VIBORG (Tipsbladet): Man kan givetvis beskylde Superliga-klubberne for mangt og meget, men at sidde på hænderne på transfermarkedet er ikke blandt anklagepunkterne.
Som Tipsbladets gennemgang af sommerens transfervindue sammenlignet med de seneste 15 år viser, satte Superligaen salgsrekord, og på indkøbssiden var de 12 klubber ikke langt fra også at sætte rekord med transfers, der samlet kostede på den dyre side af 300 millioner kroner.
Og man kan se til det træning og i truppen hos et af holdene uden for den dyreste og mest velhavende del af Superligaen.
Viborg FF har sammen med Silkeborg IF og Randers FC i alt købt spillere for omtrent 40 millioner kroner i sommer, hvilket er meget usædvanligt, for ikke at sige enestående, i Superliga-historien og det midterfelt, de tre klubber finansielt udgør.

Cheftræner Jakob Poulsen har fået Ivan Näsberg, Justin Lonwijk, Oscar Hedvall og de to unge Thomas Jørgensen og Charly Nouck ind ad døren i løbet af sommerens transfervindue, mens Isak Jensens lejemål blev vekslet til et køb i St. Louis og en fast aftale.
Det er på papiret stærke navne, Poulsen, trænerkollegerne og resten af truppen nu skal have integreret, så man sammen kan styre væk fra bunden.
Og udviklingen på transfermarkedet er hverken til at overse eller noget, man kan ignorere, mener Jakob Poulsen.
– Det er anden måde, man sætter holdene sammen på i dag. Vi var meget få spillere, der kom udefra, og mange af egen avl. Sådan var det i hvert fald i mange klubber, dengang jeg spillede i Superligaen, med FC København som undtagelsen, hvor der blev købt mange spillere.
– Nu køber Brøndby ind. FC Midtjylland køber ind. FCK gør det, FC Nordsjælland henter også store navne en gang imellem som Ankersen, Kian Hansen, Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.
– De her klubber er begyndt at hente spillere fra en anden hylde, end de gjorde for fem år siden. Og så må vi andre jo klatre op på den hylde og begynde at hente spillere derfra, siger Jakob Poulsen, der ser en tæt kamp på markedet såvel som i tabellen med naboklubberne i Randers og Silkeborg.
– Der er jo ikke ret mange ligaer rundt om i verden, hvor der kun er 22 runder som i vores grundspil. For nogle hold er det allerede der, hvor man kan sige, om sæsonen har været en succes eller en fiasko. Den relativt korte turnering betyder, at man hele tiden står på tæer, og jeg har en idé om, at nogle måske vælger at gå lidt mere konservativt til værks af den grund. Man forsøger at beskytte, hvad man har, frem for at jagte.
Peger den rigtige vej
Seks point i syv kampe var selvsagt ikke det, Viborg havde håbet på før sæsonen.
Man har tabt til rivalerne Silkeborg IF og Randers FC og til oprykkerne AaB, men alt i alt peger Viborgs spil i den rigtige retning sammen med truppens sammensætning efter transfervinduet, mener Jakob Poulsen.

– Meget i vores spil er det rigtige. Når vi ser på vores præstationer og de data, vi får fra Football Radar, indikerer det, vi burde ligge bedre til, og på den måde er vi fortrøstningsfulde. Vi har været gode offensivt, vi har været gode på dødbolde både offensivt og defensivt. Så var der nogle ting defensivt, specielt i de tre kampe i træk, hvor vi lukkede mange mål ind, som ikke har været godt.
– Og så havde vi desværre forfærdelige udsving i både Silkeborg og Sønderjyske, der er langt under det niveau, vi skal præstere på, men hvor vi var gode til at rejse os. Det gav ikke noget mod Silkeborg, mens vi fik et point mod Sønderjyske, siger Jakob Poulsen.
– Vi har fået mere rutine ind i transfervinduet, og vores trup har en god størrelse og en god blanding af typer. Der er nogle få ældre spillere, vi har spillere, der er meget dynamiske, og så er der nogle mere tekniske spillere. Så vi har lidt at vælge mellem alt efter, hvad opgaven er, siger Jakob Poulsen.
Viborg skal søndag til Vejle for at møde Superligaens bundprop, der har tabt samtlige syv kampe i sæsonen og skal finde formationen efter salget af German Onugkha til FC København og en lejeaftale med Emmanuel Yeboah fra Brøndby IF.
Tipsbladet og Viborg FF har samme ejer –
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL