De har prøvet på Mathias Kvistgaarden

Mathias Kvistgaarden er rygende varm, og nu kan Tipsbladet løfte sløret for endnu en klub, der har sonderet terrænet omkring ham.



Mathias Kvistgaarden er på rekordtid blevet en af Superligaens varmeste angribere.

I foråret scorede han mål efter behag, mens han er fortsat den opadgående formkurve efter sommerpausen, hvor han indtil videre står noteret for fire mål og fem assister i Brøndby-trøjen.

Når alderen samtidig kun siger 21 år, så har man ingredienserne til en mulig rekordhandel i Brøndby IF. Sommerens interesse fra Celtic er velbeskrevet, hvilket han også selv har snakket om til blandt andre Tipsbladet.

– Det er en kæmpe ære at blive sat i forbindelse med sådan en klub. Men det var ikke det, jeg prøvede at have mine tanker på. Jeg havde mine tanker på Brøndby, og det har jeg stadig, sagde angriberen i september.

Men det er ikke kun Celtic, der har forsøgt sig på Mathias Kvistgaarden. Tipsbladet kan nu fortælle, at der også har været konkret interesse fra MLS. New York Red Bulls har blandt andre sonderet terrænet omkring Brøndby-angriberen, selvom forbindelsen lige nu er afkølet.

– Det er en spiller, som mange klubber følger nøje. Han har udviklet sig super godt og er fast mand i Brøndby og på U21-landsholdet. Det er klart, at han også er interessant på grund af sin alder, siger hans agent Ebbe Sand til Tipsbladet.

Skulle New York Red Bulls forsøge at kapre Mathias Kvistgaarden nu, vil det kræve, at de sprænger deres transferrekord. Alejandro Romero blev købt for omkring 41 millioner kroner i 2018, men her vil Brøndby IF formentlig forlange mere, end man har solgt Mads Hermansen og Jesper Lindstrøm for.

Begge spillere blev solgt for omkring 52 millioner kroner, men Ekstra Bladet har tidligere fortalt, at Mathias Kvistgaarden kan ende med at koste helt op imod 75 millioner kroner næste sommer.

Til januar skal der formentlig også et rekordstort bud til for at slippe ham, da man lige nu har gang i en rigtig flot sæson, der kan ende med metal i sidste ende. Skal det lykkes, skal Mathias Kvistgaarden være til rådighed frem til sommer.

Kontraktforlængelsen i maj gør også, at man kan tillade sig at kræve ekstra mange millioner for den energiske spydspids. Hans kontrakt løber frem til sommeren 2027 med Brøndby IF.



Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

De vil købe FC Midtjylland-profil

Vil have stjernetræner til Tottenham

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Stopper alle forhandlinger

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Jagtet af FCK – nu skifter han

Frederik Birk bryder tavsheden

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Storklub lurer på Mohamed Salah

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

På vej til storklub

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Lurer på dyr dansk stjerne

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Philadelphia Union forhandler om dansker

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub