Brøndby IF har torsdag sagt farvel til en af deres helt store profiler i form af topscoreren Mikael Uhre, men fodbolddirektøren kalder det en “logisk beslutning”.
Den 27-årige angriber er efter tre og et halvt år blevet solgt til amerikanske Philadelphia Union, og ifølge flere danske medier har han kostet lige omkring 18,5 millioner kroner. Dermed får Brøndby også en god pose penge for angriberen, der ellers blot havde et år tilbage af sin kontrakt.
Over for Brøndbys hjemmeside erkender Carsten V. Jensen, fodbolddirektør i klubben, at det ikke var en nem beslutning at sælge Mikael Uhre, men dog en logisk en.
– Mikael Uhre har gennem sine år i Brøndby IF vist, hvor topprofessionel en fodboldspiller han er. Med stor tålmodighed og drivkraft samt tro på egne evner har han først på træningsbanen og siden på banen udviklet sit talent og gennem de seneste to sæsoner skabt stor værdi for klubben som topscorer.
– At sælge Uhre har derfor ikke været en nem beslutning, men dog en ganske logisk beslutning. Det har været vigtigt for både os og Uhre, at når muligheden opstod, så skulle det være det helt rigtige for alle parter. Den mulighed er nu kommet. Et amerikansk eventyr venter forude for Uhre og hans familie, og salget af ham bringer samtidig konkret værdi til klubben. Derfor siger vi i dag farvel til Uhre, og vi vil gerne takke ham for ikke blot hans fodboldkundskaber, men i lige så høj grad også for hans menneskelige egenskaber. Han har i den grad gjort sig fortjent til dette næste skridt i karrieren, og hele Brøndby-familien ønsker Uhre alt det bedste i fremtiden, siger “CV” til Brøndbys hjemmeside.
Mikael Uhre nåede 123 kampe i den blå-gule trøje.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Tyrkiet – USA
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Senegal – Irak
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
OPTAKT
Norge – Frankrig
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
