Landsholdsmotor udpeger: Det er Danmarks fordel

Danmark skal bruge en sejr over Rusland for at komme videre. Det er en fordel, mener Christian Nørgaard.



Danskerne er under pres før gruppefinalen mod Rusland.

For at have en chance for at nå videre i EM-turneringen, skal Danmark have en sejr i mandagens opgør, og måske kræver det også lidt belgisk hjælp i kampen mod Finland.

Presset passer danskerne godt, mener midtbanespilleren Christian Nørgaard, som fik slutrundedebut i torsdagens smalle nederlag til Belgien.

– Det er lidt en knockoutkamp. Jeg tror, der kan være noget godt i, at vi skal vinde den her kamp. Vi skal frem over stepperne, mens Rusland måske kan nøjes med et point.

– Det er ikke altid det fedeste at skulle ud at forsvare, hvor vi kan gå til angreb, fordi vi ved, at vi ikke er videre, hvis vi ikke vinder, siger han.

Modsat Danmark kan Rusland i jagten på andenpladsen nøjes med et enkelt point i Parken, såfremt Belgien lever op til den store favoritværdighed mod Finland i opgøret, der spilles samtidig.

Det kan føre til et kampbillede, hvor Rusland forholder sig mere afventende og overlader initiativet til danskerne.

Men Danmark har nøglen til at bryde defensiven op, mener offensivspiller Andreas Skov Olsen.

– Vi skal se, om vi kan finde den samme energi, som vi havde forleden, og trykke dem højt. Hvis de stiller sig helt tilbage, skal vi spille hurtigt og flytte bolden, komme bag dem og slå indlæg.

– Vi skal gå efter sejren, og det kan være svært at spille mod nogen, der står langt tilbage. Men hvis vi har tålmodighed og kører klatten rundt hurtigt, er jeg sikker på, at der nok skal opstå nogle muligheder, så må vi håbe, at vi kan score på dem, siger han.

Den dramatiske hændelse i sidste uge, hvor Christian Eriksen fik hjertestop og blev genoplivet i Parken, har fyldt meget på holdet.

Men danskerne er nået dertil, hvor de kan fokusere på det sportslige, understreger Nørgaard.

– Vi viste mod belgierne, at vi er – hvis ikke kommet os – så i hvert fald et sted mentalt, hvor vi kan præstere på et højt niveau, siger Brentford-spilleren.

Danmark møder Rusland mandag klokken 21.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – sÃ¥ lang er kontrakten

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

SlÃ¥r fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord pÃ¥ vej – pengene skal vælte ind

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Beijmo: ‘FCK var bedre pÃ¥ alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen