FC København sluttede søndag grundspillet af med en 2-0-sejr ude over OB, og det var med udskældte Andreas Cornelius i en sjælden rolle som målscorer.
Med sejren holder FCK trit med de øvrige tophold i Superligaen, og dermed venter et spændende mesterskabsspil, hvor det ser ud til, at FC Midtjylland og Brøndby bliver de to rivaler til guldet.
OB kom egentlig bedst ud af starthullerne på eget græs, hvor det har været så svært for holdet at hente point i hele sæsonen, og hvor det endnu ikke er lykkedes at vinde en kamp.
I søndagens kamp skyldtes det blandt andet, at OB ikke var i stand til at udnytte sine gode perioder, og i stedet slog FCK til i den anden ende.
Opspillet til FC Københavns første 1-0-mål kom efter et par nydelige kombinationer midtvejs i første halvleg.
På smart vis lagde Mohamed Elyounoussi bolden til rette for Magnus Mattsson, der med en god afslutning passerede OB-keeper Viljar Myhra.
FCK dominerede i resten af første halvleg, men flere mål blev det ikke til.
I anden halvleg kom OB igen bedst fra start, men igen blev chancerne brændt foran de 14.644 tilskuere.
Blandt andre Bashkim Kadrii havde en stor chance, men angriberen ramte bolden helt skævt.
Efter lidt over en times spil kom Andreas Cornelius på banen i stedet for Orri Oskarsson, der undervejs i opgøret brændte flere gode muligheder for udeholdet.
Cornelius slog til få minutter efter sin indskiftning, da han fik serveret bolden fra kantspilleren Elias Achouri. Det skabte stor jubel hos FCK og hele københavnerholdets bænk.
Det var da også første gang, at Cornelius scorede et mål i Superligaen for FCK, siden han skiftede tilbage til klubben i sommeren 2022.
I to andre perioder har Cornelius også spillet i FCK, og det var hans første ligascoring for klubben siden maj 2017.
Med nederlaget er OB også endegyldigt sikker på at slutte uden for top-6 i denne sæson.
OB kunne have taget sjettepladsen fra Silkeborg, der tabte 1-4 til Brøndby. Men det havde som minimum krævet en OB-sejr over FCK, og det var aldrig tæt på at ske.
Silkeborg endte på sjettepladsen med tre point ned til OB, der nu skal koncentrere sig om at undgå nedrykning.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Smadrer transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT