– De straffer os koldt og kynisk

FCK-cheftræner Jacob Neestrup var godt tilfreds med udbyttet af lørdagens træningskamp mod AGF, og han har stor tiltro til truppen efter transferdeadline, især da flere vigtige spillere er på vej tilbage.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det var ikke den afslutning på kampen, Jacob Neestrup og FC København havde ønsket sig, da man gik fra en 3-0-føring ved pausen til at tabe 3-4.

Den stod længe 3-2 til FC København, før AGF slog til i slutfasen med to scoringer ved veteranerne Patrick Mortensen og Nicolai Poulsen.

Begge cheftrænere var efterfølgende enige om, at 3-0 til FCK i 1. halvleg og 4-0 til AGF i anden ikke var det retvisende billede af en tæt kamp, og Jacob Neestrup var da også ganske rolig trods nederlaget og de indkasserede mål efter dødbolde, da Tipsbladet mødte ham efter opgøret.

– Det er en lige kamp, hvor holdene skiftes til at være ekstremt effektive. I dag synes jeg, vi er gode til det, vi har arbejdet på i vores opstart, hvor vi har arbejdet med vores omstillingsspil. Det med at klikke ud af det høje pres og så sætte fart på derfra. Vi har mere fart i holdet, end vi tidligere har haft, og det lykkes vi godt med i dag. Ved de to mål, men der er også optræk til mere.

– Hvis vi død og pine skulle vinde den kamp til sidst, så var der nok en håndfuld spillere, der var blevet bedt om at spille kampen ud. Vi mangler noget rytme i de sidste 15-20 minutter, ingen tvivl om det. Og der straffer de os koldt og kynisk, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet, der ikke tror, det har så meget med problemer på dødbolde at gøre.

– Det ved jeg ikke. Jeg har bare, det er del af det samme indtryk i de sidste 15 minutter, hvor det bliver en kamp, hvor forskellen er lidt stor.

God trup
FC København møder på torsdag Heidenheim i Conference League, og Jacob Neestrup er fortrøstningsfuld forud for det, der venter FC København i forårssæsonen.

Testkampen i Århus er FCK-cheftræneren glad for, og det samme gælder en trup, hvor Neestrup betoner, at flere vigtige folk er på vej tilbage.

Tipsbladet spørger ind til bredden på angrebspositionen med Andreas Cornelius’ skade og risikoen for, at forsvarsspilleren Gabriel kan ryge i karantæne, hvis det portugisiske fodboldforbund skulle bestemme sig for det for en sag tilbage fra stopperens tid i Gil Vicente – men det er ikke noget, der bekymrer FCK-cheftræneren på de store linjer.

– Jeg er godt tilfreds med den trup, der er. Jeg synes, det er et godt hold med en god blanding af talent og erfaring. Jeg synes, der er nogle spillere, der ligner, at de er på vej til at vokse. Det er også det, der skal være forventningen. Jeg synes, det er et godt mix af andre kulturer og en skandinavisk kerne, hvis man kan sige det sådan. Det er et godt hold, siger Jacob Neestrup.

– Og så vil jeg jo så sige, at med en [Rasmus] Falk, [Andreas] Cornelius, Mohamed Elyounoussi og Roony [Bardghji], der er tilbage lige om hjørnet, Elias Achouri, der får 25 minutter i dag. Når du ser ind i den horisont, ser det godt ud. Det kan godt være, truppens bredde er mindre til de første par kampe, men derfra skulle den gerne være intakt, siger Jacob Neestrup.

FC København møder Heidenheim på torsdag hjemme i Parken i den første af to 1/16-finaler i Conference League.





FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol



LIVE

TransferLIVE: FCK-stjernes agent reagerer


Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

FC København bekræfter

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

Tottenham præsenterer FC København-emne

Kan købes til spotpris


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

FC København har spændende hollænder på blokken

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Brøndby ansætter teknisk direktør

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Tengstedt på plads i ny klub

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Altafgørende for Brøndbys fremtid



Gylden chance for Roony Bardghji

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

FCM-spiller solgt – her er prisen

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller



Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Lindstrøm på blokken i storklub

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen



Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

De kan tjene kassen på Moukoko

Azzurre hælder salt i portugisisk sår