FC København vil være danske mestre, men med fire runder tilbage har “Løverne” ikke skæbnen i egne hænder.
Mandag tabte FCK 2-3 til FC Nordsjælland i en forrygende topkamp i Farum, og dermed er Ernest Nuamah og holdkammeraterne tilbage på førstepladsen og har serven før de neglebidende sidste runder.
Fra baghjul pønser AGF på at snigløbe de to guldfavoritter, og alt i alt er der kun grund til at slikke sig om munden over den afslutning, der er i vente i Superligaen. Det gør Tipsbladets kommentator Stig Tøfting i hvert fald.
– Det er sgu en fed Superliga, konstaterer Tøfting og forsøger sig med et kig i spåkuglen:
– Man kan vel ikke sige, at FC Nordsjælland ikke er favoritter, når de er på førstepladsen med fire runder igen, men AGF kan også rykke tæt på med en sejr. AGF er et rigtig svært hold at spille imod, og de har masser af selvtillid, så det kører for dem. Det er svært at lave et guldbarometer, for det ændrer sig jo hele tiden.
– Jeg stod med Per Frimann i studiet, som den ene uge har én guldfavorit, den næste uge har han en anden, og så har han lige pludselig Silkeborg som en del af nedrykningskampen. Jeg er mere den type, der holder fast i, hvad jeg har sagt, og jeg har jo sagt FCK hele sæsonen.
Rasmus Falk er blevet boldflytter
Stig Tøfting er dog alt andet end imponeret over, hvad han ser FC København præstere i øjeblikket, og han er enig med Jacob Neestrup i, at den store udfordring er evnen til at skabe chancer mod defensivt orienterede modstandere.
– Det stod jo klart i kampene mod AGF og Brøndby, men jeg synes ikke, de har det i åbne kampe – de var dog tandløse mod FC Nordsjælland. Der savnede jeg et eller andet, selv om FC København var mest på bolden. Men FC Nordsjælland var dygtigere til at gøre noget på bolden, end FCK var, og derfor fornemmede man ikke, at FCK rent faktisk var mest i boldbesiddelse.
– FCK mangler den facet i spillet, at de kan slå et indlæg ind i feltet og score på hovedstød. Det er sjældent farligt, når de slår et højt indlæg. En spiller som Rasmus Falk er lidt en boldflytter i øjeblikket, men vi skal kun et par runder tilbage for at finde en kamp, hvor han blev skiftet ind mod Viborg og fuldstændig ændrede billedet. Så de har jo de individuelle kvaliteter.
– Det er ikke længe siden, at FCK spillede røven ud af bukserne på deres modstandere, vandt ni kampe i træk og spillede seks af dem til nul. Dengang havde vi ingen fantasi til at forestille os, at FCK ikke bare ville brage igennem. Men det fungerer ikke lige nu, og de ser ud til at have svært ved at komme ud af det.
Mod FC Nordsjælland ragede Kevin Diks to tossede advarsler til sig, som betyder, at han har karantæne mod Brøndby på søndag. Dermed var hollænderen med til at forværre situationen i en i forvejen vaklende defensiv.
– Det er jo, som det er. For fanden, det er jo sådan noget, der sker. Det var dumt og åndssvagt, men det var jo frustrationer. Der var tænding på i kampen, og der var mange mennesker på lægterne i en duel om det danske mesterskab. Så kan sådan noget jo ske.
Men det er vel også en professionel fodboldspillers opgave at holde hovedet koldt i sådan en situation?
– Jo, jo, men så kan vi tale om Zinedine Zidane, som var en meget rolig mand. Ham har jeg set nikke skaller to gange. Jeg spillede engang mod Juventus, hvor han nikkede en af mine holdkammerater en skalle. Jeg kan da godt sige alt muligt, men jeg er i virkeligheden nok ikke den rigtige at snakke med.
– Jeg er sgu også ligeglad med, om der står en eller anden og tramper en straffesparksplet i stykker. Det kunne jeg da sikkert også godt selv have fundet på. Jeg skal ikke sidde her og spille højhellig.
Indkøb til skraldespanden
FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen er formentlig godt træt af at blive mindet om januar 2022, hvor han i transfervinduet købte Mamoudou Karamoko, Paul Mukairu, Khouma Babacar og Akinkunmi Amoo, men netop de skæverter er stadig en del af forklaringen på FC Københavns udfordringer, mener Stig Tøfting.
For selv om der er masser af kvalitet i truppen, lider bredden under, at Peter Christiansens transferpile for halvandet år siden blev hamret så langt forbi bullseye.
– Man kan argumentere for både det ene og det andet, for da FCK vandt ni i træk, var der jo ikke nogen, der brokkede sig. Nu kæmper de så lidt med det, og så opstår diskussionerne. FCK kunne jo ikke vide, at Andreas Cornelius ville være så meget skadet, men de fire andre er lige til lossepladsen. Fejlskud på fejlskud.
– Men man er også lige nødt til at kigge på truppen. De mange skader i midterforsvaret kan FCK ikke gøre noget ved. Man har en kanon målmand, rigtig gode backs og masser af midtbanespillere. Jeg kan ikke helt forstå, hvad der sker med Roony Bardghji – han må træne dårligt, siden han overhovedet ikke kommer i spil i øjeblikket. Alt i alt er der dog masser af kvalitet på banen.
– Men når FC København har et budget, der er ti gange så stort som Viborgs, kan man vist roligt konstatere, at Viborg har købt bedre ind, slutter Stig Tøfting.
Rundens top:
AGF sætter Viborg på plads for trejde gang i denne sæson. At AGF nu kun er fire point fra en førsteplads er imponerende, og det er jo 2023’s hold.
Rundens flop:
Det sejler fuldstændig for AC Horsens, og jeg synes da, det er fair at stille spørgsmålet, om Jens Berthel Askou kan redde det hold? Han står efterhånden og taler som Komiske Ali efter hver kamp og siger, at de tror på det, og at spillerne gør det godt til træning. Lige nu er jeg er ligeglad med, hvordan de gør det til træning. Det er kampene, det drejer sig om.
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
Pibekoncert til Thomas Frank
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
