Danskerklub opnår CL-avancement med point i Madrid

Club Brugge spillede 0-0 med Atlético Madrid og kan nu ikke undgå at slutte i top-2 i gruppe B.



Andreas Skov Olsen og Casper Nielsen kan se frem til at skulle spille knockoutkampe i Champions League i foråret.

Onsdag sikrede den danske duo sammen med holdkammeraterne i Club Brugge en billet til ottendedelsfinalerne i Europas fineste klubturnering.

Det skete med uafgjort mod Atlético Madrid i den spanske hovedstad. Kampen endte 0-0 trods adskillige muligheder til begge hold.

Club Brugge spillede de sidste cirka ti minutter med en mand i undertal og var under heftigt pres, men takket være en storspillende Simon Mignolet i målet, klarede belgierne frisag.

Andreas Skov Olsen og Casper Nielsen startede inde. Førstnævnte blev skiftet ud efter 50 minutter.

Club Brugge har været en af de helt store overraskelser i Champions League-gruppespillet. Den belgiske klub havde inden onsdagens remis vundet tre ud af tre kampe.

Onsdagens point efterlader Club Brugge med ti point efter fire kampe. Atlético Madrid har fire, men kan ikke overhale Skov Olsen, Nielsen og co., selv hvis resultaterne flasker sig i de sidste to kampe, på grund af en dårligere indbyrdes statistik.

Det er heller ikke muligt for hverken Porto eller Bayer Leverkusen, gruppens sidste to hold, som mødes senere onsdag.

I gruppe A indløste Napoli også en billet til ottendedelsfinalerne. Det skete med endnu en målrig sejr over Ajax. Napoli slog i sidste uge hollænderne med 6-1, og onsdag endte det 4-2.

Dermed har Napoli fortsat maksimumpoint – 12 i alt – i toppen af gruppe A, og da Ajax på tredjepladsen har tre, kan Napoli ikke længere ende uden for top-2.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

OB – Silkeborg IF

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK lurer på landsholdsspiller

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chok i Wolfsburg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Manchester United – Liverpool

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-komet overgår flere monstersalg

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’