Mathias Kvistgaarden er på rekordtid blevet en af Superligaens varmeste angribere.
I foråret scorede han mål efter behag, mens han er fortsat den opadgående formkurve efter sommerpausen, hvor han indtil videre står noteret for fire mål og fem assister i Brøndby-trøjen.
Når alderen samtidig kun siger 21 år, så har man ingredienserne til en mulig rekordhandel i Brøndby IF. Sommerens interesse fra Celtic er velbeskrevet, hvilket han også selv har snakket om til blandt andre Tipsbladet.
– Det er en kæmpe ære at blive sat i forbindelse med sådan en klub. Men det var ikke det, jeg prøvede at have mine tanker på. Jeg havde mine tanker på Brøndby, og det har jeg stadig, sagde angriberen i september.
Men det er ikke kun Celtic, der har forsøgt sig på Mathias Kvistgaarden. Tipsbladet kan nu fortælle, at der også har været konkret interesse fra MLS. New York Red Bulls har blandt andre sonderet terrænet omkring Brøndby-angriberen, selvom forbindelsen lige nu er afkølet.
– Det er en spiller, som mange klubber følger nøje. Han har udviklet sig super godt og er fast mand i Brøndby og på U21-landsholdet. Det er klart, at han også er interessant på grund af sin alder, siger hans agent Ebbe Sand til Tipsbladet.
Skulle New York Red Bulls forsøge at kapre Mathias Kvistgaarden nu, vil det kræve, at de sprænger deres transferrekord. Alejandro Romero blev købt for omkring 41 millioner kroner i 2018, men her vil Brøndby IF formentlig forlange mere, end man har solgt Mads Hermansen og Jesper Lindstrøm for.
Begge spillere blev solgt for omkring 52 millioner kroner, men Ekstra Bladet har tidligere fortalt, at Mathias Kvistgaarden kan ende med at koste helt op imod 75 millioner kroner næste sommer.
Til januar skal der formentlig også et rekordstort bud til for at slippe ham, da man lige nu har gang i en rigtig flot sæson, der kan ende med metal i sidste ende. Skal det lykkes, skal Mathias Kvistgaarden være til rådighed frem til sommer.
Kontraktforlængelsen i maj gør også, at man kan tillade sig at kræve ekstra mange millioner for den energiske spydspids. Hans kontrakt løber frem til sommeren 2027 med Brøndby IF.
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Manchester United rasende
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Hård kritik af FC København-stjerne
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Aldrig set før
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER