Selv om schweizerne over en måned efter 0-2-nederlaget til Danmark i Parken stadig føler, at Danmark vandt på en usportslig baggrund, gør de schweiziske beskyldninger om manglende dansk fairplay ikke noget indtryk på landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg.
Han mener ikke, at schweizerne har en god sag. Det siger anføreren mandag aften på et pressemøde i St. Gallen, hvor de to lande mødes igen i Nations League tirsdag.
– Jeg kan godt forstå, at man er frustreret, når man taber, det hører med til sporten. Vi er alle sammen enige om, at vi går ind for fairplay og at spille til grænsen og ikke længere, og det forsøgte vi også at gøre sidst.
– Hvis man har set det danske landshold spille, så har vi altid prøvet at repræsentere fodbolden, sporten og Danmark på bedste vis. Vi tror på fairplay og på at gøre tingene ordentligt, og det har vi også intentioner om at gøre mod Schweiz, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Schweizerne var tossede over, at Danmark ikke sparkede bolden ud, da Breel Embolo lå og ømmede sig. I stedet scorede Danmark det første af to mål i kampen. Reglerne foreskriver, at dommeren skal afbryde kampen, hvis der er tale om en hovedskade eller en meget alvorlig skade.
Dengang medførte det schweiziske raseri en masse svinske tacklinger. Hvis schweizerne også tirsdag vil skabe en ondsindet stemning, skal de danske spillere undgå at lade sig rive med, siger Højbjerg.
– Når først fløjten lyder, og pulsen kører derudaf, så er lunten lidt kortere. Vi skal spille, som vi kan, og prøve at fyre den af. Vi skal spille klogt og med omtanke, der er ingen grund til at gøre dumme ting, siger landsholdsanføreren.
Han kan godt lide at spille kampe, hvor temperamenterne bobler, og intensiteten er høj, så længe det ikke kammer over. Selv om schweizerne i Parken lavede flere hævnakter, var det ikke over grænsen, mener Højbjerg
– Jeg har heldigvis spillet et par fodboldkampe i mit liv på lidt hektiske stadioner og nogle derbyer, hvor følelserne er mere med. Jeg synes ikke, det var unaturligt eller unormalt (i Parken mod Schweiz, red.), men hvis vi kan få en så rolig kamp som mulig og vinde den, så vil vi sige ja tak.
– Men sådan er fodbold ikke. Fodbold er følelser, vrede og skuffelser. Følelserne kan få frit løb, så længe det er en inden for reglementet og fairplay, siger Pierre-Emile Højbjerg.
/ritzau/
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
Her er alle VM-grupperne
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
Her er Danmarks VM-gruppe
Her er alle VM-puljerne
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
TIPSBLADET SPECIAL
Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
OPTAKT