CV’s regel nummer 1: Frendrup-millioner på vej?

Brøndby IF kan tjene fedt på Morten Frendrup, hvis Genoa sælger den danske midtbanespiller i nærmeste fremtid.



Morten Frendrup har allerede forgyldt Brøndby IF én gang – det kan midtbanespilleren meget vel gøre igen. 

For to år siden solgte de blå-gule Morten Frendrup til Genoa for knap 30 millioner kroner, og ved samme lejlighed tilføjede Brøndby IF en videresalgsklausul i aftalen, så der også falder en bid af, hvis italienerne på et tidspunkt præsterer et flot salg af den 22-årige dansker.

Og det er der noget, der tyder på sagtens kunne ske.

Morten Frendrup har imponeret stort i Serie A i denne sæson, hvor han har krydret sit sædvanlige skraldemandsarbejde på midtbanen med fire målgivende afleveringer, og selveste Liverpool har på rygteplan været kædet sammen med den tidligere Brøndby-spiller.

Det er naturligvis noget, der glæder Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der håber på et stort Morten Frendrup-salg i nærmeste fremtid.

– Han gør det godt! Han er bare en stabil motor, der tackler igennem og aldrig mister en bold. Han er bare bundsolid, og det er ikke blevet ringere. Det må da gerne ske for Brøndbys skyld, men først og fremmest for hans egen, siger Carsten V. Jensen til Tipsbladet og bekræfter, at der vil dryppe millioner i Brøndby-kassen ved et Frendrup-salg.

– Jo, jo, det er regel nummer 1. Det er altid vigtigt at være med på fremtiden. Det gør det i øvrigt også interessant at følge udviklingen. 

Casen med Morten Frendrup minder lidt om Jesper Lindstrøm, der også har tjent gode penge hjem til Brøndby, siden han forlod Vestegnen. Den helt store jackpot kom i sommer, da Lindstrøm blev solgt til Napoli, men samlet har de blå-gule kradset langt over 100 millioner ind på den danske landsholdsspiller.

– Det er bare to rigtig gode eksempler på spillere, som er kommet godt igennem Masterclass, og som har taget den tid, det skulle tage. At blive modnet i Superliga-truppen for at blive profiler på holdet og i ligaen, vinde en titel og blive skudt afsted. Sådan ser vi gerne, det går for alle, fastslår Carsten V. Jensen.

Brøndby IF overvintrer som nummer to i Superligaen. 



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

FC Midtjylland kan score gode penge

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Bo Svensson favorit til stort job 

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Kæmpe nedtur for AaB

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

FC København – Brøndby IF

Kongesæson – de køber Pep Biel

Her er Kamil Wilczek i dag

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

– Agger og Kahlenberg var specielt

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Sønderjyske – FC Midtjylland

Randers FC – OB

I svime over German Onugkha

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Superliga-legende stråler som 41-årig

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

– Korthuset er væltet

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Viborg FF – Vejle Boldklub

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Pogba kan få comeback

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke