– Carsten V. Jensen må kigge sig selv i spejlet

Både Carsten V. Jensen og Jesper Sørensen kan blive vippet ud inden længe, vurderer Viaplay-ekspert og tidligere Brøndby-spiller Jesper Thygesen.



Vi er blot tre spillerunder inde i sæsonen, men i Brøndby er situationen allerede presset efter to nederlag i træk mod OB og senest mod FC Nordsjælland i går. 

Både cheftræner Jesper Sørensen og fodbolddirektør Carsten V. Jensen har været udsat for kritik, og ifølge Viaplay-ekspert Jesper Thygesen kan det bestemt ikke afvises, at Brøndbys amerikanske ejere også vælger at sige farvel til ‘CV’, hvis det ender med en trænerfyring. 

– Ja, det kan sagtens være, at de rydder bordet. For de kom jo også ind på et tidspunkt, hvor de lod ‘CV’ ansætte Jesper Sørensen. De har helt sikkert ikke vidst meget om Jesper Sørensen, så det var en ‘CV’-ansættelse. Så der må også kobles en eller anden konsekvens op omkring det, kunne jeg forestille mig, siger Jesper Thygesen til Tipsbladet. 

– Den mekanisme ser vi ret ofte, at ejeren siger ‘vi finder den næste træner’. Så det kan sagtens være, at man vælger at luge fuldstændigt ud.

Brøndby fik sidste sommer kritik for at agere sent i transfervinduet, og også i år har forstærkningerne ladet vente på sig. Derfor mener Jesper Thygesen bestemt, at kritikken af Carsten V. Jensen er berettiget. 

– Det her med, når man ved, at man mister sin målmand, hvorfor har man så ikke noget klar på aftrækkeren? Og det har skreget til himlen igennem flere sæsoner, at man skal hente en 6’er. Hvorfor er det stadig Radosevic? Radosevic er en fin spiller, men ikke under Jesper Sørensen, lyder det fra Jesper Thygesen. 

– Hvorfor har man ikke sørget for det? Så jeg synes, at det er helt klart, at ‘CV’ også må kigge sig selv i spejlet. Det kan godt være, at alle os andre ikke ved lige så meget, som han gør. Men det kan ikke passe, at så mange efterhånden tager fejl. Både eksperter og lægfolk kan se, at det her er galt.

Trænerfyring vil være logisk
Det store spørgsmål er, hvor lang snor cheftræneren og fodbolddirektøren har, men ifølge Jesper Thygesen ‘kommer det til at gå stærkt’, hvis resultaterne udebliver i den næste tid. Ifølge Thygesen er Jesper Sørensen ‘gået på kompromis’ med sin filosofi om boldbesiddende fodbold, hvilket frustrerer den tidligere Brøndby-spiller. 

Kan der være en trænerfyring på trapperne?

– Ja, og det vil også være logisk nok, for hvis man ikke giver ham de spillere, han skal have – og vi taler altså kun om tre-fire spillere – så synes jeg lige så godt, at man kan finde en anden træner, der er dygtigere end Jesper Sørensen til at spille en anden type fodbold. Hvor det måske mere er fight og fysik, det handler om, siger Jesper Thygesen. 

Thygesen finder det desuden uforståeligt, at Brøndby er gået glip af både Jeppe Tverskov og Lasse Berg Johnsen, idet det er to spilere, der ifølge eksperten ville kunne gå ind og gøre en øjeblikkelig forskel i Brøndby. 

Brøndby har tre point efter de tre første spillerunder, hvilket efterlader Jesper Sørensens mandskab på syvendepladsen i Superligaen. 





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Italien under massivt pres

Tottenham præsenterer ny træner

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Kæmpe stjerne besøger København

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Tjekkiet – Danmark

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Rasmus Højlund har ikke set det før

Danmark og Tjekkiet kæmper om VM-billet

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Stor profil glad for Brøndby

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FC København afviser konspirationsteori

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

FC København vil bruge mere data i transfers

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson