FC København vil være danske mestre, men med fire runder tilbage har “Løverne” ikke skæbnen i egne hænder.
Mandag tabte FCK 2-3 til FC Nordsjælland i en forrygende topkamp i Farum, og dermed er Ernest Nuamah og holdkammeraterne tilbage på førstepladsen og har serven før de neglebidende sidste runder.
Fra baghjul pønser AGF på at snigløbe de to guldfavoritter, og alt i alt er der kun grund til at slikke sig om munden over den afslutning, der er i vente i Superligaen. Det gør Tipsbladets kommentator Stig Tøfting i hvert fald.
– Det er sgu en fed Superliga, konstaterer Tøfting og forsøger sig med et kig i spåkuglen:
– Man kan vel ikke sige, at FC Nordsjælland ikke er favoritter, når de er på førstepladsen med fire runder igen, men AGF kan også rykke tæt på med en sejr. AGF er et rigtig svært hold at spille imod, og de har masser af selvtillid, så det kører for dem. Det er svært at lave et guldbarometer, for det ændrer sig jo hele tiden.
– Jeg stod med Per Frimann i studiet, som den ene uge har én guldfavorit, den næste uge har han en anden, og så har han lige pludselig Silkeborg som en del af nedrykningskampen. Jeg er mere den type, der holder fast i, hvad jeg har sagt, og jeg har jo sagt FCK hele sæsonen.
Rasmus Falk er blevet boldflytter
	Stig Tøfting er dog alt andet end imponeret over, hvad han ser FC København præstere i øjeblikket, og han er enig med Jacob Neestrup i, at den store udfordring er evnen til at skabe chancer mod defensivt orienterede modstandere.
– Det stod jo klart i kampene mod AGF og Brøndby, men jeg synes ikke, de har det i åbne kampe – de var dog tandløse mod FC Nordsjælland. Der savnede jeg et eller andet, selv om FC København var mest på bolden. Men FC Nordsjælland var dygtigere til at gøre noget på bolden, end FCK var, og derfor fornemmede man ikke, at FCK rent faktisk var mest i boldbesiddelse.
– FCK mangler den facet i spillet, at de kan slå et indlæg ind i feltet og score på hovedstød. Det er sjældent farligt, når de slår et højt indlæg. En spiller som Rasmus Falk er lidt en boldflytter i øjeblikket, men vi skal kun et par runder tilbage for at finde en kamp, hvor han blev skiftet ind mod Viborg og fuldstændig ændrede billedet. Så de har jo de individuelle kvaliteter.
– Det er ikke længe siden, at FCK spillede røven ud af bukserne på deres modstandere, vandt ni kampe i træk og spillede seks af dem til nul. Dengang havde vi ingen fantasi til at forestille os, at FCK ikke bare ville brage igennem. Men det fungerer ikke lige nu, og de ser ud til at have svært ved at komme ud af det.
Mod FC Nordsjælland ragede Kevin Diks to tossede advarsler til sig, som betyder, at han har karantæne mod Brøndby på søndag. Dermed var hollænderen med til at forværre situationen i en i forvejen vaklende defensiv.
– Det er jo, som det er. For fanden, det er jo sådan noget, der sker. Det var dumt og åndssvagt, men det var jo frustrationer. Der var tænding på i kampen, og der var mange mennesker på lægterne i en duel om det danske mesterskab. Så kan sådan noget jo ske.
Men det er vel også en professionel fodboldspillers opgave at holde hovedet koldt i sådan en situation?
– Jo, jo, men så kan vi tale om Zinedine Zidane, som var en meget rolig mand. Ham har jeg set nikke skaller to gange. Jeg spillede engang mod Juventus, hvor han nikkede en af mine holdkammerater en skalle. Jeg kan da godt sige alt muligt, men jeg er i virkeligheden nok ikke den rigtige at snakke med.
– Jeg er sgu også ligeglad med, om der står en eller anden og tramper en straffesparksplet i stykker. Det kunne jeg da sikkert også godt selv have fundet på. Jeg skal ikke sidde her og spille højhellig.
Indkøb til skraldespanden
	FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen er formentlig godt træt af at blive mindet om januar 2022, hvor han i transfervinduet købte Mamoudou Karamoko, Paul Mukairu, Khouma Babacar og Akinkunmi Amoo, men netop de skæverter er stadig en del af forklaringen på FC Københavns udfordringer, mener Stig Tøfting.
For selv om der er masser af kvalitet i truppen, lider bredden under, at Peter Christiansens transferpile for halvandet år siden blev hamret så langt forbi bullseye.
– Man kan argumentere for både det ene og det andet, for da FCK vandt ni i træk, var der jo ikke nogen, der brokkede sig. Nu kæmper de så lidt med det, og så opstår diskussionerne. FCK kunne jo ikke vide, at Andreas Cornelius ville være så meget skadet, men de fire andre er lige til lossepladsen. Fejlskud på fejlskud.
– Men man er også lige nødt til at kigge på truppen. De mange skader i midterforsvaret kan FCK ikke gøre noget ved. Man har en kanon målmand, rigtig gode backs og masser af midtbanespillere. Jeg kan ikke helt forstå, hvad der sker med Roony Bardghji – han må træne dårligt, siden han overhovedet ikke kommer i spil i øjeblikket. Alt i alt er der dog masser af kvalitet på banen.
– Men når FC København har et budget, der er ti gange så stort som Viborgs, kan man vist roligt konstatere, at Viborg har købt bedre ind, slutter Stig Tøfting.
Rundens top:
	AGF sætter Viborg på plads for trejde gang i denne sæson. At AGF nu kun er fire point fra en førsteplads er imponerende, og det er jo 2023’s hold. 
Rundens flop:
	Det sejler fuldstændig for AC Horsens, og jeg synes da, det er fair at stille spørgsmålet, om Jens Berthel Askou kan redde det hold? Han står efterhånden og taler som Komiske Ali efter hver kamp og siger, at de tror på det, og at spillerne gør det godt til træning. Lige nu er jeg er ligeglad med, hvordan de gør det til træning. Det er kampene, det drejer sig om.
 TRANSFER
            TRANSFER            
                            
                                Bekræfter – Andreas Maxsø skal til Europa
 EKSKLUSIVT
            EKSKLUSIVT            
                            
                                Imponerer stort – dialog med FC København om lidt
 MEDIE
            MEDIE            
                            
                                Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis
 INTERVIEW
            INTERVIEW            
                            
                                Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                ‘Brøndby var millimeter fra’
 TRANSFER
            TRANSFER            
                            
                                Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’
 INTERVIEW
            INTERVIEW            
                            
                                Brøndby-boss med skidt skadesopdatering
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                ‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Chido Obi stjæler overskrifter i England
 TIPSBLADETS DOM
            TIPSBLADETS DOM            
                            
                                Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv
 
                        
                                Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Hyldes – nu er det forbi
 TIPSBLADETS DOM
            TIPSBLADETS DOM            
                            
                                Kæmpe pokalgyser: Det må bare ikke ske!
 
                        
                            
                                                Slut: Brøndby i kæmpe skuffelse!
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Frank revser ‘stor dommerfejl’
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!
 INTERVIEW
            INTERVIEW            
                            
                                Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil
 TIPSBLADET SPECIAL
            TIPSBLADET SPECIAL            
                            
                                Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen
 INTERVIEW
            INTERVIEW            
                            
                                – Vi skal ødelægge Brøndby i 1. halvleg
 EKSKLUSIVT
            EKSKLUSIVT            
                            
                                Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Stjerne i Superligaen – utur i Norge
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Den største underpræstation i Superligaen
 
                        
                            
                                Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne
 MEDIE
            MEDIE            
                            
                                Hentet af ambulance
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han
 TIPSBLADETS DOM
            TIPSBLADETS DOM            
                            
                                Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!
 
                        
                            
                                Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind
 
                        
                            
                                FC Midtjylland kører over Silkeborg
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd
 MEDIE
            MEDIE            
                            
                                Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen
 EKSKLUSIVT
            EKSKLUSIVT            
                            
                                Thomas Frank besøger dansk klub
 TOPNYHED
            TOPNYHED            
                            
                                Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble
 
                        
                            
                                ‘Jeg forlader holdet’
 
                        
                            
                                Fadæse mod Brøndby – nu laver han comeback
 DAGENS SPILFORSLAG
            DAGENS SPILFORSLAG            
                            
                                Underholdning i Eindhoven
 
                        
                            
                                Brøndby er færdig i pokalturneringen
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL
 
                        
                            
                                Danske stjerner viser glimt af topniveau
 
                        
                                Stjernetræner overtager i Juventus
 
                        
                            
                                Tidligere spansk mester suspenderet
 AVIS
            AVIS            
                            
                                Koster 225 millioner – transfer på vej?
 
                        
                            
                                Joakim Mæhle fraværende på ubestemt tid
 MEDIE
            MEDIE            
                            
                                Stor mystik – hvad sker der med ‘AC’?
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                Slagter Slot: Alt er galt!
 NYHEDER
            NYHEDER            
                            
                                – Jeg er enig med Tøfting
 
                        
                            
                                


 
                 
             
                 
                 
                