De overtager FCK, BIF og FCMs plads på markedet

Der er smæk på transfermarkedet i Superligaen, og det mærker man også som cheftræner uden for laget af de fem rigeste klubber.



VIBORG (Tipsbladet): Man kan givetvis beskylde Superliga-klubberne for mangt og meget, men at sidde på hænderne på transfermarkedet er ikke blandt anklagepunkterne.

Som Tipsbladets gennemgang af sommerens transfervindue sammenlignet med de seneste 15 år viser, satte Superligaen salgsrekord, og på indkøbssiden var de 12 klubber ikke langt fra også at sætte rekord med transfers, der samlet kostede på den dyre side af 300 millioner kroner.

Og man kan se til det træning og i truppen hos et af holdene uden for den dyreste og mest velhavende del af Superligaen.

Viborg FF har sammen med Silkeborg IF og Randers FC i alt købt spillere for omtrent 40 millioner kroner i sommer, hvilket er meget usædvanligt, for ikke at sige enestående, i Superliga-historien og det midterfelt, de tre klubber finansielt udgør.

273273

Foto: Alamy

Cheftræner Jakob Poulsen har fået Ivan Näsberg, Justin Lonwijk, Oscar Hedvall og de to unge Thomas Jørgensen og Charly Nouck ind ad døren i løbet af sommerens transfervindue, mens Isak Jensens lejemål blev vekslet til et køb i St. Louis og en fast aftale.

Det er på papiret stærke navne, Poulsen, trænerkollegerne og resten af truppen nu skal have integreret, så man sammen kan styre væk fra bunden.

Og udviklingen på transfermarkedet er hverken til at overse eller noget, man kan ignorere, mener Jakob Poulsen.

– Det er anden måde, man sætter holdene sammen på i dag. Vi var meget få spillere, der kom udefra, og mange af egen avl. Sådan var det i hvert fald i mange klubber, dengang jeg spillede i Superligaen, med FC København som undtagelsen, hvor der blev købt mange spillere.

– Nu køber Brøndby ind. FC Midtjylland køber ind. FCK gør det, FC Nordsjælland henter også store navne en gang imellem som Ankersen, Kian Hansen, Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.

– De her klubber er begyndt at hente spillere fra en anden hylde, end de gjorde for fem år siden. Og så må vi andre jo klatre op på den hylde og begynde at hente spillere derfra, siger Jakob Poulsen, der ser en tæt kamp på markedet såvel som i tabellen med naboklubberne i Randers og Silkeborg.

– Der er jo ikke ret mange ligaer rundt om i verden, hvor der kun er 22 runder som i vores grundspil. For nogle hold er det allerede der, hvor man kan sige, om sæsonen har været en succes eller en fiasko. Den relativt korte turnering betyder, at man hele tiden står på tæer, og jeg har en idé om, at nogle måske vælger at gå lidt mere konservativt til værks af den grund. Man forsøger at beskytte, hvad man har, frem for at jagte.

Peger den rigtige vej
Seks point i syv kampe var selvsagt ikke det, Viborg havde håbet på før sæsonen.

Man har tabt til rivalerne Silkeborg IF og Randers FC og til oprykkerne AaB, men alt i alt peger Viborgs spil i den rigtige retning sammen med truppens sammensætning efter transfervinduet, mener Jakob Poulsen.

273273

Viborg konkurrerer med blandt andre Kent Nielsens Silkeborg IF, der har fået en stærkere start på sæsonen. Foto: Alamy

– Meget i vores spil er det rigtige. Når vi ser på vores præstationer og de data, vi får fra Football Radar, indikerer det, vi burde ligge bedre til, og på den måde er vi fortrøstningsfulde. Vi har været gode offensivt, vi har været gode på dødbolde både offensivt og defensivt. Så var der nogle ting defensivt, specielt i de tre kampe i træk, hvor vi lukkede mange mål ind, som ikke har været godt.

– Og så havde vi desværre forfærdelige udsving i både Silkeborg og Sønderjyske, der er langt under det niveau, vi skal præstere på, men hvor vi var gode til at rejse os. Det gav ikke noget mod Silkeborg, mens vi fik et point mod Sønderjyske, siger Jakob Poulsen.

– Vi har fået mere rutine ind i transfervinduet, og vores trup har en god størrelse og en god blanding af typer. Der er nogle få ældre spillere, vi har spillere, der er meget dynamiske, og så er der nogle mere tekniske spillere. Så vi har lidt at vælge mellem alt efter, hvad opgaven er, siger Jakob Poulsen.

Viborg skal søndag til Vejle for at møde Superligaens bundprop, der har tabt samtlige syv kampe i sæsonen og skal finde formationen efter salget af German Onugkha til FC København og en lejeaftale med Emmanuel Yeboah fra Brøndby IF.

Tipsbladet og Viborg FF har samme ejer –





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

FCM-stjerne drømmer om dette skifte



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

‘Det er en gave for Danmark’

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Spår: Her ender Mohamed Salah



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Hele holdet er trygge ved ham

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Her begynder næste sæson i Superligaen

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Højbjerg overvejer stor beslutning

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Brian Riemer til pressen: Husk det!

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Kæmpe nyhed i udlandet

Danske stjerner kan være fortid

Spion? ‘Han kan høre dig’

Ungarn slagter slovenere

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Danmark – Nordmakedonien

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling