber på vej til Serie A



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

‘FCK er nødt til at lytte’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Medie: FC København nægter

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’