– Carsten V. Jensen må kigge sig selv i spejlet

Både Carsten V. Jensen og Jesper Sørensen kan blive vippet ud inden længe, vurderer Viaplay-ekspert og tidligere Brøndby-spiller Jesper Thygesen.



Vi er blot tre spillerunder inde i sæsonen, men i Brøndby er situationen allerede presset efter to nederlag i træk mod OB og senest mod FC Nordsjælland i går. 

Både cheftræner Jesper Sørensen og fodbolddirektør Carsten V. Jensen har været udsat for kritik, og ifølge Viaplay-ekspert Jesper Thygesen kan det bestemt ikke afvises, at Brøndbys amerikanske ejere også vælger at sige farvel til ‘CV’, hvis det ender med en trænerfyring. 

– Ja, det kan sagtens være, at de rydder bordet. For de kom jo også ind på et tidspunkt, hvor de lod ‘CV’ ansætte Jesper Sørensen. De har helt sikkert ikke vidst meget om Jesper Sørensen, så det var en ‘CV’-ansættelse. Så der må også kobles en eller anden konsekvens op omkring det, kunne jeg forestille mig, siger Jesper Thygesen til Tipsbladet. 

– Den mekanisme ser vi ret ofte, at ejeren siger ‘vi finder den næste træner’. Så det kan sagtens være, at man vælger at luge fuldstændigt ud.

Brøndby fik sidste sommer kritik for at agere sent i transfervinduet, og også i år har forstærkningerne ladet vente på sig. Derfor mener Jesper Thygesen bestemt, at kritikken af Carsten V. Jensen er berettiget. 

– Det her med, når man ved, at man mister sin målmand, hvorfor har man så ikke noget klar på aftrækkeren? Og det har skreget til himlen igennem flere sæsoner, at man skal hente en 6’er. Hvorfor er det stadig Radosevic? Radosevic er en fin spiller, men ikke under Jesper Sørensen, lyder det fra Jesper Thygesen. 

– Hvorfor har man ikke sørget for det? Så jeg synes, at det er helt klart, at ‘CV’ også må kigge sig selv i spejlet. Det kan godt være, at alle os andre ikke ved lige så meget, som han gør. Men det kan ikke passe, at så mange efterhånden tager fejl. Både eksperter og lægfolk kan se, at det her er galt.

Trænerfyring vil være logisk
Det store spørgsmål er, hvor lang snor cheftræneren og fodbolddirektøren har, men ifølge Jesper Thygesen ‘kommer det til at gå stærkt’, hvis resultaterne udebliver i den næste tid. Ifølge Thygesen er Jesper Sørensen ‘gået på kompromis’ med sin filosofi om boldbesiddende fodbold, hvilket frustrerer den tidligere Brøndby-spiller. 

Kan der være en trænerfyring på trapperne?

– Ja, og det vil også være logisk nok, for hvis man ikke giver ham de spillere, han skal have – og vi taler altså kun om tre-fire spillere – så synes jeg lige så godt, at man kan finde en anden træner, der er dygtigere end Jesper Sørensen til at spille en anden type fodbold. Hvor det måske mere er fight og fysik, det handler om, siger Jesper Thygesen. 

Thygesen finder det desuden uforståeligt, at Brøndby er gået glip af både Jeppe Tverskov og Lasse Berg Johnsen, idet det er to spilere, der ifølge eksperten ville kunne gå ind og gøre en øjeblikkelig forskel i Brøndby. 

Brøndby har tre point efter de tre første spillerunder, hvilket efterlader Jesper Sørensens mandskab på syvendepladsen i Superligaen. 





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

Rigtig glad på fansenes vegne

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Højlund står til at slå personlige rekorder

Neestrup chokerer med sin startopstilling



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bombe – Superliga-klub nævnes

De danske kvinder tager førstepladsen

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Narteys krav til ny kontrakt

FCM ansætter ny topboss

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Mourinho tog røven på Zeca

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

‘Tottenham er i overhængende fare’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

– Der får David at vide, at han er fyret

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Nu svarer David Nielsen

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre