Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Lige nu er 'alle kontrakter den sidste', siger Thomas Delaney i podcasten Spillertruppen.



For knap to måneder siden forlængede Thomas Delaney sin kontrakt med FC København.

Det betyder, at han og hovedstadsklubben har papir på hinanden indtil sommeren 2027. En forlængelse på blot et år – og er det så den sidste kontrakt i karrieren?

Det spørgsmål får midtbaneprofilen i Podimo-podcasten Spillertruppen, der har Kasper Steenbach som vært. Og her lyder svaret fra FCK-spilleren:

– Det ved jeg ikke. Det er der ingen grund til at skrive under på, men hver kontrakt er min sidste lige nu. Det er sådan, jeg spiller det.

– Jeg giver den alt, hvad jeg kan, så må det bære eller briste. Så må vi se, når det bliver næste sommer, hvad planen er. Jeg ville i hvert fald ikke skamme mig over at stoppe med at spille fodbold næste år.

Thomas Delaney er dog klart mere tydelig, når det kommer til, hvad fremtiden efter karrieren vil bringe.

For i podcasten fortæller han, at han ikke tror, han kommer til at gå trænervejen simpelthen fordi, han ikke føler, han har viden nok.

Midtbanekrigeren udtrykker en dyb respekt for nutidens trænere, som han kalder ‘så engagerede, nørdede og detaljeorienterede’.

Han slår dog fast, at selvom han måske ikke bliver træner, er det ‘i den grad’ en mulighed at blive indenfor sporten på den ene eller anden måde, når støvlerne er lagt på hylden.

Thomas Delaney har – ad flere omgange – spillet i alt 316 kampe i FCK-trøjen. Det blev desuden til 81 kampe for det danske A-landshold, som han debuterede for i oktober 2013.

Herefter gik der halvandet år, før han igen fik bidt sig fast. Fra marts 2015 til august 2024 var Thomas Delaney dog fast inventar i truppen, indtil han valgte at stoppe sin landsholdskarriere.





Ny AaB-spiller: Derfor sagde jeg nej til Brøndby




Pokalfinale Parken FCK Silkeborg FC København LIVE

Superliga-LIVE: Nyt krav til pokalfinalen

Sådan klarede FCM’s 55 millioner-indkøb sig

Mike Tullberg: ‘Mikael Uhre er fantastisk’

FCM skrev dansk fodboldhistorie på Amager

Medie: Storklub skal ansætte Bo Henriksen

Afvist i Danmark: Nu har han tæmmet mægtige Bayern

Laudrup forstår intet af Højlund-beslutning

‘Jeg troede de ville have Thomas Frank’



LIVE

Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool

Nu fortæller Sean Klaiber om dramaet i Brøndby

FC København – AC Horsens

Forhandlede med Niels Frederiksen

Surt show Riemer: Landsholdsprofil ude med skade



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder Dorgu: ‘Fantastisk spiller’

Udlejet Brøndby-spiller med helt vild præstation

FCK-talent: ‘Vi var nok ikke det bedste match’

Hylder Andreas Christensen: Derfor han er i Barça

Flere profiler ude af FCK-truppen

Markant klausul i tidl. Brøndby-spillers transfer

‘Han mobbede Højlund’

Afsløring: FCN henter toptalentet Issa Kone



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Revset af Viaplay-ekspert: Nu svarer AGF-komet

Noget for FCK? Søger ny klub på LinkedIn

Transfervarm stjerne: Intet var bedre end Brøndby

Superliga-klub har skuffet i 15 år

Stjerne valgte SL-rival: ‘Et nederlag for FCK’

Bekræfter FCK-exit? ‘Der er noget under opsejling’

‘Jeg er den bedste udgave af mig selv hidtil’

Lyngby kæmpede sig til pokalsejr

Forlader FCK: ‘Virker demotiveret og uengageret’

Undrer sig over FCK-salg: Giver et problem

Frederik Birk scorer nyt job