Christian Eriksen udtaget: Her kan han få comeback

Christian Eriksen er med i Manchester Uniteds trup til lørdagens hjemmekamp mod Everton, siger manager.



Den danske fodboldstjerne Christian Eriksen kan lørdag få comeback efter en lang skadespause, når Manchester United møder Everton i Premier League.

Danskeren er således en del af Uniteds trup til kampen på Old Trafford. Det fortæller Manchester Uniteds manager, Erik ten Hag, fredag på et pressemøde.

– Den gode nyhed er, at Christian Eriksen er tilbage i fuld træning og vil være tilbage i truppen til kampen i morgen (lørdag, red.), siger Erik ten Hag.

I slutningen af januar pådrog Eriksen sig en grim ankelskade, da han blev tacklet for voldsomt af Andy Carroll i en FA Cup-kamp.

Dengang lød prognosen, at Eriksen kunne blive klar til den sidste del af sæsonen, og det har nu vist sig at være tilfældet. Han genoptog træningen med resten af Uniteds hold tidligere på ugen.

– Vores sundhedsstab har gjort et virkelig godt arbejde med at få gjort ham klar til sæsonafslutningen. Det er jeg meget tilfreds med. Først frygtede jeg, at han ville være ude i resten af sæsonen, siger Erik ten Hag.

Fynboen er gået glip af 16 Manchester United-kampe på tværs af alle turneringer i løbet af sin skadespause. Desuden missede han landsholdets indledning på EM-kvalifikationen i slutningen af marts.

Manchester United mangler at spille ti ligakampe i sæsonen. Dertil kommer jagten på triumfer i både Europa League og FA Cuppen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kalder tronskifte i Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

FC Nordsjælland – AGF

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen