Som det fremgår af boksen andetsteds på siden er FC Københavns trup efterhånden så stærk og bred, at B-kæden ganske givet kunne spille sig til en pæn placering i SAS Ligaen.
Det medfører selvfølgelig masser af tvekampe om spilletiden, og specielt på målmandspladsen er konkurrencen intens mellem landsholdsreserverne Jesper Christiansen og Johan Wiland. I foråret holdt Christiansen det svenske nyindkøb på bænken, men hvad byder den kommende sæson på?
I sæsonens første træningskamp i Østrig mod Sturm Graz blev Wiland valgt – og blev matchvinder fra pletten efter en langvarig straffesparkskonkurrence som FCK vandt 8-7 – men det var der ikke noget symbolsk i, for Ståle Solbakken sagde samtidig, at Christiansen ville stå den næste kamp, i aften mod Rapid Wien.
Og sådan bliver det også ifølge fck.dk’s videointerview med cheftræneren, hvor han fremlagde aftenens startopstilling således:
Jesper Christiansen – Zdenek Pospech, Peter Larsson, Mikael Antonsson, Oscar Wendt – William Kvist, Hjalte Nørregaard, Thomas Kristensen, Jesper Grønkjær – Cesar Santin, Ailton Almeida.
Næste lørdag spiller FCK træningskamp mod Vejle, før det bliver alvor på onsdag, når den første Champions League-kvalifikationskamp skal spilles på hjemmebane, sandsynligvis mod montenegrinske FK Mogren.
Kampen mod Vejle vil give det første fingerpeg om målmandskampen i klubben, mens tendensen vil være klar, når det gælder Mogren, i hvert fald hvis Jesper Christiansen spiller den kamp. I så fald er han nemlig spærret i forhold til at spille europæisk for andre klubber i den kommende sæson, hvilket svækker målmandens muligheder for et udenlandsk eventyr i 2009.
Du kan læse meget mere om målmandskampen i FCK i Tipsbladet Update, på gaden nu.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE: Slutfløjt i Parken
Raser: Det er latterligt!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER