Selv om schweizerne over en måned efter 0-2-nederlaget til Danmark i Parken stadig føler, at Danmark vandt på en usportslig baggrund, gør de schweiziske beskyldninger om manglende dansk fairplay ikke noget indtryk på landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg.
Han mener ikke, at schweizerne har en god sag. Det siger anføreren mandag aften på et pressemøde i St. Gallen, hvor de to lande mødes igen i Nations League tirsdag.
– Jeg kan godt forstå, at man er frustreret, når man taber, det hører med til sporten. Vi er alle sammen enige om, at vi går ind for fairplay og at spille til grænsen og ikke længere, og det forsøgte vi også at gøre sidst.
– Hvis man har set det danske landshold spille, så har vi altid prøvet at repræsentere fodbolden, sporten og Danmark på bedste vis. Vi tror på fairplay og på at gøre tingene ordentligt, og det har vi også intentioner om at gøre mod Schweiz, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Schweizerne var tossede over, at Danmark ikke sparkede bolden ud, da Breel Embolo lå og ømmede sig. I stedet scorede Danmark det første af to mål i kampen. Reglerne foreskriver, at dommeren skal afbryde kampen, hvis der er tale om en hovedskade eller en meget alvorlig skade.
Dengang medførte det schweiziske raseri en masse svinske tacklinger. Hvis schweizerne også tirsdag vil skabe en ondsindet stemning, skal de danske spillere undgå at lade sig rive med, siger Højbjerg.
– Når først fløjten lyder, og pulsen kører derudaf, så er lunten lidt kortere. Vi skal spille, som vi kan, og prøve at fyre den af. Vi skal spille klogt og med omtanke, der er ingen grund til at gøre dumme ting, siger landsholdsanføreren.
Han kan godt lide at spille kampe, hvor temperamenterne bobler, og intensiteten er høj, så længe det ikke kammer over. Selv om schweizerne i Parken lavede flere hævnakter, var det ikke over grænsen, mener Højbjerg
– Jeg har heldigvis spillet et par fodboldkampe i mit liv på lidt hektiske stadioner og nogle derbyer, hvor følelserne er mere med. Jeg synes ikke, det var unaturligt eller unormalt (i Parken mod Schweiz, red.), men hvis vi kan få en så rolig kamp som mulig og vinde den, så vil vi sige ja tak.
– Men sådan er fodbold ikke. Fodbold er følelser, vrede og skuffelser. Følelserne kan få frit løb, så længe det er en inden for reglementet og fairplay, siger Pierre-Emile Højbjerg.
/ritzau/
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Stor ydmygelse
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
Wrexham slår Premier League-klub
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
NYHEDER