Christian Eriksen udtaget: Her kan han få comeback

Christian Eriksen er med i Manchester Uniteds trup til lørdagens hjemmekamp mod Everton, siger manager.



Den danske fodboldstjerne Christian Eriksen kan lørdag få comeback efter en lang skadespause, når Manchester United møder Everton i Premier League.

Danskeren er således en del af Uniteds trup til kampen på Old Trafford. Det fortæller Manchester Uniteds manager, Erik ten Hag, fredag på et pressemøde.

– Den gode nyhed er, at Christian Eriksen er tilbage i fuld træning og vil være tilbage i truppen til kampen i morgen (lørdag, red.), siger Erik ten Hag.

I slutningen af januar pådrog Eriksen sig en grim ankelskade, da han blev tacklet for voldsomt af Andy Carroll i en FA Cup-kamp.

Dengang lød prognosen, at Eriksen kunne blive klar til den sidste del af sæsonen, og det har nu vist sig at være tilfældet. Han genoptog træningen med resten af Uniteds hold tidligere på ugen.

– Vores sundhedsstab har gjort et virkelig godt arbejde med at få gjort ham klar til sæsonafslutningen. Det er jeg meget tilfreds med. Først frygtede jeg, at han ville være ude i resten af sæsonen, siger Erik ten Hag.

Fynboen er gået glip af 16 Manchester United-kampe på tværs af alle turneringer i løbet af sin skadespause. Desuden missede han landsholdets indledning på EM-kvalifikationen i slutningen af marts.

Manchester United mangler at spille ti ligakampe i sæsonen. Dertil kommer jagten på triumfer i både Europa League og FA Cuppen.

/ritzau/





Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Færdig i Real Madrid

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

AGF – Sønderjyske

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Kæmpe succes for Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer