De har prøvet på Mathias Kvistgaarden

Mathias Kvistgaarden er rygende varm, og nu kan Tipsbladet løfte sløret for endnu en klub, der har sonderet terrænet omkring ham.



Mathias Kvistgaarden er på rekordtid blevet en af Superligaens varmeste angribere.

I foråret scorede han mål efter behag, mens han er fortsat den opadgående formkurve efter sommerpausen, hvor han indtil videre står noteret for fire mål og fem assister i Brøndby-trøjen.

Når alderen samtidig kun siger 21 år, så har man ingredienserne til en mulig rekordhandel i Brøndby IF. Sommerens interesse fra Celtic er velbeskrevet, hvilket han også selv har snakket om til blandt andre Tipsbladet.

– Det er en kæmpe ære at blive sat i forbindelse med sådan en klub. Men det var ikke det, jeg prøvede at have mine tanker på. Jeg havde mine tanker på Brøndby, og det har jeg stadig, sagde angriberen i september.

Men det er ikke kun Celtic, der har forsøgt sig på Mathias Kvistgaarden. Tipsbladet kan nu fortælle, at der også har været konkret interesse fra MLS. New York Red Bulls har blandt andre sonderet terrænet omkring Brøndby-angriberen, selvom forbindelsen lige nu er afkølet.

– Det er en spiller, som mange klubber følger nøje. Han har udviklet sig super godt og er fast mand i Brøndby og på U21-landsholdet. Det er klart, at han også er interessant på grund af sin alder, siger hans agent Ebbe Sand til Tipsbladet.

Skulle New York Red Bulls forsøge at kapre Mathias Kvistgaarden nu, vil det kræve, at de sprænger deres transferrekord. Alejandro Romero blev købt for omkring 41 millioner kroner i 2018, men her vil Brøndby IF formentlig forlange mere, end man har solgt Mads Hermansen og Jesper Lindstrøm for.

Begge spillere blev solgt for omkring 52 millioner kroner, men Ekstra Bladet har tidligere fortalt, at Mathias Kvistgaarden kan ende med at koste helt op imod 75 millioner kroner næste sommer.

Til januar skal der formentlig også et rekordstort bud til for at slippe ham, da man lige nu har gang i en rigtig flot sæson, der kan ende med metal i sidste ende. Skal det lykkes, skal Mathias Kvistgaarden være til rådighed frem til sommer.

Kontraktforlængelsen i maj gør også, at man kan tillade sig at kræve ekstra mange millioner for den energiske spydspids. Hans kontrakt løber frem til sommeren 2027 med Brøndby IF.



FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Sergio Ramos i chokskifte?

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

FC København scorer millionbeløb

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Storhylder Christian Nørgaard

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Køber sig ind i dansk klub

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

FC København interesseret i denne angriber

Brøndbys store karantænemareridt

Klar besked til FCK-fans

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Bekræfter millionbud på dansker

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Vi bør være favoritter

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Forlænger med Ståle Solbakken

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning