Daniel Wass var i chok over Brøndbys store helt

Daniel Wass havde slet ikke set den komme, at Sean Klaiber skulle score til allersidst i mandagens derby.



PARKEN (Tipsbladet): Det så ud som om, det var fuldstændig indøvet fra træningsbanen. Sean Klaiber timede Jacob Rasmussens knivskarpe og millimeterpræcise indlæg helt perfekt, så hans hårde inderside fik bolden til at suse ind bag Kamil Grabara, som nærmest ikke nåede at reagere. 

Brøndbys sejrsmål i det 93. minut mod FC København er et, man kommer til at huske fremover. Både for kvaliteten, men også for dets potentielle betydning for et muligt mesterskab, man pludselig har lagt sig i førersædet til at vinde. 

Det var ikke mange, som havde set Klaibers mål komme, og da slet ikke Daniel Wass, som efter kampen kunne fortælle Tipsbladet og den skrevne presse, at han var i decideret chok over det. 

– Jeg er direkte i chok over, at Sean overhovedet scorer, men det var dejligt, griner Wass og fortsætter: Jeg er glad på hans vegne.

Hvorfor er du i chok?

– Nu træner jeg med ham hver dag. Det er ikke mange gange, han rammer den der bold. Sean er en klassespiller, og jeg under ham rigtig meget det her, fortæller Daniel Wass. 

Hovedpersonen selv var et stort smil efterfølgende. Han har prøvet en del i sin karriere, men han er ikke bange for at kalde sejrsmålet for det hidtil bedste. 

– Det er i et derby og i et afgørende øjeblik. Mål som dette kan vinde dig mesterskaber. Jeg ved det ikke, for jeg vil ikke kigge for langt frem, men det kan måske sikre os et mesterskab, og det er et mål og en drøm for os.

– Vi har troen på, at vi kan vinde mesterskabet, og vi mener også, at vi er et mesterhold. Man er nødt til at vise det hver dag til træning. For at være helt ærlig synes jeg, at vi har spillet godt, siger han uden at være bange for det ekstra pres, som der nu er på Brøndbys skuldre, i og med man er tophold. 

Det er man, fordi FC Midtjylland tabte hjemme til FC Nordsjælland. 

Sean Klaiber har været et fremragende indkøb for Brøndby, som hentede ham i hollandsk fodbold i starten af sæsonen. Han har nu scoret tre gange for Brøndby i Superligaen, og cheftræner Jesper Sørensen var også imponeret over sin rutinerede back: 

– Det er vigtigt at have den selvtillid, han har, og den ballast han har. Han tror fuldt og helt på de færdigheder, han har på banen og er ikke bange for at stå i noget som helst. Han er den, der kan tage trykket af deres pres indimellem ved at komme ud af svære situationer. Han er ikke bange for at holde spillet tæt, fordi han er sikker selv og med sit eget spil giver han enorm meget til dem ved siden af ham. Han har været en fantastisk spiller, lige siden han kom.

– Det betyder noget, at man står herinde i fjendtlige omgivelser med jeg ved ikke hvor mange tusind tilskuere, der er imod en, at man ikke er bange for at komme ind og prøve og se, om man kan få overtaget mentalt overfor sine modstandere. Det betyder også meget, lyder rosen fra cheftræneren. 

Brøndby har hentet fem sejre og spillet en enkelt uafgjort i forårets første seks Superligakampe.







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Brøndby præsenterer ny profil

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko