CV åbner op om transfers: Her kigger Brøndby

Der er endnu ikke sket meget på transferdelen i Brøndby denne sommer, men Carsten V. Jensen ser for sig, at der snart sker noget.



Brøndby har indtil videre ikke budt klubbens fans på en decideret transferfest, men der skal nok ske noget, inden transfervinduet lukker.

Det siger klubbens fodbolddirektør Carsten V. Jensen i Viaplay-studiet før søndagens sæsonåbner mod Viborg. 

Tipsbladet har tidligere beskrevet, at klubben ser mod en central midtbanespiller og en offensivspiller, og Carsten V. Jensen vil i hvert fald ikke afvise, at man kigger mod en central midtbanespiller.

– Jeg vil næsten sige med sikkerhed, at truppen ikke ser sådan her ud i slutningen af august. Og ja, det er ambitionen, at vi kommer styrket ud i vinduet. Der mangler nok en ændring, eller to eller tre.

– Vi kigger hen på hele paletten, fordi vi gerne vil styrke os, men lige præcis den centrale midtbane er ikke helt skudt ved siden af, siger han, inden han fastslår, at der lige nu ikke er noget tæt på.

Han bliver også spurgt ind til planerne om at hente en ny offensivspiller. 

– Tipsbladet har før haft ret eller taget fejl. Vi kigger lidt henover det hele, fordi vi er i en situation, hvor vi er i stand til, at hvis det rigtige viser sig, så har vi også mønterne til det. Der skal noget ekstraordinært til, men er den derude i markedet, er vi også klar til det. Det gælder henover hele gruppen.

– Det er ikke bare lige sådan at styrke et hold, som måske var det bedst spillende i sidste sæson i Superligaen. Det er ikke bare sådan at styrke startelleveren uden videre. Det er ambitionen, at det, vi går efter, er startspillere.

Selv om Brøndby-bossen altså har øjnene åbne efter forstærkninger, så bliver det kun et fåtal af nye ben, som skal hentes ind, da man allerede har taget det store transferlæs.

– Man skal vide i den her sammenhæng, at sidste år havde vi 19 transaktioner i truppen, altså spillere ud og ind, hvilket er rigtig mange. Og man så i åbningen af sidste sæson, at vi måske strugglede lidt med at sætte tingene sammen, før det for alvor klikkede. 

– Ambitionen for os er at replikere rigtig mange af de spilleminutter sidste år ind i den nye sæson. Det er noget af det, vi har bygget det her transfervindue på, som vi startede i vinter. 

På ud-siden varsler 'CV' også et par lejeaftaler, men ikke meget mere end det. Derudover forstår han godt, hvis klubber skulle være interesseret i Nicolai Vallys, og så mener han, at Suzuki slet ikke er færdig i klubben efter sit fantomforår.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Her er VM-turneringens hold



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Svensson giver status på Huescas

Fin lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner