Danskere afviser Qatar-fokus som årsag til fiasko

Landsholdet vil ikke bruge VM-optakt med fokus på Qatars værtskab som forklaring på skuffende indsats.



En optakt præget af spørgsmål omhandlende Qatars VM-værtskab er ingen undskyldning for, at det danske fodboldlandshold må rejse hjem fra slutrunden i ørkenstaten allerede efter gruppespillet.

Sådan lyder det fra de danske spillere efter onsdagens 0-1-nederlag til Australien i den sidste gruppekamp.

Dagsordenen har blandt andet omhandlet Qatars krænkelser af menneskerettigheder og det faktum, at Danmark ikke måtte spille med et anførerbind med antidiskriminationskampagnen OneLove.

– Det har været i baghovedet hele tiden, men det burde ikke have effekt på vores præstationer og resultater. Jeg synes, at vi har været til stede, og vi spillere har fået lov til at koncentrere os om at spille fodbold.

– Den ro har været vigtig, men resultaterne har bare ikke været der, siger Andreas Christensen, Danmarks uventede VM-topscorer.

Holdkammeraterne er på samme linje.

– Jeg tror ikke, at det har betydet noget. Hvis man begynder at sige, at det er derfor, at vi er røget ud, så er det, fordi vi er begyndt at lede efter undskyldninger. Det fodboldmæssige er skyld i, at vi er røget ud, siger Andreas Cornelius.

– Der er ikke noget uden om, der kan forklare, hvorfor vi ikke har præsteret, supplerer Alexander Bah.

Spørgsmålene om Qatar ebbede ud efter Danmarks første gruppekamp, da spillerne, Kasper Hjulmand og Dansk Boldspil-Union meldte ud, at det kun var DBU’s ledelse, der resten af slutrunden ville svare på ikke-fodboldrelaterede spørgsmål.

– Både jeg og holdet fik lagt låg på. Vi er her for at spille fodbold – eller det er vi så ikke længere, nu er vi ude, siger Jesper Lindstrøm.

Anfører Simon Kjær er blandt de spillere, der flittigst har svaret på spørgsmål om VM-slutrunden i det seneste halvandet år.

– Jeg tror, debatten har påvirket os alle sammen, men det er ikke nogen form for undskyldning, for vi skal kunne abstrahere og skille de to ting ad.

– Vi synes selvfølgelig ikke, at der skulle have været VM i Qatar, men vi har ikke formået at levere det, der skulle leveres, siger Simon Kjær.

Danmark rejser hjem med et enkelt point efter tre gruppekampe. Det er Danmarks dårligste VM-resultat nogensinde.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

– Et kanon sted for ham



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

West Ham forventer Hermansen-skifte

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

– Det er ikke rigtig min beslutning

Stjerne i helt vildt angreb på Conte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Nørgaard kommenterer exitrygte

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Vil væk fra Brøndby

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Færdig i dansk klub

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Medie: FC København nægter

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF