Christian Eriksen udtaget: Her kan han få comeback

Christian Eriksen er med i Manchester Uniteds trup til lørdagens hjemmekamp mod Everton, siger manager.



Den danske fodboldstjerne Christian Eriksen kan lørdag få comeback efter en lang skadespause, når Manchester United møder Everton i Premier League.

Danskeren er således en del af Uniteds trup til kampen på Old Trafford. Det fortæller Manchester Uniteds manager, Erik ten Hag, fredag på et pressemøde.

– Den gode nyhed er, at Christian Eriksen er tilbage i fuld træning og vil være tilbage i truppen til kampen i morgen (lørdag, red.), siger Erik ten Hag.

I slutningen af januar pådrog Eriksen sig en grim ankelskade, da han blev tacklet for voldsomt af Andy Carroll i en FA Cup-kamp.

Dengang lød prognosen, at Eriksen kunne blive klar til den sidste del af sæsonen, og det har nu vist sig at være tilfældet. Han genoptog træningen med resten af Uniteds hold tidligere på ugen.

– Vores sundhedsstab har gjort et virkelig godt arbejde med at få gjort ham klar til sæsonafslutningen. Det er jeg meget tilfreds med. Først frygtede jeg, at han ville være ude i resten af sæsonen, siger Erik ten Hag.

Fynboen er gået glip af 16 Manchester United-kampe på tværs af alle turneringer i løbet af sin skadespause. Desuden missede han landsholdets indledning på EM-kvalifikationen i slutningen af marts.

Manchester United mangler at spille ti ligakampe i sæsonen. Dertil kommer jagten på triumfer i både Europa League og FA Cuppen.

/ritzau/





Transferfri stjerne i København




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort medie hylder AGF-profil

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet