Mathias Kvistgaarden er på rekordtid blevet en af Superligaens varmeste angribere.
I foråret scorede han mål efter behag, mens han er fortsat den opadgående formkurve efter sommerpausen, hvor han indtil videre står noteret for fire mål og fem assister i Brøndby-trøjen.
Når alderen samtidig kun siger 21 år, så har man ingredienserne til en mulig rekordhandel i Brøndby IF. Sommerens interesse fra Celtic er velbeskrevet, hvilket han også selv har snakket om til blandt andre Tipsbladet.
– Det er en kæmpe ære at blive sat i forbindelse med sådan en klub. Men det var ikke det, jeg prøvede at have mine tanker på. Jeg havde mine tanker på Brøndby, og det har jeg stadig, sagde angriberen i september.
Men det er ikke kun Celtic, der har forsøgt sig på Mathias Kvistgaarden. Tipsbladet kan nu fortælle, at der også har været konkret interesse fra MLS. New York Red Bulls har blandt andre sonderet terrænet omkring Brøndby-angriberen, selvom forbindelsen lige nu er afkølet.
– Det er en spiller, som mange klubber følger nøje. Han har udviklet sig super godt og er fast mand i Brøndby og på U21-landsholdet. Det er klart, at han også er interessant på grund af sin alder, siger hans agent Ebbe Sand til Tipsbladet.
Skulle New York Red Bulls forsøge at kapre Mathias Kvistgaarden nu, vil det kræve, at de sprænger deres transferrekord. Alejandro Romero blev købt for omkring 41 millioner kroner i 2018, men her vil Brøndby IF formentlig forlange mere, end man har solgt Mads Hermansen og Jesper Lindstrøm for.
Begge spillere blev solgt for omkring 52 millioner kroner, men Ekstra Bladet har tidligere fortalt, at Mathias Kvistgaarden kan ende med at koste helt op imod 75 millioner kroner næste sommer.
Til januar skal der formentlig også et rekordstort bud til for at slippe ham, da man lige nu har gang i en rigtig flot sæson, der kan ende med metal i sidste ende. Skal det lykkes, skal Mathias Kvistgaarden være til rådighed frem til sommer.
Kontraktforlængelsen i maj gør også, at man kan tillade sig at kræve ekstra mange millioner for den energiske spydspids. Hans kontrakt løber frem til sommeren 2027 med Brøndby IF.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’