Bukker for Sydsiden: Tænkt på det i en uge

Roony Bardghji blev den helt store helt for FC København, da man tog alle tre point fra ærkerivalerne Brøndby IF.



Tipsbladet på Brøndby Stadion.

I oktober sidste år slukkede Roony Bardghji festen på Brøndby Stadion, da han scorede til 1-1 i dommerens overtid.

Fast forward til et år senere, hvor den svenske guldfugl igen gned salt i Brøndby-såret. Ved stillingen 1-2 blev han indskiftet, og 10 minutter senere havde han scoret to gange og sendt alle tre point til Østerbro.

Efter slutfløjt var det selvsagt en ellevild Roony Bardghji, der mødte Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.

– Det er svært at beskrive, men jeg er utrolig glad for at gå ind og afgøre kampen. Det er dejligt at få tre point i en kamp, som er utrolig vigtig for fansene og klubben, siger han og tilføjer:

– Hele holdet har været ovre ved mig, men det var i det hele taget en rigtig god holdpræstation i anden halvleg. Det handler ikke kun om mig, for det var en rigtig god holdindsats efter pausen.

Brøndby IF startede opgøret klart bedst og var kun en storspillende Kamil Grabara fra at bringe sig foran med 2-0 og 3-0. 1-0 var pauseføringen til hjemmeholdet, og så fik FC København vendt tingene på hovedet.

– Sådan kan kampene også være nogen gange på udebane, og når det er et derby. Man kan selvfølgelig være lidt nervøs, men i halvlegen fik vi snakket sammen, og så gjorde vi det meget bedre efter pausen.

Viktor Claesson og Orri Oskarsson kom på banen fra anden halvlegs start, men det var trods alt Roony Bardghji, der stjal rampelyset – og så endda lige foran Brøndbys mest inkarnerede fans.

Sydsiden måtte frustreret se til, mens Roony Bardghji gjorde hånlig honnør.

– Jeg har gået og tænkt på i en uge, hvad jeg skulle gøre, hvis jeg scorede. Jeg var glad, og så gjorde jeg det bare [bukkede foran Sydsiden, red.].

Var det meningen, at du skulle gøre det foran Sydsiden?

– Det ved jeg faktisk ikke, for jeg vidste ikke, hvilken retning vi ville angribe mod, men da jeg kom ind i anden halvleg, så var det foran dem.

Roony Bardghjis to scoringer sender ham op på seks Superliga-fuldtræffere i denne sæson og FC København på en suveræn førsteplads. I afspilleren ovenfor kan du se hans scoring og jubelscene.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

FC Midtjylland – Viborg FF

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn