Som det fremgår af boksen andetsteds på siden er FC Københavns trup efterhånden så stærk og bred, at B-kæden ganske givet kunne spille sig til en pæn placering i SAS Ligaen.
Det medfører selvfølgelig masser af tvekampe om spilletiden, og specielt på målmandspladsen er konkurrencen intens mellem landsholdsreserverne Jesper Christiansen og Johan Wiland. I foråret holdt Christiansen det svenske nyindkøb på bænken, men hvad byder den kommende sæson på?
I sæsonens første træningskamp i Østrig mod Sturm Graz blev Wiland valgt – og blev matchvinder fra pletten efter en langvarig straffesparkskonkurrence som FCK vandt 8-7 – men det var der ikke noget symbolsk i, for Ståle Solbakken sagde samtidig, at Christiansen ville stå den næste kamp, i aften mod Rapid Wien.
Og sådan bliver det også ifølge fck.dk’s videointerview med cheftræneren, hvor han fremlagde aftenens startopstilling således:
Jesper Christiansen – Zdenek Pospech, Peter Larsson, Mikael Antonsson, Oscar Wendt – William Kvist, Hjalte Nørregaard, Thomas Kristensen, Jesper Grønkjær – Cesar Santin, Ailton Almeida.
Næste lørdag spiller FCK træningskamp mod Vejle, før det bliver alvor på onsdag, når den første Champions League-kvalifikationskamp skal spilles på hjemmebane, sandsynligvis mod montenegrinske FK Mogren.
Kampen mod Vejle vil give det første fingerpeg om målmandskampen i klubben, mens tendensen vil være klar, når det gælder Mogren, i hvert fald hvis Jesper Christiansen spiller den kamp. I så fald er han nemlig spærret i forhold til at spille europæisk for andre klubber i den kommende sæson, hvilket svækker målmandens muligheder for et udenlandsk eventyr i 2009.
Du kan læse meget mere om målmandskampen i FCK i Tipsbladet Update, på gaden nu.
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TV-ekspert chokerer på direkte tv
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED