Andreas Skov Olsen og Casper Nielsen kan se frem til at skulle spille knockoutkampe i Champions League i foråret.
Onsdag sikrede den danske duo sammen med holdkammeraterne i Club Brugge en billet til ottendedelsfinalerne i Europas fineste klubturnering.
Det skete med uafgjort mod Atlético Madrid i den spanske hovedstad. Kampen endte 0-0 trods adskillige muligheder til begge hold.
Club Brugge spillede de sidste cirka ti minutter med en mand i undertal og var under heftigt pres, men takket være en storspillende Simon Mignolet i målet, klarede belgierne frisag.
Andreas Skov Olsen og Casper Nielsen startede inde. Førstnævnte blev skiftet ud efter 50 minutter.
Club Brugge har været en af de helt store overraskelser i Champions League-gruppespillet. Den belgiske klub havde inden onsdagens remis vundet tre ud af tre kampe.
Onsdagens point efterlader Club Brugge med ti point efter fire kampe. Atlético Madrid har fire, men kan ikke overhale Skov Olsen, Nielsen og co., selv hvis resultaterne flasker sig i de sidste to kampe, på grund af en dårligere indbyrdes statistik.
Det er heller ikke muligt for hverken Porto eller Bayer Leverkusen, gruppens sidste to hold, som mødes senere onsdag.
I gruppe A indløste Napoli også en billet til ottendedelsfinalerne. Det skete med endnu en målrig sejr over Ajax. Napoli slog i sidste uge hollænderne med 6-1, og onsdag endte det 4-2.
Dermed har Napoli fortsat maksimumpoint – 12 i alt – i toppen af gruppe A, og da Ajax på tredjepladsen har tre, kan Napoli ikke længere ende uden for top-2.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Lynmål
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Portugal – DR Congo
EKSKLUSIVT