Dansker færdig i norsk fodbold efter skandale

En fest gik voldsomt over gevind, og nu er Mikkel Andersen fortid i sin norske klub.



Efter en stor skandale i den norske fodboldklub Brann har den danske målmand Mikkel Andersen besluttet sig for at forlade klubben.

Det bekræfter Brann på sin hjemmeside.

Kontraktophævelsen kommer i kølvandet på en særdeles opsigtsvækkende sag, der har udviklet sig, efter at 12 af klubbens spillere natten til 10. august holdt fest på klubbens stadion.

Inden da havde spillerne været på bar, og flere kvinder deltog i den efterfølgende fest på stadion, hvor det hele løb løbsk.

Der blev angiveligt dyrket sex i omklædningsrummet, og politiet efterforsker i øjeblikket et muligt seksuelt overgreb. Mikkel Andersen var med til festen, men er ifølge det norske medie VG ikke i politiets søgelys.

Ikke desto mindre har Mikkel Andersen været i offentlighedens søgelys, ligesom det har været tilfældet for hans holdkammerater.

Han er blandt andet blevet opsøgt på sin privatadresse og udsat for hetz, oplyser klubben.

– Hetzen, som han og hans familie blev udsat for, er uacceptabel og har været en stor personlig belastning ovenpå en krævende situation som følge af hans deltagelse i festen.

– Vi ønsker Mikkel og hans familie alt godt, siger Branns daglige leder, Vibeke Johannesen.

Den danske målmand, der kom til klubben i løbet af sommeren, blev som den ene af to spillere udeladt af truppen til den første kamp efter festen, fordi han ikke var mentalt klar til at spille, udtalte træner Eirik Horneland i den forbindelse.

Den anden spiller, der ikke var med til kamp, var Kristoffer Barmen. Ham har klubben fredag opsagt samarbejdet med efter gensidig aftale med ham selv og hans advokater. Barmen havde ifølge Brann en central rolle i gennemførelsen af festen.

Ti andre spillere har fået skriftlige advarsler.

– Der skal ikke herske tvivl om, at klubben tager denne sag meget alvorligt. Vi er skuffede, fortvivlede og forbandede over situationen, siger Vibeke Johannesen.

Mikkel Andersen har en fortid hos blandt andre FC Midtjylland, Lyngby Boldklub, Randers FC og flere engelske klubber.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Frankrig – Spanien

Jess Thorup på vej til denne klub

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et større problem for os’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!