Chok i Parken – Kamil Grabara i fatalt maskefald

Tipsbladet zoomer ind på braget i Parken mellem FC København og FC Midtjylland, hvor gæsterne gjorde sig selv til storfavoritter til at vinde mesterskabet.



PARKEN (Tipsbladet): 

FC København – FC Midtjylland 1-2 (0-2)
0-1 Franculino (23.)
0-2 Charles (37.)
1-2 Diogo Goncalves (87.)

Kampens bedste:

FC København:
Det var ikke meget, der lykkedes for FC København, men når der endelig var nogle farlige angreb, stod Magnus Mattsson som fader bag dem. Men det blev aldrig ligefrem sådan, at de mange siddende tilskuere rejste sig op i ren begejstring. Og at fremhæve den hjemvendte offensivspiller er egentlig i mangel af bedre. Ærligt talt.

FC Midtjylland:
Et mål og en assist. Det var stor klasse, hvad Franculino leverede i Parken, og selvfølgelig var teenageren heldig med, at Kamil Grabara var i samme gavehumør som enhver bedstemor, der får besøg af sit barnebarn, men derfor stod han stadig på de rigtige steder, når mulighederne tilbød sig. Tilmed krydrede han indsatsen med tempererede afleveringer fremad i banen. Årets positive overraskelse.

Kampens værste:
Mange skurke bærer maske – det gjorde den største skurk i Parken også denne torsdag. Uha, uha, Kamil Grabara! Den polske enfant terrible har reddet FC København SÅ mange gange, men et gigantisk drop af den rapkæftede målmand blev afgørende for kampen – ja, måske endda guldkampen. Et regulært mareridt for FC København og Grabara, der ikke har haft noget stort forår i det hele taget og altså ramte bunden på det værste tidspunkt.

FC København har solgt Kamil Grabara til Wolfsburg for 100 millioner kroner – de penge kan være med til at dække noget af tabet, hvis FCK i næste sæson må skyde en hvid pil efter Champions League-millionerne og i stedet nøjes med de noget mindre checks, der udstedes i Conference League. 

Kamil Grabaras fumlen var det store chok i Parken, men når man taler om FCK's nedtur, slipper Denis Vavro naturligvis heller ikke for en verbal kindhest for sin fatale brøler ved FC Midtjyllands 2-0-scoring.

De store stjerner svigtede for FC København.

Kampens detalje:
"Jamen, det er jo ikke Jonas Lössl". Sådan var der nok mange, der tænkte, da de første gang skuede ned mod FC Midtjyllands mål. Her stod nemlig Martin Fraisl, mens Jonas Lössl tog plads på bænken. Lössl, der har stået et blændende forår, havde selv meldt fra til opgøret med en mindre skade, og så var det ellers op til Fraisl at levere i et gyngende Parken, hvor de fleste var imod ham. 

Der var ikke engang gået et minut, før østrigeren pillede en helt fri Orri Oskarsson, så Fraisls arbejdsdag startede øjeblikkeligt med en god aktion. FCM-keeperen gik dog også fudstændig fejl af en ballonbold fra William Clem i første halvleg og var heldig, at Orri Oskarsson var offside på riposten. Diogo Goncalves' straffespark kunne han ikke gøre noget ved. Sådan gik det op og ned, og Fraisl slap af sted med det i sin første kamp i 2024. 





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Ekspert med dyster FCK-dom



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Flere ændringer på vej i FC København  

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Rundens hold i Superligaen – 21. runde



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Deler godt Brøndby-nyt

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Det er helt galt, Brøndby!

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Real Madrid – Benfica

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte