Anføreren for det danske U21-landshold, Lasse Vigen Christensen, er havnet i en uholdbar situation i Championship-klubben Fulham FC. Fra at være stamspiller er den 22-årige midtbanespiller røget ud i kulden, og i denne sæson står han blot noteret for 49 minutters spilletid i ligaen samt tre kampe i EFL Cuppen. Det gavner selvsagt ikke hans udvikling.
Derfor skal der ske noget i det igangværende transfervindue, og Lasse Vigen Christensen er sammen med sin agent gået i dialog med Fulham FC om, hvordan man løser situationen, således danskeren kan komme til en ny klub.
– Vi er selvfølgelig opmærksomme på Lasses situation, og klubben er jo heller ikke tilfreds med tingene, som de er nu. Derfor er vi i dialog med Fulham og andre klubber, og Fulham er i dialog med andre klubber. Lasse skal lejes ud, så han kan få noget spilletid. Når han ikke har spillet mere, end tilfældet er, er det ikke realistisk med et salg på nuværende tidspunkt, siger Vigens agent, Gulli Tomasson, til tipsbladet.dk.
Lasse Vigen Christensen har en fortid som ungdomsspiller i Esbjerg fB og FC Midtjylland, men allerede i 2012 smuttede han til Fulham. Nu peger pilen tilbage mod Danmark.
– Der er flere, der viser interesse. Fulham har afvist et par bud fra engelske klubber, og det vil måske være meget godt for Lasse at komme væk fra England. Superligaen er meget interessant på nuværende tidspunkt. Det vil være godt for Lasse at komme hjem til Danmark et halvt år, siger agenten og tilføjer:
– Der er interesse fra Superligaen, men økonomien spiller også en rolle, og den kan være vanskelig for en klub i Danmark. Lige nu er vilkårene svære, men det kan ændre sig i løbet af transfervinduet. Derfor tror jeg heller ikke, at han får en aftale på plads med en Superliga-klub før sidst i vinduet, hvis det altså bliver det.
Er en klub i Superligaen førsteprioritet?
– Ja, det vil jeg sige. Lasse vil rigtig gerne hjem.
Hvorfor er han røget af holdet i Fulham?
– Det er vilkårene i England. Fulham jagter jo som alle andre den lottokupon, det er at spille Premier League, og nu hvor det er mislykkedes i to forsøg, er ejerne trådt til og har smidt en masse penge. Det har betydet, at der er kommet ny træner og 14 nye spillere. Og så må vi også bare sige, at de andre har gjort det godt, lyder det fra Gulli Tomasson.
Lasse Vigen Christensen har kontrakt med Fulham FC, der er nummer 10 i Championship, frem til sommeren 2018. Han var for halvandet år siden et varmt emne i flere Premier League-klubber, men en skade gjorde, at det aldrig for alvor blev konkret.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Bayern tromler sig videre
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
FCM ansætter ny topboss
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Optakt: Newcastle – Manchester City
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
FANKLUBBEN
