Vi er blot tre spillerunder inde i sæsonen, men i Brøndby er situationen allerede presset efter to nederlag i træk mod OB og senest mod FC Nordsjælland i går.
Både cheftræner Jesper Sørensen og fodbolddirektør Carsten V. Jensen har været udsat for kritik, og ifølge Viaplay-ekspert Jesper Thygesen kan det bestemt ikke afvises, at Brøndbys amerikanske ejere også vælger at sige farvel til ‘CV’, hvis det ender med en trænerfyring.
– Ja, det kan sagtens være, at de rydder bordet. For de kom jo også ind på et tidspunkt, hvor de lod ‘CV’ ansætte Jesper Sørensen. De har helt sikkert ikke vidst meget om Jesper Sørensen, så det var en ‘CV’-ansættelse. Så der må også kobles en eller anden konsekvens op omkring det, kunne jeg forestille mig, siger Jesper Thygesen til Tipsbladet.
– Den mekanisme ser vi ret ofte, at ejeren siger ‘vi finder den næste træner’. Så det kan sagtens være, at man vælger at luge fuldstændigt ud.
Brøndby fik sidste sommer kritik for at agere sent i transfervinduet, og også i år har forstærkningerne ladet vente på sig. Derfor mener Jesper Thygesen bestemt, at kritikken af Carsten V. Jensen er berettiget.
– Det her med, når man ved, at man mister sin målmand, hvorfor har man så ikke noget klar på aftrækkeren? Og det har skreget til himlen igennem flere sæsoner, at man skal hente en 6’er. Hvorfor er det stadig Radosevic? Radosevic er en fin spiller, men ikke under Jesper Sørensen, lyder det fra Jesper Thygesen.
– Hvorfor har man ikke sørget for det? Så jeg synes, at det er helt klart, at ‘CV’ også må kigge sig selv i spejlet. Det kan godt være, at alle os andre ikke ved lige så meget, som han gør. Men det kan ikke passe, at så mange efterhånden tager fejl. Både eksperter og lægfolk kan se, at det her er galt.
Trænerfyring vil være logisk
Det store spørgsmål er, hvor lang snor cheftræneren og fodbolddirektøren har, men ifølge Jesper Thygesen ‘kommer det til at gå stærkt’, hvis resultaterne udebliver i den næste tid. Ifølge Thygesen er Jesper Sørensen ‘gået på kompromis’ med sin filosofi om boldbesiddende fodbold, hvilket frustrerer den tidligere Brøndby-spiller.
Kan der være en trænerfyring på trapperne?
– Ja, og det vil også være logisk nok, for hvis man ikke giver ham de spillere, han skal have – og vi taler altså kun om tre-fire spillere – så synes jeg lige så godt, at man kan finde en anden træner, der er dygtigere end Jesper Sørensen til at spille en anden type fodbold. Hvor det måske mere er fight og fysik, det handler om, siger Jesper Thygesen.
Thygesen finder det desuden uforståeligt, at Brøndby er gået glip af både Jeppe Tverskov og Lasse Berg Johnsen, idet det er to spilere, der ifølge eksperten ville kunne gå ind og gøre en øjeblikkelig forskel i Brøndby.
Brøndby har tre point efter de tre første spillerunder, hvilket efterlader Jesper Sørensens mandskab på syvendepladsen i Superligaen.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Tullberg tror på overraskelsen
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
I forhandlinger med Nartey
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Store spillersalg sikrer AaB overskud
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
