De har prøvet på Mathias Kvistgaarden

Mathias Kvistgaarden er rygende varm, og nu kan Tipsbladet løfte sløret for endnu en klub, der har sonderet terrænet omkring ham.



Mathias Kvistgaarden er på rekordtid blevet en af Superligaens varmeste angribere.

I foråret scorede han mål efter behag, mens han er fortsat den opadgående formkurve efter sommerpausen, hvor han indtil videre står noteret for fire mål og fem assister i Brøndby-trøjen.

Når alderen samtidig kun siger 21 år, så har man ingredienserne til en mulig rekordhandel i Brøndby IF. Sommerens interesse fra Celtic er velbeskrevet, hvilket han også selv har snakket om til blandt andre Tipsbladet.

– Det er en kæmpe ære at blive sat i forbindelse med sådan en klub. Men det var ikke det, jeg prøvede at have mine tanker på. Jeg havde mine tanker på Brøndby, og det har jeg stadig, sagde angriberen i september.

Men det er ikke kun Celtic, der har forsøgt sig på Mathias Kvistgaarden. Tipsbladet kan nu fortælle, at der også har været konkret interesse fra MLS. New York Red Bulls har blandt andre sonderet terrænet omkring Brøndby-angriberen, selvom forbindelsen lige nu er afkølet.

– Det er en spiller, som mange klubber følger nøje. Han har udviklet sig super godt og er fast mand i Brøndby og på U21-landsholdet. Det er klart, at han også er interessant på grund af sin alder, siger hans agent Ebbe Sand til Tipsbladet.

Skulle New York Red Bulls forsøge at kapre Mathias Kvistgaarden nu, vil det kræve, at de sprænger deres transferrekord. Alejandro Romero blev købt for omkring 41 millioner kroner i 2018, men her vil Brøndby IF formentlig forlange mere, end man har solgt Mads Hermansen og Jesper Lindstrøm for.

Begge spillere blev solgt for omkring 52 millioner kroner, men Ekstra Bladet har tidligere fortalt, at Mathias Kvistgaarden kan ende med at koste helt op imod 75 millioner kroner næste sommer.

Til januar skal der formentlig også et rekordstort bud til for at slippe ham, da man lige nu har gang i en rigtig flot sæson, der kan ende med metal i sidste ende. Skal det lykkes, skal Mathias Kvistgaarden være til rådighed frem til sommer.

Kontraktforlængelsen i maj gør også, at man kan tillade sig at kræve ekstra mange millioner for den energiske spydspids. Hans kontrakt løber frem til sommeren 2027 med Brøndby IF.





LIVE

TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul

Brøndby forhandler om stor transfer

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

– Det er forfærdeligt

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Brøndby-profil skadet

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Storklub lurer på Jonas Wind

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

I chok over Tottenham

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Legender med dyster melding

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Arbejder på angriber-exit

– Kunne godt ende i noget værre ballade

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Danskerklub meldes interesseret

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber