Som det fremgår af boksen andetsteds på siden er FC Københavns trup efterhånden så stærk og bred, at B-kæden ganske givet kunne spille sig til en pæn placering i SAS Ligaen.
Det medfører selvfølgelig masser af tvekampe om spilletiden, og specielt på målmandspladsen er konkurrencen intens mellem landsholdsreserverne Jesper Christiansen og Johan Wiland. I foråret holdt Christiansen det svenske nyindkøb på bænken, men hvad byder den kommende sæson på?
I sæsonens første træningskamp i Østrig mod Sturm Graz blev Wiland valgt – og blev matchvinder fra pletten efter en langvarig straffesparkskonkurrence som FCK vandt 8-7 – men det var der ikke noget symbolsk i, for Ståle Solbakken sagde samtidig, at Christiansen ville stå den næste kamp, i aften mod Rapid Wien.
Og sådan bliver det også ifølge fck.dk’s videointerview med cheftræneren, hvor han fremlagde aftenens startopstilling således:
Jesper Christiansen – Zdenek Pospech, Peter Larsson, Mikael Antonsson, Oscar Wendt – William Kvist, Hjalte Nørregaard, Thomas Kristensen, Jesper Grønkjær – Cesar Santin, Ailton Almeida.
Næste lørdag spiller FCK træningskamp mod Vejle, før det bliver alvor på onsdag, når den første Champions League-kvalifikationskamp skal spilles på hjemmebane, sandsynligvis mod montenegrinske FK Mogren.
Kampen mod Vejle vil give det første fingerpeg om målmandskampen i klubben, mens tendensen vil være klar, når det gælder Mogren, i hvert fald hvis Jesper Christiansen spiller den kamp. I så fald er han nemlig spærret i forhold til at spille europæisk for andre klubber i den kommende sæson, hvilket svækker målmandens muligheder for et udenlandsk eventyr i 2009.
Du kan læse meget mere om målmandskampen i FCK i Tipsbladet Update, på gaden nu.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER