Dansk og udenlandsk interesse for gratis FCVer

Forsvareren Lasse Nielsen vil ikke afvise en kontraktforlængelse med FC Vestsjælland, men andre Superliga-klubber lurer på ham, og der er også interesse fra Norge, Holland, Belgien og Frankrig.



FC Vestsjællands forsvarsspiller Lasse Nielsen har gjort rigtig god reklame for sig selv i sin første Superliga-sæson. Han har spillet 32 af 33 kampe og været en solid klippe i et stærkt oprykkerforsvar. Tilmed lavede han tre mål i de sidste fem Superliga-runder, og da hans kontrakt udløber 30. juni, har han gjort opmærksom på sig selv på et meget gunstigt tidspunkt.

Han er klar til at gå i dialog med FC Vestsjælland om en forlængelse, men der er også andre Superliga-klubber, der byder sig til, og så har udenlandske klubber også fået øjnene op for den 27-årige forsvarer.

– Jeg tager dialogen med FC Vestsjælland, men der er en del ubekendte i forhold til træner og andre spillere, der har udløb, så jeg vil gerne høre lidt mere om deres planer for projektet, inden jeg beslutter mig. Der er nemlig også interesse fra andre Superliga-klubber og fra udlandet. Der er en klub i Norge, der kan tilbyde en europæisk gulerod. Det er det varmeste lige nu, men der har også været noget i Holland, Belgien og Frankrig og noget mere løst fra England, siger Lasse Nielsen til tipsbladet.dk.

Forsvarsspilleren tager dog ikke til udlandet for enhver pris. Han har nemlig tre børn, der går i skole og en kæreste, der studerer jura i Odense. Så skal han til udlandet, bliver det for at få en god hyre, for familien rejser ikke med ham ud.

– Jeg kan ikke bede familien om at tage med mig, så skal jeg til udlandet, bliver det mig alene, der tager afsted, og så skal der selvfølgelig være en økonomisk gevinst for mig. Bliver det en anden dansk klub, er det jo også spørgsmålet, om vi kan blive boende, hvor vi er. Heldigvis er Danmark ikke så stor, så jeg vil afvente og se, hvad der sker. Jeg er meget opsat på at få en hurtig afklaring, og jeg håber, jeg har noget på plads indenfor 14 dage, siger Lasse Nielsen.

Lasse Nielsen kom til FC Vestsjælland fra Næstved i 2011 og var altså med til at sikre oprykning fra 1. division i sidste sæson.



Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Peter Schmeichel taget på sengen

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Dansk bomber med vildt mål i England

Arsenal ansætter dansk toptræner

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mohamed Daramy vender tilbage

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Andreas Christensen skriver snart under

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Går langt ned i løn

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Storklub vil have Filip Jörgensen

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Dansker med vigtig scoring i Serie A