Brøndby har indtil videre ikke budt klubbens fans på en decideret transferfest, men der skal nok ske noget, inden transfervinduet lukker.
Det siger klubbens fodbolddirektør Carsten V. Jensen i Viaplay-studiet før søndagens sæsonåbner mod Viborg.
Tipsbladet har tidligere beskrevet, at klubben ser mod en central midtbanespiller og en offensivspiller, og Carsten V. Jensen vil i hvert fald ikke afvise, at man kigger mod en central midtbanespiller.
– Jeg vil næsten sige med sikkerhed, at truppen ikke ser sådan her ud i slutningen af august. Og ja, det er ambitionen, at vi kommer styrket ud i vinduet. Der mangler nok en ændring, eller to eller tre.
– Vi kigger hen på hele paletten, fordi vi gerne vil styrke os, men lige præcis den centrale midtbane er ikke helt skudt ved siden af, siger han, inden han fastslår, at der lige nu ikke er noget tæt på.
Han bliver også spurgt ind til planerne om at hente en ny offensivspiller.
– Tipsbladet har før haft ret eller taget fejl. Vi kigger lidt henover det hele, fordi vi er i en situation, hvor vi er i stand til, at hvis det rigtige viser sig, så har vi også mønterne til det. Der skal noget ekstraordinært til, men er den derude i markedet, er vi også klar til det. Det gælder henover hele gruppen.
– Det er ikke bare lige sådan at styrke et hold, som måske var det bedst spillende i sidste sæson i Superligaen. Det er ikke bare sådan at styrke startelleveren uden videre. Det er ambitionen, at det, vi går efter, er startspillere.
Selv om Brøndby-bossen altså har øjnene åbne efter forstærkninger, så bliver det kun et fåtal af nye ben, som skal hentes ind, da man allerede har taget det store transferlæs.
– Man skal vide i den her sammenhæng, at sidste år havde vi 19 transaktioner i truppen, altså spillere ud og ind, hvilket er rigtig mange. Og man så i åbningen af sidste sæson, at vi måske strugglede lidt med at sætte tingene sammen, før det for alvor klikkede.
– Ambitionen for os er at replikere rigtig mange af de spilleminutter sidste år ind i den nye sæson. Det er noget af det, vi har bygget det her transfervindue på, som vi startede i vinter.
På ud-siden varsler 'CV' også et par lejeaftaler, men ikke meget mere end det. Derudover forstår han godt, hvis klubber skulle være interesseret i Nicolai Vallys, og så mener han, at Suzuki slet ikke er færdig i klubben efter sit fantomforår.
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tyske legender slagter Real Madrid og kæmpestjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Færdig i Manchester City
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
OB – FC Fredericia
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TIPSBLADETS DOM