VM i Qatar skal ikke boykottes, men der skal udøves et pres på værtsnationen for bedre arbejdsforhold for migranter.
Det er linjen hos Dansk Boldspil-Union (DBU), og den rokkes der ikke ved trods tirsdagens udmelding fra Brøndbys fans, som blandt andet opfordrer til VM-boykot.
– Vi går ikke ind for en boykot af VM i Qatar. Vi tror på dem, der siger, at det største pres og de største forbedringer for migrantarbejderne foregår ved, at vi udøver kritisk dialog frem for at trække os.
– Det er der mange, som har forstand på det, der siger. Derfor fortsætter vi med at udøve det pres og med at arbejde for at kvalificere os til VM i Qatar, siger DBU-direktør Jakob Jensen.
Han har dog forståelse for fodboldfansene i Brøndby.
– Jeg kan godt forstå, at fodboldfans i Danmark og i Brøndby er ærgerlige over, at VM skal foregå i Qatar. Vi er også ærgerlige over, at VM skal foregå i Qatar.
– Derfor har vi fra DBU’s side i lang tid udøvet et pres for at få ændret de uforsvarlige forhold, vi ser i Qatar, siger Jakob Jensen.
Også Brøndby har tirsdag ytret sig og opfordret DBU til at gøre noget mere for at lægge pres på Qatar.
Jakob Jensen undrer sig dog over, at Brøndby ikke retter henvendelse direkte til DBU, men i stedet kommunikerer sine budskaber ud via andre kanaler.
– Vi er ikke blevet kontaktet. Jeg kan se, at Brøndby på sin hjemmeside opfordrer DBU til at drøfte det. Det er man meget velkommen til at sige til DBU i stedet for kun at sige det i pressen.
– Vi vil meget gerne i dialog med både klubber og fans, og de må meget gerne komme til os, siger Jakob Jensen.
Brøndbys fans opfordrer DBU til at samle en række andre fodboldforbund og boykotte VM i Qatar.
Alternativt ønsker fansene en model, hvor DBU alene sender den sportslige sektor til VM i Qatar og undlader at facilitere billetsalg og markerer modstanden ved hver kamp.
– Noget af det, fansene opfordrer til, er noget, vi allerede er i fuld gang med. Vi er allerede i tæt dialog med andre fodboldforbund.
– Vi overvejer, hvis vi kvalificerer os til VM i Qatar, hvad vi kan gøre, når vi kommer derned for klart at markere en afstandtagen til de ting, der er foregået.
– Vi glæder os til at fortsætte dialogen med de danske fodboldfans, siger Jakob Jensen.
Eventuelle tiltag fra dansk side i Qatar afhænger dels af en kvalifikation og dels af en yderligere dialog med andre aktører.
– Selv om vi har et dygtigt landshold, så har vi jo ikke kvalificeret os endnu. Derfor er det lidt præmaturt at tage stilling til, hvad vi skal gøre, hvis vi skal rejse derned. For vi ved ikke, om vi skal derned.
– Men på tegnebrættet har vi en række mulige tiltag, som kan vise Qatar, hvem vi er, og hvad vi går ind for, og hvilke værdier der er vigtige for os.
– Men at have en diskussion om det allerede nu tjener ikke noget formål. Det snakker vi med gode partnere om, og så er vi klar, hvis vi forhåbentlig skal til VM, siger Jakob Jensen.
Danmark har vundet sine første tre VM-kvalifikationskampe og er på den måde godt på vej til at indløse en billet til slutrunden i Qatar.
/ritzau/
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Arsenal tager førstepladsen tilbage
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
