Brøndby har indtil videre ikke budt klubbens fans på en decideret transferfest, men der skal nok ske noget, inden transfervinduet lukker.
Det siger klubbens fodbolddirektør Carsten V. Jensen i Viaplay-studiet før søndagens sæsonåbner mod Viborg.
Tipsbladet har tidligere beskrevet, at klubben ser mod en central midtbanespiller og en offensivspiller, og Carsten V. Jensen vil i hvert fald ikke afvise, at man kigger mod en central midtbanespiller.
– Jeg vil næsten sige med sikkerhed, at truppen ikke ser sådan her ud i slutningen af august. Og ja, det er ambitionen, at vi kommer styrket ud i vinduet. Der mangler nok en ændring, eller to eller tre.
– Vi kigger hen på hele paletten, fordi vi gerne vil styrke os, men lige præcis den centrale midtbane er ikke helt skudt ved siden af, siger han, inden han fastslår, at der lige nu ikke er noget tæt på.
Han bliver også spurgt ind til planerne om at hente en ny offensivspiller.
– Tipsbladet har før haft ret eller taget fejl. Vi kigger lidt henover det hele, fordi vi er i en situation, hvor vi er i stand til, at hvis det rigtige viser sig, så har vi også mønterne til det. Der skal noget ekstraordinært til, men er den derude i markedet, er vi også klar til det. Det gælder henover hele gruppen.
– Det er ikke bare lige sådan at styrke et hold, som måske var det bedst spillende i sidste sæson i Superligaen. Det er ikke bare sådan at styrke startelleveren uden videre. Det er ambitionen, at det, vi går efter, er startspillere.
Selv om Brøndby-bossen altså har øjnene åbne efter forstærkninger, så bliver det kun et fåtal af nye ben, som skal hentes ind, da man allerede har taget det store transferlæs.
– Man skal vide i den her sammenhæng, at sidste år havde vi 19 transaktioner i truppen, altså spillere ud og ind, hvilket er rigtig mange. Og man så i åbningen af sidste sæson, at vi måske strugglede lidt med at sætte tingene sammen, før det for alvor klikkede.
– Ambitionen for os er at replikere rigtig mange af de spilleminutter sidste år ind i den nye sæson. Det er noget af det, vi har bygget det her transfervindue på, som vi startede i vinter.
På ud-siden varsler 'CV' også et par lejeaftaler, men ikke meget mere end det. Derudover forstår han godt, hvis klubber skulle være interesseret i Nicolai Vallys, og så mener han, at Suzuki slet ikke er færdig i klubben efter sit fantomforår.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
OPTAKT