Mathias Kvistgaarden er på rekordtid blevet en af Superligaens varmeste angribere.
I foråret scorede han mål efter behag, mens han er fortsat den opadgående formkurve efter sommerpausen, hvor han indtil videre står noteret for fire mål og fem assister i Brøndby-trøjen.
Når alderen samtidig kun siger 21 år, så har man ingredienserne til en mulig rekordhandel i Brøndby IF. Sommerens interesse fra Celtic er velbeskrevet, hvilket han også selv har snakket om til blandt andre Tipsbladet.
– Det er en kæmpe ære at blive sat i forbindelse med sådan en klub. Men det var ikke det, jeg prøvede at have mine tanker på. Jeg havde mine tanker på Brøndby, og det har jeg stadig, sagde angriberen i september.
Men det er ikke kun Celtic, der har forsøgt sig på Mathias Kvistgaarden. Tipsbladet kan nu fortælle, at der også har været konkret interesse fra MLS. New York Red Bulls har blandt andre sonderet terrænet omkring Brøndby-angriberen, selvom forbindelsen lige nu er afkølet.
– Det er en spiller, som mange klubber følger nøje. Han har udviklet sig super godt og er fast mand i Brøndby og på U21-landsholdet. Det er klart, at han også er interessant på grund af sin alder, siger hans agent Ebbe Sand til Tipsbladet.
Skulle New York Red Bulls forsøge at kapre Mathias Kvistgaarden nu, vil det kræve, at de sprænger deres transferrekord. Alejandro Romero blev købt for omkring 41 millioner kroner i 2018, men her vil Brøndby IF formentlig forlange mere, end man har solgt Mads Hermansen og Jesper Lindstrøm for.
Begge spillere blev solgt for omkring 52 millioner kroner, men Ekstra Bladet har tidligere fortalt, at Mathias Kvistgaarden kan ende med at koste helt op imod 75 millioner kroner næste sommer.
Til januar skal der formentlig også et rekordstort bud til for at slippe ham, da man lige nu har gang i en rigtig flot sæson, der kan ende med metal i sidste ende. Skal det lykkes, skal Mathias Kvistgaarden være til rådighed frem til sommer.
Kontraktforlængelsen i maj gør også, at man kan tillade sig at kræve ekstra mange millioner for den energiske spydspids. Hans kontrakt løber frem til sommeren 2027 med Brøndby IF.

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bayern raser mod Donnarumma

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Trist Mikael Uhre-besked

Dansker færdig i Galatasaray

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Superliga-klub smadrer transferrekord

FC Barcelona-stjerner i chok

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Kreativ transfer-løsning?

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Påpeger Conrad Harders problem

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Tour de France – 1. etape

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

Megatransfer på vej?

– Jeg er stærkere end nogensinde

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

– Vi kan udfordre de bedste

– Han kan blive vigtig

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Danmark taber knebent til Sverige

Arbejder på Matt O’Riley-transfer