Aarhus går som bekendt under navnet “Smilets By”, men lige nu er der ikke meget at smile af i den del af byen, hvor man holder med Aarhus Fremad.
Én af de største kampe i klubbens historie har med et trylleslag mistet noget af dens værdi.
Den 19. oktober får Aarhus Fremad besøg af Brøndby IF i pokalturneringen, og her havde hjemmeholdet satset på en fantastisk kulisse på Riisvangen Stadion – en kulisse, der ikke mindst skulle skabes af de traditionelt mange Brøndby-fans, der rejser land og rige rundt med klubben. Det kan imidlertid ikke lade sig gøre, efter at Brøndby IF er blevet dømt til ikke at må medbringe tilskuere til de resterende udekampe i 2022.
Dermed er gassen også gået noget af ballonen i forhold til pokalkampen i efterårsferien, fastslår Aarhus Fremads direktør Lars Kruse.
– Min umiddelbare følelse er, at det er ærgerligt – ja, det er da pisse ærgerligt. Vi må i stedet fylde Riisvangen op med 3.000 Aarhus Fremad-fans. Jeg håber stadig, at DR vil vise kampen, men lige nu har jeg ikke det store overblik, siger Kruse til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg må indrømme, at jeg faktisk er lidt i chok. Jeg kan konstatere, at der nu er en masse arbejde, der har været spildt. Vi har lagt en masse arbejdstimer i det, og det samme har Østjyllands Politi. I virkeligheden er min arbejdsdag den 19. oktober jo lige pludselig blevet en del nemmere, men derfor er jeg stadig meget ærgerlig. Det bliver ikke den dag, vi havde håbet.
– Men jeg må også sige, at det, der skete i Viborg, er voldsomt, og det skal selvfølgelig stoppes. Et eller andet sted er det Brøndby, jeg har allermest ondt af. De har rigtig mange gode fans, men nu er der et fåtal, der har ødelagt det for dem alle.
Opgøret mod Brøndby var for Aarhus Fremad noget af en “kassekamp” – altså et opgør, hvor 2. divisionsklubben havde udsigt til en noget større omsætning end normalt. Det billede har også ændret sig, men klubben håber stadig på en indbringende eftermiddag i Riisvangen.
– Jeg håber, at det her giver noget sympati til en lille klub som vores. Vi er havnet som en brik i et spil, vi ikke har noget som helst med at gøre. Jeg er da sikker på, at vi nok skal få solgt nogle øl og pølser alligevel, og så sparer vi jo en masse penge på sikkerhed, nu hvor der ikke kommer Brøndby-fans, lyder det fra Lars Kruse.
Han ved ikke rigtigt, hvordan han skal forholde sig til spørgsmålet om, hvordan de vil håndtere, hvis Brøndby-fans sniger sig ind i civilt tøj på neutrale tilskuerpladser. Det skal der nu lægges en plan for.
– Vi gør jo, hvad vi kan, og vi har de vagter, vi har. Jeg kan jo ikke styre, om en Brøndby-fan, som bor i Aarhus, kommer på Riisvangen og jubler i sit stille sind, hvis Brøndby scorer. Vi må tage en ny snak med politiet, og det kan være, at Brøndby også kan være behjælpelig med nogle vagter. Jeg går ud fra, at de også har nogle forpligtelser i forhold til, at den her straf bliver afsonet efter hensigten.
Aarhus Fremad-formanden runder samtalen af med et dybt og inderligt suk.
– Årh, hvor er det bare irriterende. Hvor er det træls. Men hvad kan vi gøre? Når noget er for godt til at være sandt, er det det som regel også, slutter Lars Kruse.
Opgøret mellem Aarhus Fremad og Brøndby IF fløjtes i gang klokken 14.30 den 19. oktober.
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
TOPNYHED
Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!
NYHEDER
Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken
NYHEDER
Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
TRANSFER
Færdig i Superligaen – skifter for småpenge
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Napoli jagter Superliga-profil
INTERVIEW
Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
MEDIE
Brøndby afvist
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager
TOPNYHED
FC København-boss med klar melding om Neestrup
Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
NYHEDER
Zorniger kommer med klar besked
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
Anbefaler FC Midtjylland til alle
STORT INTERVIEW
‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
NYHEDER
Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
Superliga-boss: Ja, han er en kandidat
TIPSBLADETS DOM
Det var MEGET specielt – alle talte om det!
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
Snupper niende pris som årets danske spiller
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind
Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr
Slot har intet problem med Salah
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt mellem Bees og Whites
STORT INTERVIEW
FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’
INTERVIEW
Thomas Delaney i stor hyldest
Syv i træk for Barcelona
Tadej Pogačar træffer stor beslutning
FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale
NYHEDER
Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’
