ÅRHUS (Tipsbladet): Det var ikke den afslutning på kampen, Jacob Neestrup og FC København havde ønsket sig, da man gik fra en 3-0-føring ved pausen til at tabe 3-4.
Den stod længe 3-2 til FC København, før AGF slog til i slutfasen med to scoringer ved veteranerne Patrick Mortensen og Nicolai Poulsen.
Begge cheftrænere var efterfølgende enige om, at 3-0 til FCK i 1. halvleg og 4-0 til AGF i anden ikke var det retvisende billede af en tæt kamp, og Jacob Neestrup var da også ganske rolig trods nederlaget og de indkasserede mål efter dødbolde, da Tipsbladet mødte ham efter opgøret.
– Det er en lige kamp, hvor holdene skiftes til at være ekstremt effektive. I dag synes jeg, vi er gode til det, vi har arbejdet på i vores opstart, hvor vi har arbejdet med vores omstillingsspil. Det med at klikke ud af det høje pres og så sætte fart på derfra. Vi har mere fart i holdet, end vi tidligere har haft, og det lykkes vi godt med i dag. Ved de to mål, men der er også optræk til mere.
– Hvis vi død og pine skulle vinde den kamp til sidst, så var der nok en håndfuld spillere, der var blevet bedt om at spille kampen ud. Vi mangler noget rytme i de sidste 15-20 minutter, ingen tvivl om det. Og der straffer de os koldt og kynisk, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet, der ikke tror, det har så meget med problemer på dødbolde at gøre.
– Det ved jeg ikke. Jeg har bare, det er del af det samme indtryk i de sidste 15 minutter, hvor det bliver en kamp, hvor forskellen er lidt stor.
God trup
FC København møder på torsdag Heidenheim i Conference League, og Jacob Neestrup er fortrøstningsfuld forud for det, der venter FC København i forårssæsonen.
Testkampen i Århus er FCK-cheftræneren glad for, og det samme gælder en trup, hvor Neestrup betoner, at flere vigtige folk er på vej tilbage.

Tipsbladet spørger ind til bredden på angrebspositionen med Andreas Cornelius’ skade og risikoen for, at forsvarsspilleren Gabriel kan ryge i karantæne, hvis det portugisiske fodboldforbund skulle bestemme sig for det for en sag tilbage fra stopperens tid i Gil Vicente – men det er ikke noget, der bekymrer FCK-cheftræneren på de store linjer.
– Jeg er godt tilfreds med den trup, der er. Jeg synes, det er et godt hold med en god blanding af talent og erfaring. Jeg synes, der er nogle spillere, der ligner, at de er på vej til at vokse. Det er også det, der skal være forventningen. Jeg synes, det er et godt mix af andre kulturer og en skandinavisk kerne, hvis man kan sige det sådan. Det er et godt hold, siger Jacob Neestrup.
– Og så vil jeg jo så sige, at med en [Rasmus] Falk, [Andreas] Cornelius, Mohamed Elyounoussi og Roony [Bardghji], der er tilbage lige om hjørnet, Elias Achouri, der får 25 minutter i dag. Når du ser ind i den horisont, ser det godt ud. Det kan godt være, truppens bredde er mindre til de første par kampe, men derfra skulle den gerne være intakt, siger Jacob Neestrup.
FC København møder Heidenheim på torsdag hjemme i Parken i den første af to 1/16-finaler i Conference League.

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Vingegaard slår fast: Det er slut med det

Philip Billing på tavlen for FC Midtjylland

Ramt af frygtelig sygdom – nu der nyt om Isaksen

Sportsdirektør lukker døren for Eriksen

Trist over transfer: ‘Jeg er meget ærgerlig’

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

Tyskland får katastrofal start på VM-kvalen

Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

Kamil Grabara i kæmpe forsvar

Stjerneangriber forklarer FC Midtjylland-exit

‘FC København har altid været min drømmeklub’

Stor tvivl om Dolberg: ‘Han spiser ham’

‘Klubberne er bange for ham’

‘Det er kæmpe stort – han er en verdensstjerne’

Eriksen træner med i denne klub

Bo Henriksen chokerer i Tyskland

Huescas: Dette er det største i min karriere

Danske stortalenter skuffede fælt mod Norge

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Brøndby-samarbejde genoptaget i Premier League

Stort talent er skiftet til Brøndby

‘Ingen kan afløse ham’

Afviser ‘at gamble’ med verdensstjerne

Kongedag for Mads Pedersen – stortalent vandt

Vingegaard med opsang til demonstranter

Blev købt for 112 millioner – afviste FC København

Overrasket: Jeg kunne have fulgt Vingegaard

Jubler over Carsten Werge

Adam Daghim: Den får Noah Nartey – 100 procent

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Dolberg-transfer: Der er en eksplosion på vej

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Ødelægger Tottenham det for Thomas Frank?

Chok: Han kan overtage fra ten Hag og Mourinho

Eriksen har været i dialog med denne klub

TransferLIVE: PL-klub vil ikke hente Eriksen

Superligaens 10 største transfers denne sommer

Afsløring: Choktransfer på plads – her er prisen

Øv bøv, Bischoff: Hård melding fra Riemer!

Afsløring: Brøndby sælger Chukwuani i dyr handel

Hvad nu, Tottenham? Topboss i chokexit

Brian Riemer: ‘På mange måder er de som Danmark’

‘Thomas Frank kan grine efter stor dramatik’

Jubler over godkendelse

Her er Victor Froholdt blandt verdens allerbedste

Glimrende nyt for Kvistgaarden

Afsløring: Randers henter Elias Andersson

Se her: Eriksen er på træningsbanen i Malmö

‘Ingen dramatik’

Superligaklubber får grønt lys

Holger Rune: Måske fortjener vi mere i præmiepenge

‘Det kan man ikke – det er fysisk umuligt’

Dario Osorio er blevet skadet

Christian Eriksen misser vigtig deadline