“CV” om topscorersalg: Ikke nemt, men logisk

Brøndby IF’s fodbolddirektør kommenterer på salget af topscoreren.



Brøndby IF har torsdag sagt farvel til en af deres helt store profiler i form af topscoreren Mikael Uhre, men fodbolddirektøren kalder det en “logisk beslutning”. 

Den 27-årige angriber er efter tre og et halvt år blevet solgt til amerikanske Philadelphia Union, og ifølge flere danske medier har han kostet lige omkring 18,5 millioner kroner. Dermed får Brøndby også en god pose penge for angriberen, der ellers blot havde et år tilbage af sin kontrakt.

Over for Brøndbys hjemmeside erkender Carsten V. Jensen, fodbolddirektør i klubben, at det ikke var en nem beslutning at sælge Mikael Uhre, men dog en logisk en.  

– Mikael Uhre har gennem sine år i Brøndby IF vist, hvor topprofessionel en fodboldspiller han er. Med stor tålmodighed og drivkraft samt tro på egne evner har han først på træningsbanen og siden på banen udviklet sit talent og gennem de seneste to sæsoner skabt stor værdi for klubben som topscorer.

– At sælge Uhre har derfor ikke været en nem beslutning, men dog en ganske logisk beslutning. Det har været vigtigt for både os og Uhre, at når muligheden opstod, så skulle det være det helt rigtige for alle parter. Den mulighed er nu kommet. Et amerikansk eventyr venter forude for Uhre og hans familie, og salget af ham bringer samtidig konkret værdi til klubben. Derfor siger vi i dag farvel til Uhre, og vi vil gerne takke ham for ikke blot hans fodboldkundskaber, men i lige så høj grad også for hans menneskelige egenskaber. Han har i den grad gjort sig fortjent til dette næste skridt i karrieren, og hele Brøndby-familien ønsker Uhre alt det bedste i fremtiden, siger “CV” til Brøndbys hjemmeside.

Mikael Uhre nåede 123 kampe i den blå-gule trøje. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

Han vender hjem til FC København

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil gerne have Jens Jønsson

Historisk finale! Han er verdens bedste

17 minutter for United – nu skal han til VM

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’