Sjældent Cornelius-mål hjælper FCK til sejr

FC København vandt søndag 2-0 ude over OB på mål af Magnus Mattsson og indskiftede Andreas Cornelius.



FC København sluttede søndag grundspillet af med en 2-0-sejr ude over OB, og det var med udskældte Andreas Cornelius i en sjælden rolle som målscorer.

Med sejren holder FCK trit med de øvrige tophold i Superligaen, og dermed venter et spændende mesterskabsspil, hvor det ser ud til, at FC Midtjylland og Brøndby bliver de to rivaler til guldet.

OB kom egentlig bedst ud af starthullerne på eget græs, hvor det har været så svært for holdet at hente point i hele sæsonen, og hvor det endnu ikke er lykkedes at vinde en kamp.

I søndagens kamp skyldtes det blandt andet, at OB ikke var i stand til at udnytte sine gode perioder, og i stedet slog FCK til i den anden ende.

Opspillet til FC Københavns første 1-0-mål kom efter et par nydelige kombinationer midtvejs i første halvleg.

På smart vis lagde Mohamed Elyounoussi bolden til rette for Magnus Mattsson, der med en god afslutning passerede OB-keeper Viljar Myhra.

FCK dominerede i resten af første halvleg, men flere mål blev det ikke til.

I anden halvleg kom OB igen bedst fra start, men igen blev chancerne brændt foran de 14.644 tilskuere.

Blandt andre Bashkim Kadrii havde en stor chance, men angriberen ramte bolden helt skævt.

Efter lidt over en times spil kom Andreas Cornelius på banen i stedet for Orri Oskarsson, der undervejs i opgøret brændte flere gode muligheder for udeholdet.

Cornelius slog til få minutter efter sin indskiftning, da han fik serveret bolden fra kantspilleren Elias Achouri. Det skabte stor jubel hos FCK og hele københavnerholdets bænk.

Det var da også første gang, at Cornelius scorede et mål i Superligaen for FCK, siden han skiftede tilbage til klubben i sommeren 2022.

I to andre perioder har Cornelius også spillet i FCK, og det var hans første ligascoring for klubben siden maj 2017.

Med nederlaget er OB også endegyldigt sikker på at slutte uden for top-6 i denne sæson.

OB kunne have taget sjettepladsen fra Silkeborg, der tabte 1-4 til Brøndby. Men det havde som minimum krævet en OB-sejr over FCK, og det var aldrig tæt på at ske.

Silkeborg endte på sjettepladsen med tre point ned til OB, der nu skal koncentrere sig om at undgå nedrykning.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC København kan miste endnu en stjerne

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Flere slagter dansker efter grim aktion

Er det Clement Bischoffs nye klub?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Klar for FC København

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Snød FC København for keeper

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

DIF erobrer Göteborg