Daniel Wass var i chok over Brøndbys store helt

Daniel Wass havde slet ikke set den komme, at Sean Klaiber skulle score til allersidst i mandagens derby.



PARKEN (Tipsbladet): Det så ud som om, det var fuldstændig indøvet fra træningsbanen. Sean Klaiber timede Jacob Rasmussens knivskarpe og millimeterpræcise indlæg helt perfekt, så hans hårde inderside fik bolden til at suse ind bag Kamil Grabara, som nærmest ikke nåede at reagere. 

Brøndbys sejrsmål i det 93. minut mod FC København er et, man kommer til at huske fremover. Både for kvaliteten, men også for dets potentielle betydning for et muligt mesterskab, man pludselig har lagt sig i førersædet til at vinde. 

Det var ikke mange, som havde set Klaibers mål komme, og da slet ikke Daniel Wass, som efter kampen kunne fortælle Tipsbladet og den skrevne presse, at han var i decideret chok over det. 

– Jeg er direkte i chok over, at Sean overhovedet scorer, men det var dejligt, griner Wass og fortsætter: Jeg er glad på hans vegne.

Hvorfor er du i chok?

– Nu træner jeg med ham hver dag. Det er ikke mange gange, han rammer den der bold. Sean er en klassespiller, og jeg under ham rigtig meget det her, fortæller Daniel Wass. 

Hovedpersonen selv var et stort smil efterfølgende. Han har prøvet en del i sin karriere, men han er ikke bange for at kalde sejrsmålet for det hidtil bedste. 

– Det er i et derby og i et afgørende øjeblik. Mål som dette kan vinde dig mesterskaber. Jeg ved det ikke, for jeg vil ikke kigge for langt frem, men det kan måske sikre os et mesterskab, og det er et mål og en drøm for os.

– Vi har troen på, at vi kan vinde mesterskabet, og vi mener også, at vi er et mesterhold. Man er nødt til at vise det hver dag til træning. For at være helt ærlig synes jeg, at vi har spillet godt, siger han uden at være bange for det ekstra pres, som der nu er på Brøndbys skuldre, i og med man er tophold. 

Det er man, fordi FC Midtjylland tabte hjemme til FC Nordsjælland. 

Sean Klaiber har været et fremragende indkøb for Brøndby, som hentede ham i hollandsk fodbold i starten af sæsonen. Han har nu scoret tre gange for Brøndby i Superligaen, og cheftræner Jesper Sørensen var også imponeret over sin rutinerede back: 

– Det er vigtigt at have den selvtillid, han har, og den ballast han har. Han tror fuldt og helt på de færdigheder, han har på banen og er ikke bange for at stå i noget som helst. Han er den, der kan tage trykket af deres pres indimellem ved at komme ud af svære situationer. Han er ikke bange for at holde spillet tæt, fordi han er sikker selv og med sit eget spil giver han enorm meget til dem ved siden af ham. Han har været en fantastisk spiller, lige siden han kom.

– Det betyder noget, at man står herinde i fjendtlige omgivelser med jeg ved ikke hvor mange tusind tilskuere, der er imod en, at man ikke er bange for at komme ind og prøve og se, om man kan få overtaget mentalt overfor sine modstandere. Det betyder også meget, lyder rosen fra cheftræneren. 

Brøndby har hentet fem sejre og spillet en enkelt uafgjort i forårets første seks Superligakampe.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Ståle Solbakken overvejede at sige op