ÅRHUS (Tipsbladet): Carsten V. Jensen, i folke- og fodboldmunde ‘CV’, har haft en intens første måned som fodbolddirektør i AGF.
Han har været på træningslejr i Spanien og set både førsteholdet og en række af AGF’s største talenter, der tilbragte en uges tid i Spanien med Superliga-profilerne, og navnene på spillerne er ved at sidde der for den tidligere sportsdirektør i Brøndby IF, FC Nordsjælland og FC København.
Og nogle af dem, ‘CV’ naturligt har lært hurtigt at kende, er de spillere, der har kontraktudløb til sommer og næste år.
Blandt dem er kantprofilerne Gift Links og Felix Beijmo, der som tingene står nu begge siger ‘adieu’ efter sidste kamp i 2025/26-sæsonen, mens Patrick Mortensens og Jesper Hansens kokntrakter med udløb 30. juni i år naturligvis fylder allermest blandt fansene og givetvis også for de to Superliga-veteraner selv.
Og da Carsten V. Jensen torsdag middag fortæller Tipsbladet og de øvrige medier ved AGF’s træning om tingenes tilstand her ti dage før Superliga-premieren, lægger den nye fodbolddirektør ikke skjul på, at kontrakterne står højt på dagsordenen.
– Vi beretter løbende om forlængelser, og mon ikke at der kommer noget om ikke så længe, siger Carsten V. Jensen og understreger med et smil, at der ikke sker noget lige nu.

– Lige nu er der dog ikke noget at sige, for så havde jeg sagt det. Der skal helst være et par underskrifter på, før man kan sige noget, men det forløber efter planen, siger Carsten V. Jensen.
Og da Tipsbladet spørger ind til næste sommers kontraktudløb, hvor Gift Links og Felix Beijmo er de allermest prominente navne, men en række andre spillere også står til at stoppe, er Carsten V. Jensen helt enig i vurderingen af, at det ligeledes er en vigtig arbejdsopgave her og nu, og i de kommende uger og måneder.
– Det er på agendaen. Det er et godt spørgsmål, og mon ikke der bliver noget at se til i løbet af foråret.
– Det er faktisk lidt en logisk konklusion på nogle af udløbene, at det er nogle snakke, som vi skal have. Så det er vi godt i gang med, siger Carsten V. Jensen med henvisning til blandt andre Gift Links og Felix Beijmos kontraktudløb næste sommer.
AGF spiller testkamp på den nye hjemmebane i Vejlby på lørdag mod FC København, mens forårspremieren i ligaen er ude mod Sønderjyske søndag eftermiddag i næste uge.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
MEDIE
City med vildt rekordbud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
FANKLUBBEN