Brøndbys aktieemission formelt gennemført

Brøndbys aktieemission indbringer 108,4 millioner kroner og er i dag blevet formelt gennemført i Erhversstyrelsen.



Da Brøndby tirsdag meldte ud, at de har fået 108,4 millioner kroner ind i den storstilede kapitaludvidelse, var det en reel gennemførelse af den aktieemission, som de har kæmpet for at få til at blive en succes gennem det meste af april.

Først i dag er kapitaludvidelsen og sammenlægningen af klubbens to aktieklasser formelt blevet godkendt i Erhvervsstyrelsen, og de mange millioner kroner vil nu blive kastet ned i Brøndbys klubkasse.

– Dagen i dag er en milepæl i Brøndby IF’s historie og et stort skridt mod en lysere fremtid. Med aktieemissionens gennemførsel er de hidtidige to aktieklasser blevet sammenlagt til én, hvilket betyder at aktionærerne får reel indflydelse på selskabet for deres investerede kroner. Aktieemissionens gennemførsel betyder også, at Brøndby IF nu har fået en økonomi, der gør, at en ny ledelse kan påbegynde det langsigtede arbejde med klubbens tilbagekomst til toppen af dansk fodbold, siger konstitueret direktør Tommy Håkansson til klubbens hjemmeside.

Brøndby har desuden offentliggjort, at de den 10. juni vil afholde ekstraordinær generalforsamling, hvor der vil blive valgt en ny bestyrelse i stedet for den, der allerede har proklameret, at de vil træde tilbage, når aktieemissionen er gennemført.

– Lykken er ikke gjort blot ved blot at få tilført kapital – det har historien vist ganske tydeligt. Det kræver også en ledelse, der kan træffe de rette beslutninger baseret på økonomisk ansvarlighed. Den nye bestyrelse skal vælges af aktionærerne på den ekstraordinære generalforsamling den 10. juni, som der snarest indkaldes til, siger Håkansson og flytter fokus til nedrykningskampen.

– Med aktieemissionens succesfulde afslutning gælder det nu for Brøndby IF om at sikre tilværelsen i Superligaen i sæsonens sidste fire kampe. Vi ved, at spillerne vil give alt i kampen mod nedrykning, og med fantastisk opbakning på tribunerne så håber og tror vi på et positivt resultat.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Diant Ramaj skal videre

Superliga-retur?

Sætter klar målsætning

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Han er ny landstræner for Italien

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

FCK misser landsholdsspiller

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Brøndby jagter ny Superliga-profil