Vi er blot tre spillerunder inde i sæsonen, men i Brøndby er situationen allerede presset efter to nederlag i træk mod OB og senest mod FC Nordsjælland i går.
Både cheftræner Jesper Sørensen og fodbolddirektør Carsten V. Jensen har været udsat for kritik, og ifølge Viaplay-ekspert Jesper Thygesen kan det bestemt ikke afvises, at Brøndbys amerikanske ejere også vælger at sige farvel til ‘CV’, hvis det ender med en trænerfyring.
– Ja, det kan sagtens være, at de rydder bordet. For de kom jo også ind på et tidspunkt, hvor de lod ‘CV’ ansætte Jesper Sørensen. De har helt sikkert ikke vidst meget om Jesper Sørensen, så det var en ‘CV’-ansættelse. Så der må også kobles en eller anden konsekvens op omkring det, kunne jeg forestille mig, siger Jesper Thygesen til Tipsbladet.
– Den mekanisme ser vi ret ofte, at ejeren siger ‘vi finder den næste træner’. Så det kan sagtens være, at man vælger at luge fuldstændigt ud.
Brøndby fik sidste sommer kritik for at agere sent i transfervinduet, og også i år har forstærkningerne ladet vente på sig. Derfor mener Jesper Thygesen bestemt, at kritikken af Carsten V. Jensen er berettiget.
– Det her med, når man ved, at man mister sin målmand, hvorfor har man så ikke noget klar på aftrækkeren? Og det har skreget til himlen igennem flere sæsoner, at man skal hente en 6’er. Hvorfor er det stadig Radosevic? Radosevic er en fin spiller, men ikke under Jesper Sørensen, lyder det fra Jesper Thygesen.
– Hvorfor har man ikke sørget for det? Så jeg synes, at det er helt klart, at ‘CV’ også må kigge sig selv i spejlet. Det kan godt være, at alle os andre ikke ved lige så meget, som han gør. Men det kan ikke passe, at så mange efterhånden tager fejl. Både eksperter og lægfolk kan se, at det her er galt.
Trænerfyring vil være logisk
Det store spørgsmål er, hvor lang snor cheftræneren og fodbolddirektøren har, men ifølge Jesper Thygesen ‘kommer det til at gå stærkt’, hvis resultaterne udebliver i den næste tid. Ifølge Thygesen er Jesper Sørensen ‘gået på kompromis’ med sin filosofi om boldbesiddende fodbold, hvilket frustrerer den tidligere Brøndby-spiller.
Kan der være en trænerfyring på trapperne?
– Ja, og det vil også være logisk nok, for hvis man ikke giver ham de spillere, han skal have – og vi taler altså kun om tre-fire spillere – så synes jeg lige så godt, at man kan finde en anden træner, der er dygtigere end Jesper Sørensen til at spille en anden type fodbold. Hvor det måske mere er fight og fysik, det handler om, siger Jesper Thygesen.
Thygesen finder det desuden uforståeligt, at Brøndby er gået glip af både Jeppe Tverskov og Lasse Berg Johnsen, idet det er to spilere, der ifølge eksperten ville kunne gå ind og gøre en øjeblikkelig forskel i Brøndby.
Brøndby har tre point efter de tre første spillerunder, hvilket efterlader Jesper Sørensens mandskab på syvendepladsen i Superligaen.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
