En optakt præget af spørgsmål omhandlende Qatars VM-værtskab er ingen undskyldning for, at det danske fodboldlandshold må rejse hjem fra slutrunden i ørkenstaten allerede efter gruppespillet.
Sådan lyder det fra de danske spillere efter onsdagens 0-1-nederlag til Australien i den sidste gruppekamp.
Dagsordenen har blandt andet omhandlet Qatars krænkelser af menneskerettigheder og det faktum, at Danmark ikke måtte spille med et anførerbind med antidiskriminationskampagnen OneLove.
– Det har været i baghovedet hele tiden, men det burde ikke have effekt på vores præstationer og resultater. Jeg synes, at vi har været til stede, og vi spillere har fået lov til at koncentrere os om at spille fodbold.
– Den ro har været vigtig, men resultaterne har bare ikke været der, siger Andreas Christensen, Danmarks uventede VM-topscorer.
Holdkammeraterne er på samme linje.
– Jeg tror ikke, at det har betydet noget. Hvis man begynder at sige, at det er derfor, at vi er røget ud, så er det, fordi vi er begyndt at lede efter undskyldninger. Det fodboldmæssige er skyld i, at vi er røget ud, siger Andreas Cornelius.
– Der er ikke noget uden om, der kan forklare, hvorfor vi ikke har præsteret, supplerer Alexander Bah.
Spørgsmålene om Qatar ebbede ud efter Danmarks første gruppekamp, da spillerne, Kasper Hjulmand og Dansk Boldspil-Union meldte ud, at det kun var DBU’s ledelse, der resten af slutrunden ville svare på ikke-fodboldrelaterede spørgsmål.
– Både jeg og holdet fik lagt låg på. Vi er her for at spille fodbold – eller det er vi så ikke længere, nu er vi ude, siger Jesper Lindstrøm.
Anfører Simon Kjær er blandt de spillere, der flittigst har svaret på spørgsmål om VM-slutrunden i det seneste halvandet år.
– Jeg tror, debatten har påvirket os alle sammen, men det er ikke nogen form for undskyldning, for vi skal kunne abstrahere og skille de to ting ad.
– Vi synes selvfølgelig ikke, at der skulle have været VM i Qatar, men vi har ikke formået at levere det, der skulle leveres, siger Simon Kjær.
Danmark rejser hjem med et enkelt point efter tre gruppekampe. Det er Danmarks dårligste VM-resultat nogensinde.
/ritzau/
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Manchester United rasende
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
Albert Grønbæk skifter agent
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
Hård kritik af FC København-stjerne
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
