Dansk og udenlandsk interesse for gratis FCVer

Forsvareren Lasse Nielsen vil ikke afvise en kontraktforlængelse med FC Vestsjælland, men andre Superliga-klubber lurer på ham, og der er også interesse fra Norge, Holland, Belgien og Frankrig.



FC Vestsjællands forsvarsspiller Lasse Nielsen har gjort rigtig god reklame for sig selv i sin første Superliga-sæson. Han har spillet 32 af 33 kampe og været en solid klippe i et stærkt oprykkerforsvar. Tilmed lavede han tre mål i de sidste fem Superliga-runder, og da hans kontrakt udløber 30. juni, har han gjort opmærksom på sig selv på et meget gunstigt tidspunkt.

Han er klar til at gå i dialog med FC Vestsjælland om en forlængelse, men der er også andre Superliga-klubber, der byder sig til, og så har udenlandske klubber også fået øjnene op for den 27-årige forsvarer.

– Jeg tager dialogen med FC Vestsjælland, men der er en del ubekendte i forhold til træner og andre spillere, der har udløb, så jeg vil gerne høre lidt mere om deres planer for projektet, inden jeg beslutter mig. Der er nemlig også interesse fra andre Superliga-klubber og fra udlandet. Der er en klub i Norge, der kan tilbyde en europæisk gulerod. Det er det varmeste lige nu, men der har også været noget i Holland, Belgien og Frankrig og noget mere løst fra England, siger Lasse Nielsen til tipsbladet.dk.

Forsvarsspilleren tager dog ikke til udlandet for enhver pris. Han har nemlig tre børn, der går i skole og en kæreste, der studerer jura i Odense. Så skal han til udlandet, bliver det for at få en god hyre, for familien rejser ikke med ham ud.

– Jeg kan ikke bede familien om at tage med mig, så skal jeg til udlandet, bliver det mig alene, der tager afsted, og så skal der selvfølgelig være en økonomisk gevinst for mig. Bliver det en anden dansk klub, er det jo også spørgsmålet, om vi kan blive boende, hvor vi er. Heldigvis er Danmark ikke så stor, så jeg vil afvente og se, hvad der sker. Jeg er meget opsat på at få en hurtig afklaring, og jeg håber, jeg har noget på plads indenfor 14 dage, siger Lasse Nielsen.

Lasse Nielsen kom til FC Vestsjælland fra Næstved i 2011 og var altså med til at sikre oprykning fra 1. division i sidste sæson.



Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

– Han tog mig på røven!

Vil købe dansk landsholdsbobler

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Steve Coopers højre hånd afviser

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Ny kæmpeklub er interesseret

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Pione Sisto på vej væk?

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Forventer friske danskere efter fiasko

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

– Jeg var mega ked af det

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt