Dansk og udenlandsk interesse for gratis FCVer

Forsvareren Lasse Nielsen vil ikke afvise en kontraktforlængelse med FC Vestsjælland, men andre Superliga-klubber lurer på ham, og der er også interesse fra Norge, Holland, Belgien og Frankrig.



FC Vestsjællands forsvarsspiller Lasse Nielsen har gjort rigtig god reklame for sig selv i sin første Superliga-sæson. Han har spillet 32 af 33 kampe og været en solid klippe i et stærkt oprykkerforsvar. Tilmed lavede han tre mål i de sidste fem Superliga-runder, og da hans kontrakt udløber 30. juni, har han gjort opmærksom på sig selv på et meget gunstigt tidspunkt.

Han er klar til at gå i dialog med FC Vestsjælland om en forlængelse, men der er også andre Superliga-klubber, der byder sig til, og så har udenlandske klubber også fået øjnene op for den 27-årige forsvarer.

– Jeg tager dialogen med FC Vestsjælland, men der er en del ubekendte i forhold til træner og andre spillere, der har udløb, så jeg vil gerne høre lidt mere om deres planer for projektet, inden jeg beslutter mig. Der er nemlig også interesse fra andre Superliga-klubber og fra udlandet. Der er en klub i Norge, der kan tilbyde en europæisk gulerod. Det er det varmeste lige nu, men der har også været noget i Holland, Belgien og Frankrig og noget mere løst fra England, siger Lasse Nielsen til tipsbladet.dk.

Forsvarsspilleren tager dog ikke til udlandet for enhver pris. Han har nemlig tre børn, der går i skole og en kæreste, der studerer jura i Odense. Så skal han til udlandet, bliver det for at få en god hyre, for familien rejser ikke med ham ud.

– Jeg kan ikke bede familien om at tage med mig, så skal jeg til udlandet, bliver det mig alene, der tager afsted, og så skal der selvfølgelig være en økonomisk gevinst for mig. Bliver det en anden dansk klub, er det jo også spørgsmålet, om vi kan blive boende, hvor vi er. Heldigvis er Danmark ikke så stor, så jeg vil afvente og se, hvad der sker. Jeg er meget opsat på at få en hurtig afklaring, og jeg håber, jeg har noget på plads indenfor 14 dage, siger Lasse Nielsen.

Lasse Nielsen kom til FC Vestsjælland fra Næstved i 2011 og var altså med til at sikre oprykning fra 1. division i sidste sæson.



AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

De vil hente Andreas Maxsø

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

Brøndbys store karantænemareridt

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

FCM-stjerne færdig for i år

Køber sig ind i dansk klub

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Her kan du se Villarreal mod FC København

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Rigtig dårlig melding

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat