De overtager FCK, BIF og FCMs plads på markedet

Der er smæk på transfermarkedet i Superligaen, og det mærker man også som cheftræner uden for laget af de fem rigeste klubber.



VIBORG (Tipsbladet): Man kan givetvis beskylde Superliga-klubberne for mangt og meget, men at sidde på hænderne på transfermarkedet er ikke blandt anklagepunkterne.

Som Tipsbladets gennemgang af sommerens transfervindue sammenlignet med de seneste 15 år viser, satte Superligaen salgsrekord, og på indkøbssiden var de 12 klubber ikke langt fra også at sætte rekord med transfers, der samlet kostede på den dyre side af 300 millioner kroner.

Og man kan se til det træning og i truppen hos et af holdene uden for den dyreste og mest velhavende del af Superligaen.

Viborg FF har sammen med Silkeborg IF og Randers FC i alt købt spillere for omtrent 40 millioner kroner i sommer, hvilket er meget usædvanligt, for ikke at sige enestående, i Superliga-historien og det midterfelt, de tre klubber finansielt udgør.

273273

Foto: Alamy

Cheftræner Jakob Poulsen har fået Ivan Näsberg, Justin Lonwijk, Oscar Hedvall og de to unge Thomas Jørgensen og Charly Nouck ind ad døren i løbet af sommerens transfervindue, mens Isak Jensens lejemål blev vekslet til et køb i St. Louis og en fast aftale.

Det er på papiret stærke navne, Poulsen, trænerkollegerne og resten af truppen nu skal have integreret, så man sammen kan styre væk fra bunden.

Og udviklingen på transfermarkedet er hverken til at overse eller noget, man kan ignorere, mener Jakob Poulsen.

– Det er anden måde, man sætter holdene sammen på i dag. Vi var meget få spillere, der kom udefra, og mange af egen avl. Sådan var det i hvert fald i mange klubber, dengang jeg spillede i Superligaen, med FC København som undtagelsen, hvor der blev købt mange spillere.

– Nu køber Brøndby ind. FC Midtjylland køber ind. FCK gør det, FC Nordsjælland henter også store navne en gang imellem som Ankersen, Kian Hansen, Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.

– De her klubber er begyndt at hente spillere fra en anden hylde, end de gjorde for fem år siden. Og så må vi andre jo klatre op på den hylde og begynde at hente spillere derfra, siger Jakob Poulsen, der ser en tæt kamp på markedet såvel som i tabellen med naboklubberne i Randers og Silkeborg.

– Der er jo ikke ret mange ligaer rundt om i verden, hvor der kun er 22 runder som i vores grundspil. For nogle hold er det allerede der, hvor man kan sige, om sæsonen har været en succes eller en fiasko. Den relativt korte turnering betyder, at man hele tiden står på tæer, og jeg har en idé om, at nogle måske vælger at gå lidt mere konservativt til værks af den grund. Man forsøger at beskytte, hvad man har, frem for at jagte.

Peger den rigtige vej
Seks point i syv kampe var selvsagt ikke det, Viborg havde håbet på før sæsonen.

Man har tabt til rivalerne Silkeborg IF og Randers FC og til oprykkerne AaB, men alt i alt peger Viborgs spil i den rigtige retning sammen med truppens sammensætning efter transfervinduet, mener Jakob Poulsen.

273273

Viborg konkurrerer med blandt andre Kent Nielsens Silkeborg IF, der har fået en stærkere start på sæsonen. Foto: Alamy

– Meget i vores spil er det rigtige. Når vi ser på vores præstationer og de data, vi får fra Football Radar, indikerer det, vi burde ligge bedre til, og på den måde er vi fortrøstningsfulde. Vi har været gode offensivt, vi har været gode på dødbolde både offensivt og defensivt. Så var der nogle ting defensivt, specielt i de tre kampe i træk, hvor vi lukkede mange mål ind, som ikke har været godt.

– Og så havde vi desværre forfærdelige udsving i både Silkeborg og Sønderjyske, der er langt under det niveau, vi skal præstere på, men hvor vi var gode til at rejse os. Det gav ikke noget mod Silkeborg, mens vi fik et point mod Sønderjyske, siger Jakob Poulsen.

– Vi har fået mere rutine ind i transfervinduet, og vores trup har en god størrelse og en god blanding af typer. Der er nogle få ældre spillere, vi har spillere, der er meget dynamiske, og så er der nogle mere tekniske spillere. Så vi har lidt at vælge mellem alt efter, hvad opgaven er, siger Jakob Poulsen.

Viborg skal søndag til Vejle for at møde Superligaens bundprop, der har tabt samtlige syv kampe i sæsonen og skal finde formationen efter salget af German Onugkha til FC København og en lejeaftale med Emmanuel Yeboah fra Brøndby IF.

Tipsbladet og Viborg FF har samme ejer –





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Officielt: FC København sælger stjerne

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se