Danske klubber efter Djiby Fall

Den tidligere Superliga-topscorer Djiby Fall er et varmt navne hos masser af klubber rundt om i Europa, men fremtiden ligger formentlig i Rusland



Den tidligere Superliga-profil Djiby Fall er efter endt lejemål i Norge tilbage i sin klub Lokomotiv Moskva, hvor han tidligere har haft det mere end svært ved at komme på holdet.

Lejemålet i norske Molde blev en personlig succes for angriberen, der scorede flittigt og atter blev et varmt navn på transfermarkedet, og sådan er det stadig.

– Der har været masser af interesse for Djiby, også fra flere interessante klubber, siger spillerens agent Mikael Jakobsson til tipsbladet.dk.

– Det drejer sig blandt andet om klubber fra Skandinavien, Tyskland, Belgien og Tyrkiet. Blandt de skandinaviske klubber har der også været følere fra danske klubber, men det er ikke blevet til mere end det.

Djiby Fall er tilbage hos Lokomotiv Moskva og har senest vist gode takter på klubbens træningslejr i Tyrkiet, hvor han scorede i en af træningskampene. Derfor er der ikke meget, som tyder på et vinterskifte til den bomstærke senegalesiske angriber.

– Som det ser ud lige nu, lader det til, at Lokomotiv vil bruge ham og det virker til, at han lige nu er førstevalg til angrebet, hvilket selvfølgelig er positivt. Djiby vil bare gerne spille, og han har det godt i Rusland, hans kone er lige taget derover også, så i det hele taget er han glad for den seneste udvikling, siger Mikael Jakobsson.

Djiby Fall scorede 16 gange i 28 kampe for Molde i 2010.





Dansk klub har lagt hele strategien om




LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Transferbombe i Manchester United

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Skamroses af Thomas Nørgaard

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

‘Det var verdens undergang’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Begejstret for Jacob Neestrup

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Tuchel forsvarer sin taktik

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport