DBU undrer sig over Brøndby IF

DBU-direktør Jakob Jensen undrer sig over, at Brøndby ikke har henvendt sig til unionen omkring VM i Qatar.



VM i Qatar skal ikke boykottes, men der skal udøves et pres på værtsnationen for bedre arbejdsforhold for migranter.

Det er linjen hos Dansk Boldspil-Union (DBU), og den rokkes der ikke ved trods tirsdagens udmelding fra Brøndbys fans, som blandt andet opfordrer til VM-boykot.

– Vi går ikke ind for en boykot af VM i Qatar. Vi tror på dem, der siger, at det største pres og de største forbedringer for migrantarbejderne foregår ved, at vi udøver kritisk dialog frem for at trække os.

– Det er der mange, som har forstand på det, der siger. Derfor fortsætter vi med at udøve det pres og med at arbejde for at kvalificere os til VM i Qatar, siger DBU-direktør Jakob Jensen.

Han har dog forståelse for fodboldfansene i Brøndby.

– Jeg kan godt forstå, at fodboldfans i Danmark og i Brøndby er ærgerlige over, at VM skal foregå i Qatar. Vi er også ærgerlige over, at VM skal foregå i Qatar.

– Derfor har vi fra DBU’s side i lang tid udøvet et pres for at få ændret de uforsvarlige forhold, vi ser i Qatar, siger Jakob Jensen.

Også Brøndby har tirsdag ytret sig og opfordret DBU til at gøre noget mere for at lægge pres på Qatar.

Jakob Jensen undrer sig dog over, at Brøndby ikke retter henvendelse direkte til DBU, men i stedet kommunikerer sine budskaber ud via andre kanaler.

– Vi er ikke blevet kontaktet. Jeg kan se, at Brøndby på sin hjemmeside opfordrer DBU til at drøfte det. Det er man meget velkommen til at sige til DBU i stedet for kun at sige det i pressen.

– Vi vil meget gerne i dialog med både klubber og fans, og de må meget gerne komme til os, siger Jakob Jensen.

Brøndbys fans opfordrer DBU til at samle en række andre fodboldforbund og boykotte VM i Qatar.

Alternativt ønsker fansene en model, hvor DBU alene sender den sportslige sektor til VM i Qatar og undlader at facilitere billetsalg og markerer modstanden ved hver kamp.

– Noget af det, fansene opfordrer til, er noget, vi allerede er i fuld gang med. Vi er allerede i tæt dialog med andre fodboldforbund.

– Vi overvejer, hvis vi kvalificerer os til VM i Qatar, hvad vi kan gøre, når vi kommer derned for klart at markere en afstandtagen til de ting, der er foregået.

– Vi glæder os til at fortsætte dialogen med de danske fodboldfans, siger Jakob Jensen.

Eventuelle tiltag fra dansk side i Qatar afhænger dels af en kvalifikation og dels af en yderligere dialog med andre aktører.

– Selv om vi har et dygtigt landshold, så har vi jo ikke kvalificeret os endnu. Derfor er det lidt præmaturt at tage stilling til, hvad vi skal gøre, hvis vi skal rejse derned. For vi ved ikke, om vi skal derned.

– Men på tegnebrættet har vi en række mulige tiltag, som kan vise Qatar, hvem vi er, og hvad vi går ind for, og hvilke værdier der er vigtige for os.

– Men at have en diskussion om det allerede nu tjener ikke noget formål. Det snakker vi med gode partnere om, og så er vi klar, hvis vi forhåbentlig skal til VM, siger Jakob Jensen.

Danmark har vundet sine første tre VM-kvalifikationskampe og er på den måde godt på vej til at indløse en billet til slutrunden i Qatar.

/ritzau/



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Medier fælder dom over Dorgu

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Falske Brøndby-rygter i omløb

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Trist melding om Emil Højlund

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Stor hæder til Suzuki

Her er Superligaens bedste stadion

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Lurer på dyr dansk stjerne

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’