FC Midtjylland:
Mestrene spillede i fjor to træningskampe på stadioner, som tilhører Dubais kronprins, og i 2016 spillede holdet én træningskamp på stadionet The Sevens, som ejes af flyselskabet Emirates, som Dubais regering ejer.
Klubben har dog ikke ønsket at svare på kritikken. Den vil ifølge sportschef Svend Graversen komme med en officiel udmelding “snarest muligt.”
Brøndby IF:
Sidste års pokalvindere spillede i 2018 én træningskamp på Rashid Stadium, men siger, at modstanderen, kinesiske Guangzhou Evergrande, betalte for stadionlejen.
Tipsbladet.dk har dog talt med eksperter, som mener, at klubberne medvirker til at fastholde det system, hvor fattige migrantarbejdere udnyttes, når de bor på hoteller og bruger fodboldfaciliteter, der er bygget af selvsamme arbejdere.
– De her firmaer og emirfamilien er med til at opretholde et ganske bestemt regime, som på en lang række punkter kan kritiseres. I og med man bruger deres faciliteter, vil kritikken jo gå på, at man er med til at fastholde den måde at forvalte politikken på, siger Lars Erslev Andersen, der er seniorforsker hos Dansk Institut for Internationale Studier.
Brøndby har endnu ikke besluttet, om klubben ligesom FCK vil blive væk fra Dubai i de kommende år, men når holdet vender hjem fra dette års tur, skal den slags overvejes.
– Den kritik gør, ligesom det andet kritik vi har modtaget, et indtryk på os, og det er selvfølgelig noget, vi skal have med i vores evaluering, når vi skal evaluere vores træningslejr fremadrettet, siger kommunikationschef Christian Schultz til tipsbladet.dk.
– Tidligere har vi lænet os op ad det officielle Danmark i forhold til, hvilke hensyn vi som en ikke-politisk organisation skal tage. Er tiden løbet fra det? Det skal vi nu evaluere, men Brøndby kommer aldrig til at blive en politisk organisation, der kommer til at tage politisk stillingtagen.
Kunne man forestille sig, at I spørger det hotel, hvor I skal bo, hvordan vilkårene er for deres ansatte?
– Vi forventer selvfølgelig, at de behandler folk ordentligt. Så vi kommer til at evaluere på det hele i god ro og mag, når vi er tilbage fra træningslejr og får sat os ned med de rigtige mennesker og får drøftet det her.
– Vi kommer til at sætte os ned og evaluere med relevante mennesker og drøfte, hvad vi gør fremadrettet.
FC København:
Superligaens førerhold er den klub, der har brugt faciliteter, som styret i Dubai, allermest. Som tipsbladet.dk har skrevet, er klubbens penge efter alt at dømme endt i hænderne på regimet, som torturerer modstandere, byder arbejdere slaveligende forhold og anklages for krigsforbrydelser.
Klubben har valgt at svare på historien med følgende:
– F.C. København oplyser, at klubben selv betaler for turen via en rejsearrangør, herunder brug af træningsanlægget og de stadioner, som de har spillet kampe på. Desuden har klubben ikke – og har ikke haft – aftaler om omtale af Dubai eller personer i forbindelse med vores træningslejre.
Tipsbladet.dk ville ellers gerne have haft svar på en række spørgsmål og sendte følgende til klubben:
– Hvor I skal træne og spille denne gang?
– Hvem har FCK betalt for leje af trænings- og kampbaner? Altså direkte til dem, der ejer faciliteterne, eller fx via en arrangør.
– Træningsanlægget og nogle af stadionerne, I har brugt de seneste år, ejes af medlemmer af emirfamilien i Dubai eller regeringen i Abu Dhabi. Vi har talt med to eksperter, der siger, at når I bruger faciliteter, som er ejet af styret, så ender jeres penge med al sandsynlighed i sidste ende i deres lommer. Hvad siger I til det?
– Eksperterne siger også, at alle hoteller, stadioner, træningsanlæg osv. nærmest uden undtagelse vil være bygget af migrantarbejdere, og at fodboldklubber ved at bruge de faciliteter er med til at fastholde et system, der udnytter fattige mennesker fra den tredje verden. Hvordan flugter det med FCK/Parkens forpligtelse til at respektere menneskerettigheder?
– I jeres redegørelse om samfundsansvar skriver I, at nogle af koncernens virksomheder “har forbeholdt retten til at berigtige underleverandørers aflønning af medarbejdere, hvilket gøres for at sikre sig mod underbetaling”. Har I undersøgt, om dem, der er ansat på hoteller, stadioner og træningsanlæg i Dubai, har fået en anstændig løn?
LIVE
LIVE: Messi køber klub
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
Harry Maguire ryger i skammekrogen
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
