Dansker færdig i norsk fodbold efter skandale

En fest gik voldsomt over gevind, og nu er Mikkel Andersen fortid i sin norske klub.



Efter en stor skandale i den norske fodboldklub Brann har den danske målmand Mikkel Andersen besluttet sig for at forlade klubben.

Det bekræfter Brann på sin hjemmeside.

Kontraktophævelsen kommer i kølvandet på en særdeles opsigtsvækkende sag, der har udviklet sig, efter at 12 af klubbens spillere natten til 10. august holdt fest på klubbens stadion.

Inden da havde spillerne været på bar, og flere kvinder deltog i den efterfølgende fest på stadion, hvor det hele løb løbsk.

Der blev angiveligt dyrket sex i omklædningsrummet, og politiet efterforsker i øjeblikket et muligt seksuelt overgreb. Mikkel Andersen var med til festen, men er ifølge det norske medie VG ikke i politiets søgelys.

Ikke desto mindre har Mikkel Andersen været i offentlighedens søgelys, ligesom det har været tilfældet for hans holdkammerater.

Han er blandt andet blevet opsøgt på sin privatadresse og udsat for hetz, oplyser klubben.

– Hetzen, som han og hans familie blev udsat for, er uacceptabel og har været en stor personlig belastning ovenpå en krævende situation som følge af hans deltagelse i festen.

– Vi ønsker Mikkel og hans familie alt godt, siger Branns daglige leder, Vibeke Johannesen.

Den danske målmand, der kom til klubben i løbet af sommeren, blev som den ene af to spillere udeladt af truppen til den første kamp efter festen, fordi han ikke var mentalt klar til at spille, udtalte træner Eirik Horneland i den forbindelse.

Den anden spiller, der ikke var med til kamp, var Kristoffer Barmen. Ham har klubben fredag opsagt samarbejdet med efter gensidig aftale med ham selv og hans advokater. Barmen havde ifølge Brann en central rolle i gennemførelsen af festen.

Ti andre spillere har fået skriftlige advarsler.

– Der skal ikke herske tvivl om, at klubben tager denne sag meget alvorligt. Vi er skuffede, fortvivlede og forbandede over situationen, siger Vibeke Johannesen.

Mikkel Andersen har en fortid hos blandt andre FC Midtjylland, Lyngby Boldklub, Randers FC og flere engelske klubber.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

De er interesseret i Christian Eriksen

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Forlader AGF – her er hans nye klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

PSG genvinder Champions League

Kan sikre millioner til AGF



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

– Ja, der var dialog med Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Roony vil væk

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

De er færdige i 1. division

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby