CV åbner op om transfers: Her kigger Brøndby

Der er endnu ikke sket meget på transferdelen i Brøndby denne sommer, men Carsten V. Jensen ser for sig, at der snart sker noget.



Brøndby har indtil videre ikke budt klubbens fans på en decideret transferfest, men der skal nok ske noget, inden transfervinduet lukker.

Det siger klubbens fodbolddirektør Carsten V. Jensen i Viaplay-studiet før søndagens sæsonåbner mod Viborg. 

Tipsbladet har tidligere beskrevet, at klubben ser mod en central midtbanespiller og en offensivspiller, og Carsten V. Jensen vil i hvert fald ikke afvise, at man kigger mod en central midtbanespiller.

– Jeg vil næsten sige med sikkerhed, at truppen ikke ser sådan her ud i slutningen af august. Og ja, det er ambitionen, at vi kommer styrket ud i vinduet. Der mangler nok en ændring, eller to eller tre.

– Vi kigger hen på hele paletten, fordi vi gerne vil styrke os, men lige præcis den centrale midtbane er ikke helt skudt ved siden af, siger han, inden han fastslår, at der lige nu ikke er noget tæt på.

Han bliver også spurgt ind til planerne om at hente en ny offensivspiller. 

– Tipsbladet har før haft ret eller taget fejl. Vi kigger lidt henover det hele, fordi vi er i en situation, hvor vi er i stand til, at hvis det rigtige viser sig, så har vi også mønterne til det. Der skal noget ekstraordinært til, men er den derude i markedet, er vi også klar til det. Det gælder henover hele gruppen.

– Det er ikke bare lige sådan at styrke et hold, som måske var det bedst spillende i sidste sæson i Superligaen. Det er ikke bare sådan at styrke startelleveren uden videre. Det er ambitionen, at det, vi går efter, er startspillere.

Selv om Brøndby-bossen altså har øjnene åbne efter forstærkninger, så bliver det kun et fåtal af nye ben, som skal hentes ind, da man allerede har taget det store transferlæs.

– Man skal vide i den her sammenhæng, at sidste år havde vi 19 transaktioner i truppen, altså spillere ud og ind, hvilket er rigtig mange. Og man så i åbningen af sidste sæson, at vi måske strugglede lidt med at sætte tingene sammen, før det for alvor klikkede. 

– Ambitionen for os er at replikere rigtig mange af de spilleminutter sidste år ind i den nye sæson. Det er noget af det, vi har bygget det her transfervindue på, som vi startede i vinter. 

På ud-siden varsler 'CV' også et par lejeaftaler, men ikke meget mere end det. Derudover forstår han godt, hvis klubber skulle være interesseret i Nicolai Vallys, og så mener han, at Suzuki slet ikke er færdig i klubben efter sit fantomforår.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

De er tilbage i Premier League

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

FC København kan få Jens Stage-millioner

Stor klub bekræfter interesse for dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen