Afviser beskyldninger om manglende fairplay

Danmark skal spille med omtanke, hvis Schweiz gentager provokationer fra Parken, siger Pierre-Emile Højbjerg.



Selv om schweizerne over en måned efter 0-2-nederlaget til Danmark i Parken stadig føler, at Danmark vandt på en usportslig baggrund, gør de schweiziske beskyldninger om manglende dansk fairplay ikke noget indtryk på landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg.

Han mener ikke, at schweizerne har en god sag. Det siger anføreren mandag aften på et pressemøde i St. Gallen, hvor de to lande mødes igen i Nations League tirsdag.

– Jeg kan godt forstå, at man er frustreret, når man taber, det hører med til sporten. Vi er alle sammen enige om, at vi går ind for fairplay og at spille til grænsen og ikke længere, og det forsøgte vi også at gøre sidst.

– Hvis man har set det danske landshold spille, så har vi altid prøvet at repræsentere fodbolden, sporten og Danmark på bedste vis. Vi tror på fairplay og på at gøre tingene ordentligt, og det har vi også intentioner om at gøre mod Schweiz, siger Pierre-Emile Højbjerg.

Schweizerne var tossede over, at Danmark ikke sparkede bolden ud, da Breel Embolo lå og ømmede sig. I stedet scorede Danmark det første af to mål i kampen. Reglerne foreskriver, at dommeren skal afbryde kampen, hvis der er tale om en hovedskade eller en meget alvorlig skade.

Dengang medførte det schweiziske raseri en masse svinske tacklinger. Hvis schweizerne også tirsdag vil skabe en ondsindet stemning, skal de danske spillere undgå at lade sig rive med, siger Højbjerg.

– Når først fløjten lyder, og pulsen kører derudaf, så er lunten lidt kortere. Vi skal spille, som vi kan, og prøve at fyre den af. Vi skal spille klogt og med omtanke, der er ingen grund til at gøre dumme ting, siger landsholdsanføreren.

Han kan godt lide at spille kampe, hvor temperamenterne bobler, og intensiteten er høj, så længe det ikke kammer over. Selv om schweizerne i Parken lavede flere hævnakter, var det ikke over grænsen, mener Højbjerg

– Jeg har heldigvis spillet et par fodboldkampe i mit liv på lidt hektiske stadioner og nogle derbyer, hvor følelserne er mere med. Jeg synes ikke, det var unaturligt eller unormalt (i Parken mod Schweiz, red.), men hvis vi kan få en så rolig kamp som mulig og vinde den, så vil vi sige ja tak.

– Men sådan er fodbold ikke. Fodbold er følelser, vrede og skuffelser. Følelserne kan få frit løb, så længe det er en inden for reglementet og fairplay, siger Pierre-Emile Højbjerg.

/ritzau/





Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?




Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy LIVE

TransferLIVE: Forlænger med stortalent

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Kongerne af transfervinduet

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Den værste i 18 år – de overvejer det

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Dorgu lyner! Manchester United slår City

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dansk landsholdsspiller imponerer

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Verdensstjernes søn landet i København

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

‘Det kommer aldrig til at ske’

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Michael Carrick storhylder

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Nærmer sig aftale