Andreas Cornelius skal for tredje gang spille en europæisk klubkamp i Parken mod sin tidligere klub FC København.
Det sker, hvis angriberen tirsdag kommer i aktion for Trabzonspor i den første af to afgørende kampe om at komme i gruppespillet i Champions League.
I 2018 spillede han mod FCK for både Atalanta og Bordeaux. FCK vandt en duel i playoffrunden i Europa League over Atalanta, der havde angriberen på holdet.
Dengang brændte Cornelius Atalantas sidste spark i straffesparkskonkurrencen, som FCK vandt.
Senere i samme sæson mødtes FCK og Cornelius igen. Angriberen var blevet udlejet til Bordeaux, som FCK mødte i Europa League-gruppespillet, og det resulterede i en sejr til hvert hold.
– Det er specielt at være tilbage og komme som modstander. Jeg har prøvet det før flere gange. Det er lige før, jeg går forkert, når jeg skal finde omklædningsrummet.
– Jeg føler mig hjemme og godt tilpas, ligegyldigt om det er som hjemme- eller udehold, siger Cornelius på mandagens pressemøde.
Mens FCK har indledt sæsonen med tre nederlag i fem kampe i Superligaen, fortsætter Trabzonspor med at vinde i den bedste tyrkiske række.
– FCK er startet dårligt, og vi er startet, som vi sluttede sidste sæson – nemlig godt.
– Så i den nuværende forfatning tager vi favoritværdigheden på vores skuldre. Over to kampe skal vi helst gå videre, mener Cornelius.
Han følger stadig FCK og advarer mod at undervurdere det danske mesterhold.
– Det bliver to svære kampe. Jeg ved, at FCK kan finde et højere niveau frem, end holdet har vist i Superligaen indtil videre, siger han.
29-årige Cornelius tænker stadig tilbage med glæde på sin tid i barndomsklubben.
– Det bliver en speciel oplevelse for mig. Jeg har spillet i FCK, fra jeg var 12 år, til jeg var 24 år bortset fra et lille år i Cardiff.
– Jeg har jo brugt hele min ungdom og tidlige voksenår i denne klub, og jeg har vundet en masse ting med klubben. Vi har oplevet en masse ting sammen, så det er specielt, gentager Cornelius.
Den danske landsholdsspiller omtaler flere gange FCK med ordlyden “vi”, og han forventer en god modtagelse af københavnernes fans.
– Jeg regner ikke med, at jeg bliver buhet ud, for jeg ved, at vi har nogle gode fans i FCK. Så jeg regner egentlig bare med, at de tager godt imod mig, og at vi får en fed kamp, siger han.
Bliver det til mål fra Cornelius, bliver jubelscenen måske også mere afdæmpet end vanligt,
– Jeg forventer, at de jubler, hvis de scorer. Og hvis jeg scorer, så kommer jeg nok også til at juble, fordi jeg bliver så glad, at jeg ikke kan styre det. Men jeg kommer ikke til at være hånende eller hoverende.
– Jeg kommer måske til at juble med mine holdkammerater, og det, synes jeg, er helt okay, siger Cornelius.
Ud over Cornelius råder Trabzonspor også over den danske landsholdsspiller Jens Stryger Larsen, der er kommet til den tyrkiske mesterklub denne sommer.
FCK’s kamp mod Trabzonspor fløjtes i gang tirsdag klokken 21.
/ritzau/
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Real Madrid i frit fald’
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
Legende med chokmelding
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
HELT VILDT
– De lignede lort!
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
