På min arbejdsplads joker vi med priserne på frokost inde i hjertet af København, hvor hovedredaktionen ligger.
Især en salat af moderat omfang til den nette sum på 95 kroner dukker op i diskussionerne med jævne mellemrum, og på tværs af skel som fødested øst og vest for Storebæltsbroen og mængden af grå hår er der bred enighed om, at 95 kroner for en salat i forrets-størrelse ikke er rimeligt, uanset at den smager godt og inflationen efterhånden rammer 70’er-niveau.
At man i andre dele af Danmark kan få en julemiddag, en charterferie og et enfamilieshus for de samme penge (ok, ikke heeeelt) ændrer ikke på, at der jo er et publikum for små salater til 95 kroner, og det må vi, der nægter at betale 35 kroner for en mindre spand med salat i supermarkedet men venter til halv pris på udløbsdatoen, også erkende.
Nu skal det ikke forstås sådan, at jeg sammenligner Simon Adingra med en skravlet salat.
Han udfordrede, afsluttede og kom frem til betydeligt mere end sit slutfacit med 9 ligamål og tre assists, og det var vel at mærke på et Nordsjælland-hold, der overhovedet ikke fungerede kollektivt i størstedelen af sæsonen.
Men en aftale, der kaster over 50 millioner kroner af sig og yderligere millioner ved gode præstationer?
Ja der forstår jeg godt, hvis andre Superliga-klubber og da især fans undrer sig over, at deres bedste folk vel kun kan indbringe 5-10, måske 15, millioner kroner, selvom deres indvirkning på klubbens slutresultat i ligaen ikke er mindre end Adingras i FCN.
Da FC Nordsjælland solgte Kamaldeen Sulemana sidste sommer til Rennes, røg prisen blandt andet i vejret, fordi Manchester United blandede sig i processen og bød ind sammen med blandt andre Ajax.
Adingra uden landskampe fik FC Nordsjælland efter vores oplysninger også tilbud på sidste år, 30-40 millioner kroner, og efter et langt forløb med flere andre interesserede end Brighton blev det altså Tony Blooms datadrevede klub, der købte Adingra fri.
Premier League er ikke ligefrem verdensmestre i information og har lidet kendte undtagelser fra de nye Brexit-regler, der kan undtage en 20-årig som Adingra.
Men er 11 ligamål virkelig nok til mere end 50 millioner kroner?
Handlen udstiller, hvor ulige og på mange måder uretfærdigt transfermarkedet er.
Udenlandske klubber er groft sagt ligeglade med, om en spiller og især spillerens klub klarer sig godt eller skidt i Superligaen.
De går op i, hvad spilleren kan i sin nye klub og i de kommende sæsoner, og om han kan sælges videre igen med profit.
Og så går udenlandske klubber op i danske klubbers track record.
Når FCN har fået op mod 150 millioner kroner for Mohamed Kudus, er det i den grad med til at sætte standarden for den næste offensive profils pris.
FCN kan sammen med FCK og FCM få de store priser for spillere, og det er en af de tre klubbers største konkurrencefordele i Superligaen.
Tro ikke, at det er sket tilfældigt, og at de tre klubber ikke arbejder strategisk med og giver det absolut topprioritet at fastholde den magt og de priser.
I Århus, Aalborg, Odense, Randers og resten af landet håber man, man kan gøre det samme – Brøndby prøver men er stadig et stykke fra, bare se Jesper Lindstrøm (største salg siden Daniel Agger til Liverpool i 2006), man vel fik en smule mindre for fra Frankfurt, end FCN nu ser ud til at få for Adingra.
En vare, i dette tilfælde unge fodboldspillere, er det værd, køber og sælger kan blive enige om, uanset om andre må synes, at der er lige så gode eller næsten lige så gode fodboldspillere i provinsen til 1/5 af prisen.
Det har ikke meget med rimelighed og lige behandling at gøre, men viser til gengæld, hvordan fodboldens transfermarked i virkeligheden er, og hvorfor de i AGF og flere andre steder knokler for at få flere penge for de bedste unge og forsøger at få flere af dem på banen i disse år.
Det her er først og fremmest frugten af flot, dygtigt og strategisk gennemtænkt arbejde af FC Nordsjælland, og så må resten tænke over, hvordan de får købere i butikken til bare tilnærmelsesvis samme priser.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
OPTAKT
OB – FC Fredericia
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
Højlund stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER