FC Vestsjællands forsvarsspiller Lasse Nielsen har gjort rigtig god reklame for sig selv i sin første Superliga-sæson. Han har spillet 32 af 33 kampe og været en solid klippe i et stærkt oprykkerforsvar. Tilmed lavede han tre mål i de sidste fem Superliga-runder, og da hans kontrakt udløber 30. juni, har han gjort opmærksom på sig selv på et meget gunstigt tidspunkt.
Han er klar til at gå i dialog med FC Vestsjælland om en forlængelse, men der er også andre Superliga-klubber, der byder sig til, og så har udenlandske klubber også fået øjnene op for den 27-årige forsvarer.
– Jeg tager dialogen med FC Vestsjælland, men der er en del ubekendte i forhold til træner og andre spillere, der har udløb, så jeg vil gerne høre lidt mere om deres planer for projektet, inden jeg beslutter mig. Der er nemlig også interesse fra andre Superliga-klubber og fra udlandet. Der er en klub i Norge, der kan tilbyde en europæisk gulerod. Det er det varmeste lige nu, men der har også været noget i Holland, Belgien og Frankrig og noget mere løst fra England, siger Lasse Nielsen til tipsbladet.dk.
Forsvarsspilleren tager dog ikke til udlandet for enhver pris. Han har nemlig tre børn, der går i skole og en kæreste, der studerer jura i Odense. Så skal han til udlandet, bliver det for at få en god hyre, for familien rejser ikke med ham ud.
– Jeg kan ikke bede familien om at tage med mig, så skal jeg til udlandet, bliver det mig alene, der tager afsted, og så skal der selvfølgelig være en økonomisk gevinst for mig. Bliver det en anden dansk klub, er det jo også spørgsmålet, om vi kan blive boende, hvor vi er. Heldigvis er Danmark ikke så stor, så jeg vil afvente og se, hvad der sker. Jeg er meget opsat på at få en hurtig afklaring, og jeg håber, jeg har noget på plads indenfor 14 dage, siger Lasse Nielsen.
Lasse Nielsen kom til FC Vestsjælland fra Næstved i 2011 og var altså med til at sikre oprykning fra 1. division i sidste sæson.

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Flot gestus af Tadej Pogacar

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Thomas Frank deler godt nyt

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

I vildrede over kæmpe United-transfer

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Legende færdig i Wrexham?

Dansk klub skriver historie

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

– Det er en fantastisk kombination

Som Bambi på glatis!

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

UCI langer ud efter spansk regering

Surt show: Det bliver ikke til noget

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut
