Selv om schweizerne over en måned efter 0-2-nederlaget til Danmark i Parken stadig føler, at Danmark vandt på en usportslig baggrund, gør de schweiziske beskyldninger om manglende dansk fairplay ikke noget indtryk på landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg.
Han mener ikke, at schweizerne har en god sag. Det siger anføreren mandag aften på et pressemøde i St. Gallen, hvor de to lande mødes igen i Nations League tirsdag.
– Jeg kan godt forstå, at man er frustreret, når man taber, det hører med til sporten. Vi er alle sammen enige om, at vi går ind for fairplay og at spille til grænsen og ikke længere, og det forsøgte vi også at gøre sidst.
– Hvis man har set det danske landshold spille, så har vi altid prøvet at repræsentere fodbolden, sporten og Danmark på bedste vis. Vi tror på fairplay og på at gøre tingene ordentligt, og det har vi også intentioner om at gøre mod Schweiz, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Schweizerne var tossede over, at Danmark ikke sparkede bolden ud, da Breel Embolo lå og ømmede sig. I stedet scorede Danmark det første af to mål i kampen. Reglerne foreskriver, at dommeren skal afbryde kampen, hvis der er tale om en hovedskade eller en meget alvorlig skade.
Dengang medførte det schweiziske raseri en masse svinske tacklinger. Hvis schweizerne også tirsdag vil skabe en ondsindet stemning, skal de danske spillere undgå at lade sig rive med, siger Højbjerg.
– Når først fløjten lyder, og pulsen kører derudaf, så er lunten lidt kortere. Vi skal spille, som vi kan, og prøve at fyre den af. Vi skal spille klogt og med omtanke, der er ingen grund til at gøre dumme ting, siger landsholdsanføreren.
Han kan godt lide at spille kampe, hvor temperamenterne bobler, og intensiteten er høj, så længe det ikke kammer over. Selv om schweizerne i Parken lavede flere hævnakter, var det ikke over grænsen, mener Højbjerg
– Jeg har heldigvis spillet et par fodboldkampe i mit liv på lidt hektiske stadioner og nogle derbyer, hvor følelserne er mere med. Jeg synes ikke, det var unaturligt eller unormalt (i Parken mod Schweiz, red.), men hvis vi kan få en så rolig kamp som mulig og vinde den, så vil vi sige ja tak.
– Men sådan er fodbold ikke. Fodbold er følelser, vrede og skuffelser. Følelserne kan få frit løb, så længe det er en inden for reglementet og fairplay, siger Pierre-Emile Højbjerg.
/ritzau/
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Vil have Jonas Wind til FC København
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
Celtic genansætter populær veteran
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham
MEDIE
Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Nye skader i Manchester City