Selv om schweizerne over en måned efter 0-2-nederlaget til Danmark i Parken stadig føler, at Danmark vandt på en usportslig baggrund, gør de schweiziske beskyldninger om manglende dansk fairplay ikke noget indtryk på landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg.
Han mener ikke, at schweizerne har en god sag. Det siger anføreren mandag aften på et pressemøde i St. Gallen, hvor de to lande mødes igen i Nations League tirsdag.
– Jeg kan godt forstå, at man er frustreret, når man taber, det hører med til sporten. Vi er alle sammen enige om, at vi går ind for fairplay og at spille til grænsen og ikke længere, og det forsøgte vi også at gøre sidst.
– Hvis man har set det danske landshold spille, så har vi altid prøvet at repræsentere fodbolden, sporten og Danmark på bedste vis. Vi tror på fairplay og på at gøre tingene ordentligt, og det har vi også intentioner om at gøre mod Schweiz, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Schweizerne var tossede over, at Danmark ikke sparkede bolden ud, da Breel Embolo lå og ømmede sig. I stedet scorede Danmark det første af to mål i kampen. Reglerne foreskriver, at dommeren skal afbryde kampen, hvis der er tale om en hovedskade eller en meget alvorlig skade.
Dengang medførte det schweiziske raseri en masse svinske tacklinger. Hvis schweizerne også tirsdag vil skabe en ondsindet stemning, skal de danske spillere undgå at lade sig rive med, siger Højbjerg.
– Når først fløjten lyder, og pulsen kører derudaf, så er lunten lidt kortere. Vi skal spille, som vi kan, og prøve at fyre den af. Vi skal spille klogt og med omtanke, der er ingen grund til at gøre dumme ting, siger landsholdsanføreren.
Han kan godt lide at spille kampe, hvor temperamenterne bobler, og intensiteten er høj, så længe det ikke kammer over. Selv om schweizerne i Parken lavede flere hævnakter, var det ikke over grænsen, mener Højbjerg
– Jeg har heldigvis spillet et par fodboldkampe i mit liv på lidt hektiske stadioner og nogle derbyer, hvor følelserne er mere med. Jeg synes ikke, det var unaturligt eller unormalt (i Parken mod Schweiz, red.), men hvis vi kan få en så rolig kamp som mulig og vinde den, så vil vi sige ja tak.
– Men sådan er fodbold ikke. Fodbold er følelser, vrede og skuffelser. Følelserne kan få frit løb, så længe det er en inden for reglementet og fairplay, siger Pierre-Emile Højbjerg.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
MEDIE
Choktransfer på vej?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
AVIS
Storklub har taget kontakt
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’