Brøndby har indtil videre ikke budt klubbens fans på en decideret transferfest, men der skal nok ske noget, inden transfervinduet lukker.
Det siger klubbens fodbolddirektør Carsten V. Jensen i Viaplay-studiet før søndagens sæsonåbner mod Viborg.
Tipsbladet har tidligere beskrevet, at klubben ser mod en central midtbanespiller og en offensivspiller, og Carsten V. Jensen vil i hvert fald ikke afvise, at man kigger mod en central midtbanespiller.
– Jeg vil næsten sige med sikkerhed, at truppen ikke ser sådan her ud i slutningen af august. Og ja, det er ambitionen, at vi kommer styrket ud i vinduet. Der mangler nok en ændring, eller to eller tre.
– Vi kigger hen på hele paletten, fordi vi gerne vil styrke os, men lige præcis den centrale midtbane er ikke helt skudt ved siden af, siger han, inden han fastslår, at der lige nu ikke er noget tæt på.
Han bliver også spurgt ind til planerne om at hente en ny offensivspiller.
– Tipsbladet har før haft ret eller taget fejl. Vi kigger lidt henover det hele, fordi vi er i en situation, hvor vi er i stand til, at hvis det rigtige viser sig, så har vi også mønterne til det. Der skal noget ekstraordinært til, men er den derude i markedet, er vi også klar til det. Det gælder henover hele gruppen.
– Det er ikke bare lige sådan at styrke et hold, som måske var det bedst spillende i sidste sæson i Superligaen. Det er ikke bare sådan at styrke startelleveren uden videre. Det er ambitionen, at det, vi går efter, er startspillere.
Selv om Brøndby-bossen altså har øjnene åbne efter forstærkninger, så bliver det kun et fåtal af nye ben, som skal hentes ind, da man allerede har taget det store transferlæs.
– Man skal vide i den her sammenhæng, at sidste år havde vi 19 transaktioner i truppen, altså spillere ud og ind, hvilket er rigtig mange. Og man så i åbningen af sidste sæson, at vi måske strugglede lidt med at sætte tingene sammen, før det for alvor klikkede.
– Ambitionen for os er at replikere rigtig mange af de spilleminutter sidste år ind i den nye sæson. Det er noget af det, vi har bygget det her transfervindue på, som vi startede i vinter.
På ud-siden varsler 'CV' også et par lejeaftaler, men ikke meget mere end det. Derudover forstår han godt, hvis klubber skulle være interesseret i Nicolai Vallys, og så mener han, at Suzuki slet ikke er færdig i klubben efter sit fantomforår.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
– Jeg får så ondt i maven over det
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
OPTAKT
Østrig – Jordan
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne