Der røg drømmekampen: Aarhus Fremad-boss i chok

Aarhus Fremad begræder, at Brøndby i resten af 2022 ikke på medbringe fans til udekampe. Det punkterer noget af euforien ved den kommende pokalkamp på Riisvangen.



Aarhus går som bekendt under navnet “Smilets By”, men lige nu er der ikke meget at smile af i den del af byen, hvor man holder med Aarhus Fremad.

Én af de største kampe i klubbens historie har med et trylleslag mistet noget af dens værdi.

Den 19. oktober får Aarhus Fremad besøg af Brøndby IF i pokalturneringen, og her havde hjemmeholdet satset på en fantastisk kulisse på Riisvangen Stadion – en kulisse, der ikke mindst skulle skabes af de traditionelt mange Brøndby-fans, der rejser land og rige rundt med klubben. Det kan imidlertid ikke lade sig gøre, efter at Brøndby IF er blevet dømt til ikke at må medbringe tilskuere til de resterende udekampe i 2022. 

Dermed er gassen også gået noget af ballonen i forhold til pokalkampen i efterårsferien, fastslår Aarhus Fremads direktør Lars Kruse.

– Min umiddelbare følelse er, at det er ærgerligt – ja, det er da pisse ærgerligt. Vi må i stedet fylde Riisvangen op med 3.000 Aarhus Fremad-fans. Jeg håber stadig, at DR vil vise kampen, men lige nu har jeg ikke det store overblik, siger Kruse til Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg må indrømme, at jeg faktisk er lidt i chok. Jeg kan konstatere, at der nu er en masse arbejde, der har været spildt. Vi har lagt en masse arbejdstimer i det, og det samme har Østjyllands Politi. I virkeligheden er min arbejdsdag den 19. oktober jo lige pludselig blevet en del nemmere, men derfor er jeg stadig meget ærgerlig. Det bliver ikke den dag, vi havde håbet.

– Men jeg må også sige, at det, der skete i Viborg, er voldsomt, og det skal selvfølgelig stoppes. Et eller andet sted er det Brøndby, jeg har allermest ondt af. De har rigtig mange gode fans, men nu er der et fåtal, der har ødelagt det for dem alle. 

Opgøret mod Brøndby var for Aarhus Fremad noget af en “kassekamp” – altså et opgør, hvor 2. divisionsklubben havde udsigt til en noget større omsætning end normalt. Det billede har også ændret sig, men klubben håber stadig på en indbringende eftermiddag i Riisvangen.

– Jeg håber, at det her giver noget sympati til en lille klub som vores. Vi er havnet som en brik i et spil, vi ikke har noget som helst med at gøre. Jeg er da sikker på, at vi nok skal få solgt nogle øl og pølser alligevel, og så sparer vi jo en masse penge på sikkerhed, nu hvor der ikke kommer Brøndby-fans, lyder det fra Lars Kruse.

Han ved ikke rigtigt, hvordan han skal forholde sig til spørgsmålet om, hvordan de vil håndtere, hvis Brøndby-fans sniger sig ind i civilt tøj på neutrale tilskuerpladser. Det skal der nu lægges en plan for. 

– Vi gør jo, hvad vi kan, og vi har de vagter, vi har. Jeg kan jo ikke styre, om en Brøndby-fan, som bor i Aarhus, kommer på Riisvangen og jubler i sit stille sind, hvis Brøndby scorer. Vi må tage en ny snak med politiet, og det kan være, at Brøndby også kan være behjælpelig med nogle vagter. Jeg går ud fra, at de også har nogle forpligtelser i forhold til, at den her straf bliver afsonet efter hensigten.

Aarhus Fremad-formanden runder samtalen af med et dybt og inderligt suk. 

– Årh, hvor er det bare irriterende. Hvor er det træls. Men hvad kan vi gøre? Når noget er for godt til at være sandt, er det det som regel også, slutter Lars Kruse. 

Opgøret mellem Aarhus Fremad og Brøndby IF fløjtes i gang klokken 14.30 den 19. oktober.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

– Pinligt for rigtig mange at se

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Cooper afslører: Han starter inde

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

OB – FC København

– Stemningen i FCK er håbløs!

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Tidligere FCK-talent skifter

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

AGF-profil overvejer karrierestop

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kæmpe Superliga-comeback

Yoram Zague sigtet i Danmark

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Færdig i FC Midtjylland?

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Vejle får fredagstæv i Farum

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart