DBU undrer sig over Brøndby IF

DBU-direktør Jakob Jensen undrer sig over, at Brøndby ikke har henvendt sig til unionen omkring VM i Qatar.



VM i Qatar skal ikke boykottes, men der skal udøves et pres på værtsnationen for bedre arbejdsforhold for migranter.

Det er linjen hos Dansk Boldspil-Union (DBU), og den rokkes der ikke ved trods tirsdagens udmelding fra Brøndbys fans, som blandt andet opfordrer til VM-boykot.

– Vi går ikke ind for en boykot af VM i Qatar. Vi tror på dem, der siger, at det største pres og de største forbedringer for migrantarbejderne foregår ved, at vi udøver kritisk dialog frem for at trække os.

– Det er der mange, som har forstand på det, der siger. Derfor fortsætter vi med at udøve det pres og med at arbejde for at kvalificere os til VM i Qatar, siger DBU-direktør Jakob Jensen.

Han har dog forståelse for fodboldfansene i Brøndby.

– Jeg kan godt forstå, at fodboldfans i Danmark og i Brøndby er ærgerlige over, at VM skal foregå i Qatar. Vi er også ærgerlige over, at VM skal foregå i Qatar.

– Derfor har vi fra DBU’s side i lang tid udøvet et pres for at få ændret de uforsvarlige forhold, vi ser i Qatar, siger Jakob Jensen.

Også Brøndby har tirsdag ytret sig og opfordret DBU til at gøre noget mere for at lægge pres på Qatar.

Jakob Jensen undrer sig dog over, at Brøndby ikke retter henvendelse direkte til DBU, men i stedet kommunikerer sine budskaber ud via andre kanaler.

– Vi er ikke blevet kontaktet. Jeg kan se, at Brøndby på sin hjemmeside opfordrer DBU til at drøfte det. Det er man meget velkommen til at sige til DBU i stedet for kun at sige det i pressen.

– Vi vil meget gerne i dialog med både klubber og fans, og de må meget gerne komme til os, siger Jakob Jensen.

Brøndbys fans opfordrer DBU til at samle en række andre fodboldforbund og boykotte VM i Qatar.

Alternativt ønsker fansene en model, hvor DBU alene sender den sportslige sektor til VM i Qatar og undlader at facilitere billetsalg og markerer modstanden ved hver kamp.

– Noget af det, fansene opfordrer til, er noget, vi allerede er i fuld gang med. Vi er allerede i tæt dialog med andre fodboldforbund.

– Vi overvejer, hvis vi kvalificerer os til VM i Qatar, hvad vi kan gøre, når vi kommer derned for klart at markere en afstandtagen til de ting, der er foregået.

– Vi glæder os til at fortsætte dialogen med de danske fodboldfans, siger Jakob Jensen.

Eventuelle tiltag fra dansk side i Qatar afhænger dels af en kvalifikation og dels af en yderligere dialog med andre aktører.

– Selv om vi har et dygtigt landshold, så har vi jo ikke kvalificeret os endnu. Derfor er det lidt præmaturt at tage stilling til, hvad vi skal gøre, hvis vi skal rejse derned. For vi ved ikke, om vi skal derned.

– Men på tegnebrættet har vi en række mulige tiltag, som kan vise Qatar, hvem vi er, og hvad vi går ind for, og hvilke værdier der er vigtige for os.

– Men at have en diskussion om det allerede nu tjener ikke noget formål. Det snakker vi med gode partnere om, og så er vi klar, hvis vi forhåbentlig skal til VM, siger Jakob Jensen.

Danmark har vundet sine første tre VM-kvalifikationskampe og er på den måde godt på vej til at indløse en billet til slutrunden i Qatar.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Nu dukker første historie op

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Håber på FC København-exit

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Benhård Brian Riemer-melding

I svime over Morten Hjulmand

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

– Ikke for debutanter!

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Stjerner rammer eksklusiv klub

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ