“CV” om topscorersalg: Ikke nemt, men logisk

Brøndby IF’s fodbolddirektør kommenterer på salget af topscoreren.



Brøndby IF har torsdag sagt farvel til en af deres helt store profiler i form af topscoreren Mikael Uhre, men fodbolddirektøren kalder det en “logisk beslutning”. 

Den 27-årige angriber er efter tre og et halvt år blevet solgt til amerikanske Philadelphia Union, og ifølge flere danske medier har han kostet lige omkring 18,5 millioner kroner. Dermed får Brøndby også en god pose penge for angriberen, der ellers blot havde et år tilbage af sin kontrakt.

Over for Brøndbys hjemmeside erkender Carsten V. Jensen, fodbolddirektør i klubben, at det ikke var en nem beslutning at sælge Mikael Uhre, men dog en logisk en.  

– Mikael Uhre har gennem sine år i Brøndby IF vist, hvor topprofessionel en fodboldspiller han er. Med stor tålmodighed og drivkraft samt tro på egne evner har han først på træningsbanen og siden på banen udviklet sit talent og gennem de seneste to sæsoner skabt stor værdi for klubben som topscorer.

– At sælge Uhre har derfor ikke været en nem beslutning, men dog en ganske logisk beslutning. Det har været vigtigt for både os og Uhre, at når muligheden opstod, så skulle det være det helt rigtige for alle parter. Den mulighed er nu kommet. Et amerikansk eventyr venter forude for Uhre og hans familie, og salget af ham bringer samtidig konkret værdi til klubben. Derfor siger vi i dag farvel til Uhre, og vi vil gerne takke ham for ikke blot hans fodboldkundskaber, men i lige så høj grad også for hans menneskelige egenskaber. Han har i den grad gjort sig fortjent til dette næste skridt i karrieren, og hele Brøndby-familien ønsker Uhre alt det bedste i fremtiden, siger “CV” til Brøndbys hjemmeside.

Mikael Uhre nåede 123 kampe i den blå-gule trøje. 







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Neymar er tilbage