CV’s regel nummer 1: Frendrup-millioner på vej?

Brøndby IF kan tjene fedt på Morten Frendrup, hvis Genoa sælger den danske midtbanespiller i nærmeste fremtid.



Morten Frendrup har allerede forgyldt Brøndby IF én gang – det kan midtbanespilleren meget vel gøre igen. 

For to år siden solgte de blå-gule Morten Frendrup til Genoa for knap 30 millioner kroner, og ved samme lejlighed tilføjede Brøndby IF en videresalgsklausul i aftalen, så der også falder en bid af, hvis italienerne på et tidspunkt præsterer et flot salg af den 22-årige dansker.

Og det er der noget, der tyder på sagtens kunne ske.

Morten Frendrup har imponeret stort i Serie A i denne sæson, hvor han har krydret sit sædvanlige skraldemandsarbejde på midtbanen med fire målgivende afleveringer, og selveste Liverpool har på rygteplan været kædet sammen med den tidligere Brøndby-spiller.

Det er naturligvis noget, der glæder Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der håber på et stort Morten Frendrup-salg i nærmeste fremtid.

– Han gør det godt! Han er bare en stabil motor, der tackler igennem og aldrig mister en bold. Han er bare bundsolid, og det er ikke blevet ringere. Det må da gerne ske for Brøndbys skyld, men først og fremmest for hans egen, siger Carsten V. Jensen til Tipsbladet og bekræfter, at der vil dryppe millioner i Brøndby-kassen ved et Frendrup-salg.

– Jo, jo, det er regel nummer 1. Det er altid vigtigt at være med på fremtiden. Det gør det i øvrigt også interessant at følge udviklingen. 

Casen med Morten Frendrup minder lidt om Jesper Lindstrøm, der også har tjent gode penge hjem til Brøndby, siden han forlod Vestegnen. Den helt store jackpot kom i sommer, da Lindstrøm blev solgt til Napoli, men samlet har de blå-gule kradset langt over 100 millioner ind på den danske landsholdsspiller.

– Det er bare to rigtig gode eksempler på spillere, som er kommet godt igennem Masterclass, og som har taget den tid, det skulle tage. At blive modnet i Superliga-truppen for at blive profiler på holdet og i ligaen, vinde en titel og blive skudt afsted. Sådan ser vi gerne, det går for alle, fastslår Carsten V. Jensen.

Brøndby IF overvintrer som nummer to i Superligaen. 



På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

En kæmpe sejr

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

I dialog med Brøndby

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

‘Har lukket munden på kritikerne’

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Opløftende melding for ‘AC’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Helt vild med Oscar Schwartau

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Eriksen ude med hård kritik

– Det vil være fuldstændigt magisk

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Her er Superligaens 5 bedste spillere