Selv om schweizerne over en måned efter 0-2-nederlaget til Danmark i Parken stadig føler, at Danmark vandt på en usportslig baggrund, gør de schweiziske beskyldninger om manglende dansk fairplay ikke noget indtryk på landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg.
Han mener ikke, at schweizerne har en god sag. Det siger anføreren mandag aften på et pressemøde i St. Gallen, hvor de to lande mødes igen i Nations League tirsdag.
– Jeg kan godt forstå, at man er frustreret, når man taber, det hører med til sporten. Vi er alle sammen enige om, at vi går ind for fairplay og at spille til grænsen og ikke længere, og det forsøgte vi også at gøre sidst.
– Hvis man har set det danske landshold spille, så har vi altid prøvet at repræsentere fodbolden, sporten og Danmark på bedste vis. Vi tror på fairplay og på at gøre tingene ordentligt, og det har vi også intentioner om at gøre mod Schweiz, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Schweizerne var tossede over, at Danmark ikke sparkede bolden ud, da Breel Embolo lå og ømmede sig. I stedet scorede Danmark det første af to mål i kampen. Reglerne foreskriver, at dommeren skal afbryde kampen, hvis der er tale om en hovedskade eller en meget alvorlig skade.
Dengang medførte det schweiziske raseri en masse svinske tacklinger. Hvis schweizerne også tirsdag vil skabe en ondsindet stemning, skal de danske spillere undgå at lade sig rive med, siger Højbjerg.
– Når først fløjten lyder, og pulsen kører derudaf, så er lunten lidt kortere. Vi skal spille, som vi kan, og prøve at fyre den af. Vi skal spille klogt og med omtanke, der er ingen grund til at gøre dumme ting, siger landsholdsanføreren.
Han kan godt lide at spille kampe, hvor temperamenterne bobler, og intensiteten er høj, så længe det ikke kammer over. Selv om schweizerne i Parken lavede flere hævnakter, var det ikke over grænsen, mener Højbjerg
– Jeg har heldigvis spillet et par fodboldkampe i mit liv på lidt hektiske stadioner og nogle derbyer, hvor følelserne er mere med. Jeg synes ikke, det var unaturligt eller unormalt (i Parken mod Schweiz, red.), men hvis vi kan få en så rolig kamp som mulig og vinde den, så vil vi sige ja tak.
– Men sådan er fodbold ikke. Fodbold er følelser, vrede og skuffelser. Følelserne kan få frit løb, så længe det er en inden for reglementet og fairplay, siger Pierre-Emile Højbjerg.
/ritzau/
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
EKSKLUSIVT