Danskere afviser Qatar-fokus som årsag til fiasko

Landsholdet vil ikke bruge VM-optakt med fokus på Qatars værtskab som forklaring på skuffende indsats.



En optakt præget af spørgsmål omhandlende Qatars VM-værtskab er ingen undskyldning for, at det danske fodboldlandshold må rejse hjem fra slutrunden i ørkenstaten allerede efter gruppespillet.

Sådan lyder det fra de danske spillere efter onsdagens 0-1-nederlag til Australien i den sidste gruppekamp.

Dagsordenen har blandt andet omhandlet Qatars krænkelser af menneskerettigheder og det faktum, at Danmark ikke måtte spille med et anførerbind med antidiskriminationskampagnen OneLove.

– Det har været i baghovedet hele tiden, men det burde ikke have effekt på vores præstationer og resultater. Jeg synes, at vi har været til stede, og vi spillere har fået lov til at koncentrere os om at spille fodbold.

– Den ro har været vigtig, men resultaterne har bare ikke været der, siger Andreas Christensen, Danmarks uventede VM-topscorer.

Holdkammeraterne er på samme linje.

– Jeg tror ikke, at det har betydet noget. Hvis man begynder at sige, at det er derfor, at vi er røget ud, så er det, fordi vi er begyndt at lede efter undskyldninger. Det fodboldmæssige er skyld i, at vi er røget ud, siger Andreas Cornelius.

– Der er ikke noget uden om, der kan forklare, hvorfor vi ikke har præsteret, supplerer Alexander Bah.

Spørgsmålene om Qatar ebbede ud efter Danmarks første gruppekamp, da spillerne, Kasper Hjulmand og Dansk Boldspil-Union meldte ud, at det kun var DBU’s ledelse, der resten af slutrunden ville svare på ikke-fodboldrelaterede spørgsmål.

– Både jeg og holdet fik lagt låg på. Vi er her for at spille fodbold – eller det er vi så ikke længere, nu er vi ude, siger Jesper Lindstrøm.

Anfører Simon Kjær er blandt de spillere, der flittigst har svaret på spørgsmål om VM-slutrunden i det seneste halvandet år.

– Jeg tror, debatten har påvirket os alle sammen, men det er ikke nogen form for undskyldning, for vi skal kunne abstrahere og skille de to ting ad.

– Vi synes selvfølgelig ikke, at der skulle have været VM i Qatar, men vi har ikke formået at levere det, der skulle leveres, siger Simon Kjær.

Danmark rejser hjem med et enkelt point efter tre gruppekampe. Det er Danmarks dårligste VM-resultat nogensinde.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nedtur for Højlund og Napoli

Manchester United sætter Chelsea på plads



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kan koste Brøndby flere millioner

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Så brænder hele København ned’

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

‘Det drømmer alle om’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Her spiller Lasse Schöne i dag

Steve Cooper storroser stjerne

Fifa kritiserer transportpriser under

Nu klager FC Barcelona igen

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Mål i begge ender i Farum

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

OB siger farvel til seks spillere

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth