Danskere afviser Qatar-fokus som årsag til fiasko

Landsholdet vil ikke bruge VM-optakt med fokus på Qatars værtskab som forklaring på skuffende indsats.



En optakt præget af spørgsmål omhandlende Qatars VM-værtskab er ingen undskyldning for, at det danske fodboldlandshold må rejse hjem fra slutrunden i ørkenstaten allerede efter gruppespillet.

Sådan lyder det fra de danske spillere efter onsdagens 0-1-nederlag til Australien i den sidste gruppekamp.

Dagsordenen har blandt andet omhandlet Qatars krænkelser af menneskerettigheder og det faktum, at Danmark ikke måtte spille med et anførerbind med antidiskriminationskampagnen OneLove.

– Det har været i baghovedet hele tiden, men det burde ikke have effekt på vores præstationer og resultater. Jeg synes, at vi har været til stede, og vi spillere har fået lov til at koncentrere os om at spille fodbold.

– Den ro har været vigtig, men resultaterne har bare ikke været der, siger Andreas Christensen, Danmarks uventede VM-topscorer.

Holdkammeraterne er på samme linje.

– Jeg tror ikke, at det har betydet noget. Hvis man begynder at sige, at det er derfor, at vi er røget ud, så er det, fordi vi er begyndt at lede efter undskyldninger. Det fodboldmæssige er skyld i, at vi er røget ud, siger Andreas Cornelius.

– Der er ikke noget uden om, der kan forklare, hvorfor vi ikke har præsteret, supplerer Alexander Bah.

Spørgsmålene om Qatar ebbede ud efter Danmarks første gruppekamp, da spillerne, Kasper Hjulmand og Dansk Boldspil-Union meldte ud, at det kun var DBU’s ledelse, der resten af slutrunden ville svare på ikke-fodboldrelaterede spørgsmål.

– Både jeg og holdet fik lagt låg på. Vi er her for at spille fodbold – eller det er vi så ikke længere, nu er vi ude, siger Jesper Lindstrøm.

Anfører Simon Kjær er blandt de spillere, der flittigst har svaret på spørgsmål om VM-slutrunden i det seneste halvandet år.

– Jeg tror, debatten har påvirket os alle sammen, men det er ikke nogen form for undskyldning, for vi skal kunne abstrahere og skille de to ting ad.

– Vi synes selvfølgelig ikke, at der skulle have været VM i Qatar, men vi har ikke formået at levere det, der skulle leveres, siger Simon Kjær.

Danmark rejser hjem med et enkelt point efter tre gruppekampe. Det er Danmarks dårligste VM-resultat nogensinde.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Har aldrig dømt Danmark før

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Klar på chokskifte

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Vild stime før Danmark-brag

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Randers var tæt på – nu er han et monster

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Dansk klub i salg – lægetjek booket



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Stor profil glad for Brøndby

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Vil du være multimillionær?’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Ser I med, Brøndby?

– Hele holdet er trygge ved ham

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Sendt hjem fra FC København-træning

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Det skal blive bedre, Isaksen!

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Her begynder næste sæson i Superligaen