Danske klubber efter Djiby Fall

Den tidligere Superliga-topscorer Djiby Fall er et varmt navne hos masser af klubber rundt om i Europa, men fremtiden ligger formentlig i Rusland



Den tidligere Superliga-profil Djiby Fall er efter endt lejemål i Norge tilbage i sin klub Lokomotiv Moskva, hvor han tidligere har haft det mere end svært ved at komme på holdet.

Lejemålet i norske Molde blev en personlig succes for angriberen, der scorede flittigt og atter blev et varmt navn på transfermarkedet, og sådan er det stadig.

– Der har været masser af interesse for Djiby, også fra flere interessante klubber, siger spillerens agent Mikael Jakobsson til tipsbladet.dk.

– Det drejer sig blandt andet om klubber fra Skandinavien, Tyskland, Belgien og Tyrkiet. Blandt de skandinaviske klubber har der også været følere fra danske klubber, men det er ikke blevet til mere end det.

Djiby Fall er tilbage hos Lokomotiv Moskva og har senest vist gode takter på klubbens træningslejr i Tyrkiet, hvor han scorede i en af træningskampene. Derfor er der ikke meget, som tyder på et vinterskifte til den bomstærke senegalesiske angriber.

– Som det ser ud lige nu, lader det til, at Lokomotiv vil bruge ham og det virker til, at han lige nu er førstevalg til angrebet, hvilket selvfølgelig er positivt. Djiby vil bare gerne spille, og han har det godt i Rusland, hans kone er lige taget derover også, så i det hele taget er han glad for den seneste udvikling, siger Mikael Jakobsson.

Djiby Fall scorede 16 gange i 28 kampe for Molde i 2010.





LIVE

VM-LIVE: Lynmål

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Her er FCM’s Europa League-modstander

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Portugal – DR Congo

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

De lurer på Kjærgaard

Denne klub drømmer om Højbjerg

Brøndby henter keeper – her er planen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter