Dawid Kurminowski var et relativt stort indkøb, da han blev hentet til AGF for godt et år siden, men den polske angriber har foreløbig ikke været pengene værd. I sidste sæson scorede han to mål i 25 Superliga-kampe, hvilket naturligvis var langt under, hvad der var forventet af ham.
Den 23-årige angriber er heller ikke selv tilfreds, med han fastslår, at han ikke passede særlig godt ind på et AGF-mandskab under David Nielsen. Han føler desuden, at AGF-ledelsen tegnede et helt forkert billede for ham, da de købte ham i MSK Zilina.
– Jeg var skuffet over vores spillestil. De ting, der blev præsenteret for mig i forbindelse med overførslen, var meget forskellig fra det, der skete efterfølgende. I de første runder forsøgte vi faktisk at spille teknisk, at kombinere og så videre, men det lykkedes ikke særlig godt, og så vendte vi hurtigt tilbage til den gamle stil med lange bolde og kontra. Det er svært for mig at finde mig selv på banen under sådanne omstændigheder, siger Dawid Kurminowski i et stort interview med weszlo.com.
Han fornemmer, at der er kommet andre – og bedre – boller på suppen under Uwe Rösler, der har afløst David Nielsen på Fredensvang.
– Han har præsenteret en mere åben form for fodbold, så jeg håber, at jeg går imod bedre tider. Det har set godt ud under træningen og i testkampene, så nu handler det om at overføre det til ligakampene. Jeg ser en god chance for, at den her sæson bliver meget bedre end den seneste, hvor vi næsten rykkede ned, lyder det fra polakken.
Dawid Kurminowski mener, at den spillestil, der blev praktiseret i AGF, også tog pippet fra Jack Wilshere, der valgte ikke at forlænge sin kontrakt med århusianerne og siden har indstillet karrieren.
– Til at starte med var det tydeligt, at han var tilfreds og endda ønskede at blive i længere tid. De efterfølgende resultater, samt måden vi spillede på, fik dog hans entusiasme til at falde. Han ville bygge sig selv op igen efter en skade, og han blev formentlig også præsenteret for, at vi ville spille offensiv fodbold, men det passede jo ikke i praksis. Jo længere tid der gik, jo mere træt følte han sig, lyder det fra AGF-angriberen.
Dawid Kurminowski fik ikke spilletid for AGF i sæsonpremieren mod Brøndby, og han vil ikke afvise, at han forlader klubben denne sommer. Det kan blive på en lejeaftale.
– Jeg er åben for at tage det næste skridt, som kan udvikle mig yderligere og give mig flere minutter på banen, men foreløbig er jeg i AGF, og det er det, jeg fokuserer på. Jeg har jo ikke spildt min tid. Jeg har lært rigtig meget det seneste år, og jeg er en bedre spiller i dag, slutter Kurminowski.
Den polske angriber har kontrakt med AGF frem til sommeren 2026.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.

TransferLIVE: Superliga-kending skal på klubjagt

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Delaney spillede nøglerolle

Kold krig i ni måneder

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Skandale! Transfer-finte skal forbydes i Danmark

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Lægetjek booket – enige om kongeløn

De dropper Højlund

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Martin Jørgensen scorer nyt job

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘En gennemsnitlig målmand’

Klar opfordring til ny FCK-stjerne

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

AGF-millioner på vej?

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Mikael Anderson smadrer transferrekord

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Dansker fåmælt om Barcelona-rygter

Bekræfter: Profil skal sælges nu

Åbne for at sælge

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Afslører vanvittig kontrakt

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

Makreller vinder derby i Göteborg

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

FC København køber Youssoufa Moukoko

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Young Lions i finalefest mod Tyskland

– Det ville da være meget, meget underligt

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar