Bukker for Sydsiden: Tænkt på det i en uge

Roony Bardghji blev den helt store helt for FC København, da man tog alle tre point fra ærkerivalerne Brøndby IF.



Tipsbladet på Brøndby Stadion.

I oktober sidste år slukkede Roony Bardghji festen på Brøndby Stadion, da han scorede til 1-1 i dommerens overtid.

Fast forward til et år senere, hvor den svenske guldfugl igen gned salt i Brøndby-såret. Ved stillingen 1-2 blev han indskiftet, og 10 minutter senere havde han scoret to gange og sendt alle tre point til Østerbro.

Efter slutfløjt var det selvsagt en ellevild Roony Bardghji, der mødte Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.

– Det er svært at beskrive, men jeg er utrolig glad for at gå ind og afgøre kampen. Det er dejligt at få tre point i en kamp, som er utrolig vigtig for fansene og klubben, siger han og tilføjer:

– Hele holdet har været ovre ved mig, men det var i det hele taget en rigtig god holdpræstation i anden halvleg. Det handler ikke kun om mig, for det var en rigtig god holdindsats efter pausen.

Brøndby IF startede opgøret klart bedst og var kun en storspillende Kamil Grabara fra at bringe sig foran med 2-0 og 3-0. 1-0 var pauseføringen til hjemmeholdet, og så fik FC København vendt tingene på hovedet.

– Sådan kan kampene også være nogen gange på udebane, og når det er et derby. Man kan selvfølgelig være lidt nervøs, men i halvlegen fik vi snakket sammen, og så gjorde vi det meget bedre efter pausen.

Viktor Claesson og Orri Oskarsson kom på banen fra anden halvlegs start, men det var trods alt Roony Bardghji, der stjal rampelyset – og så endda lige foran Brøndbys mest inkarnerede fans.

Sydsiden måtte frustreret se til, mens Roony Bardghji gjorde hånlig honnør.

– Jeg har gået og tænkt på i en uge, hvad jeg skulle gøre, hvis jeg scorede. Jeg var glad, og så gjorde jeg det bare [bukkede foran Sydsiden, red.].

Var det meningen, at du skulle gøre det foran Sydsiden?

– Det ved jeg faktisk ikke, for jeg vidste ikke, hvilken retning vi ville angribe mod, men da jeg kom ind i anden halvleg, så var det foran dem.

Roony Bardghjis to scoringer sender ham op på seks Superliga-fuldtræffere i denne sæson og FC København på en suveræn førsteplads. I afspilleren ovenfor kan du se hans scoring og jubelscene.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FC København – Lyngby BK

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken til stort landstrænerjob

AGF – Brøndby IF

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Viborg FF – OB

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Randers FC – Silkeborg IF

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

Spår FCK-fiasko

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

I dag er det sidste chance for FC København