Danskere afviser Qatar-fokus som årsag til fiasko

Landsholdet vil ikke bruge VM-optakt med fokus på Qatars værtskab som forklaring på skuffende indsats.



En optakt præget af spørgsmål omhandlende Qatars VM-værtskab er ingen undskyldning for, at det danske fodboldlandshold må rejse hjem fra slutrunden i ørkenstaten allerede efter gruppespillet.

Sådan lyder det fra de danske spillere efter onsdagens 0-1-nederlag til Australien i den sidste gruppekamp.

Dagsordenen har blandt andet omhandlet Qatars krænkelser af menneskerettigheder og det faktum, at Danmark ikke måtte spille med et anførerbind med antidiskriminationskampagnen OneLove.

– Det har været i baghovedet hele tiden, men det burde ikke have effekt på vores præstationer og resultater. Jeg synes, at vi har været til stede, og vi spillere har fået lov til at koncentrere os om at spille fodbold.

– Den ro har været vigtig, men resultaterne har bare ikke været der, siger Andreas Christensen, Danmarks uventede VM-topscorer.

Holdkammeraterne er på samme linje.

– Jeg tror ikke, at det har betydet noget. Hvis man begynder at sige, at det er derfor, at vi er røget ud, så er det, fordi vi er begyndt at lede efter undskyldninger. Det fodboldmæssige er skyld i, at vi er røget ud, siger Andreas Cornelius.

– Der er ikke noget uden om, der kan forklare, hvorfor vi ikke har præsteret, supplerer Alexander Bah.

Spørgsmålene om Qatar ebbede ud efter Danmarks første gruppekamp, da spillerne, Kasper Hjulmand og Dansk Boldspil-Union meldte ud, at det kun var DBU’s ledelse, der resten af slutrunden ville svare på ikke-fodboldrelaterede spørgsmål.

– Både jeg og holdet fik lagt låg på. Vi er her for at spille fodbold – eller det er vi så ikke længere, nu er vi ude, siger Jesper Lindstrøm.

Anfører Simon Kjær er blandt de spillere, der flittigst har svaret på spørgsmål om VM-slutrunden i det seneste halvandet år.

– Jeg tror, debatten har påvirket os alle sammen, men det er ikke nogen form for undskyldning, for vi skal kunne abstrahere og skille de to ting ad.

– Vi synes selvfølgelig ikke, at der skulle have været VM i Qatar, men vi har ikke formået at levere det, der skulle leveres, siger Simon Kjær.

Danmark rejser hjem med et enkelt point efter tre gruppekampe. Det er Danmarks dårligste VM-resultat nogensinde.

/ritzau/





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Han er færdig i Brøndby

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Silkeborg IF – Randers FC

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer