“CV” om topscorersalg: Ikke nemt, men logisk

Brøndby IF’s fodbolddirektør kommenterer på salget af topscoreren.



Brøndby IF har torsdag sagt farvel til en af deres helt store profiler i form af topscoreren Mikael Uhre, men fodbolddirektøren kalder det en “logisk beslutning”. 

Den 27-årige angriber er efter tre og et halvt år blevet solgt til amerikanske Philadelphia Union, og ifølge flere danske medier har han kostet lige omkring 18,5 millioner kroner. Dermed får Brøndby også en god pose penge for angriberen, der ellers blot havde et år tilbage af sin kontrakt.

Over for Brøndbys hjemmeside erkender Carsten V. Jensen, fodbolddirektør i klubben, at det ikke var en nem beslutning at sælge Mikael Uhre, men dog en logisk en.  

– Mikael Uhre har gennem sine år i Brøndby IF vist, hvor topprofessionel en fodboldspiller han er. Med stor tålmodighed og drivkraft samt tro på egne evner har han først på træningsbanen og siden på banen udviklet sit talent og gennem de seneste to sæsoner skabt stor værdi for klubben som topscorer.

– At sælge Uhre har derfor ikke været en nem beslutning, men dog en ganske logisk beslutning. Det har været vigtigt for både os og Uhre, at når muligheden opstod, så skulle det være det helt rigtige for alle parter. Den mulighed er nu kommet. Et amerikansk eventyr venter forude for Uhre og hans familie, og salget af ham bringer samtidig konkret værdi til klubben. Derfor siger vi i dag farvel til Uhre, og vi vil gerne takke ham for ikke blot hans fodboldkundskaber, men i lige så høj grad også for hans menneskelige egenskaber. Han har i den grad gjort sig fortjent til dette næste skridt i karrieren, og hele Brøndby-familien ønsker Uhre alt det bedste i fremtiden, siger “CV” til Brøndbys hjemmeside.

Mikael Uhre nåede 123 kampe i den blå-gule trøje. 





LIVE

TransferLIVE: Scorer kongeløn i Real Madrid

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Stor profil ude af Frankrig-brag

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Frankrig – Marokko

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Arbejder på Brøndby-exit

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Uwe Rösler henter dansker

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Fredberg henter italiensk legende

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’