Morten Frendrup har allerede forgyldt Brøndby IF én gang – det kan midtbanespilleren meget vel gøre igen.
For to år siden solgte de blå-gule Morten Frendrup til Genoa for knap 30 millioner kroner, og ved samme lejlighed tilføjede Brøndby IF en videresalgsklausul i aftalen, så der også falder en bid af, hvis italienerne på et tidspunkt præsterer et flot salg af den 22-årige dansker.
Og det er der noget, der tyder på sagtens kunne ske.
Morten Frendrup har imponeret stort i Serie A i denne sæson, hvor han har krydret sit sædvanlige skraldemandsarbejde på midtbanen med fire målgivende afleveringer, og selveste Liverpool har på rygteplan været kædet sammen med den tidligere Brøndby-spiller.
Det er naturligvis noget, der glæder Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der håber på et stort Morten Frendrup-salg i nærmeste fremtid.
– Han gør det godt! Han er bare en stabil motor, der tackler igennem og aldrig mister en bold. Han er bare bundsolid, og det er ikke blevet ringere. Det må da gerne ske for Brøndbys skyld, men først og fremmest for hans egen, siger Carsten V. Jensen til Tipsbladet og bekræfter, at der vil dryppe millioner i Brøndby-kassen ved et Frendrup-salg.
– Jo, jo, det er regel nummer 1. Det er altid vigtigt at være med på fremtiden. Det gør det i øvrigt også interessant at følge udviklingen.
Casen med Morten Frendrup minder lidt om Jesper Lindstrøm, der også har tjent gode penge hjem til Brøndby, siden han forlod Vestegnen. Den helt store jackpot kom i sommer, da Lindstrøm blev solgt til Napoli, men samlet har de blå-gule kradset langt over 100 millioner ind på den danske landsholdsspiller.
– Det er bare to rigtig gode eksempler på spillere, som er kommet godt igennem Masterclass, og som har taget den tid, det skulle tage. At blive modnet i Superliga-truppen for at blive profiler på holdet og i ligaen, vinde en titel og blive skudt afsted. Sådan ser vi gerne, det går for alle, fastslår Carsten V. Jensen.
Brøndby IF overvintrer som nummer to i Superligaen.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Bo Svensson favorit til stort job
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Her er Kamil Wilczek i dag
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Biereth og Dolberg bryder måltørke
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Pogba kan få comeback
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG