Derfor er PC, Steinlein og CVs nerver på højkant

I aften spilles to kampe, der potentielt er vigtigere for FCK, Brøndby og FCM end deres kamp om Superliga-titlen næste måned.



Claus Steinlein følger næppe Club Brugges ligakampe med tilbageholdt åndedræt.

Og når ‘PC’ skal prioritere kalenderen i FC København, har han nok også andet at tage sig til end at se hvert et minut af Fenerbahces forsøg på igen at blive relevant i toppen af Süper Lig.

Men i aften er der god grund til, at de to klubbosser, deres gode kollega Carsten V. Jensen i Brøndby og kollegerne i FC Nordsjælland og AGF holder et særdeles vågent øje med, hvad der sker med de to traditionsklubber i Belgien og Tyrkiet.

Fenerbahce skal hjemme i Istanbul jagte en sejr og videre avancement i Conference League mod den græske topklub Olympiakos, der vandt første kamp 3-2, mens Club Brugge i samme turnering er i den græske provinsby Thessaloniki for at møde PAOK, som Brugge slog 1-0 hjemme for en uge siden.

Det er de to græske klubber og Grækenland, der for Superliga-klubberne er interessante.

Grækenland er nemlig det eneste land, der kan nå at indhente Danmark på 15. pladsen på UEFA’s koefficient-rangliste.

Danmark har så at sige tre sejres forspring til grækerne eller to sejre og mindst to uafgjorte kampe samt bonuspoint for græsk avancement, før Superligaen bliver overhalet.

Europa-turneringerne bliver lagt markant om fra næste sæson, hvor gruppespillene erstattes af ligaspil på otte runder i Champions League og Europa League, mens Conference League bliver på seks runder.

Men det gælder fortsat, at 15. pladsen på UEFA-ranglisten er vital for Superliga-klubberne, da den giver to kvalifikationspladser til Champions League i stedet for den ene, der er fra 16. pladsen og nedefter, ligesom de øvrige danske klubber også træder senere ind i kvalifikationen til Europa League, hvis Danmark er nummer 15 eller højere.

De to Champions League-pladser ville i så fald være i sæsonen 2025/26, da det allerede er fastlagt, er Danmark har én plads i Champions League, en i Europa League og to i Conference League denne sommer.

Ryger både Olympiakos og PAOK ud af Conference League i aften, vil Danmark altså være sikret disse to Champions League-pladser fra 2025, mens næste sæsons resultater i Europa dikterer adgangen til 2026.

FC København og FC Midtjylland har de største interne forventninger til tæt på fast deltagelse i europæiske ligaspil, mens også Brøndby IF, FC Nordsjælland og over tid AGF håber på ofte at spille i Europa.







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Mere aktivitet på vej i FC København

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Hemmelig samtale med storklub

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Rekordtransfer?

Chokskifte?

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

– Alt andet ville være latterligt af “CV”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Stor profil skifter til FC København

– Det er meget svært for Nørgaard

Kontramelding om transfer

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Dyr dansk bomber til Everton?

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby