Danske klubber efter Djiby Fall

Den tidligere Superliga-topscorer Djiby Fall er et varmt navne hos masser af klubber rundt om i Europa, men fremtiden ligger formentlig i Rusland



Den tidligere Superliga-profil Djiby Fall er efter endt lejemål i Norge tilbage i sin klub Lokomotiv Moskva, hvor han tidligere har haft det mere end svært ved at komme på holdet.

Lejemålet i norske Molde blev en personlig succes for angriberen, der scorede flittigt og atter blev et varmt navn på transfermarkedet, og sådan er det stadig.

– Der har været masser af interesse for Djiby, også fra flere interessante klubber, siger spillerens agent Mikael Jakobsson til tipsbladet.dk.

– Det drejer sig blandt andet om klubber fra Skandinavien, Tyskland, Belgien og Tyrkiet. Blandt de skandinaviske klubber har der også været følere fra danske klubber, men det er ikke blevet til mere end det.

Djiby Fall er tilbage hos Lokomotiv Moskva og har senest vist gode takter på klubbens træningslejr i Tyrkiet, hvor han scorede i en af træningskampene. Derfor er der ikke meget, som tyder på et vinterskifte til den bomstærke senegalesiske angriber.

– Som det ser ud lige nu, lader det til, at Lokomotiv vil bruge ham og det virker til, at han lige nu er førstevalg til angrebet, hvilket selvfølgelig er positivt. Djiby vil bare gerne spille, og han har det godt i Rusland, hans kone er lige taget derover også, så i det hele taget er han glad for den seneste udvikling, siger Mikael Jakobsson.

Djiby Fall scorede 16 gange i 28 kampe for Molde i 2010.





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Barcelona – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

FC København sælger Nathan Trott

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Yuito Suzuki deler gode nyheder



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Viborg FF – Sønderjyske

Køber snart Brøndby-angriber