– Carsten V. Jensen må kigge sig selv i spejlet

Både Carsten V. Jensen og Jesper Sørensen kan blive vippet ud inden længe, vurderer Viaplay-ekspert og tidligere Brøndby-spiller Jesper Thygesen.



Vi er blot tre spillerunder inde i sæsonen, men i Brøndby er situationen allerede presset efter to nederlag i træk mod OB og senest mod FC Nordsjælland i går. 

Både cheftræner Jesper Sørensen og fodbolddirektør Carsten V. Jensen har været udsat for kritik, og ifølge Viaplay-ekspert Jesper Thygesen kan det bestemt ikke afvises, at Brøndbys amerikanske ejere også vælger at sige farvel til 'CV', hvis det ender med en trænerfyring. 

– Ja, det kan sagtens være, at de rydder bordet. For de kom jo også ind på et tidspunkt, hvor de lod ‘CV’ ansætte Jesper Sørensen. De har helt sikkert ikke vidst meget om Jesper Sørensen, så det var en ‘CV’-ansættelse. Så der må også kobles en eller anden konsekvens op omkring det, kunne jeg forestille mig, siger Jesper Thygesen til Tipsbladet. 

– Den mekanisme ser vi ret ofte, at ejeren siger ‘vi finder den næste træner’. Så det kan sagtens være, at man vælger at luge fuldstændigt ud.

Brøndby fik sidste sommer kritik for at agere sent i transfervinduet, og også i år har forstærkningerne ladet vente på sig. Derfor mener Jesper Thygesen bestemt, at kritikken af Carsten V. Jensen er berettiget. 

– Det her med, når man ved, at man mister sin målmand, hvorfor har man så ikke noget klar på aftrækkeren? Og det har skreget til himlen igennem flere sæsoner, at man skal hente en 6'er. Hvorfor er det stadig Radosevic? Radosevic er en fin spiller, men ikke under Jesper Sørensen, lyder det fra Jesper Thygesen. 

– Hvorfor har man ikke sørget for det? Så jeg synes, at det er helt klart, at ‘CV’ også må kigge sig selv i spejlet. Det kan godt være, at alle os andre ikke ved lige så meget, som han gør. Men det kan ikke passe, at så mange efterhånden tager fejl. Både eksperter og lægfolk kan se, at det her er galt.

Trænerfyring vil være logisk
Det store spørgsmål er, hvor lang snor cheftræneren og fodbolddirektøren har, men ifølge Jesper Thygesen 'kommer det til at gå stærkt', hvis resultaterne udebliver i den næste tid. Ifølge Thygesen er Jesper Sørensen 'gået på kompromis' med sin filosofi om boldbesiddende fodbold, hvilket frustrerer den tidligere Brøndby-spiller. 

Kan der være en trænerfyring på trapperne?

– Ja, og det vil også være logisk nok, for hvis man ikke giver ham de spillere, han skal have – og vi taler altså kun om tre-fire spillere – så synes jeg lige så godt, at man kan finde en anden træner, der er dygtigere end Jesper Sørensen til at spille en anden type fodbold. Hvor det måske mere er fight og fysik, det handler om, siger Jesper Thygesen. 

Thygesen finder det desuden uforståeligt, at Brøndby er gået glip af både Jeppe Tverskov og Lasse Berg Johnsen, idet det er to spilere, der ifølge eksperten ville kunne gå ind og gøre en øjeblikkelig forskel i Brøndby. 

Brøndby har tre point efter de tre første spillerunder, hvilket efterlader Jesper Sørensens mandskab på syvendepladsen i Superligaen. 





Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’



AVIS

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej


Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Så bliver det en røvsyg danskerfest



Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov



Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie