Der må have været lidt deja-vu-oplevelse for Chelseas spillere, da London-holdet blev sendt ud af FA Cuppen af Manchester City, som sejrede med 4-0.
I november blev Chelsea sendt ud af Liga Cuppen af selv samme City. Dengang var cifrene ganske vist 2-0, men søndag blev de to første mål også scoret af henholdsvis Riyad Mahrez og Julian Alvarez, som det var tilfældet i november.
City var klart det bedste hold på banen søndag, hvor Chelsea fortsatte de spillemæssige problemer, som har bragt holdet ind i en sløj periode de seneste måneder.
Siden Chelsea slog Aston Villa i Premier League midt i oktober, har holdet spillet 11 kampe. Udover to smalle sejre i Champions League-gruppen mod Salzburg og Dinamo Zagreb, er det kun blevet til en enkelt sejr.
I de seneste otte Premier League-kampe er kun Bournemouth blevet slået. Fire kampe er blevet tabt.
At dømme ud fra indsatsen på Etihad Stadium søndag er bedringen ikke lige rundt om hjørnet.
Chelsea havde intet at komme med, og allerede ved pausen var kampen afgjort med Citys føring på 3-0.
Riyad Mahrez smækkede et frispark op i hjørnet på flotteste vis, mens Julian Alvarez omsatte et straffespark på mindre overbevisende facon.
45 suveræne minutter inden pausen blev kronet med et smukt opspil. Det afsluttede Phil Foden ved let at dirigere bolden i nettet tæt under mål.
Anden halvleg blev en kedelig omgang. Manchester City behøvede ikke at gøre mere, og Chelsea ville gerne undgå en stor ydmygelse.
Det gav en anden halvleg uden samme underholdning som i de første 45 minutter.
Phil Foden trak kampens andet straffespark fem minutter før tid. Denne gang fik Mahrez chancen fra pletten og hamrede det sidste søm i Chelsea-kisten med stor sikkerhed.
Chelsea var ikke det eneste Premier League-hold, som langtfra kunne være indsatsen bekendt søndag.
Aston Villa havde besøg af Stevenage fra League Two, Englands fjerdebedste række, og førte længe 1-0. Et straffespark og rødt kort til Leander Dendoncker fem minutter før tid vendte imidlertid det hele på hovedet.
Jamie Reid scorede på straffesparket, og i tillægstiden sørgede Dean Campbell for sensationen med sejrsmålet til 2-1 på Villa Park.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Choktransfer er på plads
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
Voldsom kritik af FIFAs planer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
MEDIE
Har budt en milliard
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TRANSFER