Danskere afviser Qatar-fokus som årsag til fiasko

Landsholdet vil ikke bruge VM-optakt med fokus på Qatars værtskab som forklaring på skuffende indsats.



En optakt præget af spørgsmål omhandlende Qatars VM-værtskab er ingen undskyldning for, at det danske fodboldlandshold må rejse hjem fra slutrunden i ørkenstaten allerede efter gruppespillet.

Sådan lyder det fra de danske spillere efter onsdagens 0-1-nederlag til Australien i den sidste gruppekamp.

Dagsordenen har blandt andet omhandlet Qatars krænkelser af menneskerettigheder og det faktum, at Danmark ikke måtte spille med et anførerbind med antidiskriminationskampagnen OneLove.

– Det har været i baghovedet hele tiden, men det burde ikke have effekt på vores præstationer og resultater. Jeg synes, at vi har været til stede, og vi spillere har fået lov til at koncentrere os om at spille fodbold.

– Den ro har været vigtig, men resultaterne har bare ikke været der, siger Andreas Christensen, Danmarks uventede VM-topscorer.

Holdkammeraterne er på samme linje.

– Jeg tror ikke, at det har betydet noget. Hvis man begynder at sige, at det er derfor, at vi er røget ud, så er det, fordi vi er begyndt at lede efter undskyldninger. Det fodboldmæssige er skyld i, at vi er røget ud, siger Andreas Cornelius.

– Der er ikke noget uden om, der kan forklare, hvorfor vi ikke har præsteret, supplerer Alexander Bah.

Spørgsmålene om Qatar ebbede ud efter Danmarks første gruppekamp, da spillerne, Kasper Hjulmand og Dansk Boldspil-Union meldte ud, at det kun var DBU’s ledelse, der resten af slutrunden ville svare på ikke-fodboldrelaterede spørgsmål.

– Både jeg og holdet fik lagt låg på. Vi er her for at spille fodbold – eller det er vi så ikke længere, nu er vi ude, siger Jesper Lindstrøm.

Anfører Simon Kjær er blandt de spillere, der flittigst har svaret på spørgsmål om VM-slutrunden i det seneste halvandet år.

– Jeg tror, debatten har påvirket os alle sammen, men det er ikke nogen form for undskyldning, for vi skal kunne abstrahere og skille de to ting ad.

– Vi synes selvfølgelig ikke, at der skulle have været VM i Qatar, men vi har ikke formået at levere det, der skulle leveres, siger Simon Kjær.

Danmark rejser hjem med et enkelt point efter tre gruppekampe. Det er Danmarks dårligste VM-resultat nogensinde.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Kasper Dolberg i choktransfer?

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

– Han fik et lortetilbud fra OB



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Simeone fatter det ikke

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Viborg FF – AGF



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

OB – FC Fredericia

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Roser Superliga-træners søn

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Blandt dette årtusindes bedste

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Langer ud efter Superliga-stjerne

FC København – Silkeborg IF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Højlund stjæler overskrifter

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

AaB i vildt comeback

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vejle Boldklub – Randers FC

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne