Forundret Tøffe: Hvad sker der med Roony Bardghji?

Stig Tøftings bud på en dansk mester er fortsat FC København, men han kan sagtens se, at Jacob Neestrups mandskab er udfordret, og klubben lider især under alt for mange skæverter på transfermarkedet.



FC København vil være danske mestre, men med fire runder tilbage har “Løverne” ikke skæbnen i egne hænder.

Mandag tabte FCK 2-3 til FC Nordsjælland i en forrygende topkamp i Farum, og dermed er Ernest Nuamah og holdkammeraterne tilbage på førstepladsen og har serven før de neglebidende sidste runder. 

Fra baghjul pønser AGF på at snigløbe de to guldfavoritter, og alt i alt er der kun grund til at slikke sig om munden over den afslutning, der er i vente i Superligaen. Det gør Tipsbladets kommentator Stig Tøfting i hvert fald. 

– Det er sgu en fed Superliga, konstaterer Tøfting og forsøger sig med et kig i spåkuglen:

– Man kan vel ikke sige, at FC Nordsjælland ikke er favoritter, når de er på førstepladsen med fire runder igen, men AGF kan også rykke tæt på med en sejr. AGF er et rigtig svært hold at spille imod, og de har masser af selvtillid, så det kører for dem. Det er svært at lave et guldbarometer, for det ændrer sig jo hele tiden.

– Jeg stod med Per Frimann i studiet, som den ene uge har én guldfavorit, den næste uge har han en anden, og så har han lige pludselig Silkeborg som en del af nedrykningskampen. Jeg er mere den type, der holder fast i, hvad jeg har sagt, og jeg har jo sagt FCK hele sæsonen.

Rasmus Falk er blevet boldflytter
Stig Tøfting er dog alt andet end imponeret over, hvad han ser FC København præstere i øjeblikket, og han er enig med Jacob Neestrup i, at den store udfordring er evnen til at skabe chancer mod defensivt orienterede modstandere.

– Det stod jo klart i kampene mod AGF og Brøndby, men jeg synes ikke, de har det i åbne kampe – de var dog tandløse mod FC Nordsjælland. Der savnede jeg et eller andet, selv om FC København var mest på bolden. Men FC Nordsjælland var dygtigere til at gøre noget på bolden, end FCK var, og derfor fornemmede man ikke, at FCK rent faktisk var mest i boldbesiddelse. 

– FCK mangler den facet i spillet, at de kan slå et indlæg ind i feltet og score på hovedstød. Det er sjældent farligt, når de slår et højt indlæg. En spiller som Rasmus Falk er lidt en boldflytter i øjeblikket, men vi skal kun et par runder tilbage for at finde en kamp, hvor han blev skiftet ind mod Viborg og fuldstændig ændrede billedet. Så de har jo de individuelle kvaliteter.

– Det er ikke længe siden, at FCK spillede røven ud af bukserne på deres modstandere, vandt ni kampe i træk og spillede seks af dem til nul. Dengang havde vi ingen fantasi til at forestille os, at FCK ikke bare ville brage igennem. Men det fungerer ikke lige nu, og de ser ud til at have svært ved at komme ud af det.

Mod FC Nordsjælland ragede Kevin Diks to tossede advarsler til sig, som betyder, at han har karantæne mod Brøndby på søndag. Dermed var hollænderen med til at forværre situationen i en i forvejen vaklende defensiv. 

– Det er jo, som det er. For fanden, det er jo sådan noget, der sker. Det var dumt og åndssvagt, men det var jo frustrationer. Der var tænding på i kampen, og der var mange mennesker på lægterne i en duel om det danske mesterskab. Så kan sådan noget jo ske.

Men det er vel også en professionel fodboldspillers opgave at holde hovedet koldt i sådan en situation?

– Jo, jo, men så kan vi tale om Zinedine Zidane, som var en meget rolig mand. Ham har jeg set nikke skaller to gange. Jeg spillede engang mod Juventus, hvor han nikkede en af mine holdkammerater en skalle. Jeg kan da godt sige alt muligt, men jeg er i virkeligheden nok ikke den rigtige at snakke med. 

– Jeg er sgu også ligeglad med, om der står en eller anden og tramper en straffesparksplet i stykker. Det kunne jeg da sikkert også godt selv have fundet på. Jeg skal ikke sidde her og spille højhellig.

Indkøb til skraldespanden
FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen er formentlig godt træt af at blive mindet om januar 2022, hvor han i transfervinduet købte Mamoudou Karamoko, Paul Mukairu, Khouma Babacar og Akinkunmi Amoo, men netop de skæverter er stadig en del af forklaringen på FC Københavns udfordringer, mener Stig Tøfting.

For selv om der er masser af kvalitet i truppen, lider bredden under, at Peter Christiansens transferpile for halvandet år siden blev hamret så langt forbi bullseye.

– Man kan argumentere for både det ene og det andet, for da FCK vandt ni i træk, var der jo ikke nogen, der brokkede sig. Nu kæmper de så lidt med det, og så opstår diskussionerne. FCK kunne jo ikke vide, at Andreas Cornelius ville være så meget skadet, men de fire andre er lige til lossepladsen. Fejlskud på fejlskud. 

– Men man er også lige nødt til at kigge på truppen. De mange skader i midterforsvaret kan FCK ikke gøre noget ved. Man har en kanon målmand, rigtig gode backs og masser af midtbanespillere. Jeg kan ikke helt forstå, hvad der sker med Roony Bardghji – han må træne dårligt, siden han overhovedet ikke kommer i spil i øjeblikket. Alt i alt er der dog masser af kvalitet på banen. 

– Men når FC København har et budget, der er ti gange så stort som Viborgs, kan man vist roligt konstatere, at Viborg har købt bedre ind, slutter Stig Tøfting. 

Rundens top:
AGF sætter Viborg på plads for trejde gang i denne sæson. At AGF nu kun er fire point fra en førsteplads er imponerende, og det er jo 2023’s hold. 

Rundens flop:
Det sejler fuldstændig for AC Horsens, og jeg synes da, det er fair at stille spørgsmålet, om Jens Berthel Askou kan redde det hold? Han står efterhånden og taler som Komiske Ali efter hver kamp og siger, at de tror på det, og at spillerne gør det godt til træning. Lige nu er jeg er ligeglad med, hvordan de gør det til træning. Det er kampene, det drejer sig om.





Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj


Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Er han Superligaens bedste træner?

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Mor troede han løj efter opkald

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Fyret efter forfærdelig stime

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Krisen kradser for Bo Henriksen

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Dementerer dansk transfer-historie

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Dansker kan vinde stor pris

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’

Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

Thompson prygler Pölten

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’

Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet

Var i gang med at planlægge sine fridage