Bukker for Sydsiden: Tænkt på det i en uge

Roony Bardghji blev den helt store helt for FC København, da man tog alle tre point fra ærkerivalerne Brøndby IF.



Tipsbladet på Brøndby Stadion.

I oktober sidste år slukkede Roony Bardghji festen på Brøndby Stadion, da han scorede til 1-1 i dommerens overtid.

Fast forward til et år senere, hvor den svenske guldfugl igen gned salt i Brøndby-såret. Ved stillingen 1-2 blev han indskiftet, og 10 minutter senere havde han scoret to gange og sendt alle tre point til Østerbro.

Efter slutfløjt var det selvsagt en ellevild Roony Bardghji, der mødte Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.

– Det er svært at beskrive, men jeg er utrolig glad for at gå ind og afgøre kampen. Det er dejligt at få tre point i en kamp, som er utrolig vigtig for fansene og klubben, siger han og tilføjer:

– Hele holdet har været ovre ved mig, men det var i det hele taget en rigtig god holdpræstation i anden halvleg. Det handler ikke kun om mig, for det var en rigtig god holdindsats efter pausen.

Brøndby IF startede opgøret klart bedst og var kun en storspillende Kamil Grabara fra at bringe sig foran med 2-0 og 3-0. 1-0 var pauseføringen til hjemmeholdet, og så fik FC København vendt tingene på hovedet.

– Sådan kan kampene også være nogen gange på udebane, og når det er et derby. Man kan selvfølgelig være lidt nervøs, men i halvlegen fik vi snakket sammen, og så gjorde vi det meget bedre efter pausen.

Viktor Claesson og Orri Oskarsson kom på banen fra anden halvlegs start, men det var trods alt Roony Bardghji, der stjal rampelyset – og så endda lige foran Brøndbys mest inkarnerede fans.

Sydsiden måtte frustreret se til, mens Roony Bardghji gjorde hånlig honnør.

– Jeg har gået og tænkt på i en uge, hvad jeg skulle gøre, hvis jeg scorede. Jeg var glad, og så gjorde jeg det bare [bukkede foran Sydsiden, red.].

Var det meningen, at du skulle gøre det foran Sydsiden?

– Det ved jeg faktisk ikke, for jeg vidste ikke, hvilken retning vi ville angribe mod, men da jeg kom ind i anden halvleg, så var det foran dem.

Roony Bardghjis to scoringer sender ham op på seks Superliga-fuldtræffere i denne sæson og FC København på en suveræn førsteplads. I afspilleren ovenfor kan du se hans scoring og jubelscene.



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Griner af AaB-rygte

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Frank reddet i døende sekunder

Stor derby-bøde til FC København

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

På rov i FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Rigmand vild med FC København-aftale

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Froholdt får kæmpe hæder

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

– Det har man nok aldrig set før

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Patrick Da Silva idømt fængsel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Har ikke ubegrænset kredit

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr