CV’s regel nummer 1: Frendrup-millioner på vej?

Brøndby IF kan tjene fedt på Morten Frendrup, hvis Genoa sælger den danske midtbanespiller i nærmeste fremtid.



Morten Frendrup har allerede forgyldt Brøndby IF én gang – det kan midtbanespilleren meget vel gøre igen. 

For to år siden solgte de blå-gule Morten Frendrup til Genoa for knap 30 millioner kroner, og ved samme lejlighed tilføjede Brøndby IF en videresalgsklausul i aftalen, så der også falder en bid af, hvis italienerne på et tidspunkt præsterer et flot salg af den 22-årige dansker.

Og det er der noget, der tyder på sagtens kunne ske.

Morten Frendrup har imponeret stort i Serie A i denne sæson, hvor han har krydret sit sædvanlige skraldemandsarbejde på midtbanen med fire målgivende afleveringer, og selveste Liverpool har på rygteplan været kædet sammen med den tidligere Brøndby-spiller.

Det er naturligvis noget, der glæder Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der håber på et stort Morten Frendrup-salg i nærmeste fremtid.

– Han gør det godt! Han er bare en stabil motor, der tackler igennem og aldrig mister en bold. Han er bare bundsolid, og det er ikke blevet ringere. Det må da gerne ske for Brøndbys skyld, men først og fremmest for hans egen, siger Carsten V. Jensen til Tipsbladet og bekræfter, at der vil dryppe millioner i Brøndby-kassen ved et Frendrup-salg.

– Jo, jo, det er regel nummer 1. Det er altid vigtigt at være med på fremtiden. Det gør det i øvrigt også interessant at følge udviklingen. 

Casen med Morten Frendrup minder lidt om Jesper Lindstrøm, der også har tjent gode penge hjem til Brøndby, siden han forlod Vestegnen. Den helt store jackpot kom i sommer, da Lindstrøm blev solgt til Napoli, men samlet har de blå-gule kradset langt over 100 millioner ind på den danske landsholdsspiller.

– Det er bare to rigtig gode eksempler på spillere, som er kommet godt igennem Masterclass, og som har taget den tid, det skulle tage. At blive modnet i Superliga-truppen for at blive profiler på holdet og i ligaen, vinde en titel og blive skudt afsted. Sådan ser vi gerne, det går for alle, fastslår Carsten V. Jensen.

Brøndby IF overvintrer som nummer to i Superligaen. 



Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Peter Schmeichel taget på sengen

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Mohamed Daramy vender tilbage

Arsenal ansætter dansk toptræner

Dansk bomber med vildt mål i England

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Går langt ned i løn

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Nyt nederlag til Thomas Frank

Bach Bak i svime over Uhre

Rangers rundbarberer Dons igen

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed