VM i Qatar skal ikke boykottes, men der skal udøves et pres på værtsnationen for bedre arbejdsforhold for migranter.
Det er linjen hos Dansk Boldspil-Union (DBU), og den rokkes der ikke ved trods tirsdagens udmelding fra Brøndbys fans, som blandt andet opfordrer til VM-boykot.
– Vi går ikke ind for en boykot af VM i Qatar. Vi tror på dem, der siger, at det største pres og de største forbedringer for migrantarbejderne foregår ved, at vi udøver kritisk dialog frem for at trække os.
– Det er der mange, som har forstand på det, der siger. Derfor fortsætter vi med at udøve det pres og med at arbejde for at kvalificere os til VM i Qatar, siger DBU-direktør Jakob Jensen.
Han har dog forståelse for fodboldfansene i Brøndby.
– Jeg kan godt forstå, at fodboldfans i Danmark og i Brøndby er ærgerlige over, at VM skal foregå i Qatar. Vi er også ærgerlige over, at VM skal foregå i Qatar.
– Derfor har vi fra DBU’s side i lang tid udøvet et pres for at få ændret de uforsvarlige forhold, vi ser i Qatar, siger Jakob Jensen.
Også Brøndby har tirsdag ytret sig og opfordret DBU til at gøre noget mere for at lægge pres på Qatar.
Jakob Jensen undrer sig dog over, at Brøndby ikke retter henvendelse direkte til DBU, men i stedet kommunikerer sine budskaber ud via andre kanaler.
– Vi er ikke blevet kontaktet. Jeg kan se, at Brøndby på sin hjemmeside opfordrer DBU til at drøfte det. Det er man meget velkommen til at sige til DBU i stedet for kun at sige det i pressen.
– Vi vil meget gerne i dialog med både klubber og fans, og de må meget gerne komme til os, siger Jakob Jensen.
Brøndbys fans opfordrer DBU til at samle en række andre fodboldforbund og boykotte VM i Qatar.
Alternativt ønsker fansene en model, hvor DBU alene sender den sportslige sektor til VM i Qatar og undlader at facilitere billetsalg og markerer modstanden ved hver kamp.
– Noget af det, fansene opfordrer til, er noget, vi allerede er i fuld gang med. Vi er allerede i tæt dialog med andre fodboldforbund.
– Vi overvejer, hvis vi kvalificerer os til VM i Qatar, hvad vi kan gøre, når vi kommer derned for klart at markere en afstandtagen til de ting, der er foregået.
– Vi glæder os til at fortsætte dialogen med de danske fodboldfans, siger Jakob Jensen.
Eventuelle tiltag fra dansk side i Qatar afhænger dels af en kvalifikation og dels af en yderligere dialog med andre aktører.
– Selv om vi har et dygtigt landshold, så har vi jo ikke kvalificeret os endnu. Derfor er det lidt præmaturt at tage stilling til, hvad vi skal gøre, hvis vi skal rejse derned. For vi ved ikke, om vi skal derned.
– Men på tegnebrættet har vi en række mulige tiltag, som kan vise Qatar, hvem vi er, og hvad vi går ind for, og hvilke værdier der er vigtige for os.
– Men at have en diskussion om det allerede nu tjener ikke noget formål. Det snakker vi med gode partnere om, og så er vi klar, hvis vi forhåbentlig skal til VM, siger Jakob Jensen.
Danmark har vundet sine første tre VM-kvalifikationskampe og er på den måde godt på vej til at indløse en billet til slutrunden i Qatar.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Av, FCK! Her er de værst af alle
Klar besked til danske debutanter
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
TOPNYHED
