Afviser beskyldninger om manglende fairplay

Danmark skal spille med omtanke, hvis Schweiz gentager provokationer fra Parken, siger Pierre-Emile Højbjerg.



Selv om schweizerne over en måned efter 0-2-nederlaget til Danmark i Parken stadig føler, at Danmark vandt på en usportslig baggrund, gør de schweiziske beskyldninger om manglende dansk fairplay ikke noget indtryk på landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg.

Han mener ikke, at schweizerne har en god sag. Det siger anføreren mandag aften på et pressemøde i St. Gallen, hvor de to lande mødes igen i Nations League tirsdag.

– Jeg kan godt forstå, at man er frustreret, når man taber, det hører med til sporten. Vi er alle sammen enige om, at vi går ind for fairplay og at spille til grænsen og ikke længere, og det forsøgte vi også at gøre sidst.

– Hvis man har set det danske landshold spille, så har vi altid prøvet at repræsentere fodbolden, sporten og Danmark på bedste vis. Vi tror på fairplay og på at gøre tingene ordentligt, og det har vi også intentioner om at gøre mod Schweiz, siger Pierre-Emile Højbjerg.

Schweizerne var tossede over, at Danmark ikke sparkede bolden ud, da Breel Embolo lå og ømmede sig. I stedet scorede Danmark det første af to mål i kampen. Reglerne foreskriver, at dommeren skal afbryde kampen, hvis der er tale om en hovedskade eller en meget alvorlig skade.

Dengang medførte det schweiziske raseri en masse svinske tacklinger. Hvis schweizerne også tirsdag vil skabe en ondsindet stemning, skal de danske spillere undgå at lade sig rive med, siger Højbjerg.

– Når først fløjten lyder, og pulsen kører derudaf, så er lunten lidt kortere. Vi skal spille, som vi kan, og prøve at fyre den af. Vi skal spille klogt og med omtanke, der er ingen grund til at gøre dumme ting, siger landsholdsanføreren.

Han kan godt lide at spille kampe, hvor temperamenterne bobler, og intensiteten er høj, så længe det ikke kammer over. Selv om schweizerne i Parken lavede flere hævnakter, var det ikke over grænsen, mener Højbjerg

– Jeg har heldigvis spillet et par fodboldkampe i mit liv på lidt hektiske stadioner og nogle derbyer, hvor følelserne er mere med. Jeg synes ikke, det var unaturligt eller unormalt (i Parken mod Schweiz, red.), men hvis vi kan få en så rolig kamp som mulig og vinde den, så vil vi sige ja tak.

– Men sådan er fodbold ikke. Fodbold er følelser, vrede og skuffelser. Følelserne kan få frit løb, så længe det er en inden for reglementet og fairplay, siger Pierre-Emile Højbjerg.

/ritzau/



Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Storklub meldes interesseret

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

FC København-profil ude med sygdom

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Mål i italiensk pokalderby

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb