FC København sluttede søndag grundspillet af med en 2-0-sejr ude over OB, og det var med udskældte Andreas Cornelius i en sjælden rolle som målscorer.
Med sejren holder FCK trit med de øvrige tophold i Superligaen, og dermed venter et spændende mesterskabsspil, hvor det ser ud til, at FC Midtjylland og Brøndby bliver de to rivaler til guldet.
OB kom egentlig bedst ud af starthullerne på eget græs, hvor det har været så svært for holdet at hente point i hele sæsonen, og hvor det endnu ikke er lykkedes at vinde en kamp.
I søndagens kamp skyldtes det blandt andet, at OB ikke var i stand til at udnytte sine gode perioder, og i stedet slog FCK til i den anden ende.
Opspillet til FC Københavns første 1-0-mål kom efter et par nydelige kombinationer midtvejs i første halvleg.
På smart vis lagde Mohamed Elyounoussi bolden til rette for Magnus Mattsson, der med en god afslutning passerede OB-keeper Viljar Myhra.
FCK dominerede i resten af første halvleg, men flere mål blev det ikke til.
I anden halvleg kom OB igen bedst fra start, men igen blev chancerne brændt foran de 14.644 tilskuere.
Blandt andre Bashkim Kadrii havde en stor chance, men angriberen ramte bolden helt skævt.
Efter lidt over en times spil kom Andreas Cornelius på banen i stedet for Orri Oskarsson, der undervejs i opgøret brændte flere gode muligheder for udeholdet.
Cornelius slog til få minutter efter sin indskiftning, da han fik serveret bolden fra kantspilleren Elias Achouri. Det skabte stor jubel hos FCK og hele københavnerholdets bænk.
Det var da også første gang, at Cornelius scorede et mål i Superligaen for FCK, siden han skiftede tilbage til klubben i sommeren 2022.
I to andre perioder har Cornelius også spillet i FCK, og det var hans første ligascoring for klubben siden maj 2017.
Med nederlaget er OB også endegyldigt sikker på at slutte uden for top-6 i denne sæson.
OB kunne have taget sjettepladsen fra Silkeborg, der tabte 1-4 til Brøndby. Men det havde som minimum krævet en OB-sejr over FCK, og det var aldrig tæt på at ske.
Silkeborg endte på sjettepladsen med tre point ned til OB, der nu skal koncentrere sig om at undgå nedrykning.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
EKSKLUSIVT