Sepp Piontek formåede for alvor at slå sit navn fast i Danmark.
Ikke blot som landstræner, hvor han var med til at revolutionere det danske landshold. For han gjorde sig også særligt bemærket i flere danske klubber, hvor han var træner.
Én af dem, han havde under sine vinger, var Henrik ‘Tømrer’ Pedersen i tiden i Silkeborg, som Sepp Piontek stod i spidsen for fra 1997 til 1999.
– Jeg vil huske ham for, at det var der, jeg slog igennem. Det var der, jeg fik mit helt store gennembrud i 1998. Det er noget, jeg vil huske tilbage på med masser af gode minder, siger Henrik ‘Tømrer’ Pedersen til Tipsbladet i kølvandet på nyheden om den tidligere fodboldtræners død.
Han beskriver sin tidligere træner som en, der havde ‘utroligt mange facetter’. Han kunne blive rasende, men samtidig havde han helt styr på sin mandskabsbehandling. Noget, han var god til.
Og så havde han meget humor, fortæller Henrik ‘Tømrer’ Pedersen om Sepp Piontek, som han kalder en cheftræner ‘med stort C’, da han gik enormt meget op i sit arbejde. Men samtidig var det også vigtigt for ham at holde humøret højt i truppen – også når det måske ikke gik som ønsket på banen.
En episode han især husker var en opstartstur, Silkeborg havde været på i Tyskland. På vej hjem skulle klubben spille en træningskamp i Fredericia. En lang tur, og de skulle have mad på vejen.
Her faldt valget – noget atypisk for et fodboldhold – på McDonald’s, fortæller Henrik Tømrer Pedersen, der også har nævnt historien i podcasten ‘Fodboldministeriet’.
– Så siger Sepp i bussen, at vi bare skulle bestille, hvad vi ville have. Han skulle nok betale. Det viste sig så, at han havde sådan et guldkort til McDonalds, fordi han havde været med til at åbne den allerførste i Danmark.
– Så da han kommer op og betaler, står denne her unge pige og siger ligeså genert: ‘Undskyld, det er kun mad til dig selv, du kan få på det her kort’. Så sprang han i luften og brugte alle sine gloser på tysk og dansk, og det endte også med, han ikke skulle betale noget, griner Henrik ‘Tømrer’ Pedersen.
Og både han og holdkammeraterne morede sig gevaldigt over episoden.
– Vi var overraskede over, vi kunne få McDonalds til pre-season mad, og så grinte vi helt vildt af den episode på restauranten og i bussen hjem, fortæller han.
Efter tiden i Silkeborg var Sepp Piontek træner for Grønland.
I 2011 blev han optaget i Fodboldens Hall of Fame.
LIVE
LIVE: Stage meldes enig med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
Snart sker det
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER