De overtager FCK, BIF og FCMs plads på markedet

Der er smæk på transfermarkedet i Superligaen, og det mærker man også som cheftræner uden for laget af de fem rigeste klubber.



VIBORG (Tipsbladet): Man kan givetvis beskylde Superliga-klubberne for mangt og meget, men at sidde på hænderne på transfermarkedet er ikke blandt anklagepunkterne.

Som Tipsbladets gennemgang af sommerens transfervindue sammenlignet med de seneste 15 år viser, satte Superligaen salgsrekord, og på indkøbssiden var de 12 klubber ikke langt fra også at sætte rekord med transfers, der samlet kostede på den dyre side af 300 millioner kroner.

Og man kan se til det træning og i truppen hos et af holdene uden for den dyreste og mest velhavende del af Superligaen.

Viborg FF har sammen med Silkeborg IF og Randers FC i alt købt spillere for omtrent 40 millioner kroner i sommer, hvilket er meget usædvanligt, for ikke at sige enestående, i Superliga-historien og det midterfelt, de tre klubber finansielt udgør.

273273

Foto: Alamy

Cheftræner Jakob Poulsen har fået Ivan Näsberg, Justin Lonwijk, Oscar Hedvall og de to unge Thomas Jørgensen og Charly Nouck ind ad døren i løbet af sommerens transfervindue, mens Isak Jensens lejemål blev vekslet til et køb i St. Louis og en fast aftale.

Det er på papiret stærke navne, Poulsen, trænerkollegerne og resten af truppen nu skal have integreret, så man sammen kan styre væk fra bunden.

Og udviklingen på transfermarkedet er hverken til at overse eller noget, man kan ignorere, mener Jakob Poulsen.

– Det er anden måde, man sætter holdene sammen på i dag. Vi var meget få spillere, der kom udefra, og mange af egen avl. Sådan var det i hvert fald i mange klubber, dengang jeg spillede i Superligaen, med FC København som undtagelsen, hvor der blev købt mange spillere.

– Nu køber Brøndby ind. FC Midtjylland køber ind. FCK gør det, FC Nordsjælland henter også store navne en gang imellem som Ankersen, Kian Hansen, Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.

– De her klubber er begyndt at hente spillere fra en anden hylde, end de gjorde for fem år siden. Og så må vi andre jo klatre op på den hylde og begynde at hente spillere derfra, siger Jakob Poulsen, der ser en tæt kamp på markedet såvel som i tabellen med naboklubberne i Randers og Silkeborg.

– Der er jo ikke ret mange ligaer rundt om i verden, hvor der kun er 22 runder som i vores grundspil. For nogle hold er det allerede der, hvor man kan sige, om sæsonen har været en succes eller en fiasko. Den relativt korte turnering betyder, at man hele tiden står på tæer, og jeg har en idé om, at nogle måske vælger at gå lidt mere konservativt til værks af den grund. Man forsøger at beskytte, hvad man har, frem for at jagte.

Peger den rigtige vej
Seks point i syv kampe var selvsagt ikke det, Viborg havde håbet på før sæsonen.

Man har tabt til rivalerne Silkeborg IF og Randers FC og til oprykkerne AaB, men alt i alt peger Viborgs spil i den rigtige retning sammen med truppens sammensætning efter transfervinduet, mener Jakob Poulsen.

273273

Viborg konkurrerer med blandt andre Kent Nielsens Silkeborg IF, der har fået en stærkere start på sæsonen. Foto: Alamy

– Meget i vores spil er det rigtige. Når vi ser på vores præstationer og de data, vi får fra Football Radar, indikerer det, vi burde ligge bedre til, og på den måde er vi fortrøstningsfulde. Vi har været gode offensivt, vi har været gode på dødbolde både offensivt og defensivt. Så var der nogle ting defensivt, specielt i de tre kampe i træk, hvor vi lukkede mange mål ind, som ikke har været godt.

– Og så havde vi desværre forfærdelige udsving i både Silkeborg og Sønderjyske, der er langt under det niveau, vi skal præstere på, men hvor vi var gode til at rejse os. Det gav ikke noget mod Silkeborg, mens vi fik et point mod Sønderjyske, siger Jakob Poulsen.

– Vi har fået mere rutine ind i transfervinduet, og vores trup har en god størrelse og en god blanding af typer. Der er nogle få ældre spillere, vi har spillere, der er meget dynamiske, og så er der nogle mere tekniske spillere. Så vi har lidt at vælge mellem alt efter, hvad opgaven er, siger Jakob Poulsen.

Viborg skal søndag til Vejle for at møde Superligaens bundprop, der har tabt samtlige syv kampe i sæsonen og skal finde formationen efter salget af German Onugkha til FC København og en lejeaftale med Emmanuel Yeboah fra Brøndby IF.

Tipsbladet og Viborg FF har samme ejer –





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Neestrup: ‘Fuck det!’

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Randers FC – FC Fredericia

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Pinligt for rigtig mange at se

Cooper afslører: Han starter inde

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Alexander Lind revser Superliga-profil

Tottenham Hotspur – Arsenal

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Real Madrid taber

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Tidligere FCK-talent skifter

OB – FC København

Stort slag for FC København