FC Midtjylland:
Mestrene spillede i fjor to træningskampe på stadioner, som tilhører Dubais kronprins, og i 2016 spillede holdet én træningskamp på stadionet The Sevens, som ejes af flyselskabet Emirates, som Dubais regering ejer.
Klubben har dog ikke ønsket at svare på kritikken. Den vil ifølge sportschef Svend Graversen komme med en officiel udmelding “snarest muligt.”
Brøndby IF:
Sidste års pokalvindere spillede i 2018 én træningskamp på Rashid Stadium, men siger, at modstanderen, kinesiske Guangzhou Evergrande, betalte for stadionlejen.
Tipsbladet.dk har dog talt med eksperter, som mener, at klubberne medvirker til at fastholde det system, hvor fattige migrantarbejdere udnyttes, når de bor på hoteller og bruger fodboldfaciliteter, der er bygget af selvsamme arbejdere.
– De her firmaer og emirfamilien er med til at opretholde et ganske bestemt regime, som på en lang række punkter kan kritiseres. I og med man bruger deres faciliteter, vil kritikken jo gå på, at man er med til at fastholde den måde at forvalte politikken på, siger Lars Erslev Andersen, der er seniorforsker hos Dansk Institut for Internationale Studier.
Brøndby har endnu ikke besluttet, om klubben ligesom FCK vil blive væk fra Dubai i de kommende år, men når holdet vender hjem fra dette års tur, skal den slags overvejes.
– Den kritik gør, ligesom det andet kritik vi har modtaget, et indtryk på os, og det er selvfølgelig noget, vi skal have med i vores evaluering, når vi skal evaluere vores træningslejr fremadrettet, siger kommunikationschef Christian Schultz til tipsbladet.dk.
– Tidligere har vi lænet os op ad det officielle Danmark i forhold til, hvilke hensyn vi som en ikke-politisk organisation skal tage. Er tiden løbet fra det? Det skal vi nu evaluere, men Brøndby kommer aldrig til at blive en politisk organisation, der kommer til at tage politisk stillingtagen.
Kunne man forestille sig, at I spørger det hotel, hvor I skal bo, hvordan vilkårene er for deres ansatte?
– Vi forventer selvfølgelig, at de behandler folk ordentligt. Så vi kommer til at evaluere på det hele i god ro og mag, når vi er tilbage fra træningslejr og får sat os ned med de rigtige mennesker og får drøftet det her.
– Vi kommer til at sætte os ned og evaluere med relevante mennesker og drøfte, hvad vi gør fremadrettet.
FC København:
Superligaens førerhold er den klub, der har brugt faciliteter, som styret i Dubai, allermest. Som tipsbladet.dk har skrevet, er klubbens penge efter alt at dømme endt i hænderne på regimet, som torturerer modstandere, byder arbejdere slaveligende forhold og anklages for krigsforbrydelser.
Klubben har valgt at svare på historien med følgende:
– F.C. København oplyser, at klubben selv betaler for turen via en rejsearrangør, herunder brug af træningsanlægget og de stadioner, som de har spillet kampe på. Desuden har klubben ikke – og har ikke haft – aftaler om omtale af Dubai eller personer i forbindelse med vores træningslejre.
Tipsbladet.dk ville ellers gerne have haft svar på en række spørgsmål og sendte følgende til klubben:
– Hvor I skal træne og spille denne gang?
– Hvem har FCK betalt for leje af trænings- og kampbaner? Altså direkte til dem, der ejer faciliteterne, eller fx via en arrangør.
– Træningsanlægget og nogle af stadionerne, I har brugt de seneste år, ejes af medlemmer af emirfamilien i Dubai eller regeringen i Abu Dhabi. Vi har talt med to eksperter, der siger, at når I bruger faciliteter, som er ejet af styret, så ender jeres penge med al sandsynlighed i sidste ende i deres lommer. Hvad siger I til det?
– Eksperterne siger også, at alle hoteller, stadioner, træningsanlæg osv. nærmest uden undtagelse vil være bygget af migrantarbejdere, og at fodboldklubber ved at bruge de faciliteter er med til at fastholde et system, der udnytter fattige mennesker fra den tredje verden. Hvordan flugter det med FCK/Parkens forpligtelse til at respektere menneskerettigheder?
– I jeres redegørelse om samfundsansvar skriver I, at nogle af koncernens virksomheder “har forbeholdt retten til at berigtige underleverandørers aflønning af medarbejdere, hvilket gøres for at sikre sig mod underbetaling”. Har I undersøgt, om dem, der er ansat på hoteller, stadioner og træningsanlæg i Dubai, har fået en anstændig løn?
LIVE
LIVE: Drømmedebut af Brøndby-flop
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
OB – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Supercomputer spår FCM-nedtur
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
AaB-krisen fortsætter
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
