Christiansen genindtager målmandspladsen i FCK

FCK’s førstekeeper i sidste sæson vender tilbage til banen efter at have siddet over i sommerens første træningskamp.



Som det fremgår af boksen andetsteds på siden er FC Københavns trup  efterhånden så stærk og bred, at B-kæden ganske givet kunne spille sig til en pæn placering i SAS Ligaen.

Det medfører selvfølgelig masser af tvekampe om spilletiden, og specielt på målmandspladsen er konkurrencen intens mellem landsholdsreserverne Jesper Christiansen og Johan Wiland. I foråret holdt Christiansen det svenske nyindkøb på bænken, men hvad byder den kommende sæson på?

I sæsonens første træningskamp i Østrig mod Sturm Graz blev Wiland valgt – og blev matchvinder fra pletten efter en langvarig straffesparkskonkurrence som FCK vandt 8-7 – men det var der ikke noget symbolsk i, for Ståle Solbakken sagde samtidig, at Christiansen ville stå den næste kamp, i aften mod Rapid Wien.

Og sådan bliver det også ifølge fck.dk’s videointerview med cheftræneren, hvor han fremlagde aftenens startopstilling således:

Jesper Christiansen – Zdenek Pospech, Peter Larsson, Mikael Antonsson, Oscar Wendt – William Kvist, Hjalte Nørregaard, Thomas Kristensen, Jesper Grønkjær – Cesar Santin, Ailton Almeida.

Næste lørdag spiller FCK træningskamp mod Vejle, før det bliver alvor på onsdag, når den første Champions League-kvalifikationskamp skal spilles på hjemmebane, sandsynligvis mod montenegrinske FK Mogren.

Kampen mod Vejle vil give det første fingerpeg om målmandskampen i klubben, mens tendensen vil være klar, når det gælder Mogren, i hvert fald hvis Jesper Christiansen spiller den kamp. I så fald er han nemlig spærret i forhold til at spille europæisk for andre klubber i den kommende sæson, hvilket svækker målmandens muligheder for et udenlandsk eventyr i 2009.

Du kan læse meget mere om målmandskampen i FCK i Tipsbladet Update, på gaden nu.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Horsens kommer tættere på oprykning

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Delaney afslører dialog

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Chok i Wolfsburg

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse