Som det fremgår af boksen andetsteds på siden er FC Københavns trup efterhånden så stærk og bred, at B-kæden ganske givet kunne spille sig til en pæn placering i SAS Ligaen.
Det medfører selvfølgelig masser af tvekampe om spilletiden, og specielt på målmandspladsen er konkurrencen intens mellem landsholdsreserverne Jesper Christiansen og Johan Wiland. I foråret holdt Christiansen det svenske nyindkøb på bænken, men hvad byder den kommende sæson på?
I sæsonens første træningskamp i Østrig mod Sturm Graz blev Wiland valgt – og blev matchvinder fra pletten efter en langvarig straffesparkskonkurrence som FCK vandt 8-7 – men det var der ikke noget symbolsk i, for Ståle Solbakken sagde samtidig, at Christiansen ville stå den næste kamp, i aften mod Rapid Wien.
Og sådan bliver det også ifølge fck.dk’s videointerview med cheftræneren, hvor han fremlagde aftenens startopstilling således:
Jesper Christiansen – Zdenek Pospech, Peter Larsson, Mikael Antonsson, Oscar Wendt – William Kvist, Hjalte Nørregaard, Thomas Kristensen, Jesper Grønkjær – Cesar Santin, Ailton Almeida.
Næste lørdag spiller FCK træningskamp mod Vejle, før det bliver alvor på onsdag, når den første Champions League-kvalifikationskamp skal spilles på hjemmebane, sandsynligvis mod montenegrinske FK Mogren.
Kampen mod Vejle vil give det første fingerpeg om målmandskampen i klubben, mens tendensen vil være klar, når det gælder Mogren, i hvert fald hvis Jesper Christiansen spiller den kamp. I så fald er han nemlig spærret i forhold til at spille europæisk for andre klubber i den kommende sæson, hvilket svækker målmandens muligheder for et udenlandsk eventyr i 2009.
Du kan læse meget mere om målmandskampen i FCK i Tipsbladet Update, på gaden nu.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED