Opdateret 10.00 med reaktion fra David Boysen.
Kantspiller David Boysen fortalte til BT, at han har mange tilbud på hånden fra danske Superliga-klubber, men de klubber må se langt efter David Boysen i foråret, for den tidligere Roda- og Brøndby-spiller er låst for alle andre klubber end Brøndby.
Forklaringen er enkel: En spiller må kun spille for to klubber på en sæson, og da Boysen spillede 45 minutter i Europa League for Brøndby, inden han rykkede til Roda og spillede 13 kampe i Æresdivisionen, er David Boysen låst for klubber, der spiller i turneringer med sæsonopstart om sommeren. Kvoten af klubber er altså opbrugt, og David Boysens eneste mulighed for at spille i Superligaen i foråret er hos Brøndby.
Det bekræfter Divisionsforeningens turneringschef, Peter Ebbesen.
– Europa League tæller helt sikkert med, for det er en officiel turnering. Det havde været noget andet, hvis det var træningskamp eller en reserveholdskamp. Europa League-kampe er bindende, siger Peter Ebbesen til tipsbladet.dk og forklarer:
– Når han har spillet for to klubber i samme sæsonforløb, kan han ikke spille i foråret (i Superligaen, red.) – ikke for andre end Brøndby. Sådan er reglerne. Så ligger mulighederne i et andet land, hvor sæsonforløbet er anderledes. Det kan være i Sverige eller Norge, siger han.
Lande som Sverige, Norge, Island og USA følger kalenderåret, og derfor vil David Boysen kunne spille for klubber i lande, hvor turneringen starter i løbet af foråret.
Det er lige nu den eneste reelle mulighed for spilletid. Et alternativ kan være, at David Boysen skriver kontrakt med en dansk klub og udlejes til en klub i et land, hvor turneringen følger kalenderåret. Boysen har selv udelukket en retur til Brøndby, hvor han ikke passer ind i stilen med ingen kantspillere. Brøndby er den eneste klub i Danmark, hvor han kan registreres og spille i foråret.
– Der er kun to muligheder for at spille for mere end to klubber i en sæson: Hvis en spiller starter i Danmark eller Holland, kan han repræsentere en tredje klub, hvis den tredje klub har et andet sæsonforløb, altså følger kalenderåret.
– Den anden mulighed er, hvis en spillers kontrakt er blevet misligholdt, for eksempel hvis en klub går i betalingsstandsning, kan han spille for en tredje klub, også selv om det er den tredje klub i samme sæsonforløb, siger Peter Ebbesen.
Tipsbladet.dk har talt med David Boysen, der ikke ønsker at kommentere på historien.
– Det har jeg ingen kommentar til lige nu, siger David Boysen.
NYHEDER
Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud
Delte meldinger om Christian Nørgaard
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
TOPNYHED
Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TIPSBLADET I EUROPA
Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
INTERVIEW
Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
Højbjerg med kæmpe ros
TOPNYHED
Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
Derfor vinder Brøndby ikke guld
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TIPSBLADET I EUROPA
Megastjerne så intet fra FC København
INTERVIEW
Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
NYHEDER
Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude
NYHEDER
Hård stikpille til Vingegaard
TOPNYHED
Benhård kritik af FC København
Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada
Sammenligner ham med Lionel Messi
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudesønner kan greje Gala igen
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
Liverpool satte Real Madrid på plads
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
AVIS
