Bukker for Sydsiden: Tænkt på det i en uge

Roony Bardghji blev den helt store helt for FC København, da man tog alle tre point fra ærkerivalerne Brøndby IF.



Tipsbladet på Brøndby Stadion.

I oktober sidste år slukkede Roony Bardghji festen på Brøndby Stadion, da han scorede til 1-1 i dommerens overtid.

Fast forward til et år senere, hvor den svenske guldfugl igen gned salt i Brøndby-såret. Ved stillingen 1-2 blev han indskiftet, og 10 minutter senere havde han scoret to gange og sendt alle tre point til Østerbro.

Efter slutfløjt var det selvsagt en ellevild Roony Bardghji, der mødte Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.

– Det er svært at beskrive, men jeg er utrolig glad for at gå ind og afgøre kampen. Det er dejligt at få tre point i en kamp, som er utrolig vigtig for fansene og klubben, siger han og tilføjer:

– Hele holdet har været ovre ved mig, men det var i det hele taget en rigtig god holdpræstation i anden halvleg. Det handler ikke kun om mig, for det var en rigtig god holdindsats efter pausen.

Brøndby IF startede opgøret klart bedst og var kun en storspillende Kamil Grabara fra at bringe sig foran med 2-0 og 3-0. 1-0 var pauseføringen til hjemmeholdet, og så fik FC København vendt tingene på hovedet.

– Sådan kan kampene også være nogen gange på udebane, og når det er et derby. Man kan selvfølgelig være lidt nervøs, men i halvlegen fik vi snakket sammen, og så gjorde vi det meget bedre efter pausen.

Viktor Claesson og Orri Oskarsson kom på banen fra anden halvlegs start, men det var trods alt Roony Bardghji, der stjal rampelyset – og så endda lige foran Brøndbys mest inkarnerede fans.

Sydsiden måtte frustreret se til, mens Roony Bardghji gjorde hånlig honnør.

– Jeg har gået og tænkt på i en uge, hvad jeg skulle gøre, hvis jeg scorede. Jeg var glad, og så gjorde jeg det bare [bukkede foran Sydsiden, red.].

Var det meningen, at du skulle gøre det foran Sydsiden?

– Det ved jeg faktisk ikke, for jeg vidste ikke, hvilken retning vi ville angribe mod, men da jeg kom ind i anden halvleg, så var det foran dem.

Roony Bardghjis to scoringer sender ham op på seks Superliga-fuldtræffere i denne sæson og FC København på en suveræn førsteplads. I afspilleren ovenfor kan du se hans scoring og jubelscene.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Så brænder hele København ned’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

OB siger farvel til seks spillere

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Chelsea – Manchester United

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Kan koste Brøndby flere millioner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Nu klager FC Barcelona igen

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Ringet op af Brøndby-træner

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil