Danske klubber efter Djiby Fall

Den tidligere Superliga-topscorer Djiby Fall er et varmt navne hos masser af klubber rundt om i Europa, men fremtiden ligger formentlig i Rusland



Den tidligere Superliga-profil Djiby Fall er efter endt lejemål i Norge tilbage i sin klub Lokomotiv Moskva, hvor han tidligere har haft det mere end svært ved at komme på holdet.

Lejemålet i norske Molde blev en personlig succes for angriberen, der scorede flittigt og atter blev et varmt navn på transfermarkedet, og sådan er det stadig.

– Der har været masser af interesse for Djiby, også fra flere interessante klubber, siger spillerens agent Mikael Jakobsson til tipsbladet.dk.

– Det drejer sig blandt andet om klubber fra Skandinavien, Tyskland, Belgien og Tyrkiet. Blandt de skandinaviske klubber har der også været følere fra danske klubber, men det er ikke blevet til mere end det.

Djiby Fall er tilbage hos Lokomotiv Moskva og har senest vist gode takter på klubbens træningslejr i Tyrkiet, hvor han scorede i en af træningskampene. Derfor er der ikke meget, som tyder på et vinterskifte til den bomstærke senegalesiske angriber.

– Som det ser ud lige nu, lader det til, at Lokomotiv vil bruge ham og det virker til, at han lige nu er førstevalg til angrebet, hvilket selvfølgelig er positivt. Djiby vil bare gerne spille, og han har det godt i Rusland, hans kone er lige taget derover også, så i det hele taget er han glad for den seneste udvikling, siger Mikael Jakobsson.

Djiby Fall scorede 16 gange i 28 kampe for Molde i 2010.





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Deadline overskredet: FC København melder ud

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Usbekistan – Colombia

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Frankrig – Senegal

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Irak – Norge

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Elias Jelert færdig

Argentina – Algeriet

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter