Selv om schweizerne over en måned efter 0-2-nederlaget til Danmark i Parken stadig føler, at Danmark vandt på en usportslig baggrund, gør de schweiziske beskyldninger om manglende dansk fairplay ikke noget indtryk på landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg.
Han mener ikke, at schweizerne har en god sag. Det siger anføreren mandag aften på et pressemøde i St. Gallen, hvor de to lande mødes igen i Nations League tirsdag.
– Jeg kan godt forstå, at man er frustreret, når man taber, det hører med til sporten. Vi er alle sammen enige om, at vi går ind for fairplay og at spille til grænsen og ikke længere, og det forsøgte vi også at gøre sidst.
– Hvis man har set det danske landshold spille, så har vi altid prøvet at repræsentere fodbolden, sporten og Danmark på bedste vis. Vi tror på fairplay og på at gøre tingene ordentligt, og det har vi også intentioner om at gøre mod Schweiz, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Schweizerne var tossede over, at Danmark ikke sparkede bolden ud, da Breel Embolo lå og ømmede sig. I stedet scorede Danmark det første af to mål i kampen. Reglerne foreskriver, at dommeren skal afbryde kampen, hvis der er tale om en hovedskade eller en meget alvorlig skade.
Dengang medførte det schweiziske raseri en masse svinske tacklinger. Hvis schweizerne også tirsdag vil skabe en ondsindet stemning, skal de danske spillere undgå at lade sig rive med, siger Højbjerg.
– Når først fløjten lyder, og pulsen kører derudaf, så er lunten lidt kortere. Vi skal spille, som vi kan, og prøve at fyre den af. Vi skal spille klogt og med omtanke, der er ingen grund til at gøre dumme ting, siger landsholdsanføreren.
Han kan godt lide at spille kampe, hvor temperamenterne bobler, og intensiteten er høj, så længe det ikke kammer over. Selv om schweizerne i Parken lavede flere hævnakter, var det ikke over grænsen, mener Højbjerg
– Jeg har heldigvis spillet et par fodboldkampe i mit liv på lidt hektiske stadioner og nogle derbyer, hvor følelserne er mere med. Jeg synes ikke, det var unaturligt eller unormalt (i Parken mod Schweiz, red.), men hvis vi kan få en så rolig kamp som mulig og vinde den, så vil vi sige ja tak.
– Men sådan er fodbold ikke. Fodbold er følelser, vrede og skuffelser. Følelserne kan få frit løb, så længe det er en inden for reglementet og fairplay, siger Pierre-Emile Højbjerg.
/ritzau/
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
Her er Danmarks Nations League-pulje!
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Ny Superliga-spiller i venteposition i London