Anføreren for det danske U21-landshold, Lasse Vigen Christensen, er havnet i en uholdbar situation i Championship-klubben Fulham FC. Fra at være stamspiller er den 22-årige midtbanespiller røget ud i kulden, og i denne sæson står han blot noteret for 49 minutters spilletid i ligaen samt tre kampe i EFL Cuppen. Det gavner selvsagt ikke hans udvikling.
Derfor skal der ske noget i det igangværende transfervindue, og Lasse Vigen Christensen er sammen med sin agent gået i dialog med Fulham FC om, hvordan man løser situationen, således danskeren kan komme til en ny klub.
– Vi er selvfølgelig opmærksomme på Lasses situation, og klubben er jo heller ikke tilfreds med tingene, som de er nu. Derfor er vi i dialog med Fulham og andre klubber, og Fulham er i dialog med andre klubber. Lasse skal lejes ud, så han kan få noget spilletid. Når han ikke har spillet mere, end tilfældet er, er det ikke realistisk med et salg på nuværende tidspunkt, siger Vigens agent, Gulli Tomasson, til tipsbladet.dk.
Lasse Vigen Christensen har en fortid som ungdomsspiller i Esbjerg fB og FC Midtjylland, men allerede i 2012 smuttede han til Fulham. Nu peger pilen tilbage mod Danmark.
– Der er flere, der viser interesse. Fulham har afvist et par bud fra engelske klubber, og det vil måske være meget godt for Lasse at komme væk fra England. Superligaen er meget interessant på nuværende tidspunkt. Det vil være godt for Lasse at komme hjem til Danmark et halvt år, siger agenten og tilføjer:
– Der er interesse fra Superligaen, men økonomien spiller også en rolle, og den kan være vanskelig for en klub i Danmark. Lige nu er vilkårene svære, men det kan ændre sig i løbet af transfervinduet. Derfor tror jeg heller ikke, at han får en aftale på plads med en Superliga-klub før sidst i vinduet, hvis det altså bliver det.
Er en klub i Superligaen førsteprioritet?
– Ja, det vil jeg sige. Lasse vil rigtig gerne hjem.
Hvorfor er han røget af holdet i Fulham?
– Det er vilkårene i England. Fulham jagter jo som alle andre den lottokupon, det er at spille Premier League, og nu hvor det er mislykkedes i to forsøg, er ejerne trådt til og har smidt en masse penge. Det har betydet, at der er kommet ny træner og 14 nye spillere. Og så må vi også bare sige, at de andre har gjort det godt, lyder det fra Gulli Tomasson.
Lasse Vigen Christensen har kontrakt med Fulham FC, der er nummer 10 i Championship, frem til sommeren 2018. Han var for halvandet år siden et varmt emne i flere Premier League-klubber, men en skade gjorde, at det aldrig for alvor blev konkret.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Færdig i Manchester City
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
