Dawid Kurminowski var et relativt stort indkøb, da han blev hentet til AGF for godt et år siden, men den polske angriber har foreløbig ikke været pengene værd. I sidste sæson scorede han to mål i 25 Superliga-kampe, hvilket naturligvis var langt under, hvad der var forventet af ham.
Den 23-årige angriber er heller ikke selv tilfreds, med han fastslår, at han ikke passede særlig godt ind på et AGF-mandskab under David Nielsen. Han føler desuden, at AGF-ledelsen tegnede et helt forkert billede for ham, da de købte ham i MSK Zilina.
– Jeg var skuffet over vores spillestil. De ting, der blev præsenteret for mig i forbindelse med overførslen, var meget forskellig fra det, der skete efterfølgende. I de første runder forsøgte vi faktisk at spille teknisk, at kombinere og så videre, men det lykkedes ikke særlig godt, og så vendte vi hurtigt tilbage til den gamle stil med lange bolde og kontra. Det er svært for mig at finde mig selv på banen under sådanne omstændigheder, siger Dawid Kurminowski i et stort interview med weszlo.com.
Han fornemmer, at der er kommet andre – og bedre – boller på suppen under Uwe Rösler, der har afløst David Nielsen på Fredensvang.
– Han har præsenteret en mere åben form for fodbold, så jeg håber, at jeg går imod bedre tider. Det har set godt ud under træningen og i testkampene, så nu handler det om at overføre det til ligakampene. Jeg ser en god chance for, at den her sæson bliver meget bedre end den seneste, hvor vi næsten rykkede ned, lyder det fra polakken.
Dawid Kurminowski mener, at den spillestil, der blev praktiseret i AGF, også tog pippet fra Jack Wilshere, der valgte ikke at forlænge sin kontrakt med århusianerne og siden har indstillet karrieren.
– Til at starte med var det tydeligt, at han var tilfreds og endda ønskede at blive i længere tid. De efterfølgende resultater, samt måden vi spillede på, fik dog hans entusiasme til at falde. Han ville bygge sig selv op igen efter en skade, og han blev formentlig også præsenteret for, at vi ville spille offensiv fodbold, men det passede jo ikke i praksis. Jo længere tid der gik, jo mere træt følte han sig, lyder det fra AGF-angriberen.
Dawid Kurminowski fik ikke spilletid for AGF i sæsonpremieren mod Brøndby, og han vil ikke afvise, at han forlader klubben denne sommer. Det kan blive på en lejeaftale.
– Jeg er åben for at tage det næste skridt, som kan udvikle mig yderligere og give mig flere minutter på banen, men foreløbig er jeg i AGF, og det er det, jeg fokuserer på. Jeg har jo ikke spildt min tid. Jeg har lært rigtig meget det seneste år, og jeg er en bedre spiller i dag, slutter Kurminowski.
Den polske angriber har kontrakt med AGF frem til sommeren 2026.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Stopper karrieren
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Så er det officielt
Lewandowski forlader FC Barcelona
– Niels Frederiksen er en legende!
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
TOPNYHED
