– Carsten V. Jensen må kigge sig selv i spejlet

Både Carsten V. Jensen og Jesper Sørensen kan blive vippet ud inden længe, vurderer Viaplay-ekspert og tidligere Brøndby-spiller Jesper Thygesen.



Vi er blot tre spillerunder inde i sæsonen, men i Brøndby er situationen allerede presset efter to nederlag i træk mod OB og senest mod FC Nordsjælland i går. 

Både cheftræner Jesper Sørensen og fodbolddirektør Carsten V. Jensen har været udsat for kritik, og ifølge Viaplay-ekspert Jesper Thygesen kan det bestemt ikke afvises, at Brøndbys amerikanske ejere også vælger at sige farvel til ‘CV’, hvis det ender med en trænerfyring. 

– Ja, det kan sagtens være, at de rydder bordet. For de kom jo også ind på et tidspunkt, hvor de lod ‘CV’ ansætte Jesper Sørensen. De har helt sikkert ikke vidst meget om Jesper Sørensen, så det var en ‘CV’-ansættelse. Så der må også kobles en eller anden konsekvens op omkring det, kunne jeg forestille mig, siger Jesper Thygesen til Tipsbladet. 

– Den mekanisme ser vi ret ofte, at ejeren siger ‘vi finder den næste træner’. Så det kan sagtens være, at man vælger at luge fuldstændigt ud.

Brøndby fik sidste sommer kritik for at agere sent i transfervinduet, og også i år har forstærkningerne ladet vente på sig. Derfor mener Jesper Thygesen bestemt, at kritikken af Carsten V. Jensen er berettiget. 

– Det her med, når man ved, at man mister sin målmand, hvorfor har man så ikke noget klar på aftrækkeren? Og det har skreget til himlen igennem flere sæsoner, at man skal hente en 6’er. Hvorfor er det stadig Radosevic? Radosevic er en fin spiller, men ikke under Jesper Sørensen, lyder det fra Jesper Thygesen. 

– Hvorfor har man ikke sørget for det? Så jeg synes, at det er helt klart, at ‘CV’ også må kigge sig selv i spejlet. Det kan godt være, at alle os andre ikke ved lige så meget, som han gør. Men det kan ikke passe, at så mange efterhånden tager fejl. Både eksperter og lægfolk kan se, at det her er galt.

Trænerfyring vil være logisk
Det store spørgsmål er, hvor lang snor cheftræneren og fodbolddirektøren har, men ifølge Jesper Thygesen ‘kommer det til at gå stærkt’, hvis resultaterne udebliver i den næste tid. Ifølge Thygesen er Jesper Sørensen ‘gået på kompromis’ med sin filosofi om boldbesiddende fodbold, hvilket frustrerer den tidligere Brøndby-spiller. 

Kan der være en trænerfyring på trapperne?

– Ja, og det vil også være logisk nok, for hvis man ikke giver ham de spillere, han skal have – og vi taler altså kun om tre-fire spillere – så synes jeg lige så godt, at man kan finde en anden træner, der er dygtigere end Jesper Sørensen til at spille en anden type fodbold. Hvor det måske mere er fight og fysik, det handler om, siger Jesper Thygesen. 

Thygesen finder det desuden uforståeligt, at Brøndby er gået glip af både Jeppe Tverskov og Lasse Berg Johnsen, idet det er to spilere, der ifølge eksperten ville kunne gå ind og gøre en øjeblikkelig forskel i Brøndby. 

Brøndby har tre point efter de tre første spillerunder, hvilket efterlader Jesper Sørensens mandskab på syvendepladsen i Superligaen. 





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

To danske klubber jagter formstærk angriber

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Klubber holder øje med AaB-profil

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Viaplay deler stor nyhed

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Rekordtransfer?

Storklub jagter FCK-emne



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Åbner for ny rolle i FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Steve Cooper vil have flere forstærkninger