Deschamps: Det har vi lært af Danmark-kampe

Didier Deschamps medgiver, at Danmark var bedst i Parken, men håber på højere niveau og revanche til VM.



Frankrigs fodboldlandstræner, Didier Deschamps, mener, at det var helt fortjent, at Danmark tog sejren i søndagens Nations League-kamp i Parken.

Danskerne var ifølge Deschamps bedre og hurtigere i tanke og handling og meget mere effektive, og det grundlagde den danske 2-0-sejr.

Det er lærdommen, inden holdenes mødes i en VM-gruppekamp om to måneder i Qatar.

– Det vigtigste, vi har lært, inden vi skal mødes igen, er, at det kræver et meget højt niveau fra os selv, når vi skal spille mod en modstander på sådan et niveau. Vi kunne ikke spille med den samme aggressivitet, som danskerne kunne.

– Vi har manglet gode spillere, men der er ingen undskyldninger. Når man spiller på det her niveau, er der høje krav.

– Mine unge spillere, som også spillede i torsdags, skal jo lære at nå op på det nødvendige niveau, siger Deschamps, som af forskellige årsager måtte undvære over et dusin spillere til opgøret i Parken.

Danmarks to mål faldt i slutningen af første halvleg, men franskmændene kom med et godkendt modsvar efter pausen, mener Deschamps.

– Jeg troede ikke, at kampen var ovre i pausen, for vi havde stadig fået en håndfuld hjørnespark og nogle afslutninger i første halvleg.

– Det er heller ikke tilfældigt, at Kasper Schmeichel endte med at blive kåret som kampens spiller efter kampen, siger Deschamps.

Det er anden gang, at Danmark slår Frankrig i Nations League, men franskmændene fik kroatisk hjælp til at overleve på turneringens øverste niveau.

– Vi bliver på A-niveau, så vi har begrænset skaderne af vores problemer i juni, siger Deschamps.

Han roser Christian Eriksen for at spille en god kamp på Danmarks midtbane.

– Eriksen er en kæmpe bonus at have på det danske hold. Han er teknisk begavet langt over gennemsnittet, og han har en imponerende fysik, siger den franske landstræner.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job